Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Wymiana oleju w skrzyni (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=47467)

tomekxo 19-02-11 14:09

Wymiana oleju w skrzyni
 
Niedlugo bede wymienial sprzeglo w swoim focusie i zastanawialem sie czy za jednym zamachem nie pokusic sie o zmiane oleju w skrzyni. Mam przejechane niecale 170tys km. Ale nie ukrywam ze nie bardzo wiem jaki nalezy kupic olej i czy jest sens tej wymiany. Mam focusa 1.8 benzyna z 1998r.

hajdi5 19-02-11 16:43

przy okazji wymiany sprzegła warto ,koszta nieduże,ford serwis zaleca wymiane przy duzych przebiegach ale jakich???.zdania są podzielone niekturzy uwazajom że nie trzeba gdyż zalany jest syntetyk.ja bym wymieniał na jaki żaden drogi ani tani,jakiś pośredni spełni swojom role, potrzebujesz ok 2,5 litra

---------- Post dodany o 16:43 ---------- Poprzedni post był z 16:41 ----------

pozdrawiam łódż

janekfocus 19-02-11 18:07

Mi mechanik nie wymieniał oleju w skrzyni tylko trochę dolał i jest ok .

maciobyk 19-02-11 18:17

Cytat:

Napisał hajdi5 (Post 541360)
przy okazji wymiany sprzegła warto ,koszta nieduże,ford serwis zaleca wymiane przy duzych przebiegach ale jakich???.zdania są podzielone niekturzy uwazajom że nie trzeba gdyż zalany jest syntetyk.ja bym wymieniał na jaki żaden drogi ani tani,jakiś pośredni spełni swojom role, potrzebujesz ok 2,5 litra

---------- Post dodany o 16:43 ---------- Poprzedni post był z 16:41 ----------

pozdrawiam łódż

Ej gościu...popraw te błędy ort. bo aż wstyd..:(

hajdi5 19-02-11 21:44

nie często pisze na klawiaturze ,poczekaj to sie niedługo wprawie

Marek-B 19-02-11 23:15

.....braki w pisowni nadrabia"kulturom osobistom" :)

maciobyk 19-02-11 23:21

Ja tak już mam...( to nie przejaw złośliwości :) ) staram się poprawiać naszą polską pisownię, a czy to klawiatura to nie wtajemniczam się :).

sanjarek 20-02-11 09:46

Wymienić warto i koszt rzeczywiście nie jest oszałamiający.
Ja ostatnio wymieniałem na olej Valvoline DuraBlend 75W/90 Gl-4 (za litr płaciłem 38 zł w sklepie ... w internecie kupisz taniej).
Potrzebujesz 2,5 litra (skrzynia IB5) i kupując opakowanie 1 litrowe masz specjalną nakrętkę z wężykiem, za pomocą którego bez problemu napełnisz skrzynię bez korzystania ze specjalnych pompek.
A co do konieczności wymiany ... są różne szkoły ... jedni czytają instrukcję Ditera Korpa (totalny badziew) i twierdzą, że Ford nie przewidział wymiany w ciągu całej eksploatacji, a inni, do których ja się zaliczam wymieniają przynajmniej raz na 5 lat albo 100 tyś km, bo wiem, że właściwości fizyko chemiczne oleju ulegają pogorszeniu w okresie eksploatacji, o czym mogłem się przekonać podczas wymiany - olej wykazywał wyraźne oznaki zużycia (był ciemny i z pewnością miał sporo śmiecia wynikającego z eksploatacji skrzyni -tarcie, zmiany temperatury itp.). Zresztą w twoim samochodzie olej ma już 12/13 lat - sam sobie odpowiedz na pytanie czy warto.

Nie mogę się powstrzymać:-x
Forum o ortografii to chyba nie tu!!! Rozumiem, że niektórych to razi. Mnie natomiast razi fakt zaśmiecania forum technicznego postami nie na temat, jak te powyżej, przez ludzi nie mających nic do powiedzenia w temacie. W efekcie zamiast konkretnych rozwiązać trzeba się przebijać przez tego typu pier...olenie ignorantów.

kempus 20-02-11 10:02

sanjarek - dzięki Tobie chyba się skuszę na wymianę oleju, samochód ma 8 lat, 170kkm przebiegu i na bank nie był wymieniany olej w skrzyni. Czy w 1.8 jest taka sama skrzynia jak w 1.6? Ile oleju wchodzi?

sanjarek 20-02-11 10:21

taka sama tzn. IB5 i wchodzi tyle samo tzn. 2,5 l oleju, a wg niektórych publikacji 2,8 l (chodzi zapewne o to, że krawędź punktu kontrolnego nie jest równoznaczna z fabrycznym poziomem oleju, a jest położona trochę powyżej i jak wlejesz tak, że olej będzie wypływał z tego otworu, to zalejesz ok 2,8 l, a to akurat nie zaszkodzi, bo niestety konstrukcja skrzyni forda ma to do siebie, że łożyska wałka górnego po postoju nie są zanurzone w oleju i na początku jazdy pracują prawie na sucho. Tak więc te 0,3 l oleju skrzyni nie zaszkodzi.

Jaromir 20-02-11 13:00

Witam!
Ja po zakupie, przy przebiegu 120 tyś. uzupełniłem jedynie olej w skrzyni (sugestia mechanika). Brakowało 250 ml.
Jak sprzęgło skapituluje to także zaleje skrzynie świeżym olejem.
Pozdrawiam,
Jarek

foka 20-02-11 17:00

Wie ktoś jaka jest skrzynia i ile wchodzi oleju w 1.8 TDCI 115km??

hajdi5 20-02-11 17:50

http://skrzynie.com.pl/skrzynia-bieg...dci.html.tutaj masz skrzynie w poszczególnych modeloch są rużne

---------- Post dodany o 17:38 ---------- Poprzedni post był z 17:36 ----------

http://skrzynie.com.pl/kategorie-w-s...pl/ford/focus/

---------- Post dodany o 17:40 ---------- Poprzedni post był z 17:38 ----------

http://skrzynie.com.pl/kategorie-w-s...pl/ford/focus/

---------- Post dodany o 17:42 ---------- Poprzedni post był z 17:40 ----------

Cytat:

Napisał foka (Post 541714)
Wie ktoś jaka jest skrzynia i ile wchodzi oleju w 1.8 TDCI 115km??

http://skrzynie.com.pl/kategorie-w-s...pl/ford/focus/

---------- Post dodany o 17:50 ---------- Poprzedni post był z 17:42 ----------

1-nieaktualna na następnej masz opis

Falcon 20-02-11 17:51

Cytat:

Napisał hajdi5 (Post 541505)
nie często pisze na klawiaturze ,poczekaj to sie niedługo wprawie

To znaczy,że pisząc np. długopisem nie robisz błędów?[zlosnik]

hajdi5 20-02-11 19:25

jak się nie masz czego czepić to się czep tramwaju

tomekxo 21-02-11 15:33

No dobra w w ktorym miejscu jest wlew do wymianu tego oleju? Rozumiem ze musze kupic olej 75W90 ale polsyntetyk czy syntetyk... I co oznacza to GL-4 albo GL-5

hajdi5 21-02-11 15:44

http://www.3fun.pl/forum/viewtopic.php?t=448 tu masz opis oleje

tomekxo 21-02-11 15:59

No a gdzie jest wlew do wymiany oleju w skrzyni?

Marek-B 21-02-11 17:56

Trzeba wleźć w kanał i pod plasstikowa osłona skrzyni (prawa strona)biegów jest korek na klucz sześciokatny.

miroslaw123 22-02-11 13:07

Ja też chętnie dowiem się ile wchodzi do skrzyni biegów w 1,8 TDCI bo te linki od hajdi5 odpowiedzi nie dają...

tomekxo 24-02-11 10:08

Ja mialem wymienic za jednym zamachem tam gdzie mi robili sprzeglo... Ale tyle zawolali za jakis cholera wie jaki olej ze sam to sobie zrobie...

Radek89 07-03-11 09:16

Panowie , korek wlewu od skrzyni to jest ten na imbusa umieszczony nie na górze skrzyni tylko z kanału widoczny tak jakby w jej połowie i umieszczony poziomo ?? Chciałbym sprawdzić stan oleju , bo słyszałem że ma być prawie pod korek ....


Tylko gdzie jest ten korek :D

Marek-B 07-03-11 16:27

Tak ..ten na imbusa ..w połowie skrzyni .
Ma się przelewać przez ten otwór..

Radek89 07-03-11 17:09

coś nisko ten otwór ;/ w pierwszej chwili myślałem , że to spustowy .... no ale nic , pozostaje sprawdzić stan i ewentualni profilaktycznie dolać.

jmk 07-03-11 21:53

w mojej foce po wymianie oleju masakrycznie zaczely biegi wchodzic. teraz juz jest w miare ok ale jak jest zimny albo jak sie mu cos upatrzy (przy ponownym wcisnieciu sprzegla i wbijaniu biegu) to zeby ruszyc musze pierwsze 5 wrzucic i dopiero potem na 1 i wchodzi elegancko.
troche sie rozczarowalem bo myslalem ze wymiana oleju pomoze a sie w zasadzie pogorszylo. Co prawda liczylem sie z takimi konsekwencjami czytajac wypowiedzi na forum dot zmiany oleju w skrzyni, ale mialem nadzieje, ze u mnie nie bedzie tego problemu. druga sprawa to na olej poskapilem grosza i kupilem taki jak proponuja w sklepie forda na necie jako zaminnik firmy Carlube o tozsamych wlasciwosciach.
Nie wiem czy cos jeszcze mam do roboty (np. ciegna) ale biegi nie chodza jak w vw (mialem wczesniej lupo sdi i wchodzily jak w maslo) :)

ht11 08-03-11 00:30

jmk nie wiem czy to wina oleju ale u mnie jest tak że po dłuzszym postoju autko zostawiam na wbitym biegu nr. 2 robie luz odpalam i żeby wbić 1 to muszę wpierw wbić 2 a później dopiero 1. inaczej wchodzi ale bardzo ciężko sam nie wiem co jest myślałem że olej wymienić ale sam nie wiem. robi tak od samego początku jak go kupiłem.

jmk 08-03-11 09:41

ht11 moja tez nie chodzila rewelacyjnie ale po wymianie oleju sie pogorszylo. na samym poczatku jak odebralem foke od mechanika to wogole myslalem ze bedzie mat bo ostro bylo trzeba szukac biegu ktory wejdzie a potem zeby wrzucic 1 tez sie trzeba bylo napocic. ale teraz jest duzo lepiej choc jak pisalem wyzej musze czesto od 5 zaczynac zeby wrzucic 1 na jednym wysprzegleniu, jak jest zimny silnik.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi