Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] filtr DPF w 2.0 (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=43449)

pablo80 18-09-10 17:57

filtr DPF w 2.0
 
czy wie ktos jak obslugiwany jest filtr DPF przy tym silniku 2.0 (2007r)
jest bezobslugowy,czy trzeba tam co jakis czas dolewal magicznego plynu??
i po jakim czasie wymienia sie ten filtr???

GCSheko 18-09-10 22:06

..jest bezobsługowy...a średnio wytrzymuje ok.120...200tkm.

COACH 21-09-10 10:49

Oczywiście że obsługowy
 
Filtr DPF w Focusie II z silnikiem 2.0 TDCi jest filtrem mokrym, z tyłu pod podłogą kufra, między kołami za zbiornikiem paliwa masz zbiorniczek płynu z tworzywa sztucznego ok 2 litrów gdzie uzupełnia się go po przejechaniu ok 70 tyś. km, na tyle chyba jest ustawiany limiter w sterowniku. Dlatego nie wiem czemu ktoś pisze, że jest on bezobsługowy, nic bardziej błędnego i niestety jego obsługa trochę kosztuje. Płyn ten jest pobierany do zbiornika paliwa po zatankowaniu, dlatego powinno się tankować zawsze większą ilość paliwa, najlepiej minimum 15 l, jest to roztwór żelaza i ceru co ułatwia dopalanie cząstek sadzy właśnie w filtrze DPF. U mnie zapaliła się usterka układu silnika przy ok. 150 tyś więc musiał być już raz uzupełniany, kupiłem na allegro płyn eolys 176, taki jak do Peugota, (bo przecież silnik w Focusie jest francuskiego koncernu PSA) z zestawem do napełniania, koszt ok 450zł, sam go dolałem ale trzeba niestety podjechać do elektronika samochodowego który ma odpowiedni przyrząd do forda i ustawi limiter na kolejne 65 tyś czy 70, dokładnie nie wiem jak mówi instrukcja. W każdym razie tego filtra się nie wypala jak to się robi bodajże w volskwagenie czy oplu bo to nic nie daje. Oczywiście należy o niego dbać i nie zamulać samochodu, czasami go potrakować wyższymi obrotami by przedmuchać cały układ wydechowy. U mnie też padł po 167 tyś. czujnik różnicy ciśnień filtra cząstek stałych DPF, taki umieszczony przy obudowie akumulatora, ale oczywiście pierwsza diagnoza u mechanika była że padł filtr więc zanim coś ktoś zacznie kupować to na spokojnie niech zrobi dobre sprawdzenie co padło, co prawda czujnik nowy dostępny tylko w serwisie kosztuje 465 zł, ale ja kupiłem używany na allegro za 150zł i jak narazie działa bez zarzutu. W najbliższym czasie jeśli coś znów się zacznie dziać z filtrem zamierzam go usunąć programowo i fizycznie i zmienić moc, otrzymałem ofertę samego programowania bo to mnie interesuje na 1300 zł, fizycznie sam sobie wywalę co trzeba:), bo koszt za całość to już 2300 zł. To chyba natyle w tym temacie. Mam nadzieje, że moje doświadczenia komuś się przydadzą.

karmaz 21-09-10 17:00

COACH napisał
 
Cytat:

Napisał COACH (Post 486627)
COACH napisał bo koszt za całość to już 2300 zł... To chyba natyle w tym temacie. Mam nadzieje, że moje doświadczenia komuś się przyda.[rotfl2]mi się nie przyda bo znalazłem cały pakiet razem z wycięciem i większą mocą za 1600

:p

GCSheko 21-09-10 19:29

...u mnie koszt kompleksowego usunięcia DPF i zachipsowania to (promocyjne) 1600zł. :lol:

COACH 22-09-10 08:53

Ale o co chodzi?
 
Cytat:

Napisał karmaz (Post 486709)
:p

Nie bardzo rozumiem co Ci się nie przyda...a pakiet pakietowi nie równy:) A poza tym skoro nie masz filtra i nic z nim nie robisz to po co pisać? Każdy może sobie sam poszukać ofert i wybrać najtańszą. Tylko chyba nie o to pytał zakładający ten wątek. Dla posiadaczy nowszych samochodów może się przydać, nie każdy musi chcieć usuwać filtr, po coś go montowali za tak duże pieniądze.

karmaz 22-09-10 09:14

Cytat:

Napisał COACH (Post 486899)
Nie bardzo rozumiem co Ci się nie przyda...a pakiet pakietowi nie równy:) A poza tym skoro nie masz filtra i nic z nim nie robisz to po co pisać? Każdy może sobie sam poszukać ofert i wybrać najtańszą. Tylko chyba nie o to pytał zakładający ten wątek. Dla posiadaczy nowszych samochodów może się przydać, nie każdy musi chcieć usuwać filtr, po coś go montowali za tak duże pieniądze.

filtr mam taki jak ty masz ,ale ten pakiet i cena 2300 jest dla mnie nie do przyjęcia

COACH 22-09-10 09:40

:)
 
Cytat:

Napisał karmaz (Post 486905)
filtr mam taki jak ty masz ,ale ten pakiet i cena 2300 jest dla mnie nie do przyjęcia

Dla mnie również:) Zgadzam się z Tobą w 100% ale mi się wydaje, że te ceny jeszcze będą zjeżdżać bo coraz więcej będzie tego typu zabiegów, w każdym razie ja jeszcze nie robię:)

pablo80 23-09-10 21:21

mam pytanko - czy mozna sprawdzic czy ten płyn byl dolewany?? bo kupilem focusa z przebeiegiem 72000 i nie wiem czy musze juz teraz zabrac sie do dolania

COACH 24-09-10 08:32

Cytat:

Napisał pablo80 (Post 487831)
mam pytanko - czy mozna sprawdzic czy ten płyn byl dolewany?? bo kupilem focusa z przebeiegiem 72000 i nie wiem czy musze juz teraz zabrac sie do dolania

Przypuszczam, że miałeś już uzupełniany w serwisie bo robią to ponoć przy przebiegu 60 tyś. Wczoraj znalazłem coś ciekawego na stronie FordEtis, można się tam zarejstrować, wpisać VIN swojego forda i zobaczyć wszystkie naprawy jakie były wykonane w serwisie, niestety trzeba za to zapłacić od 8 do 32 Euro, ale może czasem warto te 8 euro wydać i poznać historię samochodu. Do tego znalazłem zalecenie serwisowe właśnie dotyczące filtrów DPF, wklejam poniżej:
Dolanie dodatku do paliwa (ceru); wymiana filtra cząstek stałych (DPF)
91/2009Jeżeli klient nie wyrazi zgody na dolanie dodatku do paliwa (ceru) po przejechaniu 37 500 mil / 60 000 km lub wymianę filtra cząstek stałych (DPF) po przejechaniu 75 000 mil / 120 000 km, należy udzielić następującego ostrzeżenia:
Niespełnienie wymogu dolania dodatku do paliwa po przejechaniu 37 500 mil / 60 000 km lub wymiany filtra DPF podczas przeglądu po przejechaniu 75 000 mil / 120 000 km może spowodować jedną lub więcej spośród poniższych usterek:
Znaczne nagromadzenie sadzy powodujące wysoką temperaturę filtra DPF podczas regeneracji, a przez to ryzyko stopienia dolnej osłony silnika i otaczających elementów z tworzywa sztucznego! Znaczne rozcieńczenie oleju (paliwo w oleju) powodujące uszkodzenie łożysk silnika lub ryzyko zbyt wysokiej prędkości obrotowej silnika! W przypadku wystąpienia tych usterek, ani Ford ani Dealer wykonujący przegląd nie będą odpowiedzialni za koszty gwarancyjne związane z tym uszkodzeniem. Klienta należy poprosić o podpisanie faktury przeglądu potwierdzającej, że został o tym poinformowany. Dealerzy powinni również pamiętać, że w przypadku, gdy podczas diagnostyki za pomocą Ford EtisIDS, stwierdzony zostanie diagnostyczny kod usterki (DTC) P242F, powinni w pierwszej kolejności sprawdzić i upewnić się, że filtr DPF został prawidłowo wymieniony (w razie potrzeby) podczas właściwego przeglądu okresowego.
Nowy filtr DPF nie powinien być montowany bezpłatnie, jeżeli NIE została przeprowadzona właściwa wymiana podczas przeglądu.
Zbiornik dodatku do paliwa nie może zostać całkowicie opróżniony. Jeśli w zbiorniku dodatku do paliwa jest jeszcze ok. 0,3 litra, dodatek nie jest już wtryskiwany (kierowca jest o tym wcześniej informowany za pomocą odpowiedniej lampki ostrzegawczej). Ta ilość dodatku do paliwa zapobiega zapowietrzeniu się pompy dodatku do paliwa i tym samym złemu odmierzaniu dodatku. Dlatego można dolać maksymalnie 1,5 litra. Jeśli zbiornik dodatku do paliwa zostanie opróżniony, zaświeci się lampka ostrzegawcza układu nadzorującego emisję spalin (MIL) i proces wtryskiwania dodatku zostanie zatrzymany. Dodatkowe informacje na temat filtra cząstek stałych znajdziesz w biuletynie TSB 12/2004 oraz odpowiednim rozdziale podręcznika warsztatowego w FordEtis.
Dodatkowe informacje na temat diagnostyki i testów filtra cząstek stałych zostały opublikowane w biuletynie TSB 97/2004.
Nie wiem czy się to komuś przyda, jeśli tak to dobrze:)

Lelon 24-09-10 13:18

COACH, w jaki sposób sprawdzić historię napraw swojego pojazdu?

wydaje mi się to niemożliwe, nie mają tego nawet ASO(mają tylko historię napraw u siebie).

Podasz bezpośredniego linka? Trzeba się rejestrować? (rejestracja jest niestety płatna).

GCSheko 24-09-10 14:17

...naprawy gwarancyjne są tam umieszczane...i dostępne w całej E;)uropie

Lelon 24-09-10 15:27

tylko naprawy gwarancyjne? czy też pogwarancyjne? zwykłych przeglądów nie ma(jak to np u VW gdzie jest wszystko).

Jak się do tego dobrać? Interesuje mnie co miało robione moje auto jeszcze we Francji.

COACH 27-09-10 13:57

Link do strony
 
Witam, oto link do stronki, rejestrowałem się bezpłatnie, potem jak już się zalogujesz to wpisujesz VIN swojego auta i możesz za opłatą sprawdzić więcej rzeczy, nie mam jednak pojęcia ile tam można wyczytać bo się osobiście jeszcze nie zdecydowałem na wykupienie dostępu. Jeśli by coś było nie tak z linkiem to dajcie znać.
https://www.etis.ford.com/home/login...C7C7D.dulv0680

Tata 27-09-10 17:25

Trza wyciąć skurwisy... i zachipować furnik przy okazji, ja czekam aż mój umrze i wtedy piękny uśmiech do Gecko... Na razie nic mu nie jest poza dużym spalaniem, zwłaszcza w mieście. Mam nadzieję że to spalanie w mieście (na poziomie 9,5l/100km) to właśnie przez DPFa :???:

pablo80 04-10-10 21:20

kolega Coach napisal ze w focusie 2.0 tdci 136kucykow jest filtr DPF mokry,co oznacza dolewanie magicznego plynu.dzis oddalem autko do swojego mechanika i chcialem zeby sprawdzil czy nie trzeba dolac tego plynu.co sie okazalo ze nie ma pod spodem zadnego zbiorniczka...no to jak to wreszcie z tym jest?? czy wystepuje w tych silnikach FILTR suchy??

---------- Post dodany o 21:20 ---------- Poprzedni post był z 21:18 ----------

aha i jeszcze jedno,jaki sa objawy jak filtr dpf padnie? zapali sie jakas kontrolka?czy dalsza jazda nie bedzie mozliwa??

COACH 06-10-10 14:32

A może go nie ma??
 
A czy w ogóle masz takowy filtr?? Bo są też wersje 2.0 TDCi 136KM bez fitra DPF, w innym przypadku nie sądzę by nie było zbiorniczka bo konstrukcja silnika i producent raczej jest ten sam czyli francuski PSA. Jak ktoś będzie chciał to mogę zeskanować z książki fajne zdjęcie silnika 2.0 z osprzętem i układem wydechowym. Filtr DPF znajduje się za katalizatorem mniej więcej na wysokości dźwigni zmiany biegów, na jego początku i końcu wychodzą dwa przewody do czujnika różnicy ciśnień filtra DPF, który znajduje się przy obudowie akumulatora, może zerknij czy posiadasz takowy czujnik? A poza tym w tym artykule wszystko jest napisane co ile się serwisuje filtr, poza tym jeśli z nim coś będzie nie tak to nie przejmuj się, komputer napewno Ci wywali błąd w postaci "usterka układu silnika" i będzie się palić czerwona dioda ostrzegawcza.

bboobb 28-06-11 20:50

prosił bym o te zdjęcie bo może są auta bez filtra i chciałbym wiedzieć jak go odnaleźć

Sol 02-07-12 15:05

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w jaki sposób pobierany jest płyn DPF ? W którym momencie tankowania jest on tankowany ? po zakończeniu, zamknięciu wlewu czy w innym momencie ?
Z góry dziękuję za odpowiedź :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi