Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Foka kuleje - lewy tył ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=62033)

rexo 30-01-13 08:50

Foka kuleje - lewy tył ?
 
Witam, ostatnio pojawił się dosyć dziwny problem - albo dopiero ostatnio go zauważyłem.
Foczka dziwnie kuleje.
Odczuwalne jest to wyraźnie od strony kierowcy, natomiast w moim odczuciu kuleje tył.
Problem jest widoczny tylko przy bardzo niewielkiej prędkości 10-30 km/h.
Podczas szybszej jazdy nie czuć problemu.

Nie za bardzo wiem czego w ogóle szukać.
Miał ktoś podobny problem i doradzi co należy sprawdzić?
A może to przód buja a jest tylko takie wrażenie jakby tył bujał? [niewiem]

Fakt jest taki, że zawieszenie tylne - łączniki itp, mam do wymiany, ale nie sądzę, że to one powodują "bujanie" podczas jazdy. [niewiem]
Nic nie stuka i nie puka, czasami lekko prawy tył - ale jak mówię na wiosnę będę robił tył.
Zastanawiam się też czy robić tylko łączniki, czy ruszyć też wahacze?

Sokół 30-01-13 11:29

jedź na stację diagnostyczną i sprawdź zbieżność-ja zapłaciłem 20zł za taką diagnostykę- wynik- tył rozbieżny - tuleje na wahaczu i stabilizatory-na oko koła tył wyglądają tak mniej więcej /--\ , odczucia z jazdy - niestabilny na śliskim i na nierównościach.
pozdrawiam

korek007 30-01-13 18:05

Cytat:

Napisał rexo (Post 824243)
.... "bujanie" podczas jazdy....

Witam
A jak "bujniesz" tyłem samochodu na postoju, to jaka reakcja? Takie "bujanie" to z reguły przez amor.

rexo 30-01-13 20:24

Nie nie amory sprawdzane przed zimą i mają po 80%, więc to będzie raczej wszystko poza amorami.
Odczucie jest takie jakby któreś koło było jajkowate lub rypnięte w krawężnik.
I takie cyklicznie "bujnięcia" są odczuwalne i to tylko przy bardzo wolnej jeździe.
Oczywiście dopompowałem wszytskie opony na 2,2 i sprawdziłem "na oko" nie widać żadnych skrzywień.
Fakt jest taki, że czasami moją foczkę traktuję jak terenówkę [rower]

Obstawiam tuleje na wahaczu lub coś z ośkami.
Koła są w miarę proste. A stabilność jest ok. Tak się składa, że nie jestem niedzielnym kierowcą i jak było trochę śniegu to sobie pośmigałem i na pewno tył nie ucieka, a powiem nawet, że trzyma się bardzo dobrze.

Tak skoczę na diagnostykę - mam iść na stację która np. robi przeglądy aby mi to sprawdzili?

Sokół 30-01-13 23:26

Cytat:

Napisał rexo (Post 824564)
Tak skoczę na diagnostykę - mam iść na stację która np. robi przeglądy aby mi to sprawdzili?

tak tam to robią [up]

rexo 03-02-13 12:51

Sprawa okazała się trywialna - druty w oponie poszły i zrobiło się jajo [rotfl].
Przy okazji wyszło, że z tyłu nie ma amorków. Na diagnostyce pokazywało, że mają po 80%.
Okazało się, że tylne amroki mają 12 lat!!! Są od nowości :P.
Samochód śmigał na sprężynach ;].

Także sprawa załatwiona.
Ps. Na diagnostyce wyszło, że wszystko jest ok i że możliwe walnięte łożysko. Na szczęście pan z diagnostyki miał namiar na dobrego mechanika.
Gość od razu wyczaił o co chodzi i sprawdził jeszcze raz zawieszenie.
Łożyska dobre. Poluzowany jeden drążek kierowniczy + amorki.

Do zamknięcia ;).

Sokół 03-02-13 19:35

Cytat:

Napisał rexo (Post 826432)
Do zamknięcia ;).

zostanie ku potomności [los] jak komuś druty wyjdą [zlosnik]

pimpus 03-02-13 23:39

Hmm no to w ogóle cud że dało się jeździć na oponie z walniętymi drutami... Z reguły takie wycieczki kończą się wystrzałem opony podczas jazdy :D

Dodam tylko że takie "buły" na oponie można wychwycić podnosząc auto na podnośniku, kręcąc kołem z przystawionym jakimś drutem. Coś jak sprawdzanie scentrowanego koła w rowerze :)


_____________________
Niezbędnik zimowy - kable rozruchowe :)

rexo 04-02-13 08:25

Dokładnie tak koleś zrobił. Podniósł, przyłożył rękę i pokręcił oponą.
A akurat ostatni miesiąc śmigam tylko po mieście - na tyle nikt nie siedzi i bez załadunku - także nie było obciążenia (skończyłem urządzanie mieszkania).
A fakt opona stara - czas wymienić tylne zimówki.
Z przodu akurat mam całkiem nowe.
Dobrze, że sprawdziłem wszystko i wymieniłem amortyzatory, bo jak samochód był podniesiony, to tylne koła można było ręką podnieść.
Jak mówił mechanik - jeździłem na sprężynach - teraz jest gigantyczna różnica.

rexo 13-02-13 15:49

Dodam, że po wymianie amorków usztywniło się zawieszenie z tyłu i bardziej wpada w poślizg.
Wymieniam tuleje na wahaczu i łączniki z tyłu + zrobię zbieżność, bo faktycznie jest lekko / \.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi