Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   jakie łańcuchy na koła? (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=7498)

hawky 02-12-05 11:34

jakie łańcuchy na koła?
 
Witam,

Niedługo muszę zakupić łańcuchy, jednakże jestem całkowicie zielony
jeśli chodzi o wybór. Możecie coś polecić? Nie ukrywam, że chodzi mi
o zakup ekonomiczny, ale też w miarę sensowny (jakość i trwałość)

Czy tanie łańcuchy z supermarketów mają sens? Bo "markowe" to
wydatek rzędu 300zl... a to dla mnie zdecydowanie za dużo gdyż
w górki jeżdżę jedynie okazjonalnie

CAr 02-12-05 11:50

Ja tam mam zimowe i pod każdą górkę podjadę. Więc łańcuchy mi są zbędne [hehe] A co do marketowych to mimo że są tanie, to po iluś tam kilometrach pękają. Nie wiem czy to prawda ale tak słyszałem.

grzehoo 02-12-05 11:52

generalnie jak chcesz użyć ich raz w roku, to wg mnie nie ma sensu wydawać kasy na "markowe". Wiadomo, że takie są lepsze (układ w diament, wytrzymalsze itp) ale po co?
ja mam łańcuchy, nieużywane w ogóle (kupione do mondeo, ale zanim je użyłem, mondeo sprzedałem), mogę ci opchnac za ekonomiczną cenę.
powiedz rozmiar kółek, bo nie wiem czy bydom pasować. Na 185/65/14 nie pasują :(
w Poznaniu będe na Sylwka

hawky 02-12-05 12:12

Cytat:

Napisał grzehoo
Na 185/65/14 nie pasują

A to właśnie mój rozmiar.. szkoda

Cytat:

Napisał CAr
Ja tam mam zimowe i pod każdą górkę podjadę.

Ciekaw jestem jakie to zimówki? Z kolcami? ;)
Już nie raz np. w Jakuszycach widziałem jak jakiś gościu w zimówkach
i bez łańcuchów blokował całą drogę... A teraz akurat jadę na prawdę
w ekstremalne górskie rejony gdzie pługi i piaskarki zbyt często nie docieraja...
Tak więc myślę że to rozsądny pomysł... a zimówki to oczywiscie podstawa
lecz one sprawdzaja sie na trasie i w miescie, a nie na gorskich zadupiach

marekj 02-12-05 12:21

Cytat:

Napisał CAr
Ja tam mam zimowe i pod każdą górkę podjadę. Więc łańcuchy mi są zbędne Hehe A co do marketowych to mimo że są tanie, to po iluś tam kilometrach pękają. Nie wiem czy to prawda ale tak słyszałem.


Pod każdą nie podjedziesz - uwierz mi. Po drugie zdarza się nawet w Polsce że policja cie nie wpuści bez łańcuchów na jakąś górkę i już. Kumpel tak miał w Zieleńcu jak był na nartach. Codziennie zakładanie łańcuszków - i było to uzasadnione. Jeden mistrz potrafi wyjechać bez ale wystarczy że drugi nie i wszyscy stoją zanim pajac ruszy lub co gorsze wykopie się z rowu/zaspy..

Co do wyboru to kupiłem TOYO w makro za chyba 60 czy 70 zeta - układ w romby i jak narazie sa całe a trochę sie juz naszarpały. W Austrii dwa lata temu mialem kwaterę na górce i jak sie od czasu do czasu zrobił lodek to nie było najmniejszych szans bez łańcuchów wyjechać. Raz że było stromo, a dwa że bardzo ciasne serpentyny. Robili to tylko miejscowi - jak sie okazało wszystkie auta z napędem 4x4 (fok nie mieli [hehe]]

IMHO wraz z ceną może sie poprawiac komfort zakładania. Widziałem nawet takie plastikowe (spider czy jakos tak). Na kole masz na stałe przykręcone mocowanie, a w razie potrzeby jednym ruchem zakładasz takiego pająka i jazda. Cena bodajże 1500zł [panna]

Wszystko według potrzeb. Jak okazjonalne jesteś w górach to kup najtańsze - tylko przećwicz zakładanie [pop]. Jak ktoś mieszka na górce to raczej powinien zainwestować w cos porządnego i szybkiego/łatwego w montażu bo po tygodniu cholery dostanie.

geny 02-12-05 13:56

no wlasnie, ja tez dolaczam sie do pytnaia o lancuchy: otoz w instrukcji obslugi jest napisane zeby pod zadnym pozorem nie uzywac lancuchow do 195/55/15 i jeszcze jakis. nie wiecie dlaczego?

marekj 02-12-05 14:05

Dlatego ze 195 sa za szerokie i łańcuch przy minimalnym poluzowaniu mógłby haratać po elementach zawieszenia - przy standardowej feldze (ET 52) lub o rant nadkola przy felgach z ET 37 (bardziej wysuniete na zewnątrz.

A w ogóle to ciasno w nadkolu jest i źle sie je zakłada. na 195/55/15 można by zaryzykować i zobaczyć jak sie sprawy w konkretnym przypadku mają. na 195/60/15 szanse sa małe.

Rozmiar zimówek na 15" bezpieczny i wygodny do zakladania łańcuszków podałem wyżej.

hawky 02-12-05 14:40

Cytat:

Napisał marekj
Jak okazjonalne jesteś w górach to kup najtańsze

No właśnie taki mam zamiar, moje wątpliwości dotycza głównie ich trwałości,
niechciałbym po prostu żeby po przejechaniu 500m się pozrywały...
(może 2 pary sobie od razu zapobiegawczo kupię?) ;)

Nie wiecje jak jest z trwałością tych "made in china" ?


Cytat:

Napisał marekj
kupiłem TOYO w makro

Dzięki - zapisałem sobie jako rozsądną opcję. Ale szukam jeszcze
alternatyw, zawsze lepiej mieć jakiś wybór opcji. :)

kriskros 02-12-05 17:15

Cytat:

Napisał CAr
Ja tam mam zimowe i pod każdą górkę podjadę. Więc łańcuchy mi są zbędne [hehe]

Tu się nie zgodzę, W tym roku w marcu pod zakopanym, jak miałem wyjechać spod hotelu na główną drogę do pod górkę bez łańcuchów na zimówkach nawet nie chciał ruszyć z miejsca

[ Dodano: Pią 02 Gru, 2005 ]
Cytat:

Napisał hawky

Czy tanie łańcuchy z supermarketów mają sens? Bo "markowe" to
wydatek rzędu 300zl... a to dla mnie zdecydowanie za dużo gdyż
w górki jeżdżę jedynie okazjonalnie

W skodzie miałem supermarketowe wzór drabinkowy. Żeby wyjechać z zaspy, albo pokonać jakiś podjazd wystarczały, ale 'jeździć' się na nich nie dało.
Teraz do forda kupiłem Simaka Eco Plus za 150 zł, są to jak najbardziej 'firmowe' porządne łańcuchy o wzorze rombowym. Używałem ich jedną zimę i myślę, że to był dobry zakup.

DejaVu 02-12-05 22:49

Jesli szukasz alternatywy to prosze. Tarfiłem w prasie małą wzmiankę o nowym sposobie radzenia sobie w głębokim śniegu. Wygląda na to że łańcuchy odchodzą w przeszłość. Wymyślili coś "ala" pokrowce na koła zamiast łańcuchów. łatwo się zakłada i ponoć działa. Pogrzebałem w necie i....filmiki:
http://www.autosock.com/default.aspx?aid=9052366
więcej danych
http://www.autosock.com/
Tylko cena 85 euro na chwile obecną. Podobno ma zejsc do 50euro

geny 05-12-05 08:07

te pokrowce to ja widzialem w norauto w warszawie i kosztowaly bodajze 60 zl. bylo napisane, ze do incydentalnego uzywania.

_domino 17-12-10 17:02

Koledzy, pomozcie bo sie zestresowalem!

Mam opony zimowe 195/65/r15 (letnie zreszta tez takie mam) i chce kupic lancuchy bo jade w gory, byc moze za granice. Mam juz upatrzone modele (osobny watek) ale wlasnie w katalogu producenta zobaczylem, ze do mojego rozmiaru opon w przypadku focusa nie sa zalecane lancuchy - sprawdzilem w instrukcji, producent zaleca uzywanie ich tylko do 185/65/r14

Czy ktos uzywal lancuhcow w wiekszych rozmiarach, takim jak moj, czym to grozi?

Czy oberwac moze nadkole, blotnik, chlapacz (z tego co widze miejsce jest) czy np. jakies przewody hamulcowe albo zawieszenie (tego juz nie umiem ocenic).

Aras 17-12-10 17:16

Mam pytanie co do stylu jazdy na łańcuchach.
Czy można skręcać na maxa do oporu? Na zwykłych kołach (zimówkach) zauważyłem, że przy maksymalnym skręcie mam przerwę ok. 5mm między oponą a nadkolem.
Mając łańcuchy to chyba można poszatkować nadkola łańcuchem.
Mój wymiar kół, to standardowe 185 65 R14.

StRaDiVaRiUs 17-12-10 17:49

Cytat:

Napisał CAr (Post 63786)
Ja tam mam zimowe i pod każdą górkę podjadę. Więc łańcuchy mi są zbędne [hehe] A co do marketowych to mimo że są tanie, to po iluś tam kilometrach pękają. Nie wiem czy to prawda ale tak słyszałem.

z tą każdą górką nie byłbym taki pewien. Przyjedź w moje rejony to pokażę Ci co to zima [dziadek]

Odnośnie wyboru łańcuchów, kup jakiekolwiek, byle były jakiejkolwiek znanej marki (najlepiej producenta opon). Sam kupiłem tesco i dwa ogniwa nie były ze sobą połączone. Osobiście uważam, że kto ze sobą nosi, o nic nie prosi, a że jeżdżę jakieś 1000 km tygodniowo to wiem co mówię.

Więc polecam cokolwiek byle znanej marki. Różnica w prowadzeniu ogromna, hamowanie tak samo jak bez.

misiom1 17-12-10 18:11

Cytat:

Napisał _domino (Post 518761)
Koledzy, pomozcie bo sie zestresowalem!

Mam opony zimowe 195/65/r15 (letnie zreszta tez takie mam) i chce kupic lancuchy bo jade w gory, byc moze za granice. Mam juz upatrzone modele (osobny watek) ale wlasnie w katalogu producenta zobaczylem, ze do mojego rozmiaru opon w przypadku focusa nie sa zalecane lancuchy - sprawdzilem w instrukcji, producent zaleca uzywanie ich tylko do 185/65/r14
.

To może skarpety - autosock? do 195/65 R15 kosztują 229zł na allegro - http://allegro.pl/autosock-tekstylne...373995406.html

_domino 17-12-10 18:29

Wolalbym lancuchy, bylyby na lata dla obu aut w domu, te worki znajac moja delikatnosc podre przy zakladaniu... Ale przy moich kolach to juz prawie 20 mm wiecej wzwyz i 5 mm wszerz wiec strach... EDIT: + 10 mm na lancuchy EDIT2: ale zimy mam na feldze o max odsadzeniu ET bo od scorpio wiec pare mm korzysci


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi