Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] Czy silniki Focusa MK 2 są przystosowane do paliwa 98?? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=78799)

Aleksander1404 22-10-16 21:10

Czy silniki Focusa MK 2 są przystosowane do paliwa 98??
 
Od razu na początku zaznaczę, że nie chodzi mi tu o dyskusję na temat - warto czy nie warto stosować "lepsze" paliwa. Natomiast zastanawiam się czy sterowniki silników 2.0 Duratec-HE są "zdolne" dostosowywać parametry pracy silnika do aktualnie znajdującej się w baku benzyny, tj. 95 lub 98.

W licznych publikacjach o paliwach 98 oktanowych można przeczytać, że wiele silników samochodów pomimo zastosowania benzyny 98 oktanowej, nie "przestawi" się na to paliwo bo sterownik silnika nie uwzględnia parametrów pracy na paliwie 98 oktanowym. Chcąc sprawdzić jak to jest w Focusie, podłączyłem auto pod kompa (program ELMConfig) i po odczycie z PCM (zakładka Konfiguracja) okazało się, że "fabrycznie" silnik ustawiony jest na "95 RON", po rozwinięciu listy, do wyboru jest też ustawienie "91 RON", natomiast nie ma nic o 98 - czy to oznacza, że sterownik w tym silniku nie "rozróżni" paliwa 95 od 98 i na obydwu tych paliwach parametry pracy silnika będą identyczne??

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - w ustawieniach na tej zakładce jest też opcja "Octane Adjust active" (czyli jak się nie mylę chodzi o dostosowanie pracy do odpowiedniego paliwa) jednak jest ona wyłączona (brak zaznaczenia) - jak myślicie czy przy dostępnych tam opcjach (91 RON i 95 ROn) jest sens ją zaznaczyć (włączyć)??

W karcie PCM Konfiguracja, o której wyżej, poza ww. oznaczeniami, są do wyboru jeszcze te - "Fuel octane" i "Base calibration" - ktoś się orientuje co się zmieni po ustawieniu którejś z tych opcji??

I jeszcze jedno pytanie - zdarzyło Wam się kiedyś próbować ukraść własne auto?? Oczywiście pytanie w formie żartu :) ale... jak robiłem odczyt z PCM (z zakładki Konfiguracja) to za pierwszym razem wyskoczył jakiś błąd (w luźnym tłumaczeniu - brak danych lub błędne zapytanie), za drugim razem zaczęło czytać z PCM i nagle, w trakcie odczytu, na wyświetlaczu auta pojawiły się komunikaty o "usterce układu silnika" i "ograniczonym trybie prędkości" i od razu na kompie "wysypało" kilka błędów DTC. Przy odczycie kluczyk był oczywiście w pozycji "ON", ale silnik nie pracował, a później przy próbie zapłonu nie chciał odpalić (rozrusznik kręcił, ale silnik nie odpalał). Jeden z tych błędów DTC był opisany właśnie jako "Wykryto próbę kradzieży, samochód unieruchomiony" :) po wyjęciu kluczyka i ponownym odpaleniu, już zapalił normalnie i po skasowaniu błędów i ponownym ich odczycie - już ich nie było. I dopiero za trzecim razem odczytał bez problemu dane z PCM (konfiguracja). Zdarzyło Wam się coś takiego kiedyś?? Ciekawi mnie czy takie problemy z odczytem mogą wynikać z winy ELM`a czy z winy PCM`a...

Zoggon 22-10-16 22:30

ja tam się nie znam, ale przy niezmiennych parametrach pracy to na Pb98 osiągi silnika będą gorsze. Nie wiem jak miałoby wyglądać przestawienie kompa na inną liczbę oktanową, ale rozumiem, że komp musiałby mieć jaką procedurę testowania paliwa -przyspieszania zapłonu aż do pojawienia się spalania stukowego? Współczesne kompy w Fordach mają taką możliwość?

RafikWJ 24-10-16 09:22

Raczej standardowo producent wpisuje mapę dla paliwa 92-95 octan
ale można pojechać do tunera który napisze Ci nową mapę pod paliwo 98 i więcej co może dać parę koni więcej ale na jakieś duże przyrosty bym nie liczył. chyba że mowa o silniku z Turbo

Aleksander1404 24-10-16 19:20

No to by się zgadzało, bo jak pisałem po rozwinięciu listy do wyboru było "91 RON" i "95 RON" + te dwie "tajemnicze" opcje jeszcze...

Chociaż chyba jednak komp potrafi się w pewnym zakresie "przestawić" na 98 bo tankując paliwo BP Ultimate 98 auto przejeżdżało minimum 40 km więcej na zbiorniku niż na paliwie 95. Choć to pewnie w jakimś stopniu zależy też od paliwa bo teraz tankuję na Orlenie Verve 98 i dystans jest taki sam jak na 95... Także albo Orlen ma na stacjach marne paliwa 98 (w porównaniu z BP) albo w zbiornikach mają 95-kę, a tylko przy dystrybutorze napisali Verva 98...

motopawel 25-10-16 18:46

Zetec się nie przestawi . Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi