Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] [Benzyna] Szarpie przy gwałtownym dodawaniu gazu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=30203)

ghost100 18-09-09 12:25

[Benzyna] Szarpie przy gwałtownym dodawaniu gazu
 
Witam, moje auto to FFI 1,8 benzyna.
Problem pojawił się dosłownie w czasie 20min jazdy, auto przy gwałtownym dodawaniu gazu zaczęło szarpać natomiast przy bardzo delikatnym przyśpieszaniu było OK.
Moje odczucia były takie jak gdyby silnik dostawał za dużo powietrza lub paliwa i się dławił kupiłem więc od razu filtr powietrza.
Gdy wymieniłem filtr nic się nie zmieniło, zauważyłem natomiast urwany wężyk biegnący od elektrozaworu z filtrem węglowym do przepustnicy.
Po jego wymianie praca silnika uległa poprawie jednak dalej szarpie tylko teraz wydaje mi się że to szarpanie wygląda w ten sposób że auto dostaje mocy na ok. 0,5s po czym chwila przerwy i od nowa to samo jak gdybym dodawał i puszczał na przemian pedał gazu.
Jedyne czego nie zrobiłem to reset kompa, ale auto już kilka dni się tak zachowuje to chyba nie ma już takiej potrzeby bo przez noc powinien powrócić do ustawiań fabrycznych.

Proszę o jakieś sugestie.
z góry dziękuję.


Ps. jest to bardzo frustrujące że po wymianie uszkodzonej części nie ma oczekiwanego efektu, gdy przebiję oponę to wystarczy załatać i można jechać, nie musi się człowiek stresować że nagle opona z felgi wyskoczy. Te silniki są jakieś za bardzo przekombinowane.

uri90 18-09-09 16:47

Witam!
To mój pierwszy post ale mam nadzieje że Ci pomoże.
Mam co prawda silnik 1,8 TDCi 115KM ale objawy miałem identyczne. Podczas ostrego dodawania gazu ponad 3 tys obrotów silnik zaczynał szarpać jakby nie dostawał paliwa.
Machanik powiedział, że może to być spowodowane filtrem paliwa lub powietrza. Wymieniałem olej, wymieniłem wtedy filtr paliwa, filtr powietrza. i dalej to samo- szarpał.
wymianilem wężyki doprowadzające paliwo bo były popękane- też nic.

Tankowałem paliwo na jednej stacji- była to jakaś prywatna stacja ale paliwo było tam zawsze parę groszy tańsze. Była to tylko psychologiczna oszczędność bo w porównaniu z Markowymi stacjami wychodziło koło 5 zł taniej na zbiorniku. Postanowiłem zatankować na Statoilu. Coraz rzadziej przerywał ale po dwóch wyjeżdżonych zbiornikach problem zniknął i nie mam go do tej pory, Zatankowałem jednak kiedyś pół zbiornika za Lotosie i kilka kilometrów po wyjeździe ze stacji silnik przerwał dwa razy- przypadek? Nie wiem. Tankowałem na Statoilu, BP, Shelu i problemu nie miałem mam zamiar sprawdzić jeszcze na paliwie z Orlenu.

Radze ci spróbować wyjeździć kilka zbiorników na lepszym paliwie, możesz raz zalać np Werwe albo np Ultimate na Bp i zobaczysz- może akurat pomoże. Pozdrawiam

ghost100 18-09-09 22:40

Nie jestem do końca pewien, że to jest wina paliwa bo to się stało kilka dni po zatankowaniu czyli parę dni jeździłem właśnie na tym paliwie i było OK.
Autem szarpie generalnie na wszystkich obrotach, nie można nawet szybko ruszyć z miejsca. Gdy na luzie z 700obr/min wdepnę na maxa pedał gazu to silnik najpierw dziwnie się zatrzęsie(jak gdyby się zakrztusił) a potem normalnie się rozkręca tak jak powinien ale tylko na luzie.
Nie wiem już jak dokładniej opisać tą usterkę.

sanjarek 19-09-09 09:43

sprawdź fajki na świecach czy siedzą na swoim miejscu i przewody zapłonowe (jak będzie ciemno podnieś maskę przy zapalonym silniku i zobacz czy nie masz "sztucznych ogni) no i oczywiście jeśli świece dawno nie wymieniane to może warto wymienić (koszt nie za wielki) ... ja też miałem podobnie - przy próbie wyprzedzania to się objawiało albo przy większym obciążeniu ... po wymianie świec ustało(miały ponad 70 tyś nalatane).

thermalfake 19-09-09 09:46

uri90 polecałbym Tobie wlać jeszcze buteleczkę STP na cały zbiornik, koszt niewielki bo koło 20zł
sorry za OT

uri90 19-09-09 10:43

A właśnie to nie OT bo mechanik też mi mówił o tym ale jak już wszystko sie uspokoiło to o tym zapomniałem. Chodziło mu chyba o to żeby przeczyścić układ paliwowy i to chyba racja więc wleje sobie wlaśnie bo mu na pewno nie zaszkodzi. Dzieki za przypomnienie !

ghost100 21-09-09 20:45

Posprawdzałem wszystko co się dało, wszystkie gumowe przewody są całe, sprawdzałem czy nie ma przebicia na przewodach zapłonowych i nie ma żadnego iskrzenia.
Auto nadal szarpie przy zbyt mocnym dodawaniu gazu w czasie jazdy.
Silnik dziwnie się zachowuje gdy auto stoi na luzie, gdy wdepnę gwałtownie na pedał gazu to silnik prawie że gaśnie - zatrzęsie się po czym się dopiero rozkręca.
Gazowałem tak kilka razy i przytrafiło się nawet coś takiego, że po dodaniu gwałtownie gazu silnik jakby się zakrztusił, prawie że zgasł, zatrząsł się po czym głośno strzeliło z wlotu powietrza i zaczął się rozkręcać (gazowałem silnikiem ręcznie stąd wiem że strzeliło z wlotu powietrza).
Jedyne czego nie sprawdzałem to świec, czy to może być ich wina ???

leniuch 21-09-09 21:32

spróbuj pożyczyć od kogoś cewkę. warto spróbować i w razie czego wyeliminować tę opcję. przełożenie cewki to dosłownie kilka minut. trzeba tylko mieć taką śmieszną gwiazdkową końcówkę (T20 albo T25, nie pamiętam w tej chwili). ja miałem podobne objawy, jeździłem kilka tygodni i pewnego dnia podczas dojazdu do roboty autem zatrzęsło potężnie i silnik zgasł na amen.

pzdr.

MisiekT 21-09-09 21:40

ta smieszna gwiazdkowa koncowka to torx :)

ghost100 22-09-09 09:31

Nie mam za bardzo od kogo pożyczyć cewkę, zamówiłem na razie nowe świece, jak przyjdą i wymienię je to dam znać czy pomogło.

sanjarek 23-09-09 06:38

Cytat:

Napisał sajmon (Post 365873)
Powiem tak, wymiana świec pomoże na tydzień może dwa.
Osobiście przerobiłem ten temat, zmieniłem cewkę i przewody i teraz dopiero czuję 100 kucy pod blaszką.

a ja wymieniłem świece i pomogło już na prawie rok :) ... jeśli to rzeczywiście cewka to oczywiście wymiana świec niewiele da ... ale nie powinno zaszkodzić, a i koszt przy tym niewielki i nowy komplet świec nie przepadnie, prędzej czy później będzie potrzebny

ghost100 29-09-09 18:27

Witam po przerwie, ale dopiero teraz udało mi się wymienić świece i ciekawa sprawa bo przy pierwszej próbie ok. 10 min jazdy było wszystko ok, cisnąłem gaz do dechy i było ok. Ale po dłuższej jeździe zaczęły pojawiać się przerwy mocy (takie szarpnięcia).
W czym może być teraz problem, czy te świece są jednak nie dobre bo nie kupiłem oryginalnych Motorcrft tylko jakieś zamienniki AYFS 22 PP1.
Zauważyłem teraz, że gdy silnik jest zimny wszystko jest OK a po jego rozgrzaniu zaczynają pojawiać się szarpnięcia gdy np. jadąc na 3biegu mam 2000obr/min dam gaz do dechy to pojawiają się szarpnięcia ale w miarę przyśpieszania i nabierania obrotów szarpnięć jest coraz mniej.

wisniowy 26 04-10-09 13:42

Ja miałem te same obiawy co ty.I dzisiaj wymieniłem świece i przewody,i problem znikł.

arekluk 07-10-09 11:12

Witam
Czy jest możliwość abyś napisał jakie kupiłeś Przewody bo ja mam inny problem ,a mianowicie przewody Bosch końcówka oznaczenia 141 nie Pasują bo mają takie plastikowe rurki w wtyczkach które przychodzą do cewki zapłonowej i mam problem z dobraniem przewodów.NGK też nie pasuje ma ktoś jakiś pomysł oprócz oryginałów ?? Interesują mnie NGK lub Bosch ??
Pozdrowienia
arekluk

ghost100 12-10-09 09:08

Cytat:

Napisał wisniowy 26 (Post 369197)
Ja miałem te same obiawy co ty.I dzisiaj wymieniłem świece i przewody,i problem znikł.

A możesz napisać jakie świece kupiłeś bo ja już wymieniłem wszystko co się dało i nadal szarpie tylko, że teraz gdy silnik jest zimny jest wszystko ok ale w miarę nagrzewania się silnika zaczynają pojawiać się szarpnięcia jednak nie są regularne czasami gdy dam gazu jest ok a za 15s gdy wcisnę gaz jeszcze raz pojawia się szarpnięcie.
Ja właśnie kupiłem jakieś zamienniki świec i nie wiem teraz czy to może być wina właśnie świec.

Ps. Przewody kupiłem firmy SENTECH.pl, wydaje mi się że to dobra firma.

michmarmik 12-10-09 10:00

nie wiem czy dobra ja na takich rok przejeździłem i nadawały się do kosza :( ale to przy escorcie. Twoje objawy jak wcześniej było pisane rzeczywiście wskazywały by świece (kichanie szczególnie) jeżeli to pomogło w pewnej mierze to może rzeczywiście może cewkę warto by wymienić, ale to tylko spekulacje, a szkoda by wymieniać sprawne podzespoły.

zwyczajny39 08-12-10 13:57

michmarmik ma rację przewody sentech są do bani 50 tyś i do kosza

damianTDCI 08-12-10 16:47

Odgrzebujesz tematy z przed roku!

michmarmik 09-12-10 00:26

Cytat:

Napisał damianTDCI (Post 514305)
Odgrzebujesz tematy z przed roku!

to i tak dobrze że nie z przed 5 lat:)
ps. na sentech'ach góra 20tys. zrobiłem.

Marcin8625 23-01-11 20:23

Mi auto zwalnia i szarpie gdy jadę stałą prędkością. zaobserwowałem to podczas jazdy na autostradzie. Jutro jadę na wymianę filtra powietrza i paliwa

Piotruś-Pan 09-05-11 17:41

no dobra piszecie że to może być cewka, kable,świece, ale czy ma to jakieś znaczenie że silnik jest ciepły lub zimny? dodam jeszcze ze u mnie szarpanie było lekko zauważalne dopiero jak zmieniłem pompę paliwa to szarpanie powiększyło się i to znacząco, ale tylko na ciepłym silniku. Jakieś sugestie???

marcin9913 12-06-11 02:05

U mojego taty w foce 1.6 z 2000r też właśnie silnik przerywa przy szybszym dodaniu gazu.
Na luzie wolne obroty są OK.

Jak myślicie to raczej cewka czy świece?

Czy to dobry sposób na sprawdzenie cewki?:
Włączyć silnik odpiąć jeden kabel od cewki, oddalić kabel na odległość około 1cm do cewki i patrzeć czy iskra przeskakuje z cewki do kabla.
Potem po kolei robić to z każdym kabelkiem.

A świece można sprawdzić podobnie?
Tzn wykręcić świece wetknąć ją w kabel i przyłożyć ją np do pokrywy zaworów, po czym włączyć zapłon aby silnik zakręcił...patrzeć czy jest iskra

krisslodz 12-06-11 16:33

świece sprawdż jaką mają porcelanke czy czarną popękaną ale jak dla to zmień na nowe i to najlepiej orginały, u mnie ten sam problem mam NGK i tydzień było dobrze a przewody też od razu założyłem NGK więc teraz założe swiece orginal (15zl/szt) i zobacze czy nie cewka. Z pytaniem co wymienić to mogę ci wywróżyć żebyś wymienił przewody i świece Ja jutro zobacze jak bedzie u mnie :D

roni_71 20-06-11 16:54

Witam.
Objawy te same, ale dodatkowo dzisiaj zapalił się check.

niko123 20-06-11 17:33

Cewka, sonda lambda. - najpierw tryb serwisowy i sam zobacz jaki błąd - jeśli DTC NONE to może kolega ma elm327 a jak nie to do mechanika na kompa i napisz jaki to błąd.

michmarmik 20-06-11 22:50

Cytat:

Napisał niko123 (Post 585247)
sonda lambda.

ostatnio wymiana sondy w mondku 1.8 ojca dała rezultaty, tzn. silnik odrazu zaczął lepiej pracować, nie mulił i nie szarpał, a wcześniej na benzynie była porażka. ponadto sondy nie wykrył żaden komp w tym aso.

marcin9913 21-06-11 00:49

Właśnie wymieniłem świece, 40zł i auto chodzi jak nowe...

Gonzolos 21-06-11 13:24

Cytat:

Napisał michmarmik (Post 585400)
ostatnio wymiana sondy w mondku 1.8 ojca dała rezultaty, tzn. silnik odrazu zaczął lepiej pracować, nie mulił i nie szarpał, a wcześniej na benzynie była porażka. ponadto sondy nie wykrył żaden komp w tym aso.

czy wymiana sondy zmniejszy również spalanie? jak widzę polepsza również osiągi :)

michmarmik 22-06-11 01:25

Cytat:

Napisał Gonzolos (Post 585628)
jak widzę polepsza również osiągi

nie polepsza osiągów nominalnych, ani żadnych innych, nie rozumiem za bardzo twojej wypowiedzi. chyba jest oczywiste że na uszkodzonej sondzie silnik był mułowaty, a po wymianie na sprawną pracuje normalnie....
spalanie takie samo na uszkodzonej jak i sprawnej.

Gonzolos 22-06-11 09:53

w porównaniu do tych osiągów ze starą sondą to po wymianie się polepszyły, w takim sensie ;)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi