Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 1.6B nie można zapalić, alarm czy immobiliser? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=74150)

marekmak 16-05-15 14:47

1.6B nie można zapalić, alarm czy immobiliser?
 
Witam,

Miałem ostatnio niemiłą przygodę polegającą na tym że nie mogłem uruchomić samochodu. Przy próbie uruchomienia rozrusznik nawet nie ruszył a na konsoli wyświetlił się komunikat "Awaria silnika", czerwona dioda nad wyświetlaczem migała jak oszalała. Próbowałem zakręcić 3 razy, wysiadłem podniosłem maskę, pooglądałem czy nie ma czegoś niepokojącego i po powrocie do kabiny wszystko zadziałało jak należy.
Podobną sytuację miałem już jeden raz, jakoś na jesieni. Problem ustąpił sam po minucie czy dwóch. Cały czas focus jeździ znakomicie, brak jakichkolwiek przesłanek by było coś nie tak.

Macie może pomysł co to może być? Jak długo komputer trzyma komunikaty, czy jest szansa że jak pojadę do mechanika komputer będzie miał komunikat w pamięci?
Focus mk2 2009, 1.6 benzyna.

Czy źródłem problemu mógłby być immobilizer - byłem na tyle zaskoczony że nie zwróciłem uwagi czy dioda alarmu zgasła. W obu przypadkach problem wystąpił po wyłączeniu autoalarmu i wejściu do samochodu.

Pozdrawiam,
Marek Mak

ffelmer 16-05-15 16:43

Kody usterek pozostają zapisane w pamięci ROM. Czyli jeśli po 3 cyklach dalej wystepuje dana usterka pozostaje znów wyołana na zestawie wskaźników poprzez kontrolkę. jeśli nie to pozostaje w pamięci aż do skasowania.
Prawdopodobnie moze to być wina alarmu. Jaki jest zamontowany? Cobra czy Logic?
Usterką moze być BCMi który odłącza pompkę paliwa która blokowana jest przez alarm... lub zablokowanie rozrusznika przez alarm. Mozesz odłączyć bezpiecznik od alarmu i sprawdzić czy usterka się pojawia.
Co do komunikatu na zestawie wskaźników to najlepiej odczytac kody DTC i coś więcej na ten temat powiedzić.
Jeśli błędy będą z komunikacji między modułami lub zablokowana szyna CAN to prawdopodobnie bedzie przekaźnik, rozrusznik lub alarm.

marekmak 19-05-15 18:47

Jak będę w serwisie to poproszę o podłączenie komputera i sprawdzenie czy został ślad po awarii. Myślę że komunikat "Awaria silnika" i brak możliwości uruchomiania samochodu jest na tyle istotny że nie jest kasowany. Zwłaszcza że wiem którego dnia i o której godzinie wystąpił więc jeśli informacja została to może będzie łatwo ją wyszukać.
Mam alarm Cobra, może to rzeczywiście on jest przyczyną...
Dziękuję za wsparcie, pozdrawiam.

ffelmer 19-05-15 19:48

Kod usterki zapisywany jest przy danym przebiegu a nie dacie i godzinie.
W Cobrze czesto przegrzewał się moduł i zawieszał BCMii moze być przyczyną. Wystąpiła znów usterka? jakieś nowe objawy?

iras76 19-05-15 20:09

U siebie mam taki problem co jakiś czas z tym że autko kręci i nie zapala,
błędów brak.
Pomaga ponowne uzbrojenie i otwarcie auta, przypuszczam że to wina immo.

pablo12 31-05-15 18:12

lub słabej lub zapchanej pompy paliwa

marekmak 01-05-18 14:08

Silnika nie działa - komunikat "Silnik Usterka"
 
Koledzy,
W moim Focusie mk2 1.6 benzyna 2009 mam regularnie tzn. średnio raz w roku problem (wiem to rzadko ale jak ma to miejsce po zatankowaniu i chęci odjechania spod dystrybutora lub na dalekim wyjeździe to człowiek się mocno irytuje) polegający na tym że nie mogę uruchomić samochodu. Przy próbie uruchomienia rozrusznik nawet nie drgnie, na konsoli wyświetla się komunikat "Silnik usterka", a czerwona dioda nad wyświetlaczem miga jak oszalała. Rozrusznik jest martwy, a licznik km (ten który można resetować) pokazuje "----".

Problem ustępuje samoczynnie po odczekaniu i kilkukrotnej próbie uruchomienia samochodu. Po uruchomieniu wszystko zachowuje się jakby problemu nie było, samochód działa wzorowo, wskazanie licznika wraca do stanu poprzedniego, wszystkie diody gasną. Wręcz ideał, Focus jeździ znakomicie, brak jakichkolwiek przesłanek by było coś nie tak.

W zeszłym roku jak problem wystąpił pojechałem do warsztatu z prośbą o podłączenie do komputera (podałem datę, godziną wystąpienia awarii i stan licznika), zwrotnie poinformowano mnie że na komputerze nie ma błędów w szczególności nie ma błędów w tym okresie i stanie licznika który wskazałem.
Krótki filmik ze zdarzenia:



I zdjęcie:

http://patrz.pl/zdjecie,focussilniku...pg,190976.html
http://patrz.pl/static/uploaded/imag...cab9e_1920.jpg

Macie może pomysł co to może być? Jest możliwość by tak poważny problem nie odnotował się w komputerze? Może immobilizer lub alarm (Cobra)?

Pozdrawiam,
Marek Mak

daniels90 01-05-18 16:09

Do niedawna sam się głowiłem o co z tym chodzi,odpowiedzi nie ma na żadnym forum ani PL ani zagranicznym. Rozwiązaniem jest wyrzucenie fabrycznego gówna znanego pod nazwą alarm cobra. Centralka znajduje się za schowkiem, otwórz skrzynkę bezpiecznikow nad nogami pasażera i wsadź rękę w okolice schowka gdzieś tam powinna być. Żeby ją usunąć trzeba będzie połączyć ze sobą 3 lub 4 przewody nie pamiętam dokładnie ale roboty jest na 1h żeby zrobić to schludnie. U mnie alarm zakładał chyba jakiś praktykant albo niedorozwój jako elektryk jestem wyczulony na jakość i estetykę wykonywania różnych prac a ta pozostawiła wiele do życzenia. Dla potwierdzenia czy to na pewno cobra powoduje "usterke silnika" wypnij z niej kość i po przekreceniu kluczyka powinien pokazać się komunikat o usterce.

julu 01-05-18 20:12

Jak nie bedzie to alarm to sprawdz zegary czy przypadkiem nie wystepuja zimne luty.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi