Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Focus 1 - CB radio, wybuch poduszek powietrznych (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=24037)

cb.maniak 18-10-08 14:19

Focus 1 - CB radio, wybuch poduszek powietrznych
 
Cześć!

Mam pytanie bardzo dziwne a ciekawe jednocześnie.
Zakupiłem parę dni temu CB radio ONWA MK3. Mam kilkumiesięczną antenkę magnesową długości około 1.1 metra. Zamontowałem a autku tzn. radyjko jest na razie położone na fotelu pasażera gdyż jeszcze nie chciałem go przykręcać do kokpitu koło przełączników. Tak więc radyjko leży sobie na siedzeniu pasażera z przodu, podpięte jest do wtyczki zapalniczki tej zaraz za dźwignią ręcznego, antena jest magnesowa, kabel jest poprowadzony podłogą pod wycieraczką pasażera przedniego i tylniego następnie pod tylnimi siedzeniami do bagażnika a z bagażnika wychodzi tylną klapą (hatchback) i magnesówka jest położona nad tylnym lewym słupkiem. Antena jest dobrze wystrojona SWR około 1.2-1.3. Nadawanie super i odbieranie też super nie ma problemów.

ALEEEE... jak naciskam przycisk nadawania w mikrofonie to zaczyna "żarzyć" się na pomarańczowo kontrolka poduszek powietrznych na desce rozdzielczej. I tylko ta kontrolka się tak żarzy. Nie świeci się do końca jasnym światłem tak jakby pewnie się normalnie świeciła tylko tak żarzy. Jak dotknę drugą ręką kabla mikrofonowego to się jeszcze mocniej żarzy.

Już nawet radio dawałem dalej do tyłu i przesuwałem po samochodzie i jest to samo, antenę też dawałem w inne miejsce na dachu i sytuacja się powtarza.
Radio jest nowe z pudełka z homologacją, nie grzebane, moc oryginalna.

Tymbardziej to dziwne, że parę ostatnich miesięcy jeździłem w autku z tą samą anteną 1.1 metra i ONWĄ kilkuletnią i nie było takiego problemu. Stara ONWA niestety się komuś na mieście spodobała i przez wybitą szybę pozbyłem się radyjka.

Więc problem z anteną chyba odpada.

Czy ktoś z Was w ogóle miał taki problem aby przy naciśnięciu nadawania zaczynała się świecić ta kontrolka? Czy poduszki mogą wystrzelić ?

Darelk 18-10-08 17:03

może masz źle zamontowany wtyk do gniazda samochodowego

bartek1351 19-10-08 00:27

Dodkladnie u mnie w poprzednim CB radyjku "fachowiec" robil mi wtyk od zapalniczki, tak go zrobil ze po wcisnieciu gruszki centralny zamykal i otwieral mi drzwi a pozniej zaczal mi samoczynnie uruchamiac klakson i wtedy zaczalem szukac usterki okazalo sie ze zle byl polutowany wtyk do zapalniczki

Hoss 21-10-08 22:27

raczej rozchodzi sie o mase, masz gdzies przebicie.

arti32 23-10-08 09:31

Cytat:

Napisał Hoss
raczej rozchodzi sie o mase, masz gdzies przebicie.

Ja też tu bym najpierw sprawdził masę radia, zakładając że gniazdo zapalniczki jest podłaczone ok.
Możesz dać kabelek od obudowy radia do karoserii auta.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi