Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Wymiana bezpieczników. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=61513)

Grenouilletka 02-01-13 17:22

Wymiana bezpieczników.
 
Witam.
Mam od niedawna Fokusa Mk1 z 99 roku i po kolei naprawiam w nim poszczególne usterki. Po najważniejszych, doszłam wreszcie do wymiany lampek nad rejestracją. Początkowo myślałam, że to tylko przepalone żarówki, ale okazało się, że nie dość, że żarówek nie ma w ogóle, to całe lampki są zardzewiałe i musiałam zakupić nowe.
I tu dochodzę do sedna, bo kiedy wymieniłam całe lampki, chyba poszły mi bezpieczniki. Tzn. po moim majstrowaniu z lampkami (czy ja mogłam zrobić zwarcie podpinając lampki?!) zauważyłam, że przy włączaniu świateł nie podświetlają się zegary na masce rozdzielczej oraz nie świecą mi się żadne światła z tyłu (prócz stopu).
Przeszperałam internet w poszukiwaniu pomocy i na Forum Ford Club Polska znalazłam wątek o bezpiecznikach.
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=105757
Pomogło mi to w zlokalizowaniu, gdzie są bezpieczniki, ale nawet instrukcja jaką ściągnęłam (ja mam po niemiecku, heh) niewiele mi pomogła w dalszych poczynaniach...
Kontynuować tematu tam nie mogłam, bo niestety został zamknięty, tutaj takiego nie znalazłam w ogóle, dlatego założyłam nowy wątek.
Jako kobieta nie znająca się na elektryce, utknęłam z problemem w miejscu. Bo owszem, wiem już, że są 2 skrzynki bezpieczników (centralna i dodatkowa) jednak nawet rozpiska, który bezpiecznik za co odpowiada nie bardzo mi pomogła, nie mówiąc o tym, że skąd mam wiedzieć, że bezpiecznik jest przepalony? (tzn skąd wiedzieć, że to wina bezpiecznika, że tył nie świeci a nie jakiejś innej usterki?) No i jak dokładniej dostać się do tych bezpieczników? :|
Blondynką nie jestem i staram się być w takich sytuacjach dość zaradna jak na kobietę :), ale na pewno znajdzie się jakiś przemiły mężczyzna, który poczuje się doceniony mogąc mi pomóc :D

Więc proszę o pomoc, z góry dziękuję i przy okazji życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
Gren

moons 02-01-13 17:40

Skoro nie masz podświetlenia to na 100% bezpiecznik jest walnięty. Zajrzyj pod kierownicę jest tam taka klapka, pociągnij do siebie i zobaczysz bezpieczniki. Z tyłu klapki są rozpisane który od czego.
Do wyjęcia bezpieczników używać najlepiej jakichś szczypiec ewentualnie są czasem takie przyrządy. W tej skrzynce pod maską powinien być taki, żółty przypięty do klapki.
Bezpiecznik poznasz że jest spalony po przerwanym drucie, trzeba patrzeć pod światło jak żarówkę.
Niestety nie pomogę z numerem bezpiecznika bo nie pamiętam ale myślę że symbole pomogą, trzeba sprawdzić wszystkie z symbolami żarówek.

p.s. co się dzieje z facetami że kobiety muszą same się męczyć z autami :)

Pozdrawiam

siw-y 02-01-13 17:42

Moja propozycja jest taka abyś otwarła maskę, przy podszybiu znajdziesz skrzynkę z bezpiecznikami, powinien tam być taki mały żółty klipsik do wyciągania bezpieczników, jak już go będziesz miała w dłoni, to zdejmij klapkę zakrywającą bezpieczniki które są naprzeciw nóg kierowcy i po kolei wyciągaj po 1 bezpieczniku i sprawdzaj czy jest dobry, przepalony bezpiecznik wygląda mniej więcej tak
http://www.mondeoklubpolska.pl/red/a...piecznik/1.gif
pamiętaj żeby robić to po 1 sztuce i jeśli jest dobry to wsadzaj od razu na miejsce, jak znajdziesz ten przepalony to wymień go na bezpiecznik o tej samej wartości, na każdym bezpieczniku jest napisane oznaczenie np. 10, 15, itd.

---------- Post dodany o 17:42 ---------- Poprzedni post był z 17:42 ----------

@moons :) wyprzedziłeś mnie

budi 02-01-13 21:03

A oświetlenie rej. nie jest na tym samym bezpieczniki co pozycyjne??

Grenouilletka 02-01-13 22:05

Dziękuję bardzo :) Spróbuję :)
Jeśli chodzi o "dzisiejszych facetów" - mnie nie pytajcie co się z nimi dzieje ;) aczkolwiek zawsze lubiłam być samodzielna i zaradna :D

A co do samych bezpieczników, wklejam rozpiskę z instrukcji obsługi, który za co odpowiada, gdyby ktoś potrzebował...

BEZPIECZNIKI W FOCUSIE MK 1:

Centralna skrzynka bezpieczników:

Bezpiecznik - Prąd [A] - Kolor - Zabezpieczany obwód
30 - 10 - czerwony - Przełącznik świateł
31 - 15 - niebieski - Radio
32 - 15 - niebieski - Kierunkowskaz (moduł GEM)
33 - 20 - żółty - Sygnał dźwiękowy, elektryczna regulacja siedzeń
34 - 20 - żółty - Elektrycznie sterowane okno dachowe
35 - 7.5 - brązowy - Oświetlenie wnętrza, elektryczna regulacja lusterek
36 - 7.5 - brązowy - Moduły elektroniczne, zestaw wskaźników
37 - 25 - biały - Okna otwierane elektrycznie, zamykanie globalne (lewa strona)
38 - 25 - biały - Okna otwierane elektrycznie, zamykanie globalne (prawa strona)
39 – Nie używany
40 - 10 - czerwony - Światło cofania
41 - 7.5 - brązowy - Radio (kluczyk zapłonowy w położeniu I)
42 - 15 - niebieski - Światła STOP
43 - 15 - niebieski - Okna otwierane elektrycznie, wycieraczka tylnej szyby
44 - 20 - żółty - Przednie i tylne światła przeciwmgielne
45 - 7.5 - brązowy - Klimatyzacja, recyrkulacja powietrza
46 - 7.5 - brązowy - Moduł ABS
47 - 15 - niebieski - Zapalniczka, centralne gniazdo zasilania
48 - 10 - czerwony - Złącze diagnostyczne
49 - 25 - biały - Ogrzewanie tylnej szyby
50 - 7.5 - brązowy - Ogrzewanie lusterek
51 – Nie używany
52 – 15 – niebieski – Ogrzewanie przednich siedzeń
53 – 10 – czerwony – Światło cofania, ogrzewanie dysz spryskiwaczy
54 - Nie używany
55 – 25 – biały – Elektrycznie otwierane przednie okna
56 – 20 – żółty – Wycieraczka szyby przedniej
57 – 7.5 – brązowy – Światła pozycyjne - prawa strona
58 – 7.5 – brązowy – Światła pozycyjne - lewa strona
59 – 10 – czerwony – Przełącznik świateł
60 – 7.5 – brązowy – Moduł poduszki powietrznej
61 – 7.5 – brązowy – Moduły elektroniczne, zestaw wskaźników
62 – 7.5 – brązowy – Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
63 – 20 – żółty – Zamek centralny (z tyłu skrzynki bezpieczników)

Bezpieczniki w dodatkowej skrzynce bezpieczników (w komorze silnika):

Bezpiecznik - Prąd [A] - Kolor - Zabezpieczany obwód
1* - 40 - pomarańczowy - Główne zasilanie układu elektrycznego
2 – Nie używany
3 - 40 - pomarańczowy - Element grzejny świecy żarowej 2
4* - 50 - czerwony - Ogrzewanie przedniej szyby
5* - 60 - niebieski - Świeca żarowa (silnik Diesel)
6* - 30 - zielony - Wentylator chłodzenia silnika (klimatyzacja)
7* - 40 - pomarańczowy - Główne zasilanie układu elektrycznego
8* - 30 - zielony - Zapłon
9* - 20 - żółty - Układ sterowania pracą silnika
10 - 1 - czarny - Czujnik napięcia akumulatora
11 - 30 - zielony - Pompa układu ABS
12 - 15 - niebieski - Pompa paliwa, pompa wtryskowa (silnik Diesel)
13 - 30 - zielony - Układ spryskiwaczy reflektorów
14 - 10 - czerwony - Światła dzienne (światła parkowania)
15 - 10 - czerwony - Zawór elektromagnetyczny sprzęgła układu klimatyzacji
16 - 15 - niebieski - Lewe światło mijania
17 - 15 - niebieski - Prawe światło mijania
18 - 10 - czerwony - Nadajnik sondy lambda (katalizator)
19 – Nie używany
20 - 10 - czerwony - Układ sterowania pracą silnika
21 - 20 - żółty - Zawory układu ABS
22 - 20 - żółty - Światła dzienne (tylko reflektory ksenonowe)
23 - 20 - żółty - Nagrzewnica na paliwo (silnik Diesel)
24 - 30 - zielony - Element grzejny świecy żarowej 1, głośnik niskotonowy (tylko ST170)
25 - 15 - niebieski - Światła dzienne (tylko reflektory konwencjonalne)
26 - 10 - czerwony - Lewe światło drogowe
27 - 10 - czerwony - Prawe światło drogowe
28 - 10 - czerwony - Ogrzewanie przedniej szyby, nagrzewnica na paliwo (silnik Diesel)
29 - 30 - zielony - Wentylator chłodzenia silnika (klimatyzacja)
64 - 30 - zielony - Silniczek dmuchawy nagrzewnicy
65 - 30 - zielony - Wentylator chłodzenia silnika

*) Wymiana tych bezpieczników wymaga wiedzy specjalistycznej

Falcon 02-01-13 22:10

Widzę kolejnego sedana - git kolor! :-)

Grenouilletka 02-01-13 22:23

Cytat:

Napisał Falcon (Post 812051)
Widzę kolejnego sedana - git kolor! :-)

A dziękuję :]
Choć na avatarze wyszedł dużo ciemniejszy niż w rzeczywistości. W świetle dziennym jest bardziej podobny do lapis lazuli ale i tak jest wyjątkowo ładny :smt001
Jak letnie bezchmurne niebo 8)

moons 02-01-13 23:35

Cytat:

Napisał Grenouilletka (Post 812059)
lapis lazuli

no nie dziewczyno, tu raczej podstawowymi barwami operujemy ;)

Pozdrawiam

Falcon 02-01-13 23:51

No właśnie! Męska paleta obejmuje RGB, ewentualnie CMYK.:-)

Jerry 03-01-13 00:13

Cytat:

Napisał Grenouilletka (Post 812059)
lapis lazuli

Dopiero po przepisaniu do wujka Goolgle dowiedziałem się cóż to za kolor :D
Rozumiem, że miałaś na myśli jasny granat? :)

Grenouilletka 03-01-13 11:15

Heh, bardziej odcień niebieskiego ;)
Wskazówka była na końcu, bo foka jest w kolorze nieba latem :smt001

Konkretnie coś takiego w barwach podstawowych:
R: 51
G: 102
B: 204

lub wg hex: #3366CC :smt001

Pozdrawiam także Panowie

moons 03-01-13 13:48

No teraz wszystko jasne.

Po sygnaturce jak widzę koleżanka będzie robić za zdrową konkurencję dla forumowych pstrykaczy :) szczególnie mnie ten akt intryguje.

Pozdrawiam

Grenouilletka 03-01-13 15:00

Ja co prawda specjalizuję się w portrecie ale stawiam pierwsze kroki w fotografii motoryzacyjnej ;)
Zapraszam do obejrzenia galerii na Facebooku :smt001 (jest też kategoria akt, choć na większość nie mam zgody na publikację) i w razie potrzeby - odzywania się :smt001

marfm76 03-01-13 15:10

Panowie i Panie -czy nie jest temat dotyczący bezpieczników?? Powoli robi się z niego [ot]
Jeśli sytuacja się powtórzy to temat zostanie zamknięty.

Jak koleżanka Grenouilletka założy odpowiedni temat w dziale Nasze Foczki,to będziecie mieli wtedy gdzie "spamować" ;)
Pozdrawiam :)

P.S. [dziadek] Jeśli Koleżanka zawodowo zajmuje się fotografowaniem -to proszę o zmianę podpisu. Reklama na forum jest dozwolona, ale jedynie po uiszczeniu opłaty

Enoka 08-01-13 18:31

Usterki!
 
Mam kilka problemów z elektryką w moim autku.

Pierwsze to gdy samochód jest mokry wywala mi bezpiecznik wycieraczek tylnych i przednich...
Numer bezpiecznika 55, żółty bezpiecznik. Następna usterka to zamek centralny chodzi jak chce, najgorzej w mróz. Otwieram drzwi od strony kierowcy i tylko one się otwierają, gdy trzasnę drzwiami otwierają się wszystkie drzwi łącznie z bagażnikiem w mróz czasem się to nie udaje a że kluczyk do bagażnika nie działa :) Pakuję czasem zakupy przez tylne siedzenie do bagażnika (mieszkam na wiosce więc wczuwam się w klimat). Miałem jeszcze problem z szybami nie chciały się opuszczać ale wymieniłem panel szyb od strony kierowcy i przednie chodzą super, panel miał wypalone 2 dziury w środku. Tylne boję się otwierać teraz w porze deszczowej. No i szyba przednia jest podgrzewana ale nie działa, za to lusterka podgrzewane i tylna szyba chodzą doskonale.

Teraz tak co do bezpieczników wycieraczek nr 55, kolor żółty.
http://www.mazak.gryfice.org/3.jpg
To one wywalają się gdy jest mokro może to przez to że przewody są mokre np. w tym miejscu. Wymieniłem już z 30 bezpieczników. Mam je zawsze w aucie.

http://www.mazak.gryfice.org/1.jpg
http://www.mazak.gryfice.org/2.jpg

Bo ten plastik nie jest przylepiony do szyby i musi się tam wlewać woda dużymi ilościami.
Zamek centralny jakoś przeżyję ale jak macie jakieś propozycje, śmiało proszę pisać.

kroolo 08-01-13 20:01

Miałem to samo z wycieraczkami. Pomogło (odpukać!):

http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=29124

wonski_gliwice 08-01-13 20:43

jeszcze co do zardzewialych lampek w focusie u forumowiczki, rowniez mam sedana i borykalem sie z woda w bagazniku, nie wiedzialem ktoredy ta cholera sie dostaje az w koncu zdjalem tapicerke z klapy bagaznika, wlazlem do bagaznika z latarka i siostra lala woda po calej dupce foki:) i okazalo sie ze tam gdzie jest 3 swiatlo stopu powinna byc czarna uszczelka, taka klejaca. byla, ale juz stara, pomarszczona i se przeciekala, wiec tubka silikonu sanitarnego bezbarwnego i sucho w bagazniku:)

warto to rowniez sprawdzic, bo nowe zarowki dlugo nie poswieca


ten bezpiecznik tez mi kiedys padl, tez tylko stopy ( ;) ) mi sie palily, ale ktory to nr byl to nie pamietam

Grenouilletka 19-01-13 22:30

Bezpieczniki już wymienione, lampki też i póki co (odpukać) wszystko hula :)
Ale będę pamiętać, żeby uniknąć koczowania w bagażniku :)

Giena 31-05-13 14:21

Witam
Przepaliły mi się kabelki pod bezpiecznikiem 64. O dziwo bezpiecznik jest cały. Z tego powodu nie mam możliwości nadmuchu w samochodzie. Odkręciłem śrubkę oraz zwolniłem wszystkie zatrzaski skrzynki bezpieczników pod maską i niestety nie mogę jej wyciągnąć. Coś jakby trzymało od spodu. Proszę może ktoś z Was już ją wyciągał.

Xenomorph 24-11-13 21:36

Witam,

spalił mi się dziś bezpiecznik F8 - 30A.
Oczywiście brak reakcji w stacyjce.
Macie może pojęcie od czego się tak mogło stać?

Jeszcze jedno, gdzie kupić taki bezpiecznik, ponieważ na CPN
tych dużych nie posiadają?

Pozdrawiam :cool:

Pryka20 30-11-13 14:28

Witam:) mam pytanie, ostatnio otworzyłem skrzynke bezpieczników i przekaźników pod maską i zauważyłem że brak jednego przekaźnika o nazwie R10. Czy ktoś wie za co odpowiedzialny jest ten przekaźnik i czy wogóle jest on potrzebny? Brak też również bezpiecznika F3 który ma to samo logo co przekaźnik R10.
http://pics.tinypic.pl/i/00475/cll3o12dbkl0_t.jpg
http://pics.tinypic.pl/i/00475/ay8583mgflu3_t.jpg

Falcon 30-11-13 14:51

Ściągnij sobie instrukcję do auta, a się dowiesz.;-)

loskamilos 30-11-13 21:28

Cytat:

Napisał Pryka20 (Post 930194)
Witam:) mam pytanie, ostatnio otworzyłem skrzynke bezpieczników i przekaźników pod maską i zauważyłem że brak jednego przekaźnika o nazwie R10. Czy ktoś wie za co odpowiedzialny jest ten przekaźnik i czy wogóle jest on potrzebny? Brak też również bezpiecznika F3 który ma to samo logo co przekaźnik R10.

Auxiliary electric coolant heater - elektryczne podgrzewanie płynu chłodniczego

Cytat:

Napisał Xenomorph (Post 928773)
Witam,

spalił mi się dziś bezpiecznik F8 - 30A.
Oczywiście brak reakcji w stacyjce.
Macie może pojęcie od czego się tak mogło stać?

Jeszcze jedno, gdzie kupić taki bezpiecznik, ponieważ na CPN
tych dużych nie posiadają?

Pozdrawiam :cool:

Jest to bezpiecznik stacyjki (Ignition switch).

michalcyt 05-01-14 15:08

63 – 20 – żółty – Zamek centralny (z tyłu skrzynki bezpieczników)

-----------
Czy ktoś mógłby mi pomóc w lokalizacji tego bezpiecznika?

dkrystian 05-01-14 16:04

Odnośnie przepalania się bezpiecznika odpowiedzialnego za światła pozycyjne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlania deski rozdzielczej miałem w poprzednim Focusie kombi dokładnie ten sam problem.
Pomogło oczyszczenie zaśniedziałych i lekko skorodowanych styków od lampek oraz zaizolowanie wtyczek. Bez tego problem występował nadal. Gdzieś po prostu wtyczka lub przewód plusowy musiał dotykać do klapy na dziurach, co powodowało zwarcie i palenie się bezpiecznika.

loskamilos 07-01-14 12:38

Cytat:

Napisał michalcyt (Post 939087)
63 – 20 – żółty – Zamek centralny (z tyłu skrzynki bezpieczników)

-----------
Czy ktoś mógłby mi pomóc w lokalizacji tego bezpiecznika?

Tu masz rysunek - https://dl.dropboxusercontent.com/u/...d/cjb_back.png. Tak wygląda z tyłu skrzynka bezpieczników, jest tam 1 bezpiecznik. Potrzebujesz zdjąć półkę pod kierownicą aby dostać się do skrzynki (nie pamiętam ile śrub, ale same krzyzaki) oraz odkręciś skrzynkę bezpieczników (2 śruby, potrzebujesz klucz 7mm). Wypinasz z zatrzasków i tyle.

Tal-Rash 15-11-14 15:45

Czy mając diesla tdci powinienem mieć bezpiecznik F12 ? Nie mam go włożonego. Auto chodzi. Dziwne...
I jeszcze jedno pytanie. Czy wymiana skrzynki bezpieczników w komorze silnika to łatwa sprawa czy skomplikowany zabieg? Pytam bo chciałbym taka z modułem R12 by mieć światła skandynawskie. U mnie nie ma okablowania R12stka :(

Falcon 15-11-14 16:52

U mnie jest bezpiecznik numer 12 (niebieski czyli 15A).

Tal-Rash 15-11-14 16:54

Może on jest tylko w TDDi? Czy ktoś innego TDCi może sprawdzić czy też go niema?

timmi86 15-11-14 17:51

U mnie bezpiecznik F12 jest obecny


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi