Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Hamulec ręczny - tylne zaciski - regeneracja/naprawa (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=23854)

blizniak 06-10-08 12:36

Hamulec ręczny - tylne zaciski - regeneracja/naprawa
 
Witam,
Od pewnego czasu nie działa mi hamulec ręczny w FFI kombi. Niestety z tyłu mam zaciski. Sam próbowałem regulować linkę, co niestety nie przyniosło rezultatów. Podczas prób naprawy widzałem że linka prawidłowo napręża się przy obu tylnych zaciskach. Po pewnym czasie pojechałem do AMGT Ford w Zabrzu i tutaj Panowie stwierdzili, że zepsuło się coś w zaciskach, tego czegoś się nie naprawia i proponują wymianę zacisków na nowe - w cenie 750zł sztuka..... Owszem, widziałem na allegro zaciski za 250zł sztuka, niemniej to tak czy tak jest sporo, jak za naprawę hamulca ręcznego. Stąd też pytanie - czy ktoś z Was miał podobne problemy i czy rzeczywiście nie da się tych zacisków naprawić / zregenerować za jakieś rozsądne pieniądze.

MisiekT 06-10-08 12:43

Cytat:

Napisał blizniak
Niestety z tyłu mam zaciski.

na szczescie masz zaciski chyba :shock:

a moze sie po prostu zapiekly/zabrudzily
normalnie w hurtowniach dostepne sa zestawy naprawcze do zaciskow - wymiana gumek itp - w samych zaciskach nie ma co sie zepsuc... rozbierz, oczywsc, wymien gumki, sprobuj jeszcze... koszt to chyba 30zl na strone czy jakos tak...

blizniak 06-10-08 12:53

Niestety problemem nie jest samo zapieczenie zacisków - test na stacji diagnostycznej, na rolkach wykazał że tylne hamulce działają bez problemu. Natomias test hamulca ręcznego pokazał 0 - czyli faktyczne brak jakiegokolwiek hamowania.

MisiekT 06-10-08 12:57

to moze linka jest jednak walnieta - to ze sie napreza to jeszcze nie znaczy ze wszystko jest ok... pojedz po prostu do normalnego mechanika (najprostszego) i obejrzy co i jak...

ptasiekk 06-10-08 13:24

blizniak pamiętaj że w Foce są 4 lub 3 linki od hamulca ręcznego więc jest co sprawdzić. :mrgreen:

artur76 12-10-08 16:34

oj 3 czy 4 to nie.
O ile dobrze pamietam to jedna jest od dzwigni i ciagnie druga do zaciskow :mrgreen:

Pabloos 12-10-08 19:30

spojrzyj na dźwigienkę ręcznego w zaciskach jeśli wygląda jak by cały czas była zaciągnięta niezależnie od tego czy ręczny jest zaciągnięty czy nie ( położenie takie ze sprężynki są rozciągnięte ) to na pierwszy strzał wymienić linkę i dobrze wyczyścić zaciski.

ptasiekk 12-10-08 19:43

Cytat:

Napisał artur76
oj 3 czy 4 to nie.

Po waliło mnie się. W bębnach tyle jest ale nie doczytałem że chodzi o tarcze.

blizniak 18-01-10 12:43

Niestety potwierdziły się przypuszczenia - zepsuty był mechanizm wyciskania cylinderka w tylnych zaciskach. Linka i pozostałe elementy układu były w 100% sprawne. Rozwiązaniem mojego problemu była tzw regeneracja zacisków, i po niej wszystko działa jak należy :).

szejk78 18-01-10 19:23

Wszystko fajnie gratuluje rozwiązania problemu tylko trwało to ponad rok

saperos 27-11-10 09:22

Żeby nie było, że zakłądam nowy temat, więc piszę tutaj :)

Wczoraj pod wieczór zaciągnęłem hamulec ręczny pod blokiem przy 0 stopni C. Dzisiaj z rana było -2 stopnie. Zwolniłem ręczny, jednak zrobił to bez żadnego oporu, luz po ponownym zaciągnięciu do pozycji wczorajszej. Ręczny hamulec trzymał na 2 koła. Niestety musiałem jechać do pracy, trochę waliło jak dojechałem ( wiem wiem, nie powiniennem), ale jak sie rozgrzało mocno koło, to ręczny odpuścił i mogę zaciągać i zwalniać normalnie i kół nie blokuje. Czyli niby wszystko OK.
Teraz pytanie:
którą linkę muszę zamówić? w sklepie znalazłem 3 rodzaje :
linka hamulca ręcznego Cofle - (h.tarczowe) - 135zł za parę
linka hamulca ręcznego Ford - końcówka - 25zł za sztukę ( potrzeba 2)
Czy jakaś inna linka ?

Pozdrawiam.

kristop 27-11-10 09:46

Cytat:

Napisał saperos (Post 509187)
Żeby nie było, że zakłądam nowy temat, więc piszę tutaj :)


Teraz pytanie:
którą linkę muszę zamówić? w sklepie znalazłem 3 rodzaje :
linka hamulca ręcznego Cofle - (h.tarczowe) - 135zł za parę
linka hamulca ręcznego Ford - końcówka - 25zł za sztukę ( potrzeba 2)
Czy jakaś inna linka ?

Pozdrawiam.

Witam
nie pokazales jak wyglada ale ta za 135 powinna pasowac
ja kupowalem harta cos kolo 100zl
w zestawie 2 długie linki z płaskimi mocowaniami do nadwozia + orczyk

Krzysiek

saperos 27-11-10 10:04

Czyli w moim przypadku pomoże wymiana tego na początku od rączki ręcznego ? : http://ford.sklep.pl/pl,product,3201...,tarczowe.html

czy tego co jest z tyłu przy kołach? : http://ford.sklep.pl/pl,product,5715...,koncowka.html

Adam Getka 27-11-10 10:37

A moze zapomniales, ze nie zaciaga sie recznego na mrozie.

saperos 27-11-10 10:47

Cytat:

Napisał Adam Getka (Post 509197)
A moze zapomniales, ze nie zaciaga sie recznego na mrozie.


a tamtym roku przy -25 działało, a -2 to przy tym pikuś a sie działało...

szejk78 27-11-10 16:47

foka i linka się starzeją -wymień 2 linki te co idą do kół i luzik znowu będzie wajcha:)
na mrozie na noc się nie zaciąga wajchy!!! sam doświadczyłeś efektu

09mar 29-11-10 21:55

witam, mam dokładnie te same objawy lewy tylny zacisk trzyma potym jak musiałem potraktować go młotkiem w tą część co naciąga sprężyne, to odrazu puścił narazie zdemontowałem zacisk i teraz będę go regenerował z tego co czytam należy wymienić uszczelniacze i dokładnie wyciścić-jakie będę efekty dam znać.

Lcaele 02-02-12 12:16

09mar jak się zakończyłą twoja naprawa? To była wina linki czy zacisku? Pytam bo mam taką samą sytuację.
Pozdrawiam

Daniel_83 07-02-12 19:46

U mnie też lewy tył stoi. Zacisk rozebrany ale wygląda czysto, okazało się że linka do wymiany, jutro wymiana linki i dam znać czy pomogło :)

Po wymianie linki ręczny jest OK, ale teraz hamulec nożny później łapie i mam wrażenie że jest słabszy, trzeba go głębiej wbić w podłogę :] Co może być przyczyną, jak ewentualnie zlikwidować to ??? Źle odpowietrzone hamulce ???

rexo 08-05-12 15:27

Hej, miałem podobny problem (tył - bębny), podciąganie linki nie przynosiło efektów.
Samochód niby hamował - nawet tyłem, ale ręczniak nie łąpał.
Kumpel mechanik - wsiadł zaciągnął ręczny - który nie łapał i kopnął w hamulec - wynik - wybiło cylindry.

Okazało się, że szczeki były starte, cylindry złożyłem i wsadziłem nowe. - ręczniak działa.

Jeśli na 100% to nie wina hamulców to linki są 3.
Jedna główna od ręcznego i później rozgałęzienie na dwie do prawei i lewego koła.

Wypadało by je sprawdzić.
Często te dwie tylne padają lub jedna z nich - wtedy hamuje np. jednym kołem.

Kamillo 18-05-13 16:57

Panowie ma ktoś może namiary na jakiś zakład w okolicach śląska (katowce , sosnowiec) zajmujący się regeneracją zacisków ????

mam problem z tylnymi , wymienione linki od ręcznego a zacisk nie powraca do pierwotnego położenie co skutkuje nagrzewaniem się tarcz.

czarkoski 18-05-13 18:56

miale ostatnio u siebie cos takiego po jednej stronie zdjąłem linke i spsikałem smarem Bernera i sie rozruszało i juz ręczny łapie "od dołu" i trzyma jak trzeba

Kamillo 19-05-13 19:46

A co sądzicie o zaciska TWR są na allegro za ok 235zł / szt. , jeździ ktoś na tym ?

chciałbym problem rozwiązać do końca bo czytałem że regeneracja nie zawsze pomaga, regenerować samemu w sumie też można, czym taka regeneracja różni się w porównaniu z regeneracją w profesjonalnej firmie ?

XymoX 20-05-13 08:53

Cytat:

Napisał Kamillo (Post 867603)
czym taka regeneracja różni się w porównaniu z regeneracją w profesjonalnej firmie ?

tym, że tam przy okazji wypiaskują Ci zaciska na błysk a w domu mało kto się w to bawi

Kamillo 20-05-13 16:04

A co sądzicie o zaciska TWR są na allegro za ok 235zł / szt. , jeździ ktoś na tym ?

siw-y 26-05-13 23:10

Cytat:

Napisał Kamillo (Post 867941)
A co sądzicie o zaciska TWR są na allegro za ok 235zł / szt. , jeździ ktoś na tym ?

A nie TRW ? ja bym najpierw zdjął linki i zobaczył czy aby na pewno zacisk nie odbija, jeśli założyłeś linki nieoryginalne to jak znam życie to są za krótkie i to jest przyczyna.

Ado0910 03-06-13 16:04

Ostatnio wymieniłem tylne zaciski na nowe z TRW, kupowałem je na allegro. Póki co jestem zadowolony, szczególnie z ręcznego żylety :)

blackdriver 05-06-13 00:37

Cytat:

Napisał Ado0910 (Post 873688)
Ostatnio wymieniłem tylne zaciski na nowe z TRW, kupowałem je na allegro. Póki co jestem zadowolony, szczególnie z ręcznego żylety :)

A stary zacisk musiałes odsyłać? Bo ja też na dniach planuje zakup nowego zacisku ale wszędzie gdzie pytałem to chcą kaucję zwrotną 80zł za stary zacisk a takie coś mnie nie urządza bo chce go sobie zostawić. Nawet na allegro tak robią mimo ze w aukcji nie jest nic na ten temat napisane

Przemo1989 05-06-13 08:11

Zadzwoń do hurtowni Motorol w Krakowie przy Bociana, jak dowiadywałem się pół roku temu to nie trzeba było oddawać starego.

blackdriver 05-06-13 16:47

dzięki. dziś podjechałem jeszcze do innego warsztatu u mnie w mieście zapytać i tam nie zabierają starego zacisku. zakup nowego + wymiana + wymiana płynu hamulcowego 450zł
w piątek odzyskam ręczny na oba koła ;) a na starym się nauczę rozkładać zacisk na części


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi