Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [Ogólne] Jaki interfejs i program diagnostyczny do mojej Foczki - czytaj pierwszy post! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28657)

mkaminski100 09-09-09 13:05

Rzuce troche swiatla na kabelki.
Dlaczego u jednych w TDCI dziala a u innych nie? Bo kable dzialaja w systemie OBD2 i dopiero (teoretycznie) modele diesla od 2004 roku dzialaja w tym systemie. Jak widac nie wszystkie i zdarzaly sie takie ktore sa z 2003 i dzialaja.
Jesli chodzi o benzyne to jak pamietam od 2000 roku OBD2 juz weszlo.
Jak sprawdzic czy mamy OBD2? Wizyta w serwisie, albo sprawdzenie wtyczki. Ja nie porownywalem obu swoich ale wg instrukcji skanera wtyczki z "uszami" na bokach nie sa wtyczkami OBD2 (mimo, ze maja identyczny uklad pinow). Dopiero calkowicie okragle maja swiadczyc o kompatybilnosci, ale jak wiadomo jest to ogolna regula i nie musi dotyczyc Fordow.

Myslalem tez nad VCM Rorunda, ale dowiedzialem sie cos o czym sprzedacy dziwnie milcza. Ford wie, ze sa klony ich skanera wiec aby zaprogramowac cokolwiek trzeba wyslac do centrali OUTCODE i otrzymac INCODE ktory pozwoli na zaprogramowanie. Tak dzieje sie w oryginale, a konto E-tis kosztuje cos kolo 3000 Euro, wiec pomyslalem, ze moze chinole jakos to obeszli. Wyslalem zapytanie do firm sprzedajacych ten sprzet na allegro, ale dostalem jedynie jedna odpowiedz i to na dodatek bardzo opryskliwa. Odpisalem w czym problem, ale juz nic nie odpisali. Kto chce wydac 3200 zl na skaner niech uwaza bo moze kupic urzadzenie do diagnozowania, bez mozliwosci kodowania!! Jezeli jest inaczej to bylbym wdzieczny za update. Przyznam szczerze, ze 3000zl to dosc uczciwa cena za urzadzenie ktore zaprogramuje pompe, wtryski, immo i inne.

jangcy 09-09-09 20:28

Cytat:

Napisał rufik (Post 361151)
Wersja 1.5a to jakiś marketing, bierz normalnie 1.3a i się nie zastanawiaj.

chwyt nie chwyt z jakiejs przyczyny sa tansze...albo dlatego ze ich nikt nie chce, bo ludzie nie wierza, albo dlatego ze sa jakies stukniete...
...tak czy siak dzis zamowilem 1.3a (z usunietym błedem;)

jangcy 09-09-09 20:30

Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 361776)
Przyznam szczerze, ze 3000zl to dosc uczciwa cena za urzadzenie ktore zaprogramuje pompe, wtryski, immo i inne.

czy potrzeba programowania czesci w silniku to nie jest zlykłe złodziejstwo producentow!!??

Malave 14-09-09 21:03

Zakupiłem dzisiaj sobie kabelek ELM 327 i do tego ScanXL. Miałem pewne problemy z połączeniem ale juz śmiga wszystko dobrze. Znalazlo mi dwa błędy do których nigdzie nie moge znalesc opisu i nie wiem co mogą znaczyc.
Mam tylko pytanko (pewnie śmieszne i głupie ale jestem w tym komplenie zielony.) jak obliczyć sobie cięgło dynamiczne? Tzn. na jakim biegu obliczyc współczynnik napedu. i czy pozniej z tego biegu ruszac i tylko na nim jechac??

Pytam w tym miejscu bo tu mowa o tym programie!!

Malave 23-09-09 20:43

i cisza nikt nie chce pomoc:P:(

jangcy 30-09-09 00:05

Podłaczyłem sie dzis elm327 i scantools.net.pl....zadnych błedów, a auto wciaz szarpie
EaseObdII nie połączył sie :(
+ demo innego programu sie połaczylo.
Czy ktoś wie jaki program odczyta mi połozenia silnika krokowego?
i jeszcze jesli sie da, podcisnienia w kolektorze ssącym (ten mi nie pokazał, a o krokowym nie bylo ani słowa)

Czy ktos wie jakie powinny byc wartości z przepływomierzenia?
czy położenie przepustnicy na postoju ok 15% to normalna wartość?
Znajde gdzieś wartości bazowe do 1.8 16V MK1??

Dzieki

mkaminski100 30-09-09 10:25

Ja sie polaczylem ELMem. Wykrywa polaczenie z autem i nic poza tym. Rrzerazajace jest to, ze czyta bledy i podaje informacje, ze nie ma zandnych (wiem, ze sa). Probowalem z Oplem i robi to samo. Sa dwa bledy, ale ScanXL oraz Scantools wyraznie twierdza, ze czytaly i bledow nie ma! (polaczenie jest).

Mam oficjalne potwierdzenie dla chetnych na VCM Rotunda - bez kodow z E-Tisa (ktorych nie mozna zdobyc bez logowania online) nie mozna nic kodowac, wiec za 3000zl na Allegro kupicie TESTER DIAGNOSTYCZNY! Oczywiscie tej informacji nie znajdziecie w opisach, ja nawet nie moglem jej uzyskac od sprzedawcow tej "oryginalnej" chinszczyzny (oryginal kosztuje ok 3000...dolarow). Wszyscy milczeli jedynie sprzedawca Kruszynka85 ( http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=4116303 ) wyslal opryskiwa wiadomosc.
Dopiero po rozmowach ze sprzedawcami z UK dowiedzialem sie, ze niestety nie bede mogl nic kodowac.

ghost100 30-09-09 14:12

Cytat:

Napisał jangcy (Post 368024)
Podłaczyłem sie dzis elm327 i scantools.net.pl....zadnych błedów, a auto wciaz szarpie....
Czy ktoś wie jaki program odczyta mi połozenia silnika krokowego?
...

Faktycznego położenia silnika krokowego nie da się odczytać ponieważ nie posiada on żadnego układu, potencjometru czy czegoś podobnego co zamieniało by wartość mechaniczną na elektryczną.
W zasadzie silnik krokowy to nic innego jak elektrozawór otwierający lub zamykający dodatkowe dojście powietrza do kolektora.

jangcy 30-09-09 23:32

Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 368096)
Ja sie polaczylem ELMem. Wykrywa polaczenie z autem i nic poza tym. Rrzerazajace jest to, ze czyta bledy i podaje informacje, ze nie ma zandnych (wiem, ze sa). Probowalem z Oplem i robi to samo. Sa dwa bledy, ale ScanXL oraz Scantools wyraznie twierdza, ze czytaly i bledow nie ma! (polaczenie jest).

Mi też nic nie znalazł, ale trudno powiedzieć ze cos miało być.
Myślicie że moge wymusic bład i go skasować? Np odpiać jakis czujnik, zeby zapalił sie check engine i go wtedy usunąć ELMem?

Cytat:

Napisał ghost100 (Post 368155)
Faktycznego położenia silnika krokowego nie da się odczytać ponieważ nie posiada on żadnego układu, potencjometru czy czegoś podobnego co zamieniało by wartość mechaniczną na elektryczną.
W zasadzie silnik krokowy to nic innego jak elektrozawór otwierający lub zamykający dodatkowe dojście powietrza do kolektora.

czyli musiałby miec tylko 2 pozycje open/close,a to raczej mało możliwe, bo obroty potrafia zejsc do określonego poziomu i pozniej dopiero spasc na stan "właściwy", widac ze cos je reguluje.
Dziwne bo nawet moja stara Panda miała kilka pozycji...
Chyba ze ford reguluje obroty katem zapłonu/mieszanką itp...
Dziwne :(

fazunia77 03-10-09 10:12

Witam
Mam foke tdci z 2004 to jak kupie elm to na 100% powinno mi wszystko działać?Prosze o odpowiedz kolegów którzy już ten interfejs mają u siebie A jeżeli już to który polecacie?

Atol_2008 04-10-09 12:29

ScanXL elmv2.0.7
Tym się podłączyłem do foki 2000r TDDI tylko w ustawieniach musiałem zaznaczyć
focus TDCi rocznik 2002 oraz w opcjach połączenia wybrać powertrain.
długo ładował moduły do sprawdzania i udało się połączyć.
Efekt-- odczyt kodów błędów i zamrożonych ramek nic po za tym ale dobre i to zawsze jakaś kasa zaoszczędzona na diagnozowaniu.
Dodam ,że mam elm 327 v 1.1 łączonego przez złącze rs322 po wykorzstaniu przejściówki z usb na łącze szeregowe.

mate00 26-10-09 17:16

Hej,

czy używał ktoś tego kabla ELM327 w foce Zetec 1.6 z 2001? Wyskoczył mi check engine i zastanawiam się czy sobie nie kupić.

jangcy 26-10-09 17:26

Cytat:

Napisał mate00 (Post 376245)
Hej,

czy używał ktoś tego kabla ELM327 w foce Zetec 1.6 z 2001? Wyskoczył mi check engine i zastanawiam się czy sobie nie kupić.

wiem ze stron juz 8 jest, ale jakbys zechcial przebrnac przez wszystkie to byc natrafil ze ktos sie juz polaczyl...

kosiu3 15-11-09 10:12

Witam,

mam prośbę/pytanie, czy ktoś z Krakowa lub okolic posiada może ELM327 i używa go w swoim samochodzie??
Przymierzam się do jego kupna, jednak chciałbym sprawdzić czy wogóle połączy się z moim samochodem (Focus TDCI 2002), bo z tego co piszecie różnie to bywa a szkoda nawet tych 100 zł. jeśli ew. byłby z tym problem.
Jeżeli ktoś ma ten interfejs i może mi pomóc proszę o kontakt na PW.

Pozdr

arti32 05-02-10 12:27

Cytat:

Napisał kosiu3 (Post 382971)
Witam,

mam prośbę/pytanie, czy ktoś z Krakowa lub okolic posiada może ELM327 i używa go w swoim samochodzie??
Przymierzam się do jego kupna, jednak chciałbym sprawdzić czy wogóle połączy się z moim samochodem (Focus TDCI 2002), bo z tego co piszecie różnie to bywa a szkoda nawet tych 100 zł. jeśli ew. byłby z tym problem.
Jeżeli ktoś ma ten interfejs i może mi pomóc proszę o kontakt na PW.

Pozdr

Zgodnie z prawem przy zakupach w systemie wysyłkowym masz możliwość zwrotu towaru w ciągu 10 dni bez podania przyczyny i sprzedawca musi zwrócić pieniądze. Oczywiscie koszty przesyłki w obie strony nie są zwracane.

Ja też zamierzam zalupić ELM327 mam silnik 1.8 TDDi, i ostatnio mam problem z ABS. Interesuje mnie czy można nim zrobić odczyt z czujników ABS-u. Kiedyś byłem na sprawdzeniu oryginalnym kompem i gość miał odczyty z czujnika kazdego koła osobno razem wykersami pracy.

Atol_2008 05-02-10 14:20

Arti32, z tego co mi wiadomo to elm nie uzyskasz odczytu czujnika abs.Jeśli masz błąd to wykaże,które to koło i możesz wykasować go. Czujniki możesz sobie sam sprawdzić,czy maja odpowierni opór po między zaciskami.Nie zawsze winny jest czujnik, czasami problem tkwi w okablowaniu - przerwane przewody itp.

arti32 05-02-10 15:38

Cytat:

Napisał Atol_2008 (Post 411808)
Arti32, z tego co mi wiadomo to elm nie uzyskasz odczytu czujnika abs.Jeśli masz błąd to wykaże,które to koło i możesz wykasować go. Czujniki możesz sobie sam sprawdzić,czy maja odpowierni opór po między zaciskami.Nie zawsze winny jest czujnik, czasami problem tkwi w okablowaniu - przerwane przewody itp.

Jak by pokazał które koło to już by było dobrze, nie chce mi się wszystkiego rozbierać, chciałem trochę pójść na łatwiznę.

tomGI 06-02-10 15:01

Cytat:

Napisał mate00 (Post 376245)
Hej,

czy używał ktoś tego kabla ELM327 w foce Zetec 1.6 z 2001? Wyskoczył mi check engine i zastanawiam się czy sobie nie kupić.

Mam elm327 via USB i w roczniku 2002 działa bez problemu w tym silniku. Nie mam czasu żeby szukać "ulepszaczy" (te funkcje w programach zapewne są płatne) ale chciałbym zobaczyć odczyt z sondy lambda.
Znacie jakiś programik ?

Większy problem miałem w podłączeniu do almery n16 1,8 2001 ale błędy można odczytać.

pszeem 06-02-10 21:18

linki do aukcji już nie działają, pozwolę więc odgrzać temat
prześledziłem cały wątek, większość ludzi poleca ELM327
teraz mam pytanko co dokładnie można nim czytać? ew czy istnieje jakiś stosunkowo tani interfejs którym przestawię licznik? denerwuje mnie to że auto ma 175 tysi a licznik był wymieniony i pokazuje 7 tysięcy
jako dowód fotka zrobiona w dniu zakupu stan licznika 5666
http://pszem.all.pl/fora/focus/licznik.jpg

andrew 06-02-10 22:47

Cytat:

Napisał Atol_2008 (Post 369175)
ScanXL elmv2.0.7
Tym się podłączyłem do foki 2000r TDDI tylko w ustawieniach musiałem zaznaczyć
focus TDCi rocznik 2002 oraz w opcjach połączenia wybrać powertrain.
długo ładował moduły do sprawdzania i udało się połączyć.
Efekt-- odczyt kodów błędów i zamrożonych ramek nic po za tym ale dobre i to zawsze jakaś kasa zaoszczędzona na diagnozowaniu.
Dodam ,że mam elm 327 v 1.1 łączonego przez złącze rs322 po wykorzstaniu przejściówki z usb na łącze szeregowe.

A ja mam pytanko czy skoro wersja 1.1 interfejsu działała z TDDI z 2000r. to czy mam szanse ze v1.3 (obecnie sprzedawana) zadziała z moim TDDI z 2001r.?

Atol_2008 06-02-10 23:18

zapewne tak, gdyż w wersji 1.3 podobno poprawili sposób łączenia się z autami ale to tylko kwestia zaprogramowania procesorów w ELM :)
Sam elm niczym się nie różni obsługuje to co wersja 1.1,1.2

arti32 07-02-10 09:47

Cytat:

Napisał andrew (Post 412364)
A ja mam pytanko czy skoro wersja 1.1 interfejsu działała z TDDI z 2000r. to czy mam szanse ze v1.3 (obecnie sprzedawana) zadziała z moim TDDI z 2001r.?

W piątek zadałem pytanie sprzedawcy na allegro czy ELM327 obsłuży TDDI 1.8 też mam auto z 2000 roku o to cytat odpowiedzi sprzedawcy:

Witam,
Dziekuje za zainteresowanie moja oferta.
Niestety ELM 327 nie bedzie dzialal z tym samochodem. Diesle sa obslugiwane od 2004r.
Nie mam w tej chwili innego interfejsu, ktory spelnilby Pana oczekiwania. Bedziemy jednak caly czas rozszerzali oferte. Prosze odwiedzac nasz sklep: www.auto-interfejsy.pl
Pozdrawiam,
Marcin
Loki_wawa.

andrew 07-02-10 14:08

Cytat:

Napisał Atol_2008 (Post 412374)
zapewne tak, gdyż w wersji 1.3 podobno poprawili sposób łączenia się z autami

Właśnie też wyszedłem z takiego założenia ale post poniżej mówi niestety co innego :(

Cytat:

Napisał arti32 (Post 412422)
Niestety ELM 327 nie bedzie dzialal z tym samochodem. Diesle sa obslugiwane od 2004r.

Właśnie dlatego zadałem pytanie bo na alle widzialem że diesle maja od 2004 roku.
Dziękuję za odpowiedzi :)

maxio4 07-02-10 17:56

ELM 327 a stan licznika
 
Mam takie pytanko? Czy za pomoca interfejsu ELM 327 + programu diagnostycznego da sie odczytac stan licznika? np. W programie mozna odczytac przeglady przy jakim stanie licznika. Jezeli tak to jaki program diagnostyczny polecacie do tego interfejsu ?

Atol_2008 08-02-10 09:59

Zgodzę się z tym,że diesle od 2004 są w pełni obsługiwane gdyż dopiero od 2004 Fordy obsługują obd. Jednakże jest możliwość podłączenia starszych a zwłaszcza benzyniaków pod elm-a.Diesle do 2004 mają pewne problemy z łączeniem ale to nie znaczy,że nie ma możliwości. Jak kupiłem ELM-a to pierwszym programem jakim łączyłem się z autem był hyperteminal windowsa po przez wpisywanie komend w postaci poleceń w trybie szesnastkowym a następnie przemianowanie i odczyt w trybie dziesiętnym.Więc jak widać jest to możliwe. Dopiero później wyszedł program scanXL z dodatkową bazą dla forda (powertrain), która potrafi utworzyć polaczenie z fordami.Chcąc podłączyć starszego diesla należy oszukać program podając młodszy rocznik np 2002 a silnik tdci i wybrać opcję powertrain.Zostaną wczytane obsługiwane pidy i komunikacja zostanie nawiązana.

Producenci nie zapewniają płynnej komunikacji z fordami starszymi i dlatego podają,że ELM nie obsługuje starszych diesli, zwłaszcza,że korzystają z oprogramowania freeware.Dopiero oprogramowanie w pełni licencjonowane zapewnia polączenie a jak wiadomo o takie nie jest łatwo.

Do Maxio4
tym fejsem nie zrobisz nic w liczniku nawet nie sprawdzisz jego przebiegu, gdyż ELM łączy się tylko ze sterownikiem silnika .Możesz odczytać i skasować błędy, odczytać zamrożone ramki,obroty silnika,temperatury,pracę egr itp.
Dla mnie potrzebny jest do odczytu błędów i to mio wystarcza, zawsze można szybciej usterkę znaleźć.

bigi 08-02-10 18:22

czy działa komuś kabel ELM327 1.3a w Focusie 1.6 benzyna rocznik 99? a może ktoś może jakiś inny polecić działający?

maxio4 08-02-10 18:54

dzieki Atol_2008 za info. Mimo wszystko kupie ten interfejs w koncu to tylko 80zl a oprogramowanie za free. Jestem ciekawy czy serwis Forda jest w stanie odczytac stan licznika (tzn czy byl cofniety)?

bigi 08-02-10 22:52

mam jeszcze jedno pytanie czy czy kabel ELM potrafi odczytać błędy absu? bo z tego co tu wyczytałem to raczej nie

Atol_2008 09-02-10 10:49

Kolego BIGI Elm odczytuje zapisane błędy w sterowniku silnika i inne zapisane w kompie, jedyne co możesz zrobić to wykasować je i nie masz możliwości wprowadzania adaptacji i zmian np.zmiany kata wtrysku ,zmiany dawki paliwa itp. Abs odczytasz gdyż jeśli się nie mylę sterownik do ABS jest razem ze sterownikiem głównym a nie jak w VW lub Oplu odrębnym modułem.

suvee 09-02-10 14:32

A czy można może odczytać ile km zostało do przeglądu, inspekcji? I czy można zresetować licznik w przypadku "własnoręcznego" przeglądu. Podłączałem się pod kompa bosha, ale w programie nie mialem takiej opcji. Czy elm + skantools może?
A co z błędami w historii, czy interface radzi sobie z identyfikacją błędów? Czy niektóre są dla niego zagadką?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi