Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.6 Zetec-SE - Walka z check engine (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=40283)

Savio 13-06-10 00:04

1.6 Zetec-SE - Walka z check engine
 
Witam, kupilem 8letnia foczke z przebiegiem 95kkm (podejrzanie malo ale stan techniczny raczej to potwierdzał)

Pewnego cieplejszego dnia jadac po miescie wyskoczyl mi check engine, pojechalem do mechanika, podpiałem pod komputer, mechanik powiedzial ze sonda lambda pokazala bledy ale wszystko jest ok wiec nie mam sie co bac (skasowal blad i 80 plnow..)
Po pewnym czasie podczas trasy znowu wyskoczyl check, tym razem wybralem sie do innego mechanika, wymieniony został zawór silnika krokowego.

Nie pisałbym tego tematu gdyby tutaj historia sie skonczyla oczywiscie :P
Znowu - check engine!
Przypomnialem sobie ze mam do wymiany zawór elastyczny, co też uczyniłem.
I tym razem skasowałem błąd poprzez klemy.
Nic to, po 80km check engine znow rozbłysł pomaranczowym swiatlem na desce..

Jedyne moje spostrzeżenia -ostatni check engine zapalil sie dopiero w trakcie szybszej jazdy.. (120km/h , okolo 4000 obr) Samo autko zachowuje sie tak samo.

Czy ktos z was spotkał się z czymś takim? Co byście doradzili?

Pozdrawiam. :)

Eko 13-06-10 09:19

Sprawdź mase na środku głowicy, jest za silnikiem. Miałem podobne ekscesy,
(No ale teraz nabawiłem się checka chyba przez jazdę na rezerwie, prawdopodobnie zajechałem pompę:] )

Savio 13-06-10 10:35

Potrzebowałbym więcej wskazówek, jak to zrobić. :P Woltomierz się jakiś znajdzie ale gdzie dokładniej zmierzyć? W jakich "warunkach"?

zeberko 13-06-10 21:44

Masa jest przykręcona do głowicy w pobliżu 1 cylindra, pózniej do nadkola pod zbiorniczkiem płynu wspomagania.
Ja ten kabelek masowy dałem nowy z nowymi konektorami oczkowymi.
Stary był dość pokryty zielonym nalotem.

drake 13-06-10 21:58

Kolego zamiast bulić 80 za wizyte kup sobie interfejs ELM327 na allegro, sam usuniesz i zdiagnozujesz za 7 dyszek już na zawsze.

Savio 13-06-10 23:14

Wlasnie zastanawiam sie nad zakupem ELM'a, dosyc szybko by sie zwrocil wlasciwie. :p

Z tego co zrozumialem, powinienem sprawdzic ten przewod czy przeplywa przez niego napiecie, tak?

Eko 13-06-10 23:55

Zbyt wiele to nie sprawdzisz, na predko oczyść mu konektory lub zastąp innym i wyzeruj błąd

Savio 14-06-10 14:21

Masa nie wygląda najgorzej, za duzo jakis nalotow nie ma, ale chyba wymienie ja na wszelki wypadek.

Savio 14-06-10 23:38

Pogmerałem przy tej masie i oczyściłem konektory. Niestety nadal to samo.. :(

Eko 15-06-10 08:49

No to tak jak mówią poprzednicy, kup Elm327

Savio 15-06-10 11:59

ELM Zamowiony, :) Napisze jak bede wiedzial co to za bledy.

niko123 15-06-10 18:53

Cytat:

Napisał Savio (Post 455515)
Witam, kupilem 8letnia foczke z przebiegiem 95kkm (podejrzanie malo ale stan techniczny raczej to potwierdzał)

Pewnego cieplejszego dnia jadac po miescie wyskoczyl mi check engine, pojechalem do mechanika, podpiałem pod komputer, mechanik powiedzial ze sonda lambda pokazala bledy ale wszystko jest ok wiec nie mam sie co bac (skasowal blad i 80 plnow..)
Po pewnym czasie podczas trasy znowu wyskoczyl check, tym razem wybralem sie do innego mechanika, wymieniony został zawór silnika krokowego.

Nie pisałbym tego tematu gdyby tutaj historia sie skonczyla oczywiscie :P
Znowu - check engine!
Przypomnialem sobie ze mam do wymiany zawór elastyczny, co też uczyniłem.
I tym razem skasowałem błąd poprzez klemy.
Nic to, po 80km check engine znow rozbłysł pomaranczowym swiatlem na desce..

Jedyne moje spostrzeżenia -ostatni check engine zapalil sie dopiero w trakcie szybszej jazdy.. (120km/h , okolo 4000 obr) Samo autko zachowuje sie tak samo.

Czy ktos z was spotkał się z czymś takim? Co byście doradzili?

Pozdrawiam. :)



Jeśli z foczką nic sie nie dzieje to moze byc to awaria 2 sondy za katalizatorem ( 2 sonda bylą już od lipca 2001 roku, mam mam foczke przed liftem z 2001 a mam już 2 sondy )
Padnięta sonda za katem nie wpływa na pracę silnika ale po skasowaniu powróci za 150 - 200km.

Lepiej podaj jaki był to błąd bo np. może być de druga sonda wywala przekroczenie wartości przez katalizator.

Savio 15-06-10 22:52

Jak tylko dotrze do mnie ELM to napisze co to za blad, foka ma juz prawie 100kkm przejechane, a z tego co czytalem to jest wlasnie mniej wiecej kres zywotnosci sond. :)

Miejmy nadzieje ze to to :p

kicker 16-06-10 21:38

Hmmmmm jechałeś 120km/h i miałeś 4000 rpm, na jakim biegu??

Savio 16-06-10 21:51

Cytat:

Napisał kicker (Post 456754)
Hmmmmm jechałeś 120km/h i miałeś 4000 rpm, na jakim biegu??

Napisalem troszke "niezrozumiale" , chodzilo mi o to ze jechalem bardziej.. dynamicznie :D (Zmiana biegow przy 4000 obr, i przy okolo 120 km/h odpalil sie check na nowo)

Nadal czekam na ELMa :) Mam nadzieje ze jutro juz bedzie.
Jechalem na 5tym biegu wiec wiecej niz 3000 wtedy nie mialem raczej. :)

Savio 18-06-10 10:37

P0420 - Zdolnosc konwertera katalitycznego do usuwania szkodliwych skladnikow spalin tzn wspolczynnik konwersji (blok cylindrow nr 1)- Ponizej wymaganej wartosci.

Co o tym myslicie? :)

Eko 18-06-10 10:49

Zawalony katalizator.

Savio 18-06-10 11:33

Rozmawiałem dzis z mechanikiem, proponował wymiane świec i przwodów, wymienił także jako możliwe usterki cewke lub wtryskiwacze, zastanawiam sie czy warto swiece wymienic..

A jezli juz wymieniać - Motorcraft za 10 zl/sztuka czy NGK za 36 zl sztuka? Jst jakas jakosciowa roznica?

TomFoc 18-06-10 12:23

Ford zaleca wymianę świec zapłonowych co 3 lata albo 60000 km. Ja na oryginalnych Motorcraft jeździłem 4 lata i problemów nie było. Zmieniłem je na świece motorcraft - 8 zł za sztukę w sklepie internetowym. Możesz kupić droższe innej marki - Twoje samopoczucie może wzrośnie. Pozdrawiam.

Eko 19-06-10 08:47

Więc tak, mam już za sobą wymianę świec( brak ciśnienia paliwa je dobił, ale to mniejsza sprawa)
Zamontowałem nowe oryginały właśnie po 8zł, ponadto wymieniłem wszystkie filtry, naprawiłem pompę paliwa i check zgasł.
Auto na tych świecach odpala jak marzenie, znacznie lepiej przyspiesza No i od prawie tygodnia ani jednego checka.
Ale skoro u Ciebie błąd skazuje na problemy ze spalinami, to wątpie by pomógł ten zabieg

Savio 19-06-10 23:03

Świece wymienione, wgrane nowe oprogramowanie do komputera, skasowany blad.. 30km pozniej check :(

niko123 20-06-10 08:21

Cytat:

Napisał Savio (Post 457242)
P0420 - Zdolnosc konwertera katalitycznego do usuwania szkodliwych skladnikow spalin tzn wspolczynnik konwersji (blok cylindrow nr 1)- Ponizej wymaganej wartosci.

Co o tym myslicie? :)

http://forum.fordclubpolska.org/show...ighlight=P0420

Sprawdził bym sondę lambda jak jest ok to wymiana kata na Euro 3 lub wstawić puszkę + emulator.

Savio 20-06-10 14:43

Ok, no to sprawdzenie sondy.

Czy posiadając ELM'a mogę sprawdzić sonde bez kanału?:)
Jeżeli tak to jaki program do tego się nada?

niko123 20-06-10 14:47

Cytat:

Napisał Savio (Post 457899)
Ok, no to sprawdzenie sondy.

Czy posiadając ELM'a mogę sprawdzić sonde bez kanału?:)
Jeżeli tak to jaki program do tego się nada?

Jasne, nagraj mi np aparatem filmik jak pracuje sonda za katem i przed.
ScanTool-net 1.13 PL, EasyObdII_Ver2_2_0

Co do sondy za katem to po paru dobrych minutach bo zaczyna pracę później od tej pierwszej mimo że też ma grzałkę, tak samo zimny kat a ciepły ma wpływ na wykres pracy sondy za katem.


Pierwsza sonda działa od 0,2v do 1v.
Saonda za katalizatorem całkiem inczej - jeśli katalizator się nagrzeje, sonda działa już po 1 min a kat potrzebuje więcej czasu.
Na zimnym silniku sonda za katem ma koło 1v- wszystko zależy od temp. - wykres raczej stały, czyli na wolnym obrotach 1v na 2 tyś może mieć 0,9v.
Na ciepłym kacie sonda ma koło 0,5v do 0,7v - w tym przedziale w zależności od obrotów sobie pracuje.

1 Jeśli sonda padnie to ma np stałą wartość np. 0,4v i nic się nie zmienia nawet po dodaniu obrotów- wsrasta spalanie itp.( umnie pracowała norlmalnie tylko się zacinała i to wystarczało do dlawienia ) - tylko na zimnym.
2. Jeśli padnie katalizator, nie wiem czy zapchany, wypalony ale bynajmniej sonda za katem pracuje w dużo szerszym zakresie, to znaczy jeśli sonda ma podobny zakres pracy jak ta pierwsza to kat do wymiany.

Savio 20-06-10 18:25

Postoj -
I - 0.01 - 0.035 V
II - 0.01 - 0.04

2500RPM:
I - 0.040-0.880
II - 0.015-0.680

jalowy:
I - 0.100-0.730
II - 0.500-0.870

Spostrzeżenia:
*Przy 2,5 tysiącach druga sonda "zacinała" sie na 0.4V na kilka sekund (probowałem kilka razy)
*Przy jezdzie 2-3k obr. Czasami na kilka sekund sondy sie mniej wiecej zrównywały
[dupablada]?? [poebao]

niko123 20-06-10 18:56

Diagnoza padnięty kat.

Ja mam kat ok i mam :

Na zimnym silniku sonda za katem ma koło 1v- wszystko zależy od temp. - wykres raczej stały, czyli na wolnym obrotach 1v na 2 tyś może mieć 0,9v.
Na ciepłym kacie sonda ma koło 0,5v do 0,7v - w tym przedziale w zależności od obrotów sobie pracuje.

Czyli max wachania 0,2v bo od 0,5 do 0,7v a u ciebie II - 0.015-0.680.
Jałowy u ciebie to II - 0.500-0.870v a u mnie 0,500 - 0,580v

Wszystko jasne.

Jeśli padnie katalizator, nie wiem czy zapchany, wypalony ale bynajmniej sonda za katem pracuje w dużo szerszym zakresie, to znaczy jeśli sonda ma podobny zakres pracy jak ta pierwsza to kat do wymiany.

Kiedyś mechanik chciał mi wymieniać sondę za katem bo powiedział że ma wolnych obrotach ma stałą wartość i myślał że padła a to oznaka tylko dobrego katalizatora.

Savio 20-06-10 19:21

No to dupa :(

Jeszcze taka ciekawostka : Przy 94kkm (teraz 96kkm) Bylem na stacji diagnostycznej, mieszanka spalin była badana, nic nie wyszło "złego".

Jeżeli teraz bym sie wybrał sprawdzić skład spalin to, zakladajac ze kat jest uwalony - wynik powinien być zły, tak?
Chciałbym poprostu mieć jak największą pewność zanim wydam krocie na ochrone środowiska

Sledzik 22-06-10 21:20

No to ja mialbym podobny klimat ale.....
jak pierwszy raz zapalila sie lampa, poprostu wylaczylem akumulator,
przy drugim razie stwierdzilem ze nic nie zrobie tylko podjade za dwa dni do mechanika niech mi cos doradzi.
Po przejechaniu hmmmm 30-40 km lampka przy odpaleniu sama zgasla
ot i cala historia...... i tak pojde sprawdzic co to moglo byc

niko123 22-06-10 21:24

Cytat:

Napisał Sledzik (Post 458591)
No to ja mialbym podobny klimat ale.....
jak pierwszy raz zapalila sie lampa, poprostu wylaczylem akumulator,
przy drugim razie stwierdzilem ze nic nie zrobie tylko podjade za dwa dni do mechanika niech mi cos doradzi.
Po przejechaniu hmmmm 30-40 km lampka przy odpaleniu sama zgasla
ot i cala historia...... i tak pojde sprawdzic co to moglo byc


Mogłeś wejść w tryb serwisowy i zobaczyć czy DTC wywaliło jakieś błędy - sam byś wiedział co to za usterka.

Przy błędach sondy lambda przed i za katem, + błędy mieszanki ala 1132/1131 DTC niestety NONE.

Sledzik 22-06-10 21:39

Wiesz pewien znany mi mechanik powiedzial ze czesto te lampki zapalaja sie po to zeby po prostu podjechac do serwisu i przywitac sie za drobna oplata.
Nie mam jak sprawdzic co to moglo byc, napisze jak juz bede po sprawdzeniu przyczyny tego swiecenia i zagasniecia.
Cholerka jeszcze nie znam dobrze tej terminologii :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi