Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [Ogólne] Antena CB Sirio ML-145 - zwarcie? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=38924)

ptasiekk 04-05-10 15:10

Antena CB Sirio ML-145 - zwarcie?
 
Witojcie,

Mam mały problem z anteną Sirio ML-145.
Zakupiłem sobie takową nie dawno. Aby ją sprawdzić podłączyłem ją bez strojenia w niedzielę. Sprawdziłem nadawanie na kanale 40 i 1. Na 1 zadziałało na 40 już nie. Później już na 1 nie działało. Myślałem, że to kwestia wystrojenia. Niestety okazało się, że padło mi radio. Teść, zaczął sprawdzać antenę miernikiem i okazało się, że jest zwarta. Sprawdzał na końcówce, którą wkręca się do radia, między bolcem w środku a nakrętką. Po odkręceniu bata i sprawdzenie jego samego wychodzi, że to on jest zwarty. Tak samo sprawdzane. Sama podstawa nie jest zwarta. Wujek google dużo nie mówi na ten temat. Gdzieś wyczytałem, że to niby normalne a gdzieś, że trzeba podstawę rozkręcać i coś tam poprawiać. Teść twierdzi, że to zwarcie załatwiło radio.
Zauważyłem, że sporo osób ma taką antenę więc może ktoś miał podobne doświadczenia? Sam elektryk nie jestem więc proszę pisać do Mnie łopatologicznie.
Antenę kupiłem na alledrogo i chce najpierw sprawdzić wszystkie możliwości zanim zacznę się bawić w odsyłanie jej.

Koniu 04-05-10 15:24

ja mam sirlo 145Ml na magnesie i mi w podstawce przykrecona na 4 wkrety do magnesu przewod sie odlutowal <wyciagnol> przylutowalem i jest dobrze. z radiem spalila sie koncowka mocy co jest normalne przy takim zdarzeniu:-) nie tylko u ciebie:-)

Kacper85 04-05-10 15:54

mogła być wadliwa fabrycznie.
dlatego właśnie zaleca się strojenie każdych anten. Zapewne na kanale 1 miałeś wysokie lecz zjadliwe SWR, natomiast na 40stym na tyle wysokie, że załatwiło końcówkę w radiu.
Wątpie byś uzyskał odszkodowanie od producenta/sprzedawcy, chyba że twierdził, że antenę można podłączyć i używać bez strojenia 8)

WPSS 04-05-10 18:41

Sirio akurat zaznacza, że należy stroić antenę. Zresztą każdy producent o zdrowych zmysłach piszę, że bez strojenia nie podłączać. Uszkodzenie w takim wypadku nie jest winą producenta. Osobiście widziałem trochę anten po rozebraniu a w śród nich sirio i żadna z tej firmy nie miała złej jakości wykonania.

Fakt faktem sirio ma słabe mocowania tych kabli i często się urywają ale występuje to z biegiem czasu i intensywnego używania anteny... ściągania, zakładania itp.

Lukasz04 04-05-10 22:13

Z tego co mi sie kojarzy to Ml-ka jest anteną typu zwartego, więc zwarcie na niej musi być. Ml-ka ma to do siebie, że właściwie obojętnie gdzie sie jej nie postawi to SWR jest znośny, oczywiście i tak trzeba to przynajmniej sprawdzić. Wg mnie z radiem juz było cos nie tak, bo nawet nie nastrojona antena nie spali cI od razu końcówki, nawet oderwany kabel. jak kiedyś kupiłem Unidena 520 to juz od poczatku miał walniętą końcówkę, radio wyminili mi na sprawne. podjedź z tym do jakiegoś serwisu.

maureliusz 05-05-10 00:38

Niestety...w ML-kach kabel wyłazi z anteny. Według mnie, ta antena wykonana jest koszmarnie/badziewnie, ale działa super - taki paradoks. Trzeba rozkręcić te cztery śruby w podstawie, jeszcze raz polutować wszystko, oraz założyć obejmę na przewód, aby nie dało się go znowu wyciągnać z podstawy.

Zgodzę się z Lukasz04, iż mało prawdopodobne, że to brak zestrojenia załatwił radio. Te antenki spoko chodzą bez strojenia.

Darelk 09-05-10 09:09

ptasiekk antene każdą trzeba przynajmniej sprawdzić pod względem swr to jest podstawa , a w szczególności sirio bo one dosyć cięzko się stroją , sama antena na cewce będzie miała zwarcie to to antena jak i większość jest typu zwartego czyli zwiera do masy , sprawdźcie zwarcie na kablu czyli bolec wtyczki i gwint magnesu , jeśli będzie zwarcie albo i na odwrót to znaczy że na kablu jest zwarcie czyli oplot zwiera do gorącej żyły , naj bardziej prawdopodobne to gorąca żyła ci się urwała w magnesie , lutowanie to 5 min , najlepiej więcej tej żyły wziąść i obwinąć wokoło tego co będziem lutować, potem jakoś zabezpieczyć wysuwanie się kabla w dalszym czasie , co do radia to jakie ty masz te radio ? troche daleko jesteś bo byś podrzucił do mnie by się wsio zrobiło , radio przez jakiś czas chodziło bo miało obciążenie w postaci kabla ( 50 ohm ) ale antena nie była dostrojona albo nie było z nią styku i większość sygnału powracało do końcówki mocy i ją paliło - to jest cały problem palenia się stopnia końcowego ( tranzystora )

łukasz i mareliusz ( sory jak przekręciłem ) wszystko jest możliwe , może wcześniej już jeździł np z hustlerem i już końcówka była nadpalona


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi