Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Piszczące tylne zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=47942)

Kristov81 10-03-11 10:42

Piszczące tylne zawieszenie
 
Witam

Szukam porady więc piszę tutaj.
Chodzi o tylne zawieszenie w mojej foczce 99r 1.6 16V Sedan ( auto sprowadzone z Belgii)

Wiosną i latem gdy jest sucho wspomniane tylne zawieszenie piszczy na nierównościach. Gdy jest deszczowo ów dźwięki zanikają.
Auto sprawdzałem przed blokiem naciskając to z lewej i z prawej strony i słyszałem te same piski.
Zasięgnąłem porady w PZMocie i mechanik stwierdził, że są do wymiany tuleje gumowe. Z tego co słyszałem jest to sprawa dla mechaników czasochłonna i żmudna ( trzeba wszystko odkręcać a potem składać ) o kosztach nie wspominając. Gdy dałem do wymiany amortyzatory to chciałem aby spróbował wymienić te gumy ale stwierdził, że mimo prób nie może odkręcić śrub bo są zapieczone a robiąc na siłę może uszkodzić je i moje koszty wzrosną.
Skierował mnie do ASO ponieważ tam mogą mieć specjalistyczne ściągacze. Pojechałem i w rozmowie z kierownikiem wyszło , że w wymianę tuleji się nie bawią. Wymieniają całe wachacze na nowe.

Moje pytanie brzmi czy ktoś spotkał się z takim problemem i czy napewno to trafna diagnoza , że są temu winne tuleje a nie np. sprężyny ?
Również chciałbym wiedzieć , jeżeli wymieniać coś w zawieszeniu to dokładnie chcę wiedzieć co bo nie jestem obeznany w tej dziedzinie.

Dziękuję za wszelkie porady w tym temacie.

Pozdrawiam

korek007 10-03-11 12:09

Witam
Na forum jest mnóstwo tematów dotyczących tylnego zawieszenia.
Jest tam 14 tulei metalowo-gumowych, z których praktycznie każda może wydawać takie dźwięki. Aby dojść do tego, która - można psikać każdą po kolei np. WD40 i za każdym razem sprawdzać (uginając tył), czy piszczenie/skrzypienie ustało. Kiedyś w ten sposób znalazłem (a raczej mechanik znalazł) winowajcę w mojej foce.
Faktem jest, że w ASO nie wymienisz samych tulejek (chyba tylko za wyjątkiem tulejek wahaczy wzdłużnych, które jako jedyne występują w oryginale). Natomiast poza ASO tuleje mozna wymienić, problemem mogą być tylko zapieczone śruby. Innym problemem może być też jakość tulejek i jakość pracy mechanika.

Kristov81 10-03-11 12:57

Czyli tylko psikanie wd40 mi zostało ?
Chciałbym zrobić auto raz tak aby na parę lat był spokój z tego typu piskami no i boję się jakiś dodatkowych uszkodzeń związanych z obecną usterką.
Na allegro widziałem różnego typu komplety zawieszeń na tył z wszystkimi tulejami ( ceny od 600zł )
Warto wydać takie pieniądze i dać do wymiany u mechanika ?

Przykładowa aukcja allegro http://allegro.pl/zestaw-wahacze-wah...491579839.html

mjprzem 10-03-11 16:25

Cytat:

Napisał Kristov81 (Post 547827)
Chciałbym zrobić auto raz tak aby na parę lat był spokój...
[/URL]

Hehe...
Jesli malo jezdzisz to ok...jak duzo to zrob tylko to co najwazniejsze aby dobrze sie prowadzilo.
Chyba sie nieoplaca jak ktos duzo jezdzi zawracac najdrobniejszymi szczegolami glowe.
Jak kupilem sobie swoje autko bylo jak igla.
2 mce po zakupie i wystarczyl jeden przejazd kolejowy, 1 stop i jedna duza dziura na przejezdzie. Oczywiscie niezatrzymalem sie i przejechalem 60km/h
Efekt-ukrzywiona felga, i uszkodzona minimalnie tulejka z prawej strony w przekladni...bo z lewej tulejka niewystepuje:)

jakies 2-3 mce po niespodzance na torach zaczela mi delikatnie stukac ta tulejeczka..ale to na wiekszych dolkach i malo slyszalne. Poniewaz wszystko ladnie chodzi i plynu nieubywa odpuscilem sobie demontaz maglownicy. I dobrze bo zima i jeszcze nieraz wpadlem w niejednego kratera na drodze po ciemku lub jak za szybko jechalem.

korek007 10-03-11 17:59

Cytat:

Napisał Kristov81 (Post 547827)
Czyli tylko psikanie wd40 mi zostało ?
...Na allegro widziałem różnego typu komplety zawieszeń na tył z wszystkimi tulejami....

To psikanie to tylko w celu upewnienia się, która tulejka skrzypi (chociaż w moim przypadku minęły już dwa lata i skrzypienie nie wróciło).
Te komplety to nie są komplety zawieszeń, lecz tylko komplety tulejek.

Kristov81 11-03-11 08:38

No jeżdżę głównie po mieście oraz do i z pracy.
Mechanik też mi przesmarował i było ok ... starczyło na kilka ulew potem znów to samo.

Ten zestaw to tylko tulejki ? Przecież pisze "ZESTAW WAHACZE wahacz FORD FOCUS TYŁ"
Nie jestem specem ale wahacz to chyba element zawieszenia ? :P

fff 11-03-11 14:30

hej.
Tak to sa wahacze kompletne tylu bez wahaczy wzdluznych za to z tulejkami tych wahaczy - tzw cukierkami. Masz tam tez laczniki stabilizatora.

Powiem tak nie baw sie w wymiane tulejek - nie ma to sensu, zawieszenie sie rozjezdza kola stoja okrakiem po jakims czasie, glownie dlatego ze siadaja tuleje, jak juz pisal kolega wyzej nie kupisz nigdzie oryginalnych fordowskich tulei sa jedynie zamienniki i przewaznie kiepskiej jakosci. Jedyne tulejki jakie kupisz w oryginale to wlasnie te cukierki - tuleje wahacza wzdluznego.

Przechodzilem przez wymiane samych tulejek - operacja nieoplacalna - w koncu pozbieralem troche $$$ i wymienilem kompletne wahacze oryginaly.

Ja wiele dobrego slyszalem o kompletach wahaczy firmy MEYLE ale to troche drozej niz SRL w granicach 800 - 900 zlotych.

Oryginaly no to koszt juz duzy okolo 2000pln, chyba ze udaloby sie cos okazyjnie taniej wyrwac, ale ciezko...

Acha i po kazdym grzebaniu w zawieszeniu trzeba ustawiac geometrie.

Pozdrawiam.

korek007 11-03-11 20:41

Cytat:

Napisał Kristov81 (Post 548106)
....Ten zestaw to tylko tulejki ? Przecież pisze "ZESTAW WAHACZE wahacz FORD FOCUS TYŁ"...

Sorry, miałem chyba jakieś zaćmienie. Faktycznie, to cały zestaw wahaczy. Cena porażająco niska. Jakość pewnie też. Same dwa półksiężyce oryginały kosztują powyżej 400 zł.

Kristov81 12-03-11 01:55

Taaa cena pewnie ma się nijak do jakości.
No nic na razie trzeba z tym żyć choć nie jest to przyjemne słyszeć jak coś piszczy z tyłu :/
Kupię chyba cały zapas smarów do ich uciszania :P

Cena oryginałów 2tyś no to faktycznie sporo...ostatnio za takie pieniądze lodówkę kupiłem....

Ps. Jeśli ktoś będzie miał ochotę i chwilę czasu to może wstawić mi jakiś link który dobrze ukazuje ów zawieszenie
żebym wiedział gdzie smarować aby znaleźć źródło dźwięku no i za razem będę mógł co nie co się dowiedzieć.
Wpisywałem w Google ale zdjęcia lub rysunki nie ciekawe i mało precyzyjne.


Pozdrawiam

Kristov81 15-03-11 00:26

Czy taki zestaw to badziewie ?

http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Kompl...nia-Focus/1656

klapek 15-03-11 23:54

Ja bym tam brał cały zestaw ( ten kompletny z elementami zawieszenia ) i się nie czaił :P
Nie można popadać w paranoje z tymi zamiennikami.
Ewentualnie zlokalizować daną tuleje i wymienić cały element zawieszenia.
np. http://img15.allegroimg.pl/photos/12.../99/1464039920
lub:
http://img15.allegroimg.pl/photos/12.../00/1464720016


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi