Forum Focus Klub Polska
Strona Domowa O Nas Forum Ford Focus Gielda Rejestracja
Komunikaty

Foczka Miesiąca
...
Tuning Zrób To Sam Download Galeria Facebook
Zaprzyjaźnione Kluby


Polecamy





Wymiana świec żarowych w FF I

I. POTRZEBY MATERIAŁOWE:

1. Komplet nowych świec – 4 szt.
2. Śrubokręty: płaski i krzyżakowy
3. Klucze nasadowe: 7, 8, 10
4. Kable do sprawdzenia działania nowych (ewentualnie starych) świec. Najlepsze są przewody do połączenia dwóch akumulatorów („pożycz prądu”).

Przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, czy posiadasz odpowiednio długi klucz nasadowy "10". W przypadku wymiennych nasadek, musi ona być odpowiednio głęboka.



Taki zestaw narzędzi wystarczy.




II. SPRAWDZENIE ŚWIEC
Podepnij kable do akumulatora. Szczękami kabla „minus” złap obudowę świecy, a szczękami kabla „plus” górną (gwintowaną) końcówkę świecy. W ciągu 10 sekund świeca powinna rozgrzać się do białości. W ten sposób sprawdź wszystkie świece. Po wymianie możesz również sprawdzić stare świece.

III. WYMIANA ŚWIEC

ŚWIECE WYMIENIA SIĘ NA ZIMNYM SILNIKU!


Odłącz akumulator. Zdejmij przewód masowy „minus”. Zdejmij obudowy silnika i intercoolera. Zdemontuj intercooler. W tym celu wykręć cztery śruby mocujące go, poluzuj górne opaski zaciskowe na gumowych rurkach i odepnij kostkę z kablami z prawej strony intercoolera.





Teraz jesteś gotowy do wykręcenia trzech świec licząc od lewej.







Aby dostać się do świecy nr 4 musisz odłączyć gumową rurę od górnej pokrywy silnika (nie bój się, nic nie poleci), plastikową rurkę prowadzącą bagnet pomiaru ilości oleju, a od niej kabel zasilający świece.





Teraz, po rozsunięciu kabli i rurki, dostaniesz się do świecy nr 4.



W czasie ściągania kabla zasilającego (i podczas jego montowania) z każdej ze świec uważaj, aby nie zgubić nakrętki! Przy wykręcaniu świec musisz użyć trochę siły, ale uważaj, bo jeżeli świeca jest zapieczona możesz ją ukręcić – laweta i warsztat. Najlepiej dzień przed planowaną wymianą spryskać gniazda świeczek odrdzewiaczem, np. WD-40. Nowe świece dokręć dosyć mocno, z wyczuciem. Jeżeli posiadasz klucz dynamometryczny, to dokręć je z siłą 15 Nm.

Po wymianie wszystkich świec złóż swoją FOCZKĘ „do kupy” (nie zapomnij przy okazji wyczyścić tej, czy innej części pod maską – FOCZKA będzie wdzięczna). Na końcu podepnij akumulator. Twoje prace trwały na pewno dłużej, niż 15 minut. Bez napięcia rozkodowało się co nieco.

Ford Fokus, Dieter Korp, Poradnik użytkownika, WKŁ:
„Zanim odłączysz akumulator zanotuj wszystkie kody niezbędne do uruchomienia urządzeń. Po odłączeniu akumulatora skasowaniu ulegają dane zgromadzone w pamięci modułu sterującego układu wtryskowego, np. o prędkości obrotowej biegu jałowego. Z reguły po podłączeniu akumulatora sterownik przełącza się na program awaryjny. Dopiero po przejechaniu ok. 16 km sterownik przechodzi w normalny tryb pracy.”

IV. MOJE DOŚWIADCZENIA

Po przekręceniu kluczyka w pozycję II wszystkie wskazówki na zegarach przeskoczyły na „maksimum”, po 2-4 sekundach na „minimum”, a następnie ustawiły się na odpowiednich wskazaniach (obroty silnika, poziom paliwa, …). Przez kolejne 7-10 sek. słychać jak jakieś urządzenia dalej nastawiają się. Gdy wszystko ucichło, uruchomiłem silnik. Powinien on chodzić na biegu jałowym ok. 2-3 minuty. W tym czasie można zakodować radio, ustawić zegar i zakodować pamięć elektrycznie podnoszonych okien. Po wykonaniu tych czynności wybrałem się na przejażdżkę, ok. 10 km. WSZYSTKO GRA.

O czasie pracy silnika na biegu jałowym, ilości kilometrów, które należy przejechać, stylu jazdy, czytałem parę postów na forum, lecz nie mogę ich teraz odnaleźć, aby podać wam link. Może odnajdziecie je sami.

ŻYCZĘ POWODZENIA PODCZAS SAMODZIELNEJ WYMIANY ŚWIECZEK!




Opracował: grzegorz830


Powered by vBadvanced CMPS v3.2.1