Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=121)
-   -   Odgrzybianie klimatyzacji (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=18171)

AndrzejJ 08-08-07 15:27

Odgrzybianie klimatyzacji
 
Dużo szukałem i czytałem i w końcu zrobiłem - może ktoś też skorzysta.

1. Potrzebny jest środek do odgrzybiania klimy (spray koniecznie z rurką - ja kupiłem za ok. 50zł).

2. Zapomnijcie o psikaniu w kanały wentylacyjne. Tam nie ma grzybów!!! Jedyne co tam jest to kurz, który nie powoduje przykrych zapachów przy wyłączaniu klimy. Oczywiście można tam wpuścić ten środek i zmyć ten kurz - ale należy spodziewać się różnych wycieków wewnątrz samochodu (środek w trakcie wpuszczania ma postać pianki, która po kilku minutach skrapla się i spływa).

Wracając do tematu - 'zapachy' są z parownika. Dostać się tam jest trudno (jak wynika z opisów, które znalazłem). Nawet w instrukcjach serwisowych jest polecenie wyjęcia dmuchawy a następnie przez kanał od dmuchawy do parownika wprowadzić wężyk i psikać.

3. Rozwiązanie jest łatwiejsze. Otóż na wspomnianym kanale jest dość dobrze widoczna 'pokrywka' z kostką przewodów. Jest to rezystor, który zapewnia stopniowanie pracy dmuchawy. Po odkręceniu jednej śruby pokrywka się zdejmuje i mamy wystarczające miejsce aby wprowadzić wężyk.

4. Należy wprowadzić go jak najdalej a następnie psikać i poruszać nim tak, aby maksymalnie dużą powierzchnię parownika zapiankować. I JUŻ!!!! Zrobiłem u siebie jakiś czas temu. Od tamtej pory po problemie!!!

Jak ktoś by pytał, to dmuchawa jest za schowkiem pasażera a wspomniana pokrywka (u mnie w kolorze białym) jest na kanale od dmuchawy do parownika czyli z tyłu dmuchawy w lewą stronę. Pozdrawiam i powodzenia!

Foto 1 - mocowanie schowka
http://img267.imageshack.us/img267/3...imy1hs6.th.jpg

Foto 2 - zdjecie "pokrywki"
http://img139.imageshack.us/img139/6...imy2cu2.th.jpg

EDIT by MisiekT
Uwaga! Zdjecie schowka nie jest konieczne - mozna go po prostu opuscic do samej podlogi prawie sciskajac z wyczuciem boczne scianki, aby wyciagnac schowek z bocznych "zaczepow"

pszeem 23-05-11 11:10

cz w wersji z climatronikiem też jest ten rezystor?
opuściłem schowek i niestety nie widzę białego dekla z wiązką kabli widocznego na zdjęciu, u mnie w tym miejscu jest coś na kształt zaślepki

stalx 19-06-11 18:05

Cytat:

Napisał pszeem (Post 574364)
cz w wersji z climatronikiem też jest ten rezystor?
opuściłem schowek i niestety nie widzę białego dekla z wiązką kabli widocznego na zdjęciu, u mnie w tym miejscu jest coś na kształt zaślepki

Nie koniecznie musi być biały ja wymieniałem rezystor to miałem czarny , a nowy z zielonego plastiku obudowę miał

wieslaw75 06-07-11 16:43

Cytat:

Napisał pszeem (Post 574364)
cz w wersji z climatronikiem też jest ten rezystor?
opuściłem schowek i niestety nie widzę białego dekla z wiązką kabli widocznego na zdjęciu, u mnie w tym miejscu jest coś na kształt zaślepki

Wersji z climatronik-iem rezystor w opisanym miejscu nie występuje musisz kombinować można pewnie się dostać po wykręceniu silnika dmuchawy i tam wprowadzić wężyk w kanał wentylacyjny

DeZ 07-07-11 19:39

U mnie jest niebieska :)
Ale ogólnie patent jako tymczasowy się sprawdza. A biorąc po uwagę brak kanału żeby się dostać od spodu auta to jest rewelacyjny.
Jedna uwaga - nie pchajcie wężyka pionowo w dół tylko lekko w prawo pod kątem. Dopiero tak wchodzi.

Assfalt 24-09-11 16:14

Dziś wyciągnąłem sobie cały silnik dmuchawy. I z tego co dopatrzyłem się to do silnika dmuchawy jest doprowadzony duży kanał z jego lewej strony. Czy to właśnie tam należy psikać środkiem do odgrzybiania, czy jest gdzieś kanał wyżej, lecz wciąż znajdujący się w obudowie dmuchawy?

P.S.
Ile tego środka psiknąć do środka?

Assfalt 26-09-11 11:05

Ale ta biała klapa o której mowa w 1 poście to jest jednocześnie grodź dla obiegu zamkniętego. Czy nie prościej jest włączyć obieg zamknięty klapa się podnosi i mamy dostęp przez kratkę? Pytanie tylko czy klapa po otwarciu nie blokuje nam tunelu do parownika?

Jeśli dobrze sobie przypominam, to silnik dmuchawy wraz z jego bańkowatą obudową posiada 2 kanały, jeden na jej szczycie, który prowadzi do nawiewu na pasażera i kierowcę, a drugi kanał to ten u dołu bańki po lewej stronie od silnika, rozumiem, że tam wepchnąć wężyk do oporu?

gru 31-07-13 18:56

Panowie odgrzewam kotleta...mianowicie po zdjęciu tej kostki: Gdzie wsadzić ten wężyk od środka grzybobójczego? Ile zaaplikować tego środka? Co po spryskaniu? Ile czekać, jaki obieg włączyć? Kiedy wymienić filtr kabinowy? Przed czy po "odgrzybianiu".

Będę stosował albo środek CRC albo Wurth.

Jestem totalnie zielony w temacie odgrzybiania klimatyzacji więc proszę o pomoc!

Pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi