Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Uciekający płyn chłodniczy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=45549)

TomeQ 08-12-10 18:53

Uciekający płyn chłodniczy
 
Witajcie.
Od jakiegoś czasu walczę z usterką ukladu chłodzącego. Sprawy wyglądały następująco:
Dwa miesiące temu zauważyłem ubytek płynu więc dolałem do MAX. Po kilku dniach ubyło go do połowy między MIN I MAX i tak się utrzrymało jakiś czas. Następnie ubyło poniżej MIN i znów przez tydzień tak się utrzymało - mam wrażenie że płyn znikał szybciej gdy było go więcej w zbiorniku wyrównawczym. Po kolejnej dolewce płynu do MAX płyn zniknął po kilku dniach jazdy więc go znów dolałem i zacząłem patrzeć gdzie ucieka (przewody, chłodnica, termostat) - na zimnym silniku, pracującym silniku i po ostygnięciu silnika - a śladów ucieczki płynu brak[kaput].
Wczoraj znów dolałem płynu i ku mojemu zdziwieniu po nagrzaniu silnika zacząłem czuć jego zapach w kabinie. Po powrocie do domu znów do garażu i znów śladów brak - płynu zresztą też.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł gdzie jeszcze zaglądać to proszę o informację.

Z góry dzięki

drof 08-12-10 19:43

Jeśli nie obudowa termostatu to najprawdopodobniej pompa wody popuszcza... kapiąc na ciepły blok odparowuje i stąd odór w kabinie.

TomeQ 08-12-10 20:08

Też brałem pod uwagę taką ewentualność - tak samo jak i cieknącą nagrzewnice.
Jedyne co mnie zastanawiato dlaczego płyn ucieka szybciej gdy jest go więcejw zbiorniku wyrównawczym?
BTW: czy pompa wody jest na rozrządzie czy na pasku klinowym?

drof 08-12-10 20:28

na pasku klinowym - a nie popiskuje Ci on z rana??

TomeQ 08-12-10 22:46

NIe. Auto mam od marca i wogóle nie słyszałem paska. Dodam jeszcze że galarety w oleju też nie mam.
Jutro przyjrzę się dokładniej pompie i jej okolicom.

drake 09-12-10 12:31

Jasna cholera, podepne się do tematu co by dwóch nie zakładać, po jeżdżeniu sobie bez zaglądania pod maskę dziś otwarłem i mnie zamurowało.... 0_0
Totalny brak płynu chłodzącego, a przez lato nie uciekało ani kropli, jeszcze wczoraj jechałem i temperatura silnika była normalna, tak i silnika, jak i oleju. Nie wiem kiedy mógł uciec, Panowie, skąd zacząć ? Boje się teraz gdziekolwiek jechać. Sprawdziłem korek wlewu oleju - jest czysty, oleju jest prawie max na bagnecie, ale zauważyłem że jest bardziej ciemny niż miesiąc temu, dużo bardziej ciemny. Auto nie kopci na kolorowo, ma ktoś jakieś wnioski?

TomeQ 09-12-10 15:59

Odnośnie oleju to fakt że jest ciemniejszy to moim zdaniem normalne - więcej kilometrów = więcej syfu i zanieczyszczeń w oleju.
Ja zacząłem szukać od oględzin chłodnicy, termostatu i wszystkich węży.
Teraz pora na pompe wody.
Życzę powodzenia :)

jaro001 09-12-10 16:04

Byłem dziś w warsztacie u Zbycha w innej sprawie, ale ubywanie płynu też zgłosiłem. Zdiagnozował, że to obudowa termostatu, nówka ok 400-500 PLN :( Na razie mnie nie stać.

MisiekT 09-12-10 16:04

Cytat:

Napisał drake (Post 514872)
Totalny brak płynu chłodzącego

co znaczy totalny brak? ze nie widzisz w zbiorniczku? ile musiales dolac do stanu pomiedzy min/max?

drake 09-12-10 16:24

Zacząłem dolewać, i po około 300 ml dopiero zaczęło być widać w zbiorniczku, zalałem więc pod MAX, nie wiem dokładnie ile weszło. Ku***, ciągle coś.

MisiekT 09-12-10 16:26

300ml to niewiele... obserwuj regularnie i nie panikuj dopoki nie potrwierdzi sie, ze ubywa regularnie

drake 09-12-10 16:45

300 ml do punktu, aż poziom płynu dosięgnął zbiornika, weszło płynu o wiele więcej, od końca węża do stanu MAX jest jeszcze hoho.

MisiekT 09-12-10 16:47

aaa, luz, to sporawo... obejrzyj dokladnie obudowe termostatu - najczestsza przyczyna ubytkow...

fifarafa 24-02-11 15:29

Ja się podpinam do tematu. Też mi ucieka płyn i zauważyłem przeciek na wężu odchodzącym od zbiorniczka wyrównawczego. I tu pytanie czy w miejscu pęknięcia można jakoś zakleić czy wymienić cały wąż? A jeśli wymienić to czy da radę bez wymiany całego płynu.

Daniel_83 24-02-11 17:47

Też mi wciągało przeokropnie płyn. Okazało się że trzeba wymienić simmering w miejscu gdzie wąż jest wpięty w termostat. Jak na razie braków nie zauważyłem :)

hajdi5 24-02-11 18:02

węza nie kleimy ,jeśli nie chcesz wymieniać a jest możliwość przetnij i wstaw rurke odpowiednią średnicom i skręć zaciskami

maciobyk 24-02-11 19:18

Drake...kuknij od spodu nad skrzynią. Tam jest takie cos przy obudowie termostatu przypominające zaślepkę .Zobacz czy nie kapie ci z tego. Niech auto postoi kilka godzin i zobacz czy ci na przodzie skrzyni biegów nie płynie po tym dłuższym staniu. .

Trociu 25-02-11 10:23

Cytat:

Napisał jaro001 (Post 515058)
Byłem dziś w warsztacie u Zbycha w innej sprawie, ale ubywanie płynu też zgłosiłem. Zdiagnozował, że to obudowa termostatu, nówka ok 400-500 PLN :( Na razie mnie nie stać.

Używkę można znaleźć za jakieś 100zł. Ewentualnie gdzieś tutaj czytałem propozycję doszczelnienia obudowy podczas składania silikonem.

miroslaw123 25-02-11 21:36

Ja właśnie naprawiłem usterkę polegającą na delikatnym ubytku płynu...Okazało się że jakiś zwierz nadgryzł mi przewód, 80 przewód + 80 robocizna

lukasz851028 17-03-11 19:11

witam mam ten sam problem
jestem laikiem w tych sprawach mozecie powiedziec gdzie znajduje sie termostat.moze jakies foto
bede wdzięczny

arur 20-02-12 20:56

Ja zauwazylem dzisiaj ze mi ubylo dosc troche plynu chlodniczego i znalazlem wyciek. Obudowa termostatu. W nia jest wpiety czujnik temperatury(chyba temperatury) I on jest na takiej wsuwce. Jutro bede to rozbieral czy jak wyciagne ta wsuwke to tam jest oring na tym czujniku? W st170 jest inna obudowa termostatu niz w zwyklej 2.0?


Pozdrawia arur

MisiekT 21-02-12 00:01

inna o tyle ze ma wyciete miejsce na czujnik temperatury, normalnie jest zaslepione - innych roznic chyba nie ma

arur 22-02-12 06:50

Wczoraj wieczorem zabralem sie za wyciagniecie tego czujnika temp. plynu. Cieklo na tym oringu. Niestety sklep juz byl zamkniety a nie znalazlem u siebie oringa o tej srednicy wiec tymczasowo polozylem teflon do uszczelniania rur. Swoja droga bardzo dzwiny montaz tego czujnika "na wsuwke" w foce 2.0 gdzie jest umieszczony czujnik temperatury plynu chlodzacego?

arur 05-03-12 12:25

Pod obudowa termostatu w st170 jest jeszcze zaslepka(na niej jest oring) z zawlecza i u mnie jeszcze na tym plyn uciekal. Nie bylo widac wycieku na cieplym silniku bo plyn zaraz odparowal i nie zostawial sladu.

Stacho 05-03-12 12:36

Cytat:

Napisał jaro001 (Post 515058)
Byłem dziś w warsztacie u Zbycha w innej sprawie, ale ubywanie płynu też zgłosiłem. Zdiagnozował, że to obudowa termostatu, nówka ok 400-500 PLN :( Na razie mnie nie stać.

Wymień na aluminiową/żeliwną z TDDI, ja kupiłem używkę na alledrogo za 20zł.
Uszczelkę między obudową termostatu a blokiem silnika dostaniesz w ASO za 8zł.

Jedyna niedogodność to króciec powrotny jest przy samej listwie CR, ale da radę wcisnąć. Po tym zabiegu możesz zapomnieć o problemach z nieszczelną obudową, która w wydaniu plastikowym jest mega niewypałem, w dodatku tuż nad rozrusznikiem.

edit
-----

Dopiero teraz zauważyłem że masz TDDI, w takim razie nie będziesz miał w/w niedogodności :)

rafikik90 13-06-12 21:24

Odkopuję temat ponieważ mam problem.
Dokładnie 25.04.12 miałem założoną nową obudowę termostatu oryginalną FORD zakupioną w ASO za 450 zł ponieważ ze starej był wyciek. Minęło 1,5 miesiąca i z nowej obudowy leci płyn mocniej niż ze starej. Co w tej sytuacji robić zawieźć auto do mechanika i niech obudowę reklamuje. Czy dostępne są jakieś obudowy bardziej wytrzymałe?

Stacho 13-06-12 22:12

Cytat:

Napisał rafikik90 (Post 735395)
Odkopuję temat ponieważ mam problem.
Dokładnie 25.04.12 miałem założoną nową obudowę termostatu oryginalną FORD zakupioną w ASO za 450 zł ponieważ ze starej był wyciek. Minęło 1,5 miesiąca i z nowej obudowy leci płyn mocniej niż ze starej. Co w tej sytuacji robić zawieźć auto do mechanika i niech obudowę reklamuje. Czy dostępne są jakieś obudowy bardziej wytrzymałe?

Kolego przecież masz wszystko wyjaśnione w postach wyżej, poczytaj sobie i wymień na żeliwną używkę.

rafikik90 14-06-12 14:52

A czy od diesla psuje do benzyniaka bez przeróbek?

siwy05 16-06-12 10:41

Cytat:

Napisał rafikik90 (Post 735395)
Odkopuję temat ponieważ mam problem.
Dokładnie 25.04.12 miałem założoną nową obudowę termostatu oryginalną FORD zakupioną w ASO za 450 zł ponieważ ze starej był wyciek. Minęło 1,5 miesiąca i z nowej obudowy leci płyn mocniej niż ze starej. Co w tej sytuacji robić zawieźć auto do mechanika i niech obudowę reklamuje. Czy dostępne są jakieś obudowy bardziej wytrzymałe?

Weź tą obudowę i im pier#@$ na stół w tym ASO

dario33 26-06-12 14:56

właśnie mam podobny problem[mam dobrego mechanika] ,,u mnie to ucieka z chłodniczki oleju...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi