Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 1.8 TDCI Usterka układu silnika (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=43977)

wydero 10-10-10 11:59

1.8 TDCI Usterka układu silnika
 
Witam

Mam problem z moją foczką. Wczoraj zauważyłem że, komputer wyświetlił komunikat "usterka układu silnika" Dojechałem na parking, ponownie uruchomiłem samochód i komunikat się nie powtórzył. Samochód 2 tyg temu przechodził kompletny serwis posprzedażny (w tym oczywiście komplet filtrów) Forumowicze pisali, że takie objawy występują na dużych obrotach - ale nie u mnie, pomęczyłem go na biegu 3, 4 na obrotach około 3000 - 4000 i komunikat nie pojawił się.
Dodatkowo zauważyłem: jak temp powietrze była niska (mniej niż 5 st C) przez kilkanaście sek po zapaleniu silnik chodzi nierówno, obroty na luzie minimalnie pływają.
Zwiększyło mi się również spalanie (wg kompa) z 6.8 na 7.2 , ale to mogło być skutkiem zmiany opon na zimowe (ale czy na pewno?)

Co wg Was może byc nie tak? Świece? Nieszczelność na wtryskach? Może same wtryski?

FFII 1,8 tdci 115KM manual

Pozdrawiam, Artur Wydra

rayos 11-10-10 08:56

Ciężko będzie wyczuć. Widać, że te silniki 1.8 TDCi tak mają - nie pierwszy przypadek, nawet na tym forum. Ostatnio wymieniłem filtr paliwa + odpowietrzenie układu - spokój był przez jakieś 7000 km. Już byłem zadowolony, że usterka została usunięta. Niestety, nic bardziej mylnego. Ostatnio pojawiło się to ponownie ze zdwojoną siłą.
Osobiście podejrzewam, że któryś z czujników świruje (czujnik do wysokociśnieniowej rotacyjnej pompy wtryskowej - koszt około 250 zł) lub do wymiany jest rodzielacz paliwa do wtrysków wraz z czujnikiem http://allegro.pl/ford-focus-ii-mk2-...240636159.html - zasugerowali mi to kiedyś po tym jak samochód podpieli pod kompa (nowka sztuka około 850 zł).
Cytat:

Napisał wydero (Post 492740)
Dodatkowo zauważyłem: jak temp powietrze była niska (mniej niż 5 st C) przez kilkanaście sek po zapaleniu silnik chodzi nierówno, obroty na luzie minimalnie pływają.

Miałem dokładnie ten sam objaw. Czasem, to aż mi budą zatrzepie tak, że wygląda jak bym w traktorze siedział. U mnie nierówna praca objawia się bez znaczenia czy silnik ciepły czy zimny - ma kaprys to się wysra.

Po kilku dniach mordęgi jest spokój. Zero błędu, auto jeździ normalnie. Sprawdziłem kabelki oraz przeczyściłem wtyczkę która idzie do tego rodzielacza paliwa.

---------- Post dodany o 08:56 ---------- Poprzedni post był z 08:55 ----------

Jak byś obczaił czasem co się psuje :) to daj znać.

viker 12-10-10 00:06

Ten komunikat może mieć tysiąc przyczyn. Najlepiej podjechać na komputer, odczytać kod usterki i wtedy wiadomo będzie co ją powoduje.

rayos 12-10-10 09:15

Cytat:

Napisał viker (Post 493352)
Ten komunikat może mieć tysiąc przyczyn

owszem ... ale :
Cytat:

Napisał wydero (Post 492740)
komputer wyświetlił komunikat "usterka układu silnika" Dojechałem na parking, ponownie uruchomiłem samochód i komunikat się nie powtórzył.

oraz
Cytat:

Napisał wydero (Post 492740)
przez kilkanaście sek po zapaleniu silnik chodzi nierówno, obroty na luzie minimalnie pływają.

sugerują problem który opisałem. samochód miałem podpięty pod kompa i jako przyczynę wskazali rodzielacz paliwa.

Jusand 12-10-10 20:12

Maiłem w niedzielę to samo Usterka układu silnika podpięcie pod kompa wykazało błędy P0088 i P0089 błąd ogólny układu ciśnienia w pompie i błąd czujnika ciśnienia. Podejrzenie padło na paliwo (tankowałem raczej wszędzie i wszystko) wczoraj zatankowałem V-Powera i jest lepiej błędu nie ma nie równej pracy i "klepania" też nie tylko gorzej odpala szczególnie na ciepłym
Zalecono mi wymianę w pierwszej kolejności filtra paliwa, co też uczynię w najbliższym czasie bo i tak termin się zbilża wymiany filtrów i olejów.

wydero 12-10-10 23:27

Bardzo chciałbym żeby to była jakość paliwa. Ostatnie 2 tyg jeździłem na byle czym zatankowanym na pierwszej lepszej stacji, bodajże ARGE. 2 dni temu zatankowałem pod korek BP Diesel Ultimate. Jak komunikat się nie pojawi ponownie - może to oznaczać paliwo. Pewnie w 2 tyg opróżnię bak, obiecuję napisać czy coś się zmieniło.

Pozdrawiam,
Artur Wydra

crowtb 14-10-10 13:56

usterka ukl. silnika szaleje
 
wczoraj mi to samo wywaliło rano jak wsiadłem do auta i przekręciłem kluczyk (Focus II 1,8 TDCi 2006r.175 tys. km) nie odpaliłem, cofnąłem i znów przekręcam i zniknął więc odpalam i ale przejechałem może z 15 km i znów "usterka ukl. silnika" i tak się pojawia i znika :( oczywiście jak się pojawi to max obroty 3000 ale jak zniknie to wszytko normalnie można go kręcić. Dawno temu miałem ten sam problem ale wtedy błąd pojawiał się na początku rzadko a potem coraz częściej przy coraz niższych obrotach na końcu nawet chyba już przy 2000 - wtedy okazało się że filtr paliwa jest "czarny" i wymiana od razu wyeliminowała usterkę. Teraz jeszcze do filtra nie zajrzałem ale był wymieniany 10 tys. km temu a tankuje ostatnio tylko na Statoil Diesel Gold i czasem na Orlenie Diesel Verva więc wątpię żeby filtr i paliwo było przyczyną. Ale jak widać ta epidemia zimową porą nie dotyczy tylko mnie więc mam nadzieję że ktoś znajdzie przyczyna czego życzę sobie i pozostałym.
P.S. co do podłączania do kompa to mam do tego bardzo sceptyczne podejście w większości i tak wyeliminowanie usterki opiera się o praktyczną wiedzę ludzi którzy pracują z tym autem na co dzień a nie odczytaniu błędów i wymianie pół części w aucie. Sam się o tym przekonałem kiedy ok. 1,5 temu wywalił mi ten błąd po raz pierwszy to w polecanym na tym forum warsztacie w Łodzi miły Pan mi podłączeniu do kompa powiedział że to najprawdopodobniej EGR do wymiany i dobrze że go nie posłuchałem bo mój szwagier po prostu zapytał czy po zakupie wtedy auta wymieniłem filtr paliwa a ja na to :( a to go trzeba wymienić bo w warsztacie nie proponowali i jak się wtedy okazało najprostsze rozwiązanie filtr czarny jak smoła wymieniony i działało do teraz... ale co tu będę smęcił mam nadzieje że ktoś kto zna te auta doskonale się znajdzie i będzie wiedział co można zrobić :)

crowtb 17-10-10 13:00

zrobione :)
 
u mnie problem już rozwiązany :) okazało się że z 4 świec tylko 1 była dobra tak więc znów rozwiązanie okazało się całkiem proste i polecam zatem innym przy tego typu problemie do nich zajrzeć :)

wydero 17-10-10 22:53

Ja właśnie tez mam zamiar sprawdzić świece. Powiedz mi czy miałeś rdze na nakrętkach mocujących przewody od świec? Świece sprawdzasz przykładając do nich napięcie i patrząc czy iskrzą? A da się mierząc ich rezystancję?

Natomiast jeśli chodzi o tą usterkę u mnie pojawiły się nowe. bardzo niepokojące objawy. Dojeżdżałem do przejścia dla pieszych, zwalniam prawie do 0. Piesi przechodzą, daję gaz, puszczam sprzęgło (bieg 1 lub 2) a samochód szarpie jakbym był na trójce czy czwórce. Nie dam rady ruszyć. Wyświetla mi się usterka ukł silnika. Zdarzyło mi się to 2 razy. Jestem na 100% pewny że byłem na dobrym biegu (przynajmniej drążek był). Musiałem wyłączyć silnik, zapalić od nowa i wszystko OK.
Na pewno wiadomo, że nie chodzi tu o paliwo - dzieje sie to nawet na BP Ultimate
Czy ktoś ma pomysł o co chodzi? Koło 2-masowe? Skrzynia? Sprzęgło? Czy awaria tych podzespołów również wiąże się z wystąpieniem komunikatu "usterka ukł silnika" ?

Pozdrawiam,
Artur Wydra

rayos 18-10-10 11:57

Cytat:

Napisał wydero (Post 495526)
puszczam sprzęgło (bieg 1 lub 2) a samochód szarpie jakbym był na trójce czy czwórce.

Mam tak samo :), i naprawiam też tak jak Ty :D poprzez uruchomienie na nowo samochodu.
Cytat:

Napisał wydero (Post 495526)
Na pewno wiadomo, że nie chodzi tu o paliwo - dzieje sie to nawet na BP Ultimate

Od nowości jeżdzę na tym paliwie :).
Cytat:

Napisał wydero (Post 495526)
Czy ktoś ma pomysł o co chodzi? Koło 2-masowe? Skrzynia? Sprzęgło?

Dzisiaj odbieram auto od mechaniora, który wymienił mi rozdzielacz paliwa do wtrysków wraz z czujnikiem. Zobaczę czy to pomoglo.

wydero 18-10-10 19:04

Czekam na info od Ciebie czy poskutkowało. Powiedz ile Cie ta wymiana kosztowała (robocizna + czujnik)?

Pozdrawiam

rayos 18-10-10 19:35

Auto odebrałem. Został wymieniony rozdzielacz + czujnik + przewody. Koszt zakupu używanego kompletu to 200 zł (się udało wytargać z rozbitka).

Na dzisiaj auto jeździ, ale czy de facto usterka została usunięta pozostaje troszkę poczekać i jeździć. Jak się nic nie będzie działo przez tydzień to będzie można uznać za sukces.

---------- Post dodany o 19:33 ---------- Poprzedni post był z 19:29 ----------

Po podpięciu do kompa, błędów brak - poza błędem na szynie CAN -D900

---------- Post dodany o 19:35 ---------- Poprzedni post był z 19:33 ----------

Robocizna 80 zł

Jusand 19-10-10 17:29

Witam ponownie
Jestem po wymianie filtrów, paliwa był czarny, dodatkowo jeszcze zrobiony rozrząd.
Ale problem nie ustał Komputer wskazuje na czujnik ciśnienia w pompie. Jeszcze w międzyczasie po pojawieniu się w/w usterki po dwóch dniach zaczął się problem z odpalaniem szczególnie na ciepłym silniku, z dnia na dzień coraz gorzej, muszę kręcić i kręcić. Mechanik odpalał go przez samostart wpryskując w filtr powietrza. Kazał mi jechać z tymi do speców od diesli. Sam twierdzi, że albo to wina czujnika albo gdzieś dostaje się lewe powietrze i pompa nie może wywołać podciśnienia. Dodam że z rana odpala za jednym kręceniem ale też trzeba dłużej go przekręcić.
Czy ktoś może ma pomysł na to, że nie chce odpalać na ciepłym ten 1.8 TDCI ???

wydero 22-10-10 13:39

I jak Rayos? Jak Twoja Foka po wymianie rozdzielacza?

Jusand 23-10-10 12:57

Witam
Odpowiem sobie sam.
Wymienili mi dwa zawory na pompie dziś odebrałem i na razie pali bardzo dobrze i nie ma błędów, wydaje mi się także że ustąpił efekt gaśnięcia przy ruszaniu, choć czytałem że ten typ tak ma. Zobaczę jak będzie w trakcie użytkowania i dam znać.

EDDIII 23-10-10 14:02

Witam
Mój problem polega na tym że jak auto postoi przez noc to rano jest troche kicha bo auto normalnie zapali na 2 sekundy a potem gaśnie i wyświetla komunikat ''usterka układu silnika '' dopiero jak odkrece któryś przewód z wtryskiwacz i troche pochełtam to po zakerceniu przewodu moge znowu odpalić ale z problemami zupełnie jakby łapał gdzieś powietrza albo może świece są spalone??

rayos 23-10-10 15:02

Witam,

Cytat:

Napisał wydero (Post 497111)
I jak Rayos? Jak Twoja Foka po wymianie rozdzielacza?

Czekałem z odpowiedzią, bo chciałem przejeździć chociaż jeden bak paliwa ;-).
Wymiana rodzielacza w moim przypadku pomogła. Auto przestało szarpać, pracuje równiej. Nie ma problemu z wyśtwietlaniem się "usterka układu silnika".

wydero 27-10-10 14:58

W piątek jestem z mechanikiem umówiony na wymianę rozdzielacza. Używka na Allegro 200 zł. Zobaczymy czy pomoże. Dam znać jak pojeżdżę trochę.

_Maniek_ 29-10-10 19:03

Ja mam podobnie, jak zimny to pływa na obrotach, raz też mi się wyświetliła "Usterka układu silnika" po przegonieniu już nie zapaliło się ale dalej jak zimny to pływa, z tego co wiem to któryś wtrysk się przywiesza, narazie tego nie diagnozowałem bo jest ok.

wydero 13-11-10 12:38

Odświeżam dyskusję. Rozdzielacz wymieniłem dopiero wczoraj. W międzyczasie usterka wystąpiła kilka razy. Zauważyłem też spadek mocy na biegach 1 i 2. Tak jak napisałem wczoraj odebrałem samochód. Jechałem nim może 5 km i znów poczułem moc :) Więc prawdopodobnie wymiana rozdzielacza pomogła. Za jakiś tydzień napisze czy pojawiła mi się "usterka układu silnika".

wydero 21-11-10 22:11

Niestety usterka znów wystąpiła... Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Znając moje szczęście pewnie czeka mnie regeneracja wtrysków...

viker 21-11-10 22:27

A jaki jest kod błędu?

MaXyM 21-11-10 23:36

Mi sie tak zdarza od czasu do czasu (ale ostatnio pol roku przerwy). Zawsze wystepuje przy skrecie w jakies ciasne skrzyzowanie (osiedlowe na przyklad). Zwykle jest to zwiazane z redukcja na II bieg. Blad sie pojawia chyba w momencie puszczenia sprzegla. Nie zauwazam zadnego specjalnego zdlawienia silnika (zwykle robie miedzygazy). Co ciekawe chyba wiekszosc alarmow nastapila przy skrecie w prawo ;)

Jazda autem z bledem nie wykazuje zadnych anomalii.
Po wylaczoniu silnika i ponownym wlaczeniu blad znika.
na LCD w trybie testowym nowe kody bledow sie nie pojawiaja

Olalem to jako ze auto jezdzi bezblednie

wydero 23-11-10 16:16

W tym tyg będzie mi ciężko podpiąć go do kompa. Jak tylko poznam kod napiszę

wydero 25-11-10 18:25

Byłem dzis odczytać błędy:

P0489 - EGR - sygnał niski
P0089 - nieznany
P001 (chyba) - reg. daw. paliwa: brak sygnału
P0100 - cośtam powietrza
U0422 - nieznany

Niestety mam to na kartce napisane jak kura pazurem, więc nie wszystko odczytałem na 100%. Ale gość któy mi to robił powiedział że przyczyna mojego problemu może leżeć w tym 3 błędzie.

Co o tym sądzicie?

Gonzo884 25-11-10 21:04

Witam,
widać ten 1.8 TDCI mają z tą usterka układu silnika problemy.
Niestety u mnie po odpaleniu jest podobnie i do tego samochód nie reaguje na pedał gazu, dopiero po wciśnięciu go do deski wchodzi na obroty. Problem znika gdy silnik się rozgrzeje i uruchomię ponownie auto. Dzisiaj też dałem foke na komputer zobaczymy jakie usterki wykaże w moim przypadku.

hubert 26-11-10 22:26

no niestety ja tak miałem przy porannym odpalaniu samochód "chodził" nierówno na biegu jałowym i okazało się że wtryski i pompa szroty, podjedź do mechanika niech test przelewowy zrobi i wtedy ocenisz jaki stan wtrysków masz

wydero 21-12-10 22:28

Mam już 3 tyg spokoju z komunikatem "Usterka układu silnika" Koniec końców to raczej był ten rozdzielacz. Teraz będę walczył z nierównym porannym chodzeniem na biegu jałowym, ale to raczej temat na nowy post. jak będę miał trochę kasy i czasu to pojeżdżę po warsztatach, jak znajdę przyczynę opiszę na forum

Myślę, że temat do zamknięcia (chociaż i tak już od dawna nie był odświeżany)

Pozdrawiam

Ikslavok 07-01-11 21:45

Usterka układu silnika + brak zapłonu
 
Witam,

u mnie 2 tygodnie temu w wigilie (+5 stC) Foka odpaliła za 5 razem (dzieńwcześniej 200 km bez zająknięcia przy prędkościach 80-130, zjazd na parking i zgaszenie po wystudzeniu turbo). wychodząc z pracy ok 14:00 bujałem się pół godziny żeby odpalić - auto zaskoczyło, a więc zrobiłem rundkę i wziąłem aku do doładowania - 11,9v spoczynkowe. W świeta super ponad 400 km bez problemu (-5 st c). W poniedziałek po świętach do środy (przedwczoraj) stał... Nie mogę odpalić, nie świeci się MIL, ELM 327 nie pokazywał błędów, na wyśw jest UST ukł silnika... Dałem samochód do ASO... diagnoza: po odpięciu turbo od silnika samochód odpala i chodzi (jak traktor z racji rozłączenia układu ale chodzi) a więc do wymiany/regeny turbo...

Pytanie

Jaki jest (i jeżeli w ogóle jest) wpływ turbo na rozruch silnika? U mnie załącza się ona przy 1800-1870. Czy zatarte turbo może blokować wylot spalin z układu? Czy to może być przyczyna moich problemów? Błędów ponoć w kompie nie mieli...

Obstawiacie turbo czy coś dalej w układzie wydechowym? zapchany kat? egr tak jak w Octaviach I 1,9 TDI? Zabawa z turbo do najtańszych nie należy :) Stąd mój post

PS nie mam DPFa to jest MK2 1.8 TDCI przed liftem przebieg ok 170 tys km

Marcin

Mały77 21-01-11 08:38

Cytat:

Napisał crowtb (Post 495337)
u mnie problem już rozwiązany :) okazało się że z 4 świec tylko 1 była dobra tak więc znów rozwiązanie okazało się całkiem proste i polecam zatem innym przy tego typu problemie do nich zajrzeć :)

U mnie również były winne świece - wymienione i po sprawie.
Objawy u mnie były jeszcze takie - na zimnym bardzo źle odpalał (nie mógł praktycznie odpalić - tak jakby paliwo zamarzało) i bardzo mocno dymił na biało po odpaleniu przez około 10 sekund.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi