Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [FFI] Różnice: Zetec-S a Zetec-SE (1,6) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8595)

epic 30-01-06 12:06

[FFI] Różnice: Zetec-S a Zetec-SE (1,6)
 
No właśnie - widzę, że popularniejszy silnik to SE... jakie są najważniejsze różnice (jeśli są) między tymi jednostkami? I czy np. warto o nich pamiętać przy zamawianiu np. rozrządu?

Lukaszeczek 30-01-06 13:35

A była taka wersja 1.6 Zetec S? Bo mnie się wydawało, że 1.4 i 1.6 to są SE, a 1.8 i 2.0 (130KM) to są Zetec'i S [ninja]

epic 30-01-06 13:46

Ha... no właśnie wczoraj dolewałem płynu do spryskiwaczy, patrzę sobie... i jak "byk stoi" na pokrywie silnika Zetec-S ;) Stąd moje zainteresowanie wiedząc, że większość zeteków to właśnie SE :)

Lukaszeczek 30-01-06 13:58

A to dziwne, bo u mnie jest tylko - Ford 16V Zetec...

Macios 30-01-06 14:42

dla zakończenia dyskusji:

w FF I montowane były 2 rodzaje silników benzynowych (w Europie, bo w USA były jeszcze inne):

Zetec-SE o poj. 1.4 i 1.6
oraz
Zetec-S o poj. 1.8 i 2.0

Podobno SE są rozwinięciem konstrukcyjnym S (E od Economy, ale wg. opisów są one raczej uproszczone, więc to Eonomy dotyczy raczej kosztów produkcji a nie ekonomiki użytkowania).

Najłatwiej poznać po tym, że są one niejako "obrócone", tj.
Zetec S ma kolektor wydechowy z przodu, zaś Zetec SE ma go z tyłu.

Greg 30-01-06 14:55

Cytat:

Napisał Macios
Zetec-S o poj. 1.8 i 2.0

Te silniki praktycznie sa wyjete z mondeo i wsadzone do focusa .
Cytat:

Napisał Macios
Zetec-SE o poj. 1.4 i 1.6

A te byly prawdopodobnie robione pod Focusa .
Dostalem takie info na ostatniej wizycie u mechanika .

Pzdr.

epic 30-01-06 14:57

No wszystko fajnie... tylko skąd u mnie to "S" na silniku Zetec 1,6? :) 8) Jak zajadę do garażu zrobię fotkę.

NeroN 30-01-06 15:00

Nie chcę twierdzić, ale wydaje mi sie,że pierwsze modele Focusa były składane z silnikami 1,6 i 1,4 Zetec-S,a potem wprowadzili Zetec-SE tak coś kiedyś chyba czytałem, ale nie jestem pewien.... :roll:

Blue 30-01-06 15:39

1.6 był na 100% z wersją S. Miałem z niego "przeszczepianą" do mojego głowicę.

Mimiasz 30-01-06 18:46

U mnie 1,6 z 99 roku też jest S i kolektor wydechowy z tyłu silnika.
Co to za S ???? :?:

Michał 30-01-06 18:54

Cytat:

Napisał Mimiasz
U mnie 1,6 z 99 roku też jest S i kolektor wydechowy z tyłu silnika.

U mnie w 1,6 z 99 kolektor wydechowy jest z przodu!!

epic 30-01-06 18:57

Tu obiecana fotka...
http://img214.imageshack.us/img214/1341/zetecs7et.jpg

Mimiasz 30-01-06 19:33

Cytat:

Napisał epic
Tu obiecana fotka...

Ale ładny też taki mam [metal]

NeroN 30-01-06 20:46

Cytat:

Napisał Michał
U mnie w 1,6 z 99 kolektor wydechowy jest z przodu!!


A to napewno 1.6 ? [chytry] Albo napewno wydechowy... :P

epic 30-01-06 21:00

[readmore] Wszystko wszystkim... albo ten tego ten... ale w końcu jakie są różnice między SE a S? [banghead] :)

Michał 30-01-06 21:23

Cytat:

Napisał NeroN
A to napewno 1.6 ? Albo napewno wydechowy...

Specjalistą ie jestem ale kolektor wydechowy to chyba ten plastk przechodzący w wydech.

kleofas 30-01-06 21:27

plastik przy wydechu :shock:
nigdy się z tym nie spotkałem, temperatura by to chyba stopiła [screwy]

Michał 30-01-06 21:45

Cytat:

Napisał kleofas
plastik przy wydechu
nigdy się z tym nie spotkałem, temperatura by to chyba stopiła

Nie wiem jak w TDCI ale w Zetec'ach były montowane plastikowe kolektory wydechowe.

NeroN 30-01-06 22:02

Plastykowe kolektory dolotowe :wink: Zauważ, że do tego kolektora dochodzi rura od filtra powietrza(tzw.dolotu).

Temp spalin w kolektorze wylotowym w silniku benzynowym wynosi 900*C [palacz] nie wiem, nawet czy jest taki plastyk co by to wytrzymał (za normalne pieniądze oczywiście).

kleofas 30-01-06 22:06

o to to... :mrgreen:
jakby na początku wylotu dało sie plastik obinstalować to cały wydech byłby plasikowy i by nie korodował :-)

Mimiasz 30-01-06 22:13

Cytat:

Napisał epic
ale w końcu jakie są różnice między SE a S

No to jak, wie ktoś jaka jest różnica czy [ass]
Bo jak nie to zmieńmy temat postu na "dlaczego kolektor wydechowy nie jest z plasteliny". [banghead]

:smt064 ktoś coś wie na ten temat ?

Michał 30-01-06 22:19

Może i macie rację. Jak już pisałem nie jestem specjalistą i pewnie się mylę powieccie mi tylko co to jest:
http://img499.imageshack.us/img499/4111/zetec1cz.jpg

Oczywiście na tym kończę temat. Hej.

NeroN 30-01-06 22:39

Cytat:

Napisał Michał
Może i macie rację. Jak już pisałem nie jestem specjalistą i pewnie się mylę powieccie mi tylko co to jest:
Obrazek

Oczywiście na tym kończę temat. Hej.

Kolektor dolotowy. :mrgreen:

NeroN 30-01-06 22:42

Cytat:

Napisał Mimiasz
Cytat:

Napisał epic
ale w końcu jakie są różnice między SE a S

No to jak, wie ktoś jaka jest różnica czy [ass]
Bo jak nie to zmieńmy temat postu na "dlaczego kolektor wydechowy nie jest z plasteliny". [banghead]

:smt064 ktoś coś wie na ten temat ?


Trochę naśmieciliśmy, trzeba poczekać na tych co mają te motorki i porównać,ale wyadje mi sie ,że różnice sa niewielki,jeśli nie żadne (ew. materiały i troszkę kształ itp. rzeczy)...
Albo do ASO telefonik i sie dowiedzie...
BTW. Przy silniku krokowym jest napisane,że pasuje do -S i -SE, czyli jest takie samo.... :wink:

Blue 31-01-06 08:34

Cytat:

Napisał NeroN
Trochę naśmieciliśmy, trzeba poczekać na tych co mają te motorki i porównać,ale wyadje mi sie ,że różnice sa niewielki,jeśli nie żadne (ew. materiały i troszkę kształ itp. rzeczy)...
Albo do ASO telefonik i sie dowiedzie...
BTW. Przy silniku krokowym jest napisane,że pasuje do -S i -SE, czyli jest takie samo.... :wink:

Z dziwniejszych rzeczy to np. zakrętka wlotu oleju nie pasuje z S do SE...

NeroN 31-01-06 11:46

www.ford.sklep.pl

Tak orzejrzaem tę stronkę i tu wszystko jest opisane jako Zetec-S, czyli mniemam,że pasuje do Zetec-SE, sam tu kupowałem parę części i nie było problemów...

Wydaje mi sie,że cała różnica polega na użytych materiałach(inne stopy), innej obudowie "klawiatury".

Cytat:

Napisał Macios
Zetec-S o poj. 1.8 i 2.0

1.8 i 2.0 to Zetec-E [zlosnik]

gregor 31-01-06 14:45

Przejście z Zetec-S na SE nastapiło prawie równolegle z liftingiem modelu pod koniec 2001 roku. Zwiększyły się przebiegi miedzyprzeglądowe i co za tym idzie kilometry na jednym oleju z 15 do 20 tys.km Jedną z róznic tych silników jest to, że choć żaden z nich nie ma hydraulicznej regulacji luzów zaworowych to Zetec-S miał płytki do regulacji zaworów a Zetec-SE ma już tylko szklanki, które można ewentualnie przyszlifować albo wymieniać na ciensze w razie konieczności. O tym, że w SE nie ma już płytek tylko szklanki nie wiedzieli nawet magicy z ASO w połowie 2004 roku (w 2,5 roku po rozpoczęciu produkcji tego modelu silnika!!!). Byli bardzo zdziwieni jak dałem im swoją Foczkę do regulacji. Nie mieli nawet takich szklanek na stanie w polskich magazynach. Teraz już większość serwisów wie o co chodzi i nie ma tych problemów. Co do innych różnic to nie wiem ale przy zmianie rozrządu tez miało znaczenia czy jest to S czy SE.

hose 01-02-06 17:01

Ja mam 1.4 zakupione w sierpniu 2001 i jest to już SETEC-SE.

Mimiasz 01-02-06 17:26

Podsumowanie: nadal NIC nie wiadomo :roll:

epic 01-02-06 19:04

Ja w przyszłym tygodniu będę miał trochę danych od mojego znajomego z ASO (mam nadzieję), więc jak tylko wpadnie mi to w ręce dam znać :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi