Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 2.0B Problem z działaniem klapek w kolektorze dolotowym (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=71974)

sweetP 08-11-14 15:55

2.0B Problem z działaniem klapek w kolektorze dolotowym
 
:smt010Witam,

Mam problem, mianowicie nie wiem dlaczego nieodpowiednio działają w moim aucie klapki w kolektorze dolotowym. Na zgaszonym aucie klapki są otwarte (z tego co pamiętam ta dźwignia z prawej strony silnika znajduje się na dole). Po odpaleniu silnika dźwignia przesuwa się do przeciwnego położenia, klapki zamykają się... niestety przy dodawaniu gazu ani drgną, otwierają się dopiero w okolicach 4500 obr./min. Taka sytuacja skutkuje tym, że auto jest strasznie zamulone, zwyczajnie słabo jedzie, dopiero przy osiągnięciu 4500 obr./min podczas jazdy zaczyna się coś dziać.
Proszę o podpowiedzi co może być nie tak w moim aucie, jeżeli ktoś posiada jakieś schematy podłączenia urządzeń sterujących tymi klapkami to proszę o udostępnienie bo nie wiem czy wszystko jest odpowiednio podłączone.
Jeśli można to proszę nie pisać o wymontowaniu tych klapek, bo próbowałam jeździć z odłączonymi (zaślepiony przewód podciśnieniowy), samochód strasznie głośno chodzi i to na pewno nie jest to co powinno być. Chciałabym zrobić to jak należy i doprowadzić wszystko do ładu, klapki działają, pytanie brzmi - dlaczego otwierają się (i to dość gwałtownie) dopiero przy 4500 obr./min.
Z góry dzięki za pomocne podpowiedzi...

drake 09-11-14 12:30

Z tego co mnie uczono, to w zasadzie to tak może działać. Przymknięcie klapek wcale nie musi powodować tego, że auto jedzie gorzej. One z zasady zostają zamknięte do jakiejś tam prędkości obrotowej i/lub obciążenia powodując zwiększone zawirowanie dostającej się do komory spalania mieszanki. Bardziej homogeniczna mieszanka (lepiej wymieszana) = gładsze spalanie, więcej drobin paliwa ulega spalaniu całkowitemu = jesteś more eko (ten scenariusz powinien występować przy obciążeniach częściowych, a nie całkowitych).
Przypominam jednocześnie, że gazowanie samochodu do odcinki na parkingu nie powoduje jakiegokolwiek obciążenia silnika, tak więc na 95% wysterowanie klapek będzie miało zdwojony warunek:

osiągnąłeś obciążenie X ---------------->wysterowanie klapek

i/lub

osiągnąłeś prędkość obr. Y ------------>wysterowanie klapek


tylko po prostu nie zauważasz ich wysterowania, wypadałoby: wpiąć się powertrainem przez OBD i poszukać PID'a który definiuje sygnał 'na klapki' lub udać się na hamownie i sprawdzić na rolkach pod obciążeniem czy te klapki faktycznie działają tylko od tych 4,5k rpm czy może przy dużym obciążeniu wysterowują się szybciej. Bo ogólnie jeśli działają mechanicznie, to nie doszukiwałbym się w kompie jakichś specjalnych cudów. Wcześniej auto lepiej jechało?

sweetP 10-11-14 16:22

Nie wiem jak auto jechało wcześniej, takie zostało kupione... Z pewnością klapki nie powinny się otwierać jednym ruchem przy prędkości obrotowej 4500 obr/min bo nie miałoby to żadnego sensu bo kto jeżdżąc na codzień kręci auto do takich obrotów... Z tego co wiem powinny pracować płynnie w zależności od prędkości obrotowej silnika i obciążenia...Mój focus w przedziale do 4500 obrotów przyspiesza bardzo słabo, problemem jest wyprzedzanie, auto zwyczajnie buczy a nie jedzie... Silnik 2.0 i moc 145KM w tak małym aucie powinna gwarantować dobre osiągi i elastyczność, tymczasem elastyczności nie ma żadnej, a problemem jest rozpędzenie auta do prędkości 160 km/h... lepsze osiągi zapewnia silnik 1.4 w VW golfie... Z pewnością nie powinno tak być. [niewiem]
Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły co to może być proszę o pomoc...

Gimnastikball 11-11-14 09:16

Tak defacto to ten silnik zaczyna jechac od 4 k rpm.
W Twoim przypadku zaczął bym od sprawdzenia kata, mozliwe że popekal. Rozumiem ze check nie swieci ? Jakies roznicena zimnym/cieplym silniku ? EEwentualnie stawiam jeszcze na pęknięcie kolektora wydechowego z wiadomych przyczyn ;). Auto tez nie pojedzie jak powinno. Sprawdz dobrze kolektor. Tylko tam jest kujowe dojscie no i kolektor razem z katem

kabar 16-11-14 20:41

mam taki sam silnik, (nie)stety nie grzebalem przy klapkach do tej pory, nie bylo takiej potrzeby, wiec nie do konca wiem o jakiej dzwigni mowisz, ale jak wrzucisz jakas fote to moge sprawdzic jak to dziala u mnie. nie narzekam na zwawosc samochodu

i to gruba przesada ze "ten silnik zaczyna jechac od 4k rpm". fakt, lubi wysokie obroty, ale bez przesady

btw - jak sie ma Twoja dwumasa?

modytom 07-07-18 14:14

Do autora - jak rozwiązałeś problem klapek?

czy jak je wywale muszę je wyprogramować z ECU?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi