Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Opinie o silniku 1.8 16V 115KM benzyna (FFI) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=15825)

crossmax 19-03-07 21:30

Opinie o silniku 1.8 16V 115KM benzyna (FFI)
 
Witajcie!
Od prawie ośmiu lat jeżdże Focusem z tym silnikiem. Auto ma bardzo niski przebieg (42tys km). Trudno mi więc powiedzieć coś na temat jego trwałości. Wiem tylko, że do tej pory nie ma z nim żadnych problemów (zresztą podobnie jak z całym autem :D )
Auto jest niezwykle dynamiczne i zapewnia sporo (odważe się powidzieć) sportowych emocji. Silnik, aż rwie się do pracy na każdych obrotach. Nawet poniżej 1000obr/min da się szybko przyspieszyć. Gdy wejdzie na wyższe obroty, wrażenia są nie do opisania. Szkoda, że nikt nie ma wykresu jego mocy i momentu obrotowego (założyłem temat z prośbą o takie dane).
No dobra, ale jakie są wasze opinie o tym silniku... Czy mam patrzeć w przyszłość z nadzieją, czy raczej niepokojem?
Wiem, żę ta konstrukcja pochodzi z Mondeo i została nieznacznie przerobiona i dostosowana do Focusa. Nie jest więc zbyt młoda.

Rasta 19-03-07 22:08

Motor nie do zarżnięcia - szkoda tylko, że nie 2.0 :P

crossmax 19-03-07 22:28

No optymistycznie to zabrzmiało :D Ten silnik to kompromis między 1.6 a 2.0.

robbson 19-03-07 22:57

Zgadzam sie, silnik zapewnia dobre osiagi przy takiej masie auta. Potwierdzam, ze nawet przy niewielkich obrotach autko smialo rusza do przodu. Oczywiście mozna mieć zastrzeżenia do spalania (10-11 w miescie) ale to tyczy sie wiekszosci focusow, z wyjatkiem tdi. Co do twałości - ogólnie im weiększa pojemność tym większa kultura pracy, a co za tym idzie trwałość. Pozdrawiam.

Jackiller 19-03-07 23:11

Cytat:

Napisał robbson
z wyjatkiem tdi

Te znafffca.... :mrgreen:
Ogólnie 100KM i powyżej dla tego auta to wystarczająco dużo.
Co do spalania... lipa :mrgreen:
I lipka trochę - bo to żadki model.
Jak kiedyś śmigałem teścia 100KM - to zero pojary ze 115. Jak by z innej epoki (albo kiepsko się starałem)

mpiasek 19-03-07 23:57

Znajomy juz na takim nabił 250kkm - ma go od nowości i dalej jeździ - żadnych problemów - nie licząc osprzętu - 1x cewka i 2x zawór wolnych obrotów czy cos takiego....
Spalanie ponoć wyraźnie wyższe niż w 1.6...
Niedawno mówił że już by wypadało go sprzedac póki jeszcze coś jest wart ale mu odradzałem :)
Pozdrawiam

Paweł 20-03-07 08:12

tu są wykresy wszystkich silników benzynowych FFIhttp://www.witek.enterpol.pl/focus.jpg

adamtka 20-03-07 08:20

ogólnie silnik jest bardzo dobry i ze spalaniem w mieście i na trasie nie ma tragediii a na trasie to już w ogole fajnie wychodzi, co do dynamiki to tez nie ma co marudzic zbiera się śmiało ale nie od 1000 obr/min nie przesadzajmy :wink:

crossmax 20-03-07 09:11

No ja akurat na spalanie nie narzekam. Przy spokojnej jeździe wcale nie jest tak źle, chociaż gdy jeździmy bardziej dynamicznie potrafi sporo spalić. Ale i tak nie zamieniłbym go na żaden inny silnik niż 2.0 :D Ale ten ma jeszcze większe spalanie...

Paweł 20-03-07 10:16

Cytat:

Napisał crossmax
inny silnik niż 2.0

i to w wersji ST
mi pali ile wleję ale generalnie zgodnie z instrukcją ale ta rezerwa mocy i momentu jak trzeba przy wprzedzaniu w trasie depnąć - bezcenne
no i nie odczuwa się właczenia klimy jak w 1,6 :mrgreen:

Macios 20-03-07 12:54

przejechałem z takim silnikiem 180kkm

średnie spalanie 7.6l/100km
raz jechaliśmy z kolegą jeden z drugim, tzn. on za mną - ja spaliłem na trasie liczącej 530km około 7.2l/100km
on - aby nadążyć - musiał mocniej deptać - spalanie miał w wyniku około 8.5l/100km

owszem, da się przejechać tę samą trasę 1.6 z mniejszym spalaniem niż 1.8, ale na pewno nie w ten sam sposób!

nic się psuło, oleju nie palił....

bardzo dobry silniczek!

Lelon 20-03-07 16:13

Cytat:

Napisał robbson
tym większa kultura pracy, a co za tym idzie trwałość. Pozdrawiam.

nie wiedzialem ze kultura pracy ma wplyw na trwalosc:)

od 1000obrotow to na pewno ladnie nie ciagnie tylko jest to katorga dla silnika

MisiekT 20-03-07 16:17

crossmax,
o co ty pytasz? jak masz 42 tys km, to ledwo co ten silnik dotarles :P przy takim rocznym przebiegu to pamietaj jedynie o regularnej wymianie oleju i bedziesz jeszcze smigal wiele lat...

crossmax 20-03-07 19:54

Cytat:

Napisał MisiekT
crossmax,
o co ty pytasz? jak masz 42 tys km, to ledwo co ten silnik dotarles :P przy takim rocznym przebiegu to pamietaj jedynie o regularnej wymianie oleju i bedziesz jeszcze smigal wiele lat...

Ja tyle przejechałem od nowości! Ale nie zamierzam wymieniać tego auta na żadne inne, więc mam nadzieje, że wiele jeszcze razem przejedziemy :D

Aha! Z tą mocą przy 1000obr/min! Przecież nigdzie nie napisałem, że można sobie śmiało wyprzedzać czy ostro deptać w takim zakresie obrotów. Chodziło mi o to, że bardzo szybko silnik wchodzi na wyższe obroty, żeby auto dostało większego kopa :D W tak niskim zakresie można jedynie mówić o mocy i osiągach wystarczających do spokojnej chociaż i tak w miare dynamicznej jazdy...

Lelon 20-03-07 21:36

w tym zakresie NIE WOLNO jezdzic, bo silnik pracuje pod strasznym przeciazeniem

butwin 20-03-07 22:04

Ja na swoim nakręciłem juz 110tys i jak dla mnie rewelacja, spalanie nienajgorsze i póki co bezawaryjny, dla mnie (narazie :mrgreen: ) osiągi wystarczające , oby tak dalej 8)

pozdro

Adi Grabczyk 23-03-07 13:49

wspominam....
 
... z rozrzewnieniem. Zamieniłem we wrześniu 5-letnią fokę kombi trend 1.8 (115 KM) na trzyletnią fokę kombi comfort x 1.8 tdci (100 KM). Miło wspominam tamtego benzyniaczka choć miałem z nim pewne przygody - wymieniałem rurki podciśnienia, uszczelniacz wybieraka skrzyni, świece i czujnik vss. Czekała mnie wymiana zaworu obrotów biegu jałowego i wtedy go wymieniłem. Teraz tdci jest żwawsze, choć 1.8 benzynowy chodził dobrze - zrobiłem nim około 100 tys.km - w trasie mało komu dawał się odstawiać. Palił średnio (w trybie mieszanym) między 7 a 8 litrów. Oleju nie brał w ogóle. Jeździł wyłącznie na oleju fordowskim - od strony pracy samej jednostki (nie biorąc pod uwagę osprzętu) nie mogę narzekać.
Podsumowując - ten silnik potrafi dużo wytrzymać i sprawuje się dobrze.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi