Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [Ogólne] Jaki interfejs i program diagnostyczny do mojej Foczki - czytaj pierwszy post! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28657)

cone 09-02-11 19:24

elm
 
system xp


Zaczeło działać, interjfejs (lub mój lapek) nie lubi innych interfejsów. Mam również dla VAG VW i po przepince zaczyna świrować. ELM u mnie działa tylko na ustawieniach portu na COM2 i po kilku restartach.

Różnica między VAG VW a ELM 327 jest ogromna.
ELM ...u mie to tylko diagnozuje silnik. VAG totalnie wszystko (dla grupy VW) :x

Jaki interfejs focusa obsługuje /ABS/AIRBAG/KOMFORT ?

KamilK 10-02-11 00:24

a czy używał ktoś programu ScanXL ELM w wersji pod FORD-a ???
czy da odczytać tylko silnik czy coś więcej jak wyświetla program ?

KamilK 11-02-11 16:01

dziękuje wszystkim za linki na prv, podpiąłem dziś ELM-a na USB i zainstalowałem sterowniki zgodnie z dołączoną instrukcją (COM1, liczba bitów na sekundę: 38400, Bity danych: 8, parzystość: brak, Bity stopy: 1, sterowanie przepływem: brak; Wielkość transferów USB: Odbioru: 512, transmisja: 512, czas opóźnienia: 1msek).
udało mi się połączyć programami: ScanMaster-ELM, ScanXL-ELM, EasyOBD II
a programem ScanTool nie udało się połączyć, mam wersje 1,08 i 1,13 - w obu wyświetla że urządzenie nie odpowiada, a ustawione jest dobrze COM1 i transfer 38400

a wie ktoś jak otworzyć tą puszkę ELM-a ??
potrzebuje go trochę zmodyfikować aby obsługiwał Fiat-a ale nie mogę otworzyć tej puszki :/
mam wersję 1,4

superprzemo 14-02-11 07:54

Witam wszystkich,

Mam ELM 327 wesja 1.4 i nie mogę się połączyć ze swoją foką. W SCANXL z dodatkiem fordowskim po ustawieniach portu z postu wyżej wywala mi takie coś: Failed to open OBD-II connection! Error 201: No OBD-II response. Try increasing the OBD-II response timeout. Zwiększanie czasu odpowiedzi nic nie daje.

W ScanMaster-ELM próbuję się łączyć (odczytuje napięcie akumulatora i rozłącza się jak się nie może połączyć z ECU). Inne programy wogóle nic nie odczytują.
Czy z tym modelem FOCUSa (1.8 TDCI 2003) ELM w tej wersji, którą posiadam zacznie gadać?

Może źle coś ustawiam?
Proszę o pomoc.

Trociu 14-02-11 13:05

Hejka

Coś chyba nie tak się dzieje albo z kompem albo z kablem. Ostatnio podłączyłem się swoim ELMem i ScanXL do kompa i patrzę na parametry pracy a tutaj pełne falowanie większości parametrów. Obroty skaczą od 300 do 9000 tyś. Temp. pracy od -40 do +120. I nie wiem co o tym myśleć - coś złego się dzieje z komputerem pokładowym, czy kablem.

Marek-B 14-02-11 17:40

Chyba czujesz ,czy silnik nabiera tych "9000tys. :):) obrotów?
Raczej interfejs felerny.

K@mix 14-02-11 17:49

MI w scanXL tak skakały obroty i prędkość. Zainstalowałem nowy system na lapku i problem znikł.

Trociu 14-02-11 17:59

Cytat:

Napisał K@mix (Post 539850)
MI w scanXL tak skakały obroty i prędkość. Zainstalowałem nowy system na lapku i problem znikł.

Spróbuję z innego kompa się podłączyć i zobaczę, czy to kabel czy komp... chociaż niedawno jeszcze wszystko było ok z nim.

Pyton50 15-02-11 22:45

Te wszystkie ELMy z allegro to można o kant h... rozbić w środku siedzi zaprogramowany PIC który to imituje układ ELM stąd właśnie problemy z komunikacją .Wszystko zależy od tego na ile dobrze ten PIC jest zaprogramowany dlatego jedne egzemplarze biegają lepiej drugie już nie!
Jak ktoś nie wierzy to proszę rozkręcic fejs i sprawdzić czy tam jest ELM???

atom 16-02-11 11:01

Jest nadzieja, na działanie ELM327 1.4a z naszymi fokami gadającymi z silnikiem po protokole J1850 PWM. Tutaj http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...377429#1377429 zanagażowałem się w dyskusję i trochę rozpracowałem temat z pomocą kolegów z tamtego forum, więc możecie poczytać.

KamilK 16-02-11 12:05

zastanawiam się skąd te rozbieżności że jedna wersja działa a druga już nie, ja mam "ELM v1.4 PCMSCAN" http://moto.allegro.pl/problem-z-aut...441399998.html z allegro i połączył się bez problemu z fordem, na forum fiata znalazłem ze aby połączył sie z fiatem potrzebna jest przeróbka (wylutowanie jednego rezystora tłumiącego) ale ja podłączyłem się swoim bez problemu z fiatem marea oryginalnym programem fiata, wiec pewnie wszystko zależy od tego co Chińczycy wlutują w te ELMy

atom 16-02-11 12:45

Cytat:

Napisał KamilK (Post 540362)
... wiec pewnie wszystko zależy od tego co Chińczycy wlutują w te ELMy

Dokładnie, zależy co i jak wlutują i jakim protokołem komunikuje się samochód. Każdy obsługiwany protokół w ELMie działa niezależnie, to tak jakby w środku obudowy ELMa było kilka osobnych układów, każdy do obsługi innego protokołu, więc może być tak, że jeden protokół działa dobrze a inny nie. Nawet przy dwóch tych samych autach, ale z różnych roczników, w jednym może działać komunikacja a w drugim nie, bo pracują wykorzystując różne protokoły komunikacyjne. Nowsze fordy pewnie na CANie, starsze na J1850 PWM, albo jeszcze inne. Również różne moduły mogą się komunikować po różnych protokołach np. ISO 9141-2 dla ABS, a J1850 PWM dla ECU.

atom 16-02-11 22:50

Mam dobre wieści dla właścicieli interfejsów ELM327 v1.4a, w których nie chce działać komunikacja po protokole J1850 PWM z Focusem, a ECU w ich samochodzie ten protokół obsługuje. Zrobiłem poprawkę płytki z ELMem, wystraczy drobna modyfikacja błędnej płytki i powinno działać. Zapraszam do wątku na http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...383559#1383559 bo tam prowadziłem dyskusję na temat tej naprawy i z sukcesem dzisiaj podałem tam wszystkie informacje, co należy wykonać.

Pyton50 17-02-11 09:37

Widziałem już przeróbkę zakończoną sukcesem!
Kawał dobrej roboty Atom!
No i oczywiście wiedza w tej materii!

Fajnie bybyło jakby dało się ustalić co należy przerobić w ELMie żeby zagadał z programem Formidable ,bo czytałem że jest to nieznaczna przeróbka pinów i wszystko biega! To też bybyło dla naszych Fordów coś!

siwy05 17-02-11 11:28

Cytat:

Napisał atom (Post 540538)
Mam dobre wieści dla właścicieli interfejsów ELM327 v1.4a, w których nie chce działać komunikacja po protokole J1850 PWM z Focusem, a ECU w ich samochodzie ten protokół obsługuje. Zrobiłem poprawkę płytki z ELMem, wystraczy drobna modyfikacja błędnej płytki i powinno działać. Zapraszam do wątku na http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...383559#1383559 bo tam prowadziłem dyskusję na temat tej naprawy i z sukcesem dzisiaj podałem tam wszystkie informacje, co należy wykonać.

Szkoda, że elm1.3a ma inna płytkę :( http://img.photobucket.com/albums/v6...05/th_elm2.jpghttp://img.photobucket.com/albums/v6...05/th_elm1.jpg hyperterminal wyrzuca ten sam błąd FB error, niestety nie mam skąd wziąć 12V

misiom1 17-02-11 14:56

12v z komputera, czerwony kabelek w jakiejkolwiek wtyczce z zasilacza :p

atom 17-02-11 15:13

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 540632)
Szkoda, że elm1.3a ma inna płytkę :( hyperterminal wyrzuca ten sam błąd FB error, niestety nie mam skąd wziąć 12V

12V najłatwiej wziąć z kompa z wtyków zasilających, ja akurat miałem wolny zgrabny zasilacza od PCta i jego wykorzystałem, ale równie dobrze możesz wziąć ze stacjonarnego PCta, z którego korzystasz. Nie wiem jak jest w wersji 1.3, zerknę po południu, ale w 1.4 nie można testować protokołu J1850 bez tego napięcia, bo zawsze będzie FB Error. Możesz ew. zrobić tą próbę przy podpięciu do OBDII w aucie. Czy ten FB Error wyskakiwał Ci w hyperterminalu jak miałeś podpięty interfejs do samochodu, czy bez? Ważne, żeby było podane 12V. Jak będziesz to miał, to ustaw najpierw protokół na J1850 PWM (AT SP1) i wydaj komendę 0100. Zobacz Co odpowie interfejs, potem ustaw protokół na J1850 VPW (AT SP2) i wydaj komendę 0100. Jeśli przy J1850 PWM wywala FB Error, a przy J1850 VPW wypisuje No Data, to można ograniczyć miejsce na płytce gdzie może być błąd. Najważniejsze pytanie to czy samochód na którym to sprawdzasz komunikuje się protokołem J1850 PWM i napisz jak miałeś podpięty interfejs, kiedy wyskakiwał Ci błąd FB Error, czy z 12V, czy do samochodu (przekręcony kluczyk, spróbuj bez przekręcania kluczyka i z przekręconym) czy bez 12V? Muszę to jeszcze sprawdzić, ale chyba w samochodzie nawet nie przekręcając kluczyka jest 12V na OBDII , ale nie działa komunikacja (więc możesz wtedy przeprowadzić opisany przeze mnie test, ważne aby nic z zewnątrz w tym teście nie pojawiało się na szynie BUS- i BUS+). Komunikacja działa po przekręceniu kluczyka.

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był z 15:11 ----------

Cytat:

Napisał misiom1 (Post 540695)
12v z komputera, czerwony kabelek w jakiejkolwiek wtyczce z zasilacza :p

Misiom1 nie czerwony tylko żółty, bo na czerwonym jest 5V, a na żółtym 12V.

misiom1 17-02-11 15:20

a no właśnie nie byłem pewien który, dzięki za sprostowanie ;)

atom 17-02-11 15:51

Cytat:

Napisał KamilK (Post 538910)
a wie ktoś jak otworzyć tą puszkę ELM-a ??
potrzebuje go trochę zmodyfikować aby obsługiwał Fiat-a ale nie mogę otworzyć tej puszki :/
mam wersję 1,4

Trzeba odkleić tą kolorową naklejkę znajdującą się na całej powierzchni od strony diód, tam są 4 śrubki do odkręcenia. Uważaj wewnątrz na przewody, co by ich nie pourywać, bo są marnej jakości.

---------- Post dodany o 15:51 ---------- Poprzedni post był z 15:46 ----------

Cytat:

Napisał KamilK (Post 540362)
na forum fiata znalazłem ze aby połączył sie z fiatem potrzebna jest przeróbka (wylutowanie jednego rezystora tłumiącego) ale ja podłączyłem się swoim bez problemu z fiatem marea oryginalnym programem fiata, wiec pewnie wszystko zależy od tego co Chińczycy wlutują w te ELMy

albo czego nie wlutują :), bo tu (o ile dobrze pamiętam) chodzi o rezystor na szynie CAN, który pewnie masz nie wlutowany przez chińczyków.

siwy05 17-02-11 15:55

Stacjonarnego kompa nie mam :( tylko laptop, ale może wynajdę stary zasilacz w piwnicy, ewentualnie jutro podłącze elma bez zapłonu w samochodzie (mam multimetr więc zobacze czy jest napięcie, chyba że kolega będzie pierwszy) i zrobię jeszcze raz testy i zobaczymy co pokaże HT, najgorsze, że nie mam dobego sprzętu do lutowania i przy bardziej skomplikowanych rzeczach polegne. Samochód na 90% komunikuje się tym protokołem, kiedyś męczyłem się, żeby połączyć się z nim i jestem niemal pewien, że poszło po J1850 PWM, choć było to dość okrojone bo mogłem tylko odczytać błędy, których swoją drogą nie było i samo połączenie udawało się raz na 10...

atom 18-02-11 00:51

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 540632)
Szkoda, że elm1.3a ma inna płytkę :( hyperterminal wyrzuca ten sam błąd FB error, niestety nie mam skąd wziąć 12V

Czy możesz zrobić lepsze zdjęcie górnej płytki (lepsza rozdzielczość, kontrast, bez cieni i tak żeby można było odczytać wartości elementów)? Z grubsza przejrzałem i w miarę OK, ale trochę nie podoba mi się połączenie pomiędzy drabinką rezystorową RN5 (drugi w niej rezystor) do C7, bo to powinno być dopięte do 5V, ale nie widzę dokładnie czy jest tam gdzieś ścieżka do 5V. RN6 też nie do końca widać jak ma połączenia. Jakby Ci się udało zrobić ten test o którym pisałem, to też by trochę pomogło.

siwy05 18-02-11 10:32

Cytat:

Napisał atom (Post 540970)
Czy możesz zrobić lepsze zdjęcie górnej płytki (lepsza rozdzielczość, kontrast, bez cieni i tak żeby można było odczytać wartości elementów)? Z grubsza przejrzałem i w miarę OK, ale trochę nie podoba mi się połączenie pomiędzy drabinką rezystorową RN5 (drugi w niej rezystor) do C7, bo to powinno być dopięte do 5V, ale nie widzę dokładnie czy jest tam gdzieś ścieżka do 5V. RN6 też nie do końca widać jak ma połączenia. Jakby Ci się udało zrobić ten test o którym pisałem, to też by trochę pomogło.

Później rozbiorę elma i porobie jeszcze kolejne zdjęcia, zrobię też test
Ok, testy zrobione, przy wyłączonym zapłonie w obu przypadkach HT wyrzyca no data, czyli w sumie ok. :( zdjęcia będą jutro, dzisiaj już nie mam siły z tym walczyć

atom 18-02-11 20:50

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 541033)
Ok, testy zrobione, przy wyłączonym zapłonie w obu przypadkach HT wyrzyca no data, czyli w sumie ok. :( zdjęcia będą jutro, dzisiaj już nie mam siły z tym walczyć

No to w takim razie obawiam się, że od strony interfejsu jest wszystko OK i problem może leżeć po stronie samochodu. A zrobiłeś ten test również z włączonym zapłonem i jaki był wynik ? Po tym możemy dowiedzieć się czy ECU silnika dostaje wysyłane ramki z interfejsu. Zobacz czy przy teście z włączonym silnikiem nie pojawia się BUS Error lub Data Error.
Obawiam się, że zrobienie zdjęć płytki niewiele w takim przypadku pomoże, bo na 90% z płytką drukowaną jest wszystko OK i problemu należy szukać po stronie ECU silnika lub jego połączeniem z gniazdem DLC (DIAGNOSTIC LINK CONNECTOR, potocznie nazywanym gniazdem OBDII). Możesz jeszcze sprawdzić, czy przypadkiem nie ma przerwy albo nie są zamienione przewody ze złącza na płytce J- i J+ do pinu 10 i 2 wtyczki OBDII.

siwy05 20-02-11 14:56

Dorzuciłem zdjęcia, testu przy włączonym zapłonie nie robiłem przez HT, ale próbowałem się połączyć jakimś programem, po czym padła mi bateria w laptopie :( ma swoje lata i humory pin nr 2 od obdII jest podłączony do drugiego pinu od lewej, pin nr10 do 3 pinu, żaden nie wygląda na przerwany, obawiam się, że jednak ten elm jest g. wart :(
http://smg.photobucket.com/albums/v637/siwy05/elm

atom 20-02-11 18:08

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 541680)
Dorzuciłem zdjęcia, testu przy włączonym zapłonie nie robiłem przez HT, ale próbowałem się połączyć jakimś programem, po czym padła mi bateria w laptopie :( ma swoje lata i humory pin nr 2 od obdII jest podłączony do drugiego pinu od lewej, pin nr10 do 3 pinu, żaden nie wygląda na przerwany, obawiam się, że jednak ten elm jest g. wart :(
http://smg.photobucket.com/albums/v637/siwy05/elm

Obejrzałem zdjęcia ale nie widzę aby do czegoś można się przyczepić, tym bardziej, że wcześniej podałeś, że przy moim teście masz No Data bez zapłonu. Zrób jeszcze ten test przy zapalonym zapłonie i daj znać jakie wyniki. Jak masz woltomierz to możesz się jeszcze pobawić w sprawdzenie tej płytki, ze schematem aplikacyjnym: http://www.elmelectronics.com/AppNotes/AppNote02.pdf . Jednak na mój gust na 99% to nie jej przyczyna, bo miałbyś bez zapłonu przy protokole J1850 PWM i po komendzie 0100 komunikat FB Error. Przy zapalonym zapłonie będziesz mógł stwierdzić czy samochód czymś cokolwiek odpowiada, nawet jak będą błędy, więc warto to zrobić. Poprawność odpowiedzi można sobie też sprawdzić komendą 0902 - w pięciu wierszach zwracany jest nr VIN Twojego samochodu (oczywiście w hex i trzeba to sobie zamienić na ASCII, 17 znaków, kolejno w każdym wierszu od czwartej do siódmej liczby w hex).

atom 20-02-11 20:28

Podpinam, aby gdzieś nie zaginęła, moją modyfikację interfejsu ELM327 v1.4a do poprawnej pracy z protokołem J1850 PWM wykorzystywanym przez Fordy. Do modyfikacji potrzebny mały wkrętak krzyżakowy, nożyk, kilka cm przewodu, cyna, w miarę precyzyjna lutownica i ręka oczywiście :).

UWAGA: PRZED ROZPOCZĘCIEM MODYFIKACJI NALEŻY SIĘ UPEWNIĆ, ŻE WASZA PŁYTKA JEST TAKA SAMA LUB POSIADA TEN SAM BŁĄD !!!

Zdjęcie poniżej przedstawia wygląd górnej strony płytki - z tej strony nic nie modyfikujemy:
http://img257.imageshack.us/img257/4...stronapytk.jpg

Zdjęcie poniżej przedstawia wygląd dolnej strony płytki - z tej strony modyfikujemy wg opisu na zdjęciu:
http://img406.imageshack.us/img406/1...fikacjaprz.jpg

Zdjęcie poniżej przedstawia przykładowy wygląd zmodyfikowanej przeze mnie płytki:
http://img830.imageshack.us/img830/4...fikacjaegz.jpg

Dodatkowo zdjęcia dostępne są także tutaj: https://picasaweb.google.com/atomek2...dzielczosc640#

Życzę udanych modyfikacji, Tomek

siwy05 21-02-11 11:18

Wczoraj trochę bawiłem się Proscanem i znalazłem sposób stwierdzenia usterki w elmie jeśli ktoś nie ogarnia hyperterminala, w programie ustawiamy żądany protokól, port com i dajemy connect, w dolnej belce mamy wartości Tx i Rx, program wysyła zapytanie 0100, w odpowiedzi w ramce Rx mamy odpowiedź (u mnie bez podłączonego obd2 wyrzucił Rx=FBERROR), później zmieniamy protokół i powtarzamy. Wynik jest taki sam jak za pomocą HT, bo w zasadzie robimy to samo, tylko zamiast klepać klawiaturą program nas wyręcza. @Atom jeśli chcesz dorzuć to do swojego opisu, myślę, że paru osobom ułatwi to sprawę.

---------- Post dodany o 11:18 ---------- Poprzedni post był z 11:16 ----------

Cytat:

Napisał atom (Post 541735)
Obejrzałem zdjęcia ale nie widzę aby do czegoś można się przyczepić, tym bardziej, że wcześniej podałeś, że przy moim teście masz No Data bez zapłonu. Zrób jeszcze ten test przy zapalonym zapłonie i daj znać jakie wyniki. Jak masz woltomierz to możesz się jeszcze pobawić w sprawdzenie tej płytki, ze schematem aplikacyjnym: http://www.elmelectronics.com/AppNotes/AppNote02.pdf . Jednak na mój gust na 99% to nie jej przyczyna, bo miałbyś bez zapłonu przy protokole J1850 PWM i po komendzie 0100 komunikat FB Error. Przy zapalonym zapłonie będziesz mógł stwierdzić czy samochód czymś cokolwiek odpowiada, nawet jak będą błędy, więc warto to zrobić. Poprawność odpowiedzi można sobie też sprawdzić komendą 0902 - w pięciu wierszach zwracany jest nr VIN Twojego samochodu (oczywiście w hex i trzeba to sobie zamienić na ASCII, 17 znaków, kolejno w każdym wierszu od czwartej do siódmej liczby w hex).

Sprobuje jeszcze rozgryżć tego proscana, wcześniej miałem problemy, żeby wogóle zainicjował elma, wczoraj udało mi się go wskrzesić tym programem, ale akurat nie byłem przy aucie więc nie wiem czy się połączy. Jeśli tak, to potwierdzi, że jednak elm jest ok.
Edit: No więc wygląda na to, że problem jest po stronie samochodu, a mianowicie próby wskrzeszenia obd kończą się niepowodzeniem i złącze nie odpowiada, co kończy się na NoData :(

zinqzinq 22-02-11 00:56

Witam
Jaki jest program do diagnostyyki forda focusa 1.4 zetec 1999rok bo mam kabel to jest chyba elm 327 obd2 1.4 i proboje polaczyc sie z foczka lub golfem 4 1999 to wyskakuje interface not found a np z golfem 4 2004 dziala bezproblemowo?
btw probowalem kilka programow i zaden nie ogarnol :(

dziekuje za pomoc
Zinq

Trociu 08-03-11 09:38

A czy za pomocą ELMa i jakiegoś programu diagnostycznego można sprawdzić napięcie ładowania akumulatora? Czy to tylko miernikiem po otwarciu maski?

siwy05 08-03-11 09:57

Cytat:

Napisał Trociu (Post 547030)
A czy za pomocą ELMa i jakiegoś programu diagnostycznego można sprawdzić napięcie ładowania akumulatora? Czy to tylko miernikiem po otwarciu maski?

Proscan podaje takie wartości, jeśli się połączy, ale miernik to miernik, koszt 20zł i masz w miarę poprawne wskazania.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi