Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [FFI] TPS - diagnostyka (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=25907)

Piotr_T 03-03-09 10:43

[FFI] TPS - diagnostyka
 
Witam,
Zakupilem w koncu interfejs diagnostyczny i uruchomilem oprogramowanie do skanowania (scantool i cos jeszczel, ale nazwy nie pamietam pcmscan bodajze). No i fajnie, ale zero bledow - nie tego sie spodziewalem i odlaczylem TPS podczas pracy silnika, zeby sprawdzic czy wyskoczy blad. Wyskoczyl, wiec pelnia szczescia ;) Teraz mam pytanie do kogos kto moze sie bawil w skanowanie Foki benzynowej jakie ma wskazanie "absolute throttle position" ? U mnie wyskoczylo 15.3% co wydaje mi sie sporo bo tak na logike to pryz puszczonym pedale gazu powinno byc 0%, prawda ? Zanim kupie nowy TPS to wolalbym sprawdzic u kogos innego bo moze te 15% to ma tak byc.

MisiekT 03-03-09 10:49

dla wyjasnienia - TPS=czujnik polozenia przepustnicy :wink:

Piotr_T 03-03-09 10:57

Tak zgadza sie, szukam teraz w necie i znalazlem, ze chyba jest ok. ktos napisal, ze ma byc 16-20%, ale to sie troche kupy nie trzyma, absolute to mi sie kojarzy raczej z tym, ze przy puszczonym ma byc 0% (+/- jakis blad), ale nie 15% - przy otwartym powinno byc za to 100%, czego nie sprawdzilem bo zapomnialem [ass] ;)

jangcy 07-10-09 22:57

Tez miałem o to zapytac, wiec sie podepnę...
U mnie jest 16-18%. Silnik 1.8 16V 100kk
Myslalem ze moze to miec wpływ na zuzycie paliwa i dziwne zachowie komp.pokaldowego.
Otóz jak puszcze gaz i jest na biegu to wg teorii wtryski maja sie wyłaczyc...u mnie jednak wciaz pokazuje jakies zuzycie paliwa 2-4l/100km. Jesli jade 100km/h to spada do zera, ale np (ostanio robiłem test) 60km/h bieg:4 obroty 1800rpm...nigdy nie spadlo do zera:(
Rozumiem ze jak obrtoty zblizaja sie do 1000 to moze silnik musi zaczac pracowac, ale 1800?...
Druga sprawa...na podstawie jakich danych ECU wie ze jestem na biegu i mozna odciac wtryski a kiedy trzeba juz właczyc jesli jestem na luzie?
Sprawdzalem nowe focusy 1.6 i tam spalanie sie zeruje nawet przy predkosciach miejskich...u mnie nigdy.
Pomyslalem ze jak ECU mysli ze TPS ma 15% to uznaje ze jeszcze gazu nie puscilem, chociaz fizycznie pedalu gazu nie dotykam.
Czy ktos kto ma silnik 1.8 beznyna MK1 i ma interface moze sprawdzic pozycje TPS?
I czy ktos kto ma koputer pokładowy moze sprawdzic czy jak pusci gaz przy niskich przedkosciach to spalaniu sie spada do zera?
Dotyczy tylko Focusa MK1...
z góry dziekuje!!

arekluk 08-10-09 09:30

Witam
Ja mam taki sam problem hamowanie silnikiem nie istnieje do 60 na godzinę przy 100 to mam hamowanie silnikiem ale tak to mam że jak jade z górki i chcę chamować silnikiem to niestety nie działa to :( a silniczek to 1.6 benzynka 2003 kombi )
pozdrowionka
arek .
przepustnica coś około 15 %

jangcy 08-10-09 09:41

Widac z ta przepustnica to norma...
arekluk a jak wrzucisz luz to obroty spadaja czy stoja? na postoju spadaja na własciwy poziom?
Jak szukałem swojego problemu to trafiłem na tematy o wysokich obrotach i problemach z hamowaniem silnikiem...przeszukaj forum (bylo tam cos o updatach wsadu ECU, krokowcu, czujniku predkosci i jakims czujniku obrotow...)
Pozdrawiam

arekluk 19-10-09 13:42

Witam
Co do tych obrotów to jest tak :
Jade powyżej 60 to hamowanie działa mniej niż 60 hamowanie silnikiem nie działa,Obroty spadają do poziomu niżej niż powinny potem silnik to koryguje i falują z 3 razy a potem ustawiają się prawie dobrze bo czuć drgania, i jeszcze jedno co zauważyłem to jak staram się ustawić obroty na poziomie 2200 to to trzymam nogę na gazie nieruchomo a obroty falują 2000 do 2200 wmiarę nowy objaw wcześniej go nie zauwarzyłem :( jutro będę miał krokowca nowego oryginalnego to wymienię ,i dam znać co i jak .I jeszcze jedno jak włącze światła i ogrzewanie to obroty spadają znacznie i czuć drgania i wibracje
pozdrowienia
Arek.

jangcy 19-10-09 13:52

Cytat:

Napisał arekluk (Post 373864)
Witam
i jeszcze jedno co zauważyłem to jak staram się ustawić obroty na poziomie 2200 to to trzymam nogę na gazie nieruchomo a obroty falują 2000 do 2200 wmiarę nowy objaw wcześniej go nie zauwarzyłem
pozdrowienia
Arek.

nie wiem zbytnio o przyczynach pozostalych problemow, bo ludzie rozne przyczyny podaja, ale co do tych lekko falujacych wysokich obrotow to mialem IDENTYCZNIE w poprzedniej Pandzie(tez na wtrysku)
U mnie byla to lambda(wadliwa). Najpierw zaproponowano mi jej odpiecie (czego moze w Focusie nie polecam, bo nie wiem czy nie pozostawi to bleduna ECU) i sprawdzenie czy jest lepiej...odrazy bylo OK.
Wiec ja wymienilem i problem zniknal...obroty nie podstakowaly juz wiecej..
PS
Dzieje sie tak tylko przy 2000 czy ogolnie na wyzszych obrotach?

PS
przepraszam,watek chyba odbiegl od tematu posta...moze by to wydzielic?

arekluk 19-10-09 14:05

Witam
Obroty ustawiam na 2000 i mam wahania od 2000 do 2200 i tak jakby wogóle nie reagował pedał gazu w tym zakresie ?? a powyżej 2200 już jest ok można na sztywno ustawić obroty .
Co do sobdy lambda to jak sprawdzić najprościej ?? bo na analizie spalin wychodziło że jest ok ale to było sprawdzane na spalinach ale nie było nic podłaczane do auta .
Pozdrawiam
Arek.

jangcy 19-10-09 15:13

Cytat:

Napisał arekluk (Post 373878)
Witam
Obroty ustawiam na 2000 i mam wahania od 2000 do 2200 i tak jakby wogóle nie reagował pedał gazu w tym zakresie ?? a powyżej 2200 już jest ok można na sztywno ustawić obroty .
Co do sobdy lambda to jak sprawdzić najprościej ?? bo na analizie spalin wychodziło że jest ok ale to było sprawdzane na spalinach ale nie było nic podłaczane do auta .
Pozdrawiam
Arek.

A to moze ty masz uszkodzony czujnik polozenia przepustnicy (na przyklad)
Co do lambdy to w zasadzie bez dobrego sprzetu to chyba sie nie jej nie da sprawdzic w 100%
ale tu moze byc jednak cos innego...bo u mnie te skoki byly w kazdym wyzszym zakresie obrotow...

arekluk 19-10-09 15:34

Witam
Czujnik wymontowałem (TPS) i wyczyściłem w środku wszysko wygląda na dobre ścieżki po których się poruszają takie dwie małe blaszki też wyglądają ok .
pozdrawiam
Arek.
krokowiec wymieniony i cewka zapłonowa wymieniona, bez zmian jakie były objawy takie zostały
.Zostaje potencjometr przepustnicy w najniżyszym zakresie ma wartość 1820 om i coś mi się zdaje że to zadużo ,komputer pokazuje 18% otwarcia przepustnicy z tego co kojaże to kiedyś było 15%
pozdrawiam i czekam na sugestię


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi