Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Tuning mechaniczny (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=12)
-   -   [Ogólne] Kompresor - kwestie techniczne itd. (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=73647)

czarny-daffy 02-04-15 11:12

Kompresor - kwestie techniczne itd.
 
Jelou :smt077

Z racji ze idzie lato, a wiec zbliza sie sezon dlubalniczy, w okolo same turbo projekty grube mody, postanowilem znowu pojsc pod prad i zasiegnac informacji odnosnie kompresora.

Banalne pytanie na poczatek: czy kierunek obrotu ma znaczenie, czy kompresory sa jednokierunkowe tzn moga obracac sie tylko w jednym kierunku?

Jak wyglada kontrola doladowania, czy mozemy uzywac MBC?

Czy warto instalowac IC, czy temperature doladowania osiaga ponad 50C?

Czy w przypadku malego doladowania 10 - 15psi warto odprezac mtor czy CR 9:1 wystarczy?

Pzdr

eclips666 02-04-15 11:14

Tutaj podejrzewam się uja dowiesz...
Hondy chyba obracają kierunek kompresora...
Najlepiej poczytaj na stronach hondowskich

Adam Getka 02-04-15 11:42

Nowe kompresory (jak w Audi 3.0) mają wbudowany IC wodny w sobie.

MichalST 02-04-15 15:11

Kierunek może mieć znaczenie. Zresztą co tam, silniki Mercedesów kręcą się w tą samą stronę co nasze więc ten problem odpada.
Doładowanie regulujemy poprzez dobieranie średnicy kółka pasowego na kompresorze.
Do 0,5bar można sobie pominąć IC, nie wszystkie merce mają, a sprężanie 9:1 powinno starczyć bez problemu na 0,5bar. Może przyjąć więcej, ale trzeba słuchać czy nie ma stukań.

Wojtek O. 02-04-15 16:35

O ile kolega nie pomylił dni z prima aprilis:D to kompresor ma swoje zaley moim skromnym zdaniem. I chętnie będe obserwował postępy tego projektu.
Powodzenia

Adam Getka 02-04-15 18:37

Kompresor idealnie pasuje do silników typu V, gdzie perfekcyjnie się mieści w miejsce kolektora dolotowego pomiędzy głowicami. Dodanie mu wodnego IC znakomicie upraszcza budowę.

Kompresor zawsze pobiera moc z silnika, więc możesz liczyć mniejszą sprawność niż turbo.

czarny-daffy 02-04-15 18:52

To narazie nie zaden projekt, a luzna rozmowa i zbieranie danych.

Kto widzial moj ostatni wykres ten zrozumie ze kompresor jest lepszy niz turbo, np z tego powodu ze krzywa mocy jest niemalze liniowa i konczy sie na 7100rpm, praktycznie nie ma spadkow. I to wlasnie warto podkrecic w calym zakresie obrotow.

Odpadnie mi problem z EGT, wysoka temp. oleju i mega odprezaniem. Teraz mam CR 9:1 bo tloki mam odprezajace ponacinane na dolot/wylot na uszczelce 0.6. Wiec tak czy owak finalnie pojdzie uszczelka 1.4mm z RS mk1 + sruby ARP i to powinno w zupelnosci wystarczyc.

Jako ciekawostke dodam ze w USA, Eaton M45 jest ladowany do ST170 bez odprezania motoru!

Jak zamontowac Eaton M45 to juz wiem. Startujac z pulapu okolo 150bhp po lekkim dmuchnieciu 0.5bara powinno wyjsc mocne 200+ i bezpieczne.

Adam Getka 02-04-15 19:08

wystrój najpierw to co masz do końca. Bo kompresor i turbo, tylko utrudnią strojenie.

MichalST 02-04-15 19:10

EGT i tak bym sprawdził choćby podczas strojenia, żeby tłoki nie stopiły się oraz żeby zawory wydechowe długo pożyły.

Robienie układu olejowego, chłodzenie oleju, czy przeróbka wydechu odpada :)

Na dzień dobry nie rozbierałbym silnika tylko dmuchnął 0,5bar w to co masz i zobaczyć co się będzie działo.

Prawdopodobnie będziesz robił instalację w systemie blow through (eaton -> przupustnica -> kolektor), więc BOV będzie konieczny nawet jak będziesz dmuchał niewiele! Inaczej po puszczeniu gazu na dużych obrotach przepustnicę zdmuchnie.

Mercedesy robią to w systemie draft through, czyli przepustnica -> eaton -> kolektor.
Ale byś musiał montować eatona bezpośrednio przy głowicy oraz nowy kolektor dolotowy tworzyć.

czarny-daffy 03-04-15 12:46

Opcje mam dwie jak mowisz albo:

MAF - przepust - kolektor dolotowy+BOV - glowica (z customowym kolektorem z wbudowanym kompresorem; (cos jak Ford Racing z Jackson supercharger).

MAF - kompresor - IC - BOV - przepustnica - kolektor seria - glowica.

W gre wchodzi Eaton z Mercedesa z customowymi flanszami i orurowaniem, customowy uchwyt w miejsce sprezarki klimy, customowe plenum na przystawce od ST.

Material z nierdzewki mam wiec sie powycina na CNC, pasek alternatora sie dobierze, BOV jakis chinczyk, rurki, obejmy, kolanka silikonowe to pierdoly.

Najlepsze jest to ze bede mogl sobie skladac wszystko i rownoczesnie fura bedzie dalej do jazdy. Turbo udupilo by mnie na tygodnie i miesiace, mam prawie nowke wydech z nierdzewki, customowy downpipe i kolektor wydechowy OBX'a - przy turbo wszystko by poszlo na zlom :(

Pzdr

MichalST 03-04-15 15:20

Cytat:

MAF - przepust - kolektor dolotowy+BOV - glowica (z customowym kolektorem z wbudowanym kompresorem; (cos jak Ford Racing z Jackson supercharger).
W tej konfiguracji BOV'a skreślasz :)



Wybrałbym drugą opcję, żeby kompresor pchał powietrze w seryjny kolektor z przepustnicą. Możesz wtedy zamontować IC, co pozytywnie się odbije jakbyś bił więcej niż te 0,5bar. Oczywiście o wiele mniej rozbebeszania oraz innych robót, nie ruszasz plenum.

czarny-daffy 05-04-15 23:49

Ktos juz kiedys przetarl szlak :)

http://i57.tinypic.com/kclctz.jpg

Wyglada to tak ze jedna ze srub na uchwyt z eaton'a idealnie pasuje, 3 kolejne musza byc zrobione na customowym uchwycie, do tego dojdzie nowa customowa flansza, zeby ogarnac dolot/wylot. Bede takie wycinac na CNC.

No i trik jest taki ze kolektor wydechowy 4-2-1 ala chinczyk pasuje idealnie, jak na ironie mam taki w garazu w PL :)

Praktycznie reszta to juz spacerek po parku :p

Pzdr

grzybek 06-04-15 22:12

Kierunek obrotów kompresora ma znaczenie.
Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie przepustnicy przed kompresorem.

czarny-daffy 16-04-15 10:14

Obecnie mam uszczelke 0.6mm, tloki CR 9:1, glowe ST. Mysle ze dobrym pomyslem bedzie wstawienie uszczelki z RS'a mk1 czyli stalowa MLS 1.4mm + sruby ARP jako drogi bajer. Powinno mi to zrekompensowac mniejsze komory spalania w glowicy ST gdzie defakto zwiekszylem stopien sprezania.

Zakladajac ze bedziem dmuchac 0.4 - 0.5 bara w calym zakresie obrotow, to nie powinno byc wiekszych problemow z takim setup'em.

Wiec na dzien dzisiejszy plan jest taki aby montowac kompresor zewnetrznie do bloku w miejsce seryjnej sprezarki klimy.

Przewiduje nastepujacy uklad: Airbox - MAF - kompresor - intercooler - TB+TPS - kolektor+PLENUM+MAP sensor.

Czy w tym ukladzie gdzie powinien byc BOV?

Pzdr

Adam Getka 16-04-15 10:42

0.7b (220KM) to wytrzymuje seryjne 2.0 tylko z grubszą uszczelką.
Dla 0.5b, to przerost formy nad treścią.

grzybek 16-04-15 10:59

Cytat:

Napisał LobsterMan (Post 1057039)
Czy w tym ukladzie gdzie powinien byc BOV?

Między kompresorem a intercoolerem. Co to będzie za kompresor?
W tej konfiguracji najlepiej było by żeby miał sprzęgło elektromagnetyczne i dać sterowanie parametrem uchylenia przepustnicy. W innym wypadku będzie Ci cały czas dmuchał BOV'em jak tylko odejmiesz gaz, tak samo na wolnych obrotach.

czarny-daffy 16-04-15 11:06

Bede wstawiac na 99% Eaton M45 z Merca jak na foto wyzej.

Jest tez opcja ze sprzeglem ale niemam pojecia ze wejdzie. W przypadku montowania kompresora na plenum bez IC na wolnych I tak dmucha I puszcza powietrze BOV'em wiec to zadna roznica prawda?

Co do stopnia doladowania to 0.5bar jest na poczatek, na ogarniecie wszystkiego, a zabawa zacznie sie potem. Pozatym powyzej 200bhp zaczynaja sie problem z seryjnym sprzeglem i kolejny worek $$$ do wywalenia.

Pzdr

grzybek 16-04-15 11:30

Nie ma różnicy gdzie go zamontujesz bo on cały czas buduje ciśnienie i będzie je spuszczał BOVem jeśli przepustnica będzie zamknięta, ze sprzęgłem jest ta różnica że BOV nie syczy cały czas i auto jest bardziej ucywilizowane. Bo patrząc na wydajność to nie ma znaczenia pojemność układu bo pompuje ok 1l/1obr. a ile cały układ będzie miał, kilka, kilkanaście litrów?? Nabije go w ciągu ułamków sekund.

czarny-daffy 16-04-15 14:38

Czyli bedzie to uklad jak w klasycznym turbo z ta roznica ze zamiast turbo bedzie kompresor I na 0% TPS nadcisnienie bedzie puszczane przez BOV.

Pzdr

grzybek 16-04-15 17:13

Tak, syczeć nie będzie jeśli:
a). dasz kompresor ze sprzęgłem
b). przepustnica będzie przed kompresorem, wtedy po zamknięciu nie ma co sprężać

czarny-daffy 16-04-15 17:34

Cytat:

Napisał grzybek (Post 1057201)
b). przepustnica będzie przed kompresorem, wtedy po zamknięciu nie ma co sprężać

Czyli technicznie mozna zrobic customowa flansze przed wejsciem do kompresora, osadzic przepustnice z TPS i poprzedzic wszystko MAF'em i AirBox'em rozumiem?

- czy ma znaczenie jak blisko kompresora jest przepustnica? technicznie linka siegnie do okolic miski olejowej i pozostanie nam tylko przedluzenie sygnalu dla TPS. Wtedy na czysto mamy juz nadcisnienie przez IC do plenum.

Dobrze to rozumiem? Taki setup by mi bardzo odpowiadal bo syczenia z BOV jakos sobie nie wyobrazam no i jest szansa ze moze cos nawalic.

Pzdr

grzybek 16-04-15 20:43

Lepiej jak najbliżej wejścia na kompresor.

MichalST 16-04-15 21:18

W konfiguracji przepustnica przed kompresorem i z IC będzie ciężko. Pojemność układu między przepustnicą a głowicą powinna być możliwie mała.

Zamiast BOV'a można dać Dump Valve i świst nie będzie męczyć.

grzybek 16-04-15 22:11

Teoretycznie tak, ale wyżej napisałem że wg tego co znalazłem na szybko wydajność tego Eatona to 1l/1obr. przy standardowym kółku więc przy obrotach jakie ma silnik i element nie powinno to robić żadnej różnicy, czy to będzie miało 5l czy 15l to ułamki sekund jak układ się nabije, to nie turbo które musi się napędzić spalinami żeby zacząć pompować.

No a DV niepotrzebnie będzie podgrzewał powietrze, chyba żeby dać go za IC, wtedy ma to jakiś sens.

czarny-daffy 16-04-15 23:33

Trzeba jakos wybrnac z tej sytuacji i wypracowac jakis kompromis i mozliwie najlepsze rozwiazanie.

Widze ze macie wiecej oleju w glowie niz ja, ja to jestem chlopak normal aspirated :)

Jak byscie to WY zrobili?

Pzdr

grzybek 16-04-15 23:57

Swoją drogą natchnąłeś mnie tym tematem żeby może swoje auto spróbować dopompować kompresorem w przyszłości, mogła by z tego wyjść fajna zabawka, no i przede wszystkim inna niż wszystkie bo nie-turbo. Tylko szkoda by mi było rezygnować z klimy a innej opcji nie ma.

Nie wiem czy IC jest potrzebne przy tak małym sprężaniu choć na pewno nie zaszkodzi. Ja bym machnął układ z przepustką przed elementem, tak działają wszystkie sprężarki. Albo zobacz jak to jest zrobione w Mercu i skopiuj to do siebie - tam gra to i u Ciebie zagra. I będzie fajny dupowozik z mega spalaniem nawet przy ekodrajwingu:)

czarny-daffy 03-05-15 23:40

Tak sobie mysle i wydedukowalem ze seryjne Foki ZX3 w US wychodza z wytryskami 180ccm w serii, okej. Do tego daja supercharger kit Jackson na sejnych wtryskiwaczach bez odrezenia i wszystko bangla. Tak bangla bo:

tloki sa inne :)

Za niecaly miesiac bede ciac customowy uchwyt na kompresor z merca w miejsce klimy, jesli sa chetni to zrobie extra na zamowienie. Plazma CNC nie chodzi piechota wiec kto chce podkrecic moc to chetnie wytne zestaw z blachy weglowej.7

z weglowej bo patrzac na jakosc progow to predzej Foka zgnije niz ten uchyt :)

Pzdr

maciobyk 03-05-15 23:56

Jakbym mieszkał w UK i miał tam ST to bym pewnie ci zlecił wycięcie uchwytu. U nas raczej nikt nie ogarnie tego w ST...Przynajmniej nie u mnie.

czarny-daffy 04-05-15 00:01

Macio nei pitol, na zlocie opowiem ci co i jak zeby to jechalo :)

Pzdr

maciobyk 04-05-15 22:57

Ok. TO pogadamy...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi