Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Wymiana filtra paliwa w dieslu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=33297)

damianTDCI 07-12-09 19:26

Wymiana filtra paliwa w dieslu
 
Witam zamierzam wymienić filtr paliwa Focusie 1.8 TDCi i mam pare pytań dotyczących tej operacji :razz: Należy odłączyć akumulator przy wymianie, bo tak jest napisane w książce? Jak zalać filtr paliwem, żeby nie zapowietrzyć, przez załaczanie pare razy zapłony czy jak? Chyba z samą wymianą nie ma większych problemów, bo z tego co się zorientowałem to filtr jest pod maską to chyba lepszy jest dostęp niż w benzynie, która ma koło baku?

MisiekT 07-12-09 19:33

zalac po prostu paliwem z butelki/kanistra i podlaczyc dopiero...

sipox07 07-12-09 19:33

aku nie musisz odłączać.
A co do zalania to rób to powoli i na kilka razy.
ps. robię tą operacje średnio 2/3 razy w roku. przy każdej wymianie oleju.
Pozdrawiam.

damianTDCI 07-12-09 19:36

Czyli w filtrze jest jakiś korek, że się da wlać ON, bo jeszcze nie kupiłem go?

grzybek 07-12-09 19:48

Masz 3 rurki na filtrze i odpowiednią trzeba zalać. Też będę wymieniał na dniach.

sipox07 07-12-09 19:50

ja zalewam przez lejek do wlotu zasilającego.
tak jak pisałem bardzo powoli, bo czasami tworzy się tam poduszka powietrzna i niektórzy myślą ze już pełny.

dodam że zapowietrzony układ prowadzi do uszkodzeń zaworka zwrotnego na pompie. jak i pewnie całej reszty

damianTDCI 07-12-09 19:53

No właśnie widziałem te rurki u góry, a jest zaznaczone przez która należy zalać? Będzie chyba cieżko bezpośrednio przez rurke, chyba spróbuje po przez przekrecenie pare razy kluczyk tak jak gdzieś czytałem.

grzybek 07-12-09 19:57

Masz oznaczone strzałkami na filtrze.

iAntonio 07-12-09 20:00

Ja przy wymianie filtra paliwa w moim TDDi nie zalewałem bo tak mi poradził kolega mechanik.
Tak długo kręciłem rozrusznikiem aż zapalił - podobno tak się robi (?) Co wy na to?
Od tego czasu przejechałem prawie 15 tys i ok.

sipox07 07-12-09 20:07

to nie 1.6 tdci. więc kręcenie kluczykiem se podaruj bo nie mamy pompy w baku

---------- Post dodany o 20:07 ---------- Poprzedni post był z 20:01 ----------

Cytat:

Napisał iAntonio (Post 391819)
Ja przy wymianie filtra paliwa w moim TDDi nie zalewałem bo tak mi poradził kolega mechanik.
Tak długo kręciłem rozrusznikiem aż zapalił - podobno tak się robi (?) Co wy na to?
Od tego czasu przejechałem prawie 15 tys i ok.

słuchaj go dalej.
przez czas kręcenia wszystko chodzi na sucho.
nic tylko bić brawo

Sokol 07-12-09 21:41

Ja zalałem filtr przy pomocy największej strzykawki dostępnej w aptece. Cała wymiana to 3 minuty i nie trzeba odłanczać aku. Kręcenia na sucho nie polecam - szkody od wtryskiwaczy po akumulator.

saperos 07-12-09 22:05

Nie bijcie.

Czy może ktoś dać zdjęcie gdzie znajduje się owy nieszczęsny filtr paliwa w FF1 2.0 130ps ? :D

Stawiam piwo.

andasz 08-12-09 08:52

Ja wymieniłem bez odłączania aku. Po odłączeniu przewodu zasilającego słychać było: sssss przez ok 2 sek. Trochę się bałem, że trzeba będzie odpowietrzać. Filtr zalałem strzykaweczką w króciec gdzie jest strzałka dolot. Trochę to trwało, bo trzeba było załadować parę strzykawek. Po podłączeniu, parę obrotów rozrusznika i zapalił :)

berkov 13-12-09 18:36

Koledzy a może jakaś fotka gdzie szukać tego nieszczęsnego filtra w TDDi ? a moze instrukcja wymiany ze zdjęciami[greenpeace] ?:P

wodsoft2 14-12-09 00:33

Ja mialem taki problem: wymienilem filtr, zalalem go, ale dziurką tą dużą, ktora nie wystaje, nie czekalem az wsiaknie tylko nalalem do pelna raz. Zamontowalismy, odpalam - ladnie zapalil od reki. Popracowal kilka minut i wylaczylem. Za godzine odpalam ponownie - nie odpala. Rozrusznik chodzi, ale nie odpala. Probowalismy z 10 razy albo i wiecej i nic. Pozniej zalalismy filtr na maks, dalej nic. Potem zalalismy majac podlaczony jeden przewod do tej szerokiej dziury i lalismy do dziurki wejsciowej tak zeby napelnic na full. Napelnilismy tez na full przewod podlaczany do wyjscia z filtra i podlaczylismy wszystko. Odpalil w koncu po ok 10 sekundach drugiego krecenia.
Znajomy mechanik powiedzial nam ze po odpaleniu trzeba przez 10 minut potrzymac obroty 1200.
Opisalem w skrocie, bo zajelo nam to kupe czasu i po drodze podejrzewalismy mase innych rzeczy :)

bbb131 14-12-09 20:00

Ja ostatnio wymieniałem filtr i cała operacja to kilka minut. Należy zaopatrzyć się w strzykawkę i ok 1l bardzo czystego (najlepiej bezpośrednio z dystrybutora) ON w czystym słoiku. Odstany ON nabieramy strzykawką i wlewamy do otworu oznaczonego strzałką do rurki (ssącego). Należy robić to powoli aby paliwo ładnie wsiąkało w bibułę filtra. Do filtra wchodzi ok 0,5l. Jak już filtr będzie zalany to zapinamy najpierw rurkę od tego dużego otworu, następnie dolewamy strzykawką w obie dziury na full i zapinamy pozostałe dwie. Po takiej operacji odpalamy normalnie bez udziwnień, trzymania obrotów itp.

Ranid 14-12-09 20:20

Cytat:

Napisał bbb131 (Post 394053)
Należy zaopatrzyć się w strzykawkę i ok 1l

Co wy z tą strzykawką [apteka] wymieniałem już z 10 razy i leję obojętnie z czego czystą ropę wycieram szmatą zakładam przewody [i tak coś sie zawsze zachlapie] i palę,żadnych kłopotów.

piotr-ek 14-12-09 20:35

Cytat:

Napisał Ranid (Post 394056)
Napisał bbb131 Zobacz post
Należy zaopatrzyć się w strzykawkę i ok 1l
Co wy z tą strzykawką [apteka] wymieniałem już z 10 razy i leję obojętnie z czego czystą ropę wycieram szmatą zakładam przewody [i tak coś sie zawsze zachlapie] i palę,żadnych kłopotów.
__________________

a ja jak wymieniałem to zrobiłem jeszcze inaczej, wrzuciłem caly filtr na ok 3 godziny do wiadra z ropa , wyjąłem wytarłem i zamontowałem, i nikt mi nie powie ze moze zle sie namoczył. Odpalił za 1 razem

Ranid 14-12-09 21:10

Z filtrami różnie bywa np.filtr Boscha ma 6 metrów materiału nazwijmy to papieru a są filtry też znanych marek co mają 2 metry papieru.Filtron obecnie produkuje na licencji amerykanskiej i oni jak ktoś zauważył mają taki pomarańczowy kolor [ nie żółtawy jak przeważnie inni] jest to ponoć nowa technologia tego papieru filtracyjnego jest go mniej a zadanie takie samo.W testach też miał około 2 metrów [mowa o olejowych filtrach].Często używam Filtrona bo dostepny jest wszędzie.

iAntonio 18-12-09 22:26

Cytat:

Napisał sipox07 (Post 391799)
robię tą operacje średnio 2/3 razy w roku. przy każdej wymianie oleju.

przy okazji...
po jakim przebiegu wymieniacie olej i filter paliwa (FF1 - 1,8 TDDi) ?

cocolino 19-12-09 11:12

Cytat:

Napisał berkov (Post 393689)
Koledzy a może jakaś fotka gdzie szukać tego nieszczęsnego filtra w TDDi ? a moze instrukcja wymiany ze zdjęciami[greenpeace] ?:P

Mówisz masz z tymże to jest oryginalny ale TDCi :arrow: http://i46.tinypic.com/2h5pjlx.jpg

Właśnie odebrałem paczkę, paliwo kupiłem wcześniej a więc czas na wymianę. Zobaczymy czy obędzie się bez problemów. Znajomy powiedział, żebym od razu po wymianie kajtnął się ze 30 km. Do dzieła !

berkov 19-12-09 11:14

dzieki a moze pokusisz sie o dokumentacje wymiany ?:D i powstanie jakis FAQ

damianTDCI 19-12-09 11:27

Filtr paliwa najlepiej zawsze wymienić przed zimą, żeby był świeży, a olej książka podaje co 15 tyś. a jak nie robisz tyle w ciągu roku to raz na rok.

cocolino 19-12-09 11:50

Pomyślimy. Póki co to mam problem ze zdjęciem przewodów ze starego filtra. Pomoże kto ? Są tam takie plastikowe obrączki ale nie mogę ich zdjąć, chociaż nie wiem czy jest w ogóle taka potrzeba. Jest ? Jeśli tak to jak to zrobić ?

EDIT: Robi się tak, że się ściska z tyłu i wyciąga tak jakby do siebie. Wtedy spokojnie można odłączyć przewody. Największym chyba problem jest odkręcenie mocowania całego filtra, bo raz, że w miejscu tak dostępnym, że niech cie szlag a dwa, że śrubka to mikro torx, do którego klucze nie wszyscy-np ja mają. Ale ale, w takich sytuacjach wychodzą plusy dodatnie mieszkania w bloku z sąsiadami i ich narzędziami :)
Reasumując, akcja szybka, jakieś 15 min roboty(wymiana)+czas na zalanie 21 strzykawek po 20ml ropki. Jakby ktoś miał jakieś pytania-niech pisze.

cocolino 20-12-09 13:36

Jako, że często przy okazji problemów z odpalaniem w zimie można przeczytać, że przy dużych mrozach z ropki wytrąca się parafina, a po wymianie filtra zostało mi trochę paliwa postanowiłem sprawdzić co się dzieje w baku przy takich temperaturach. Na noc wrzuciłem słoik z paliwem do bagażnika, Fok oczywiście trzymany pod blokiem. Temperatura dochodziła w nocy do -19. Paliwo BP Diesel Ultimate.

Oto efekty:

- paliwo od razu wyjęte z bagażnika :arrow: http://i48.tinypic.com/2litu9j.jpg
- wyjęte z bagażnika i wymieszane :arrow: http://i46.tinypic.com/2re2xw4.jpg
- po 10 min w temp pokojowej :arrow: http://i48.tinypic.com/elbnld.jpg

Jak dla mnie wniosek jeden-jak się trzyma auto pod chmurką to, żeby nie wiadomo jak silnik był zadbany to i tak będzie mu dużo ciężej zapalić niż w lecie, analogicznie do spadającej temperatury na zewnątrz. No i wymiana filtra na zimę, zwłaszcza w dieslu i zwłaszcza z CR, gdzie jest wysokie ciśnienie i wystarczy, że siądzie malutki pyłek na wtryskiwacz i już zamiast robić ładną mieszankę to leje to podstawa !

MisiekT 20-12-09 14:26

super porownanie :)

piotr-ek 20-12-09 15:55

a zastanawia mnie to dlaczego jeszcze nie wymyślili podgrzewanych baków paliwa, wiadomo ze nie temperaturą taką ze mogło by wybuchnąć, ale taką aby paliwo było zdatne do dobrego odpalenia

grzybek 20-12-09 16:15

O to trzeba zapytać producentów świec żarowych, aku i kilku innych pierdół, które zużywały by się xxx razy wolniej ;)

piotr-ek 20-12-09 16:39

Wiec jest to realne do zrobienie- myslałem o matach grzejnych takich jak ktos używał do podgrzewanych siedzień, montaż do baku od spodu auta, i włacznik i wyłacznik w srodku foki, problem jak mogł by być to to aby nie przesadzić z temperaturą, ale mysle ze kawałek 30X10 cm był by ok.
2 sprawa to to taka że szkoda ze mieszkam w małym mieście bo przeprowadził bym taki test paliwa jak pokazał COCOLINO tylko ze paliwa z rożnych znanych marek takich jak Shell ,Statoil BP, itp. wtedy było by wiadomo gdzie lać a co omijać, na dodatek można było by zrobić test zwykłego oleju ze stacji No Name z dodatkiem do Diesla pt. STP, no ale tak jak pisze u mnie w mieście to tylko jeden Orlen jest i 2 No Name. Wiadomo testy w gazetach nie sa 100% prawdziwe bo testy takie mogą być sponsorowane.

MisiekT 20-12-09 16:52

nie chcialbym byc na Twoim miejscu jak po wypadku bak bedzie nieszczelny a przez mate pojawi sie iskierka :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi