Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [FFII FL] docieranie diesla (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28296)

kapitan 05-07-09 21:50

[FFII FL] docieranie diesla
 
Witam,


Jak docierać nowy samochód ? są jakies zalecenia ? moze wasze wskazówki jak obchodzić sie z nowym dieslem.
czy jest sens po przebiegu powiedzmy 1000 czy 2000 tys wymienić olej na nowy ?

kapitan 05-07-09 21:50

[FFII FL] docieranie diesla
 
Witam,


Jak docierać nowy samochód ? są jakies zalecenia ? moze wasze wskazówki jak obchodzić sie z nowym dieslem.
czy jest sens po przebiegu powiedzmy 1000 czy 2000 tys wymienić olej na nowy ?

Komor 06-07-09 00:03

Ja miałem 2 wypady do Niemiec i brałem specjalnie inne auto. Normalna jazda miejska, po 2000 km wymieniłem profilaktycznie olej, bo producent zalewa mineralny.

1. Jeździć w szerokim zakresie obrotów tj. 0-3000 jakoś, tego nie przekraczałem
2. Nie dociskać na maxa, niech się wszystko na luzie poukłada.
3. Nie utrzymywać stałej prędkości obrotowej przez dłuższy czas.

Takie dane jak w książce ;)

kapitan 06-07-09 00:07

A odnosnie tego oleju... to na jaki wymienić ? bo tez tak wstepnie myslalem zeby po tysiącu czy 2 zalać nowy olej - mineralny / polsyntetyk / syntetyk

kapitan 06-07-09 00:07

A odnosnie tego oleju... to na jaki wymienić ? bo tez tak wstepnie myslalem zeby po tysiącu czy 2 zalać nowy olej - mineralny / polsyntetyk / syntetyk

Komor 06-07-09 00:11

Zalecany przez producenta. Ja prosiłem specjalnie o Formula F, z tego co mi podali wlali mi 5W30 ... więc cholera wie ... przy dolewce sprawdzę po indexie co to jest.

BTW kolega z Opola?

Komor 06-07-09 00:11

Zalecany przez producenta. Ja prosiłem specjalnie o Formula F, z tego co mi podali wlali mi 5W30 ... więc cholera wie ... przy dolewce sprawdzę po indexie co to jest.

BTW kolega z Opola?

brzozi 06-07-09 13:20

Witam.
Gdy tesciowa kupiła 1.6 TDCi 90 KM w pierwszym dniu pojechała do Włoch ( 1200 km).
95 % autostrada i prędośc 120-130 km/h.
W serwisie forda powiedzieli, żeby nie przekraczać 130 km/h a pozostała eksploatacja bez zmian.
Olej jakim zalewa serwis to do tej pory formula E 5W-30 a jak skonćzy im się zapas będzie to formula F 5W-30.
Wymiana wg serwisu za 20000km i nie ma potrzeby wcześniej

brzozi 06-07-09 13:20

Witam.
Gdy tesciowa kupiła 1.6 TDCi 90 KM w pierwszym dniu pojechała do Włoch ( 1200 km).
95 % autostrada i prędośc 120-130 km/h.
W serwisie forda powiedzieli, żeby nie przekraczać 130 km/h a pozostała eksploatacja bez zmian.
Olej jakim zalewa serwis to do tej pory formula E 5W-30 a jak skonćzy im się zapas będzie to formula F 5W-30.
Wymiana wg serwisu za 20000km i nie ma potrzeby wcześniej

Komor 06-07-09 14:11

brzozi, W 80% przypadków taka jazda niczemu nie zaszkodzi, ale jeśli producent piszę że nie jeździć ze stałą V do 1500 km przebiegu to ja wole to przestrzegać i mieć lepiej dotartego :D Szczególnie dlatego że przez 4000 km spalanie drastycznie spadło, nic innego jak typowe docieranie.

Komor 06-07-09 14:11

brzozi, W 80% przypadków taka jazda niczemu nie zaszkodzi, ale jeśli producent piszę że nie jeździć ze stałą V do 1500 km przebiegu to ja wole to przestrzegać i mieć lepiej dotartego :D Szczególnie dlatego że przez 4000 km spalanie drastycznie spadło, nic innego jak typowe docieranie.

langolier 13-07-09 23:42

A TO czytaliście ?
Problem w tym, że docieranie jest raz w życiu silnika i jak się to spieprzy to nie da rady poprawić...
Podobno pisząc o "docieraniu" producenci aut mają teraz na myśli takie sprawy jak dotarcie hamulców, opon i kierowcy z samochodem (przyzwyczajenie się do jazdy nowym, zwykle innym od poprzedniego, autem...

kapode 15-07-09 01:22

Po co wymieniać olej po 2 000 km, skoro ford mówi po 20 000 km ? Jakie jest techniczne uzasadnienie takiej wymiany ?
U mnie przy przebiegu 6000 km olej czysty jak łza. A swojego docierałem bardzo ostro.

m_mati 15-07-09 14:37

Kupując nowego forda, dostajesz info, o przeglądzie, który wykonuje się po 2000km. Przegląd jest za free. Płacisz za olej i filtr, jako materiały eksploatacyjne (Jeżeli chcesz je wymienić). Pytasz po co to robić? To jak z przeglądem. Są ludzie, którzy jeżdżą samochodem bez serwisowania, do pierwszej usterki i są tacy, którzy restrykcyjnie pilnują przebiegów międzyprzeglądowych. Wymieniasz olej, bo nie wiesz w 100% co zalali w fabryce. Samochód mógł stać ileś miesięcy na placu niejeżdżony, zanim go kupiłeś, a to źle wpływa na olej. W silniku po złożeniu mogą pojawić się jakieś syfy, które przy wymianie zostaną wypłukane. Zalewając nowym olejem, wiesz na czym jeździsz. Kolor nie zawsze świadczy o zużyciu oleju, zwłaszcza w nowych samochodach i w nowych olejach. Najważniejsza jest jego lepkość i właściwości smarujące.
Łatwiej wymienić olej po 2000km, niż mieć problemy z silnikiem, po przejechaniu 20000km. No ale wybór należy do każdego użytkownika.

mihal 15-07-09 15:07

to w sumie wymien tez klocki, filtry, plyn hamulcowy, chlodniczy, olej w skrzyni biegow. bo ch... wie co oni tam w fabryce dali.

Komor 15-07-09 19:30

Cytat:

Napisał kapode
Po co wymieniać olej po 2 000 km, skoro ford mówi po 20 000 km ? Jakie jest techniczne uzasadnienie takiej wymiany ?
U mnie przy przebiegu 6000 km olej czysty jak łza. A swojego docierałem bardzo ostro.

Nie trzeba.
Aczkolwiek producenci większość samochodów zalewają silnik na początek olejem mineralnym by ułatwić dotarcie?!

kapode 15-07-09 22:03

m_mati: Mój dealer forda twierdzi że nie ma żadnego darmowego przeglądu po pierwszych 2k km. Pierwszy dopiero po 20k km.

Komor 15-07-09 22:31

To nie przegląd tylko wymiana oleju. Ja płaciłem za olej, filtr oraz za ich wymianę. Cena zamknęła się w 210 zł jakoś, choć mam zniżki jakieś.

langolier 15-07-09 23:29

Cytat:

Napisał kapode
m_mati: Mój dealer forda twierdzi że nie ma żadnego darmowego przeglądu po pierwszych 2k km. Pierwszy dopiero po 20k km.

To nie przegląd, to zdroworozsądkowa wymiana oleju.

m_mati 16-07-09 10:31

Powiem, tak... zmień dilera!!! Bo bzdury opowiada!!! Sam taki przegląd robiłem, więc wciskają Ci meeega kit!!! Bezpłatny przegląd jest przy przebiegu 2500km!!! Ten przegląd nie jest wbijany obligatoryjnie do ksiązki gwarancyjnej, bo jest nieobowiązkowy, chyba, że klient tego chce.

Mihal - jak ktoś nie chce, niech nie robi żadnych czynności po zakupie, nie ma takiego obowiązku.
To jak z pastowaniem butów... Możesz to robić gdy kupisz nowe buty, żeby dłużej Ci służyły, a możesz to olać, bo producent tego nie nakazuje. Każdy robi jak uważa. Jak się już tak rozpędzisz z wymianą innych elementów, to pomyśl o wymianie samochodu. No ale z podejściem, że kolor oleju jest przezroczysty, więc jest ok - jesteś idealnym klientem dla ASO! Pzdr.

langolier 16-07-09 19:01

Cytat:

Napisał m_mati
Powiem, tak... zmień dilera!!! Bo bzdury opowiada!!! Sam taki przegląd robiłem, więc wciskają Ci meeega kit!!! Bezpłatny przegląd jest przy przebiegu 2500km!!! Ten przegląd nie jest wbijany obligatoryjnie do ksiązki gwarancyjnej, bo jest nieobowiązkowy, chyba, że klient tego chce.

Gdzie jest to zapisane ? Jaki jest zakres takiego przeglądu ? Jeśli nie ma żadnej informacji w książce serwisowej to coś takiego nie istnieje i może być jedynie dobrą wolą dealera.
Z tego co słyszałem to taki "przegląd" jest NA WYRAŹNE ŻYCZENIE KLIENTA i obejmuje JEDYNIE wymianę oleju. Czyli nie jest żadnym "przeglądem" bo olej wymieniać mogę (i płacić za to, oczywiście) i co 250km (albo i częściej).
Czasem dealer sugeruje taką wymianę oleju ale myślę że jakby polecał to by się takiemu dealerowi Ford Polska szybciutko dobrał do tyłka....

MisiekT 16-07-09 19:09

m_mati, a nie masz przypadkiem na mysli takiego "mini-przegladu" ktory Ford powinien wykonywac przy kazdym wprowadzeniu auta na stanowisko, cos w zakresie sezonowych przegladow bezplatnych?

m_mati 17-07-09 06:57

MisiekT, na pewno nie. Przeglądy sezonowe to jedno, a tego typu przegląd to co innego. Zakres jego czynności polega na ścieżce diagnostycznej i sprawdzeniu przez mechanika, czy z samochodem jest ok. Owszem, jest to takie minimum, ale zawsze coś.
Panowie - koledzy ;) z ASO (konsultowałem, jeszcze raz ten temat wczoraj z nimi, mówią, że taki jest prikaz Ford Polska, że jak klient chce, to taki przeglądzik jest wykonywany, dostajesz normalną fakturę, za ten przegląd)
Langolier - postaram się wyszukać w szpargałach info, o takim przeglądzie. Owszem, jest to przegląd na prośbę klienta - bo nie jest obowiązkowy, więc oleju też nie musisz wymieniać, jak nie chcesz. Ja wymieniłem, bo uznałem, że nie zaszkodzi.

jag66 17-07-09 09:48

wydaje mi się że producenci i tak przesadzają z częstotliwością przeglądów, wymian itd. przeciez musieli testować silniki i podzespoły i jakieś wyliczenia co do konieczności obsługi im wyszły i na pewno nie było to tak że: "wszystko wskazuje na to aby olej wymieniać co 10-12kkm ale napiszemy w instrukcji, żeby klientów nie zrażać, aby wymieniać co 20kkm". Raczej na pewno było to w drugą stronę,
więc podsumowując-jak nie ma w instrukcji aby koniecznie wymienić coś po 2kkm to z pewnością nic się stać nie powinno i jest to zbędne. A jak ktoś chce to niech wymienia nawet co każde kilka kkm (na pewno samopoczucie kierowca będzie miał lepsze).

róbta co chceta,

MisiekT 17-07-09 09:51

najlepiej spuszczac stary olej, filtrowac przez damską pończochę, wlewac z powrotem i tylko uzupelniac do odpowiedniego poziomu

mihal 17-07-09 12:09

nie przesadzaj, wystarczy przez durszlak. no chyba, ze kogos stac na szastanie pieniedzmi na ponczochy. przeciez najwazniejsze zeby bylo jak najtaniej.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi