Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK2] Czujnik obecności pasażera i zapięcia pasów a poduszka powietrzna (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=42118)

marcini 08-08-10 14:38

Czujnik obecności pasażera i zapięcia pasów a poduszka powietrzna
 
Witam,

Od niedawna jestem posiadaczem Focusa II. Zauważyłem, że ostrzeganie o niezapiętych pasach działa tylko dla kierowcy, mimo że wg instrukcji powinno również dla pasażera (jeśli czujnik w fotelu wykryje obecność pasażera). Nabrałem więc podejrzeń, że czujnik nacisku w fotelu nie działa, ale tak naprawdę nie mam nawet 100% pewności że on tam jest. Do fotela dochodzi wiązka, a z fotela dalej wychodzą 2 przewody: 1 do napinacza a 2 gdzies w bok fotela - chyba do poduszki powietrznej:
http://images39.fotosik.pl/319/9620281e600bc5a2m.jpg
http://images39.fotosik.pl/319/0f8267fe5469c002m.jpg
Czy wszystkie Focusy mają czujnik nacisku? Czy patrząc na zdjęcia możecie stwierdzić że u mnie taki czujnik jest lub go nie ma?

I dochodzimy do sedna problemu: czy poduszka powietrzna pasażera i napinacz są odpalane tylko wtedy, kiedy czujniki wykryją obecnośc pasażera i zapięty pas? Na sygnalizacji niezapiętych pasów to mi nie zależy, ale jeśli te same czujniki mają wpływ na odpalenie poduszek to sprawa jest już poważniejsza i będę musiał coś z tym zrobić.

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

moons 08-08-10 15:02

A nie jest to opcja wyposażeniowa? I nie jest tak że zależnie od wersji wyposażenia jedne FFII mają ten czujnik a niektóre nie. Po drugie jeśli czujnika nie ma to wydaje mi się to bezpieczniejsze niż miałby być. Bo tak czy jest pasażer czy go nie ma to jeśli poduszki mają odpalić to odpalą, a co jeśli byłby czujnik i z jakiegoś niewiadomego powodu nie wykrył pasażera a faktycznie trzeba by było odpalić poduszkę dla pasażera? A tak poza tym to wydaje mi się że w FFII nie ma czujnika nacisku tylko czujnik zapięcia pasa. I tak się określa czy ktoś siedzi na fotelu czy nie. Czujnik taki znajduje się w napinaczu a dokładniej w zapince pasa. Czyli do napinacza z czujnikiem powinny iść dwie wiązki po dwa przewody.
Pozdrawiam

skylla1 08-08-10 19:53

Też tak mam - sygnalizowane jest tylko nie zapięcie pasów przez kierowcę. Pasażer może robic co chce.

marekki_2004 08-08-10 22:37

u mnie z kolei sygnalizowany jest niezapięty pas kierowcy i pasażera

marcini 08-08-10 23:01

Cytat:

Napisał moons (Post 473239)
Czujnik taki znajduje się w napinaczu a dokładniej w zapince pasa. Czyli do napinacza z czujnikiem powinny iść dwie wiązki po dwa przewody.

Do napinacza idzie tylko jedna para przewodow (widac na drugim zdjeciu). Wiec to bedzie chyba tylko jego odpalenie.

@skylla1, @marekki_2004
Widze ze u was tez roznie to dziala... Czyli moze byc konieczne sprawdzenie co dokladnie ma moj egzemplarz, chociaz dziwne ze w jednym mogloby byc tak a w innym inaczej. No chyba ze tobie skylla1 rowniez cos nie dziala ;) A moglibyscie napisac jaka macie wersje wyposazenia? W szczegolnosci ile poduszek powietrznych. U mnie jest ich 6.

moons 08-08-10 23:34

A czemu niektóre wersje mają np. oświetlenie skarpetek a inne nie, a jeszcze inne nawet instalacji pod nie nie mają. Wersja wyposażenia i czasem pewnie widzi mi się producenta. Odczytaj gdzieś dokładnie VIN i będziesz wiedział co było fabrycznie zamontowane w Twoim aucie.
Pozdrawiam

marcini 24-08-10 22:40

Mam nowe informacje w temacie, otoz po rozmowie z milym czlowiekiem w ASO dowiedzialem sie, ze na 100% mam czujnik obecnosci pasazera. Powiedzial ze jak sa poduszki powietrzne (a tym bardziej jak sa rowniez boczne) to ten czujnik musi byc i ze jesli on nie wykryje pasazera to poduszki nie wystrzela. Mile wrazenie z rozmowy popsulo sie nieco, kiedy podal koszt diagnostyki tego ukladu - 230zl [notworthy] Jak dla mnie kwota trudna do przelkniecia...

Czy ktos sie orientuje, jak mozna sprawdzic elementy odpowiedzialne za wykrywanie pasazera i ostrzeganie o zapieciu pasa? Moze da sie zdobyc/kupic jakies oprogramowanie na PC ktore pozwala odczytywac odpowiednie parametry? Ew. jesli ktos ma namiary na sprawdzonego mechanika/elektryka w Poznaniu to rowniez beda mile widziane :)

kedzior87 24-08-10 22:48

Focus II 2007 sedan PlatiniumX 6 poduch, podobnie jak u kolegów również u mnie sygnalizowane jest niezapięcie pasów tylko przez kierowcę.
Czyżby uszkodzenie czujnika było powszechną usterką ? Czy raczej to kwestia wyposażenia, ustawień komputera w aucie..

tomek242 25-08-10 10:35

Myślę, że nie jest to kwestią usterki, bo u mnie również od nowości pasażer mógł nie zapinać pasów i nic nie pipkało (6 poduch).

moons 25-08-10 10:57

Cytat:

Napisał marcini (Post 477969)
Mile wrazenie z rozmowy popsulo sie nieco, kiedy podal koszt diagnostyki tego ukladu - 230zl

Nie tylko to powinno popsuć wrażenie. Nie do końca facet poinformowany. Czujnik przy pasażerze to tylko opcja niezależnie ile się ma poduszek i kurtyn. Z pewnością tego czujnika nie masz od nowości. Jeśli już tak koniecznie chcesz wiedzieć to poszukaj na forum któregoś z kolegów który po VINie potrafi powiedzieć wszystko o aucie i się przekonasz, ewentualnie ASO. Idę o wszystko że w aucie masz wszystko O.K. a szukasz sobie kłopotu :)
Pozdrawiam

Gonzolos 25-08-10 11:14

Cytat:

Napisał marcini (Post 477969)
Ew. jesli ktos ma namiary na sprawdzonego mechanika/elektryka w Poznaniu to rowniez beda mile widziane :)

ul. Straży ludowej 12, boczna Strzeszyńskiej, niebieska tablica przy domu "elektryka i szyby" , garaże w podwórku. Dobry elektryk samochodowy, naprawił mi poduszki za rozsądną cenę.

Na tej ulicy jest ich kilka, ale po prawej tak od wjazdu w ulice 200m będzie.

superstar 25-08-10 23:43

U mnie również pasażer może mieć nie zapięte pasy i nic nie piszczy (mam pakiet gold). Pewnie fabryka tnie koszty i nie dają czujnika obecności pasażera, a od strony kierowcy wystarczy tylko czujnik w zapięciu pasa. Albo na polski rynek idą takie wersje, niedawno znalazłem za siedzeniem kartkę z jakimiś kodami paskowymi, numerami i niestety pisało coś w stylu " made for Poland " , a już naiwny miałem nadzieję że niema różnicy czy robione dla Niemca czy dla Polańskiego :-)

marcini 04-09-10 16:27

Korzystajac z tego ze mam dzis troche wolnego czasu, rozebralem ta kostke widoczna na zdjeciu i mysle ze ostatecznie wyjasnilem sprawe. Otoz do kostki dochodzi wiazka z 4 parami przewodow, ale od strony fotela wykorzystane sa tylko 2 pary (napinacz i boczna poduszka). Pozostale 2 pary (prawdopodobnie do czujnikow nacisku i zapiecia pasa) trafiaja w puste miejsce w kostce i nie sa nigdzie podlaczone. Czyli te czujniki to tylko opcja - moze sie komus jeszcze przyda taka informacja. Byc moze po lifcie w 2008 roku cos sie w tej kwestii zmienilo. Przekonalem sie tylko, ze mozna ufac jedynie sobie skoro nawet w ASO czlowiek z serwisu ze 100% pewnoscia w glosie mowi nieprawde [nono]

Dziekuje za zainteresowanie tematem i pozdrawiam :)

Spioch84 04-11-12 12:16

Pytanie na szybko. Tak jak powyżej do kostki dochodzi wiązka z 4 czterema parami przewodów. Od stromy fotela wkorzystane mam 3 pary. Czyli napinacz pasów, czujnik zapięcia pasów i poduszka boczna. Mimo że mam ten czujnik zapięcia pasów nigdy nic nie pikało jeśli pas pasażera nie był zapięty ( u mnie jako kierowcy pika ). Podejrzewam że czujnik ten połączony jest jedynie z poduchą choć pewności nie mam. A teraz do sedna sprawy, montuje maty grzewcze i facet który mi je sprzedawał nie wiedząc co to jest wysłał mi też czujnik obecności pasażera. Czy mogę ten czujnik wpiąć w układ? Co zyskam, przyznam szczerze że chciałbym żeby pikało jeśli pasażer nie zapnie pasów. Zawsze to jakaś motywacja, bo wiadomo jak niektórzy chcą się zapinać. I czy nic nie popsuję jeśli to podepnę.

mayak 13-11-12 11:43

podejrzewam że trzeba jeszcze zaprogramować (np. ELMConfigiem) obecność tego czujnika

czujniki obecności pasażera widziałem na allegro, podejrzewam, że wersja dla pasażera i kierowcy niczym nie różni się

Spioch84 15-11-12 10:08

Nie ma czegoś takiego jak czujnik obecności dla kierowcy, jeśli auto jedzie to logiczne jest że jest kierowca. I auto wie że ma oznajmić brak zapiętych pasów. Z pasażerem jest trudniej, obecność czy nieobecność nie ma wpływu na prowadzenie samochodu dlatego wkładane są własnie dodatkowo te czujniki. Po zajęciu miejsca komputer wie że ma przypomnieć o pasach.

A wracając do tematu skoro nikt nic nie wie to podpinam to sobotę i zobaczymy czy będzie działać czy trzeba programować.

mayak 15-11-12 12:28

Cytat:

Napisał Spioch84 (Post 793350)
Nie ma czegoś takiego jak czujnik obecności dla kierowcy

http://allegro.pl/czujnik-zajecia-fo...754737995.html

Spioch84 15-11-12 18:13

To właśnie jest czujnik dla pasażera. Rozbierałem fotele montując maty i wiem co w którym jest. Jako kierowca nic nie mam a auto pika kiedy nie zapnę pasów wystarczy ruszyć autem a w zasadzie przekroczyć jeśli się nie mylę 20km/h

Zdon 29-12-13 21:23

Odgrzewając kotleta,

Czy ktoś to instalował?

Dostałem razem z matami czujnik, stąd chęć założenia.

Ale 2 problemy:

1. Moja instalacja nie zgadza się ze schematami my09, mam auto z 2008 roku. Kable idą w głąb auta, nie ma mostka między 19 a 11 ( z tego co pamiętam ze schematu)
2. Po zaistalowaniu czujnika obecności pasazera, powinna być w jakiś sposób sygnalizowane zapięcie pasów pasazera, ale do napinacza(zatrzasku pasa) mam tylko 1 kabel. Rozumiem, że trzeba by wymienić także napinacz na taki z 2 kablami, tak?

Pozdrawiam

mayak 31-12-13 13:05

Cytat:

Napisał Zdon (Post 937158)
2. Po zaistalowaniu czujnika obecności pasazera, powinna być w jakiś sposób sygnalizowane zapięcie pasów pasazera, ale do napinacza(zatrzasku pasa) mam tylko 1 kabel. Rozumiem, że trzeba by wymienić także napinacz na taki z 2 kablami, tak?

tak, chyba taki jak jest po stronie kierowcy

maciozgr 31-12-13 19:37

Trochę model nie w temat, ale jako, że MK1 nie posiada nawet ostrzeżenia o niezapiętych pasach to rozumiem, że niezależnie od ilości obecnych dusz na pokładzie jaśki wystrzelą też dla pasażera? (<puk puk puk>, odpukać w niemalowane :P)

Falcon 31-12-13 19:40

Tak, walą oba jaśki.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi