Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Drgania przegubu przy przyspieszaniu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=57147)

tomekxo 02-05-12 14:53

Drgania przegubu przy przyspieszaniu
 
Witam
Mam od jakiegos czasu taka sytuacje gdzy przyspieszam to czuje drgania. Czytalem ze to prawdopodobnie jest ktoras polos, lub przegub. Pytanie jak to sprawdzic. Drgania sa najbardziej odczowalne przy predkosci od 90 km/h do 110 km/h. Oczywiscie na kolach z zimowkami mialem tak samo i teraz na letnich tez. Obstawiam ze to pewnie przegub. Tylko nie wiem czy ten od strony kola czy skrzyni.
Tak myslalem zeby postawic przod auta na kobylkach i wejsc pod auto. I wtedy wrzucic bieg i sprawdzic czy cos sie bedzie telepalo. Innych pomyslow nie mam jak to mozna samemu sprawdzic.

Krauzee 02-05-12 15:19

Wymienialem ostatnio przegub zewnetrzny, i objawy tego sa takie, ze niezaleznie od prędkości, na skręcie kól mocno puka ze strony z ktorej przegub jest padnięty.Także obstawiam ,że przegub odpada.

korek007 02-05-12 16:41

Cytat:

Napisał tomekxo (Post 715272)
...gdzy przyspieszam to czuje drgania..... Obstawiam ze to pewnie przegub. Tylko nie wiem czy ten od strony kola czy skrzyni......

Witam
Temat ten poruszany był tzw. "kupę" razy na forum. W zdecydowanej większości przypadków winowajcą był przegub wewnętrzny, częściej lewy (w innych przypadkach nie chodziło o przegub zewnętrzny, lecz o tylne tuleje przednich wahaczy lub łożysko podpory prawej półosi).

siw-y 02-05-12 18:35

jeśli masz drgania to któraś z półosi wewnętrznych

tomekxo 02-05-12 18:56

Ale to bez rozbierania da sie jakos zaobserwowac ktora?

janekfocus 02-05-12 18:58

No tak jak w kilku innych tych samych przypadkach mechanik Ci to sprawdzi .

korek007 02-05-12 21:01

Cytat:

Napisał siw-y (Post 715326)
jeśli masz drgania to któraś z półosi wewnętrznych

Trudno jakoś wyobrazić sobie skrzywienie półosi (nie ma półosi wewnętrznych). Raczej tu chodzi o przegub wewnętrzny. Niby można wyczuć rękę luz przegubu, ale najpewniejszą metodą jest demontaż. Dwa lata temu za sprawdzenie w ten sposób obu przegubów wewnętrznych (demontaż, sprawdzenie, montaż) płaciłem 160 zł.

siw-y 02-05-12 21:15

toś poszedł szeroko skoro nie ma półosi wewnętrznych [panna]
prawa http://allegro.pl/nowa-polos-ford-fo...252754227.html
lewa http://allegro.pl/polos-lewa-ford-fo...278310855.html

korek007 03-05-12 10:24

Cytat:

Napisał siw-y (Post 715365)
toś poszedł szeroko skoro nie ma półosi wewnętrznych .....

Toż to są kompletne półosie z przegubami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Jeżeli są półosie wewnętrzne, to może są też półosie zewnętrzne?

siw-y 06-05-12 12:34

jak odróżnisz półoś od przegubu to będzie super :) drgania występują tylko od półosi wewnętrznych czyli tych prostych odcinków, przegub to sobie może strzelać stukać pukać itd. a dlatego jest nazwana półosią wewnętrzną bo jest bliżej skrzyni, jak by była od strony koła to by była zewnętrzna.
pzdr.

korek007 06-05-12 13:40

Cytat:

Napisał siw-y (Post 716835)
jak odróżnisz półoś od przegubu to będzie super .....

Nic prostszego. Kompletna półoś z przegubami to: przegub zewnętrzny plus półoś plus przegub wewnętrzny (kielich z krzyżakiem) lewy krótki lub prawy długi (prawy z łożyskiem podpory).
Drżenie całego samochodu podczas przyspieszania jest najczęściej spowodowane (po wykluczeniu kół) wyrobioną powierzchnią wewnętrzną w kielichu przegubu wewnętrznego, nazywaną przez niektórym bieżnią krzyżaka.
Z lewej strony:
http://ford-sklep.pl/przegub-wewnetr...na-p-1945.html
z prawej strony:
http://ford-sklep.pl/przegub-wewnetr...na-p-1946.html
Czy te elementy można nazwać półosią wewnętrzną?

siw-y 06-05-12 14:03

wychodzi na to że piszemy o tym samym hah, ja mówię półoś a Ty przegub :p ważne że wewnętrzne

tomekxo 08-05-12 15:58

Dalem dzis auto do sprawdzenia. I okazalo sie ze mechanior bez wyjmowania polosi stwierdzil ze raczej nie ma potrzeby wymiany przegubow. Dla mnie to troche dziwne ze ich nie rozebral. To teraz nie wiem czy on ma racje czy mu sie nie chcialo tego robic...

korek007 09-05-12 09:21

Cytat:

Napisał tomekxo (Post 718271)
... mechanior bez wyjmowania polosi stwierdzil ze raczej nie ma potrzeby wymiany przegubow...

To nie jest metoda skuteczna w 100 %. Ja zażyczyłem sobie (w końcu za to płaciłem) demontaż obu półosi, sprawdzenie przegubów i ponowny montaż. Zapłaciłem za to 160 zł, lecz miałem pewność, co było do wymiany (w tym przypadku lewy przegub wewn. i dość luźno pracujące łożysko podpory prawej półosi).

tomekxo 09-05-12 10:15

No wiem ze to nie pewna metoda, ale przynajmniej byla bezplatna. Chociaz wiem ze drgania sa i jezeli to nie przegub to co...

korek007 09-05-12 13:09

Cytat:

Napisał tomekxo (Post 718847)
...jezeli to nie przegub to co...

Aby być całkowicie pewnym, że to nie przegub, musisz go wymontować i sprawdzić wewnętrzne powierzchnie kielicha. Sprawdź jeszcze tylne tuleje przednich wahaczy oraz łożysko podpory prawej półosi.

Marek-B 09-05-12 18:41

Cytat:

Napisał korek007 (Post 718917)
Aby być całkowicie pewnym, że to nie przegub, musisz go wymontować i sprawdzić wewnętrzne powierzchnie kielicha. Sprawdź jeszcze tylne tuleje przednich wahaczy oraz łożysko podpory prawej półosi.

Lub luz w obejmie łożyska.

Konrad22ww 10-05-12 19:05

Dodam od siebie, że na kielichach przegubów wewnętrznych miałem bardzo małe wyżłobienia, wyczuwalne pod palcem i powodowały bardzo duże drgania. Bez rozkładania przegubów wewnętrznych się nie obejdzie. Półosie wymieniłem sam - ok pół dnia roboty i teraz brak jakichkolwiek drgań.

jimi 10-05-12 22:03

Ja miałem drgania na kierownicy najbardziej wyczuwalne od 90 do 120 km/h. Winna była tylna tuleja wahacza przedniego. Ona nie była mocno zużyta jednak było na niej widać odrywające się kawałki gumy. Na szarpakach dopiero za drugim razem diagnosta to zauważył. Zeszła dopiero przy użyciu prasy. Po wymianie nie ma problemu :)

tomekxo 11-05-12 20:51

Ja drgan kierownicy nie mam. Ale czuje ze z przodu sa drgania podczas przyspieszania

kunte 12-05-12 18:39

Kolego tomekxo u mnie jest podobnie. Kierownica nie drga podczas przyśpieszania, ale czuję wibracje samochodu, zwłaszcza jak mocniej depnę. Mechanik stwierdził, że prawy przegub wewnętrzny. Czasem jeszcze czasem coś mi stuknie, ale tylko przy ruszaniu.

Eloor 13-05-12 11:27

Miałem takie same objawy, 90-110km/h samochód mi drgał. Mechanik mi powiedział że to przez nieoryginalne świece. Trochę to było dziwne dla mnie ale posłuchałem go. Wymieniłem na motocrafty i wszystko wróciło do normy. Świece kosztowały 40zł za sztukę.

holo 13-05-12 11:37

Mi auto drga całe, lub kierownica. Nie ma reguły, jest to zmienne. Dodatkowo przy lekkim skręcaniu kierownica chodzi na lewo i prawo minimalnie a do pozycji neutralnej wraca skokowo. Kilku "speców" to oglądało i nie ma pomysły. Jeden obstawiał piasty, drugi lewą półoś, trzeci prawą. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za diagnozę. Ot proza życia!

kiceq 13-05-12 12:12

U mnie objawy były następujące. Takie typowo okresowe drgania nadwozia powyżej 80 km/h. Wymieniona cała prawa półoś i drgania ustały. Jednak teraz przy mocnym przyśpieszaniu od dołu (pedał w podłogę od około 1500 obr/min) mniej więcej na każdym biegu występują drgania i samochód ma problem z przyśpieszaniem, dopiero po przekroczeniu 2000 samochód idzie jak trzeba. Problem nierozwiązany z braku czasu, właściwie to można z tym jeździć tylko trzeba delikatnie przyśpieszać i dopiero po osiągnięciu 2000 obrotów można pedał w podłogę;) Podejrzenie padło na podporę półosi ale brak czasu powoduje że naprawę odkładam w czasie...

tomekxo 13-05-12 15:03

No po przeczytaniu wielu postow tez uwazam ze winna jest ktoras polos. Najprawdopodobniej ktorys przegub wewnetrzny. Co do swiec to odkad mam auto jezdze na Motorcraftach. Wczesniej mialem platynowe, kilka dni temu wymienilem je na zwykle. Tak wiec swiece i kable zmienione a drgania sa nadal.

kurczak80 26-05-12 21:18

Mi padł przegub wewnętrzny prawy objawy były takie że przy dodawaniu gazu szarpało a puszczaniu wracało do normy.
Dodatkowo po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu pukanie a później tarcie jakby metal o metal wraz z wzrostem prędkości coraz szybsze. Najbardziej słyszalne to było na dwójce i trójce przy 2000tys. obrotów.
Dodam że przy dużych prędkościach nie trzęsło buda jak niektórzy opisują.
Co ja się nakombinowałem, wymieniłem łożysko podpory mechanicy nie mogli stwierdzić co jest nie tak i straszyli że skrzynia pada. W końcu pojechałem do jednego i jak siedziałem w aucie on ruszał tym kielichem a ja wtedy słyszałem stukanie a co najlepsze to nie było luzu jakiegoś strasznego:) .
Po wymianie nastała wreszcie błoga cisza chyba był już nieźle uszkodzony że były takie objawy :)
Aha dodam jeszcze że miałem wybity łącznik stabilizatora to pukanie i tarcie zrobiło się głośniejsze jak wymieniłem go na nowy.

omen1989 27-05-12 19:16

Cytat:

Napisał tomekxo (Post 715272)
Witam
Mam od jakiegos czasu taka sytuacje gdzy przyspieszam to czuje drgania. [...] Drgania sa najbardziej odczowalne przy predkosci od 90 km/h do 110 km/h

miałem identycznie jak ty auto tak drgało jak by miało się rozpaść, tylko ze juz od 80 km/h tak do 110 km/h i byłem u mechanika i to półoś napędowa u mnie prawa była tak rozwalona że jak mi ją pokazał to wszystko latało w niej same luzy i przy okazji kilka innych rzeczy przez to musiałem wymienić (przez te drgania) naprawa mnie wyniosła 1200 zl :/

szmydu 23-07-12 11:27

Ja też mam ten sam objaw ale wygląda na to że przyczyną w moim przypadku nie jest półoś ponieważ nie ma ona luzów. Luz jest ale na jakimś łożysku w skrzyni po lewej stronie. Czy któs miał już coś takiego ?

korek007 23-07-12 16:03

Cytat:

Napisał szmydu (Post 750284)
...w moim przypadku nie jest półoś ponieważ nie ma ona luzów...

Witam
Macaniem półosi nie zweryfikujesz stanu przegubu wewnętrznego. Najpewniejszy sposób to jego wyjęcie i pomacanie palcem jego wewnętrznych powierzchni.

szmydu 24-07-12 08:32

Trochę dziwna sparawa, bo w sumie mechanik nic nie zrobił z półosią i przegubem. Skoro nie ma najmniejszych luzów to mówił, że nie ma sensu rozbierać. Przy okazji wyminił mi tarcze i klocki bo już dawno przyszedł na nie czas. Co się okazało po odebraniu samochodu wibracji juz nie odczuwam. Wiec przyczyną były tarcze hamulcowe.

PS. Czuć jeszcze minimalne drgania na niższych biegach 3-4 ale to nie to co było i pewnie związane to jest z tymi luzami na lewej półosi w skrzyni.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi