Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [Ogólne] Jaki interfejs i program diagnostyczny do mojej Foczki - czytaj pierwszy post! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28657)

Atol_2008 09-02-10 16:40

Nie może:)
a co do historycznych błędów to kasuje wszystko. Jeśli pojawiają się sporadycznie i nie zostały zapisane to takich nie widzi.Zapisane zamrożone ramki jest w stanie odtworzyć jeśli się zapisały w pamięci ECU.

suvee 10-02-10 07:42

A czy identyfikuje błędy? Dla przykładu błąd alternatora - praca w zwarciu, bądź inne, np. uszkodzony czujnik ABS? Wiem, że nie wszystkie Interface'y sobie z tym radzą. Sypią błędami, ale bez opisu czy komentarza.

niko123 10-02-10 08:28

Może komuś się przyda :
Ja mam elm już dwa lata i miałem program ScanTool-net 1.08 i nie mogłem się z nim połączyć, z innymi programami nie było problemów, z nata ściągłem ScanTool-net 1.13 PL i połączyłem się.

klapek 11-02-10 00:16

Czy ktoś próbował podłączyć się kabelkiem do foki takiej jak moja ?
2.0 Zetec-e 10/1998r ? Nie chciałbym wyrzucić kasy w błoto ^^
Ewentualnie jak mogę to sprawdzić wstępnie, czy mam szansę na udane połączenie ?
Pozdrawiam !

Atol_2008 11-02-10 10:13

Suvee wiele błędów wyskakuję a nie wszystkie mówią o usterce, są błędy które pokażą się w przypadku uszkodzenia innego elementu.Często jest to kwestia zrozumienia działania elektroniki i nie jednokrotnie należy sprawdzać czujniki pod względem wartości oporu,napięcia lub na oscyloskopie.Błędy należy traktować jako wskazówkę do szukania przyczyny.Np niskie napięcie na wejściu czujnika może świadczyć o przetartym przewodzie we wiązce bądź słabej masie a nie o uszkodzonym czujniku.Dzisiejszy dostęp do internetu daje duże możliwości więc jak program ci nie wypluje opisu błędu to istnieje możliwość sprawdzenia go w internecie poprzez wpisanie w przeglądarce jego kodu:)

suvee 11-02-10 11:34

Hehe, no tak, google Twoim przyjacielem. Tak skorzystałem z wyszukiwarki, ale program diagnostyczny był na tyle specyficzny, ze nie znalazlem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Ale... bedę wytrwały. Jak by ktoś był w posiadaniu takowego ustrojstwa o ktorym mowa w tym temacie, to bylbym zainsteresowany możliwością przetestowania.

Atol_2008 11-02-10 11:50

Mam ELMa i jakoś sobie radzę nie narzekam:)

szuldek 11-02-10 15:56

Cytat:

Napisał klapek (Post 413752)
Czy ktoś próbował podłączyć się kabelkiem do foki takiej jak moja ?
2.0 Zetec-e 10/1998r ? Nie chciałbym wyrzucić kasy w błoto ^^
Ewentualnie jak mogę to sprawdzić wstępnie, czy mam szansę na udane połączenie ?
Pozdrawiam !

czesc, ja mam foke 98r. 2.0 ELM skanuje tylko małą cześć błędów/kodów to nie kwestia programu a czujników zamontowanych w naszych fokach, ale przydaje się np widać że mam za bardzo wzbogacona mieszankę na I cylindrze

klapek 13-02-10 13:40

Znalazłem link pod którym można sprawdzić jakie ma się złącze w aucie.
Może komuś się przyda :)
http://www.obd-2.de/tech_kom.php

arti32 14-02-10 13:12

Wczoraj pożyczyłem od znajomka wtyczkę której używa w VW.
Wtyczka pasuje do gniazda w moim aucie opisana jest jako OBDII windows wykrywa ja jako urządzenie USB. Wtyczka ma jedną diodę która po podłaczeniu do auta świeci na niebiesko. Testowałem kilka programów, te tutaj opisane i pare innych żaden nie zagadał. ScanXL rozpoznał otwarty port ale wywalił brak komunikacji z interfejsem.
Czy taki interfejs trzeba instalować ze specjalnych sterowników?
Czy VW miają inny interfejs niż ten z ELM?

Atol_2008 14-02-10 13:44

Kolego Arti, grupa VW obsługuje inny protokół i interface nie będzie działał z programami typu scantool, scanxl itp.
Tym fejsem od VW to można skody audi Vw robić oczywiście innymi programami.szkoda zachodu, jeszcze nie ma takiego urządzenia co by wszystkie auta robiło.

tomGI 14-02-10 20:40

Cytat:

Napisał suvee (Post 413822)
Hehe, no tak, google Twoim przyjacielem. Tak skorzystałem z wyszukiwarki, ale program diagnostyczny był na tyle specyficzny, ze nie znalazlem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Ale... bedę wytrwały. Jak by ktoś był w posiadaniu takowego ustrojstwa o ktorym mowa w tym temacie, to bylbym zainsteresowany możliwością przetestowania.

Widzę, że kolega z Wawy, zgłoś się na priv to możemy umówić się na teścik

arti32 15-02-10 19:51

Cytat:

Napisał Atol_2008 (Post 414700)
Kolego Arti, grupa VW obsługuje inny protokół i interface nie będzie działał z programami typu scantool, scanxl itp.
Tym fejsem od VW to można skody audi Vw robić oczywiście innymi programami.szkoda zachodu, jeszcze nie ma takiego urządzenia co by wszystkie auta robiło.

Tak przypuszczałem, choć myślałem że jak interfejs ma napis OBD2 to jest to jakiś standard tak jak np. USB a tylko do samej komunikacji z odpowiednim modelem auta potrzeba innego softu. A tu się okazuje, że jest inna elektronika w środku.

noose 16-02-10 20:56

Jaki kabel musiałbym kupić aby móc się dobić do faktycznego kompa w foce (prędkościomierz, obrotomierz, ilość paliwa w baku, czujniki otwartych drzwi, stan licznika etc)? Jakby był w sensownej cenie to bym się chyba zastanowił nad zrobieniem sobie carPC i napisaniem jakiegoś softu zintegrowanego z autem ;)

---
Dobra, znalazłem http://allegro.pl/item919192887_inte...09_usb_fv.html (dla potomnych - kabel musi obsługiwać CAN a nie tylko OBDII)

bigi 24-02-10 19:58

a ja zakupiłem kabel ELM 327 1.3 a na allegro za 63 zł (podczas licytacji) no i niestety z moim focusem 1.6 rocznik 99 nie mogę się połączyć, ale o dziwo o mojego ojca w mondeo 97 1.8 benzyna łącze się za pomocą Scan XL bez problemu innymi programimi próbowałem i bez rezultatu, więc co jest u mnie nie tak ? brak zasilania może uszkodzone złącze jak to sprawdzić? ma ktoś pełną wersje Scan XL byłbym wdzięczny

niko123 24-02-10 23:00

Cytat:

Napisał bigi (Post 418260)
a ja zakupiłem kabel ELM 327 1.3 a na allegro za 63 zł (podczas licytacji) no i niestety z moim focusem 1.6 rocznik 99 nie mogę się połączyć, ale o dziwo o mojego ojca w mondeo 97 1.8 benzyna łącze się za pomocą Scan XL bez problemu innymi programimi próbowałem i bez rezultatu, więc co jest u mnie nie tak ? brak zasilania może uszkodzone złącze jak to sprawdzić? ma ktoś pełną wersje Scan XL byłbym wdzięczny


Jeśli masz tą samą wersje elm co ja to wtyczka ma kolorowe diody i gdy podłanszam wtyczkę do auto to wszystkie migną i świeci po chwili tylko jedna, potem znowu migają jeśli programem się połanczam.
Więc jeśli wtyczka z auta była by uszkodzona albo coś z bezpiecznikiem wtyczki ( bo taki jest ) to najpierw kabelek do kompa a potem do wtyczki auta i jak nie migną wszystkie tylko po wciśnięciu kabla zaświeci się tylko jedna dioda to coś z wtyczką na 100% - wiem to po sobie jak miałem nie dociśnięty bezpiecznik od wtyczki diagnostycznej.

Kiedy montowałem xenony to musiałem coś zrobić z tym bezpiecznikiem wtyczki diagnostycznej bo w skrzyńce bezpieczników w silniku jest koło bezpiecznika świateł. :)

bigi 25-02-10 15:28

Ale w mondeo nic nie miga po podłączeniu jedynie jedna czerwona dioda, dopiero jak zaczynam połączenie zaczynają wszystkie świecić. A u mnie przez chwile pomigają i wywala błąd w programie, też myślałem że to bezpiecznik ale niestety nie moge go zlokalizować bo mam wersje przed liftem i jest inny układ bezpieczników pod kierownicą a opisu nie moge znaleść a sprawdzać raczej wszystkich po koleji nie będę bo to strata czasu, musze znaleść miernik i sprawdzić czy w gnieździe jest zasilanie.

a kabel który kupiłem to http://allegro.pl/item919507472_prob...scan_2010.html

niko123 25-02-10 18:17

''A u mnie przez chwile pomigają'' - ja tez mam przed liftem i miga mi kiedy wcisnę wtyczkę do złącza i potem dopiero jak programem się łącze.

Czy na pewno zrobiłeś tak jak w opisie ?

Krok po kroku :
Wkładamy kabel usb do komputera
Pojawia się dymek znaleziono nowy sprzet klikamy zainstaluj sterownik i podajemy ścieżkę do Cd i instaluje sterownik
Potem musimy zmienić ustawienia sterownika w systemie czyli np. :
Gdy włożymy już kabel z zainstalowanym sterownikiem wyskoczy u mnie w komputerze nowy usb serial point (15)
Otwieramy start/panel sterowania/system/ zakladka sprzet/ guzik manager urzadzen/

Gdy włożymy podłączymy usb pojawi się dodatkowy port w moim przypadku com 15 ale może być inny numer bo komputer przyporządkowuje automatycznie różne

Musimy zmienić z com 15 na com 1 , dwa , trzy, lub cztery bo takie porty com są w programach diagnostycznych przyporządkowane, więc klikamy prawym myszy na ten port com dodatkowy

Zakładka port settings
Bit per secound zmieniamy z 9600 na 38400 na wtyczce elm 327 jest na naklejce taka częstotliwość, niektórzy ludzie na forach Pisza ze wystarczy zmienic w ustawieniach programu diagnostycznego na ta częstotliwość i się zmieni w systemie tez

Ja dodam od siebie że są programy co jak jest com w ustawienaich n auto to sie nie połącze , tylko musze dac ręcznien a np com1 ( recznie trzeba ustawic tak com jak jest zainstalowany kabel )

Rysio 23-03-10 20:45

Witam, koledzy mam małe pytanko posiadam focusa 1.6 benzynę z 2001r. Poszukuje do niego interfejsu oraz programu, który umożliwi mi sprawdzenie sprawności wtrysków, cewki itp.
(Dodam, że od pewnego czasu zauważyłem spadek mocy w aucie podczas wciskania gazu samochod delikatnie się dławi jeżeli lekko odpuszczę przyspiesza z mniejszym dławieniem )
Pozdrawiam

niko123 23-03-10 21:18

Cytat:

Napisał Rysio (Post 427880)
Witam, koledzy mam małe pytanko posiadam focusa 1.6 benzynę z 2001r. Poszukuje do niego interfejsu oraz programu, który umożliwi mi sprawdzenie sprawności wtrysków, cewki itp.
(Dodam, że od pewnego czasu zauważyłem spadek mocy w aucie podczas wciskania gazu samochod delikatnie się dławi jeżeli lekko odpuszczę przyspiesza z mniejszym dławieniem )
Pozdrawiam


Cewki nie sprawdzisz programami a co do wtrysków jest tam dużo danych na temat pracy silnika ale musiałbyś mieć jakiś szablon aby wiedzieć jak ma być prawidłowo, ale i tak wydaje mi się że wtryski nie sprawdzisz tymi programami.

Przyczyną twojego dławienia mogą być :
Sonda lambda/ cewka/ filtr paliwa/ przepływomierz ( w mniejszym stopniu świece i kable z tego co opisałeś )

Rysio 24-03-10 07:22

Kable świece oraz filtr paliwa te części niedawno zostały wymienione. Więc jak można sprawdzić prawidłowa prace tych podzespołów tj: Sondy Lambda, cewki oraz przepływomierza?

niko123 24-03-10 08:23

Mechanicy niby sprawdzają cewke ale nie na kompie tylko miernikami ale mało to daje po na tym forum już wielokrotnie pisało jak mechanik mówił że cewka ok a potem się okazywało że to była cewka.

Sonda lambda też odpada jeśli nie wyskakuje ci check engine bo jeśli sonda by powoli padała komp wywalił by błąd ( wiem bo sam wymieniałem obie sonda przed i za katem i temat znam doskonale )

Przepływomierz możesz przeczyścić delikatnie pędzelkiem w benzynie ekstrakcyjnej, na forum jest opisane jak to zrobić.

MisiekT 24-03-10 08:26

Cytat:

Napisał niko123 (Post 428002)
Mechanicy niby sprawdzają cewke ale nie na kompie tylko miernikami ale mało to daje

na kompie blad cewki nie wychodzi... co najwyzej problem z zaplonej na ktoryms garze, a to rownie dobrze moze byc przewod albo swieca

Rysio 24-03-10 11:11

Więc co polecacie na tą przypadłość w autku?
Może podmianke cewki z innym focusem?

niko123 24-03-10 11:51

Przepływomierz możesz przeczyścić delikatnie pędzelkiem w benzynie ekstrakcyjnej, na forum jest opisane jak to zrobić.
Sam to zrobisz, może to będzie przyczyna, wyczyścić nie zaszkodzi.

Rysio 24-03-10 12:30

Dzięki za rade jak znajde chwilke to pewnie się nim zajme!
Wracając do interfujse czy moze ktos ma jakis model oraz oprogramowanie, ktore bedzie pasowało do mojej foczki?

niko123 24-03-10 14:44

Wszystkie pasują. :)
Są uniwersalne.

Rysio 24-03-10 16:35

Mogłbys podać np. model takiego urządzenia? Czytajac forum sa rożne opinie na temat tego typu podłaczen:) A i w sumie gdzie w focusie znajduje sie gniazdo diagnostyczne?

arti32 24-03-10 23:18

Cytat:

Napisał Rysio (Post 428202)
A i w sumie gdzie w focusie znajduje sie gniazdo diagnostyczne?

W kabinie pod kierownicą po lewej stronie auta jest klapka od bezpieczników, jak ją zdejmiesz to zobaczysz bezpiecznik i pionowo ustawione gniazdo diagnostyczne.

maureliusz 05-04-10 18:27

Chcialbym sobie kupić hardware do diagnozy swojej foki 1.6 TDCI 109KM. Rozumiem, że najprostszy ELM z allegro da radę. Czy spośród tych wszystkich modeli patrzeć na coś, czy brać to co jest najtańsze? Dzięki za pomoc najlepiej od kogoś z takim silnikiem jak ja, kto używa czegoś takiego.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi