Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Pompa wody w TDDI (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=44138)

Gwidon 15-10-10 15:14

Pompa wody w TDDI
 
Witam.
Muszę wymienić pompę wody w FF1 TDDI. Może ktoś wymieniał samemu i podpowie, co nieco jak to zrobić najprościej, zawsze jakieś uwagi się przydadzą.
Przeglądałem forum, ale mało jest na ten temat i może trochę odświeżymy.
Czy aby się dostać do pompy wody trzeba ściągać pasek rozrządu? Drugie pytanie czy wystarczy odkręcić łapę silnika i podnieść go na lewarku, czy ową łapę (mocowanie poduszki) też trzeba jeszcze odkręcać od korpusu silnika.
Jak napełnić układ cieczą – przez przewód ze zbiornika wyrównawczego?

marrgoss 15-10-10 16:36

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 494749)
Witam.
Muszę wymienić pompę wody w FF1 TDDI. Może ktoś wymieniał samemu i podpowie, co nieco jak to zrobić najprościej, zawsze jakieś uwagi się przydadzą.
Przeglądałem forum, ale mało jest na ten temat i może trochę odświeżymy.
Czy aby się dostać do pompy wody trzeba ściągać pasek rozrządu? Drugie pytanie czy wystarczy odkręcić łapę silnika i podnieść go na lewarku, czy ową łapę (mocowanie poduszki) też trzeba jeszcze odkręcać od korpusu silnika.
Jak napełnić układ cieczą – przez przewód ze zbiornika wyrównawczego?

Też się przymierzam do wymiany pompy. Z tego co wyczytałem na forum to raczej nie trzeba odkręcać łapy silnika - lewarujesz tę stronę samochodu od pompy, zdejmujesz koło i nadkole i tam będzie plastikowa osłona pasków - ją też się zdejmuje i wtedy jest jako takie dojście. Tak wynika z poczynionych przeze mnie obserwacji. Paska rozrządu nie trzeba zdejmować – tak przynajmniej wywnioskowałem z postów na forum. Jeśli się mylę niech bardziej doświadczeni mnie poprawią.
Chętnie posłucham rad jak sie do tego zabrać żeby nie spaprać roboty.

Atol_2008 15-10-10 18:34

Koledzy - macie inne silniki to po pierwsze.
W Tddi należy wykręcić łapę silnika bo jest lepsze dojście ( łapa trzyma się tylko na 4 śrubach).Zlać płyn chłodzący, zdjąć pasek wielorowkowy a później już tylko zostaje odkręcić koło pasowe pompy - 4 śruby i pompę(chyba z 6 śrub).Rozrządu nie ruszasz gdyż pompa napędzana jest innym paskiem więc jeden kłopot z głowy.
Zakładając nową pompę załóż nową uszczelkę.

marrgoss 15-10-10 21:07

Cytat:

Napisał Atol_2008 (Post 494853)
Koledzy - macie inne silniki to po pierwsze.
W Tddi należy wykręcić łapę silnika bo jest lepsze dojście ( łapa trzyma się tylko na 4 śrubach).Zlać płyn chłodzący, zdjąć pasek wielorowkowy a później już tylko zostaje odkręcić koło pasowe pompy - 4 śruby i pompę(chyba z 6 śrub).Rozrządu nie ruszasz gdyż pompa napędzana jest innym paskiem więc jeden kłopot z głowy.
Zakładając nową pompę załóż nową uszczelkę.

Czyli twoim zdaniem w Tddi łapę trzeba zdjąć a w 1,6 zdejmowanie nie jest potrzebne?
Tak sobie patrzyłem u siebie, że zdjęcie alternatora odsłoniłoby ładnie pompę ale nie wiem czy warto go zdejmować i czy w ogóle jest to potrzebne bo może moje obserwacje są mylne.

Gwidon 16-10-10 09:07

Dzięki za informację Atol_2008 , może ktoś jeszcze coś podpowie?

Atol_2008 17-10-10 12:00

Kolego marrgoss nie robiłem silnika 1,6 dlatego nie chcę wprowadzać Ciebie w błąd podając mylne informację.Wcześniejszy opis dotyczył silnika 1,8 tddi.

kris 1 17-10-10 12:49

caly opis jest w TIS




1. Odłącz przewód masy akumulatora.

2. Osusz układ chłodzący. Dodatkowe informacje - patrz procedura Osuszanie, napełnianie i odpowietrzanie układu chłodzącego w tym rozdziale.

3. Odkręć śruby koła pasowego pompy wodnej.

4. Wyjmij pasek rozrządu. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 303-01A / 303-01B / 303-01C / 303-01D.




5. Wymontuj napinacz paska rozrządu i koło pasowe pompy wodnej.




6. Wymontuj zawieszenie silnika.




7. WSKAZÓWKA: W celu wymontowania pompy wodnej trzeba będzie podnieść silnik używając narzędzia specjalnego 21-140.

Wyjmij pompę wodną.




8. Wyjmij i wyrzuć uszczelkę pompy wodnej.


Zamontowanie




1. WSKAZÓWKA: Załóż nową uszczelkę pompy wodnej.

1. WSKAZÓWKA: Przed założeniem śrub załóż pompę wodną na kołki ustalające.

Przy montowaniu postępuj odwrotnie niż przy demontażu.

Gwidon 17-10-10 15:27

Kris 1, pytałem praktyków czy koniecznie trzeba ściągać pasek rozrządu. Czy jest wystarczający dostęp do śrub pompy bez jego zdejmowania. Chodzi oto, że jak się ściągnie pasek to powinno się zakładać nowy a to dodatkowe koszty.

kris 1 17-10-10 17:15

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 495375)
Kris 1, pytałem praktyków czy koniecznie trzeba ściągać pasek rozrządu. Czy jest wystarczający dostęp do śrub pompy bez jego zdejmowania. Chodzi oto, że jak się ściągnie pasek to powinno się zakładać nowy a to dodatkowe koszty.

pasek zakladasz spowrotem jak nie podlega wymianie

Gwidon 17-10-10 20:35

I pompa wymieniona - nie trzeba ruszać rozrządu, wystarczy ściągnąć łapę silnika i osłonę paska rozrządu jest wystarczająco miejsca na nasadki. W TIS piszą jakieś bzdury - tak jak to, że przy wymianie rozrządu w TDDI trzeba rozpinać alternator.

kris 1 17-10-10 23:21

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 495460)
I pompa wymieniona - nie trzeba ruszać rozrządu, wystarczy ściągnąć łapę silnika i osłonę paska rozrządu jest wystarczająco miejsca na nasadki. W TIS piszą jakieś bzdury - tak jak to, że przy wymianie rozrządu w TDDI trzeba rozpinać alternator.

Gwidon nie pisza bzdur tak powinna wygladac wymiana paska z ustawieniem rozrzadu ale wszyscy uzywaja pisaka z farba
pasek sie zdejmuje bo lepsze dojscie i kasa za usluge wieksza
a czy mechanik zdejmuje ??
fakt jest taki ze ludzie w ASO placa za wszystko!!!!

Gwidon 18-10-10 06:50

Kolego Kris 1 czytaj wszystkie moje posty a szczególnie pierwszy. Temat nie tyczył rozrządu tylko samodzielnej wymiany pompy. Więc o co chodzi? Jakie bzdury?

mkaminski100 18-10-10 11:22

Cytat:

Napisał kris 1 (Post 495536)
Gwidon nie pisza bzdur tak powinna wygladac wymiana paska z ustawieniem rozrzadu ale wszyscy uzywaja pisaka z farba
pasek sie zdejmuje bo lepsze dojscie i kasa za usluge wieksza
a czy mechanik zdejmuje ??
fakt jest taki ze ludzie w ASO placa za wszystko!!!!

Jakby ktos szukal teorii to niepotrzebne forum. TIS kazdy moze przeczytac.

DO WYMIANY POMPY WODY W 1.8 DIESEL (TDDI I TDCI) NIE POTRZEBA ZDEJMOWAC PASKA ROZRZADU!! Dostep po zdjeciu plastkowej oslony rozrzadu wystarczy, zeby dostac sie do wszystkich srub pompy.
NIE PODNOSIMY ROWNIEZ SILNIKA OD DOLU BO SIE ZAGINA MISKA OLEJOWA I ZATYKA SMOK. Wgniecenie jest trudne do zobaczenia, a zmniejsza cisnienie oleju i moze spowodowac uszkodzenie silnika. Silnik najlepiej podnosic za gorne mocowanie.

Jezeli pompa tylko cieknie a nie wyje to najczesciej leci spod obudowy i zalozenie nowej uszczelki/silikonu zalatwia problem.

Lapa silnika musi byc zdemontowana do zdjecia obudowy rozrzadu.

marrgoss 19-10-10 14:55

Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 495650)
Jakby ktos szukal teorii to niepotrzebne forum. TIS kazdy moze przeczytac.

DO WYMIANY POMPY WODY W 1.8 DIESEL (TDDI I TDCI) NIE POTRZEBA ZDEJMOWAC PASKA ROZRZADU!! Dostep po zdjeciu plastkowej oslony rozrzadu wystarczy, zeby dostac sie do wszystkich srub pompy.
NIE PODNOSIMY ROWNIEZ SILNIKA OD DOLU BO SIE ZAGINA MISKA OLEJOWA I ZATYKA SMOK. Wgniecenie jest trudne do zobaczenia, a zmniejsza cisnienie oleju i moze spowodowac uszkodzenie silnika. Silnik najlepiej podnosic za gorne mocowanie.

Jezeli pompa tylko cieknie a nie wyje to najczesciej leci spod obudowy i zalozenie nowej uszczelki/silikonu zalatwia problem.

Lapa silnika musi byc zdemontowana do zdjecia obudowy rozrzadu.

W wątku piszecie o dieslu. Czy ktoś może napisać jak to jest z 1.6? Czy trzeba zdejmować łapę silnika i pasek rozrządu?
Kolego Gwidon - ile czasu zajęła ci wymiana , robiłeś to sam czy z czyjąś pomocą?

Adam Getka 19-10-10 15:06

To skoro temat jest o ropniaku, to zostańmy przy ropniaku. Poszukaj na forum, temat był wałkowany wielokrotnie.

Gwidon 19-10-10 21:39

Marrgoss, wymieniałem sam, bo mi uszkodziło się łożysko oraz puściła uszczelka pompy.
Podstawa to dobre klucze, trzeba było podlewarować silnik i go podnieść wtedy dojście jest lepsze.
Należy uważać na miskę olejową, bo na środku jest smok. Ja podnosiłem silnik na samej krawędzi miski. Klucz dynamometryczny też jest przydatny gdyż śruby pompy trzeba przykręcić nie za mocno 10 Nm, bo można zniszczyć uszczelkę. Ja mam imadło w łapach to dyny zawsze używam.
Wymiana zajeła mi z jakieś trzy godziny, pewnie wprawiony mechanik zrobił by szybciej.
Przy prawym górnym otworze na śrubę jest taki wystający element na korpusie pompy trzeba go spiłować z dwa mm wtedy lątwiej ją zamocować.

kris 1 19-10-10 23:42

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 496311)
Przy prawym górnym otworze na śrubę jest taki wystający element na korpusie pompy trzeba go spiłować z dwa mm wtedy lątwiej ją zamocować.

co przeszkadza w zamontowaniu pompy ???
nowa pompe przed montarzem trzeba pilowac ???

Gwidon 20-10-10 17:10

Kris 1 nie pompę, tylko górny wystający element na korpusie. Na pompie są dwa takie nadlane elementy, ten górny trochę zawadzał.

kris 1 20-10-10 21:25

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 496516)
Kris 1 nie pompę, tylko górny wystający element na korpusie. Na pompie są dwa takie nadlane elementy, ten górny trochę zawadzał.

dobra rozumiem obudowa pompy pytanie moje bylo poco pilowac ??
co przeszkadza w montarzu ???

Gwidon 21-10-10 07:48

Wystajacy element na górze pompy ktory wchodzi pod metalowa podstawę rozrzadu

marrgoss 21-10-10 13:14

Cytat:

Napisał Gwidon (Post 496690)
Wystajacy element na górze pompy ktory wchodzi pod metalowa podstawę rozrzadu

Czasem tak bywa, że w odlewie coś zostaje i przeszkadza. Pewnie zależy też od producenta części. Jakiej firmy pompę wstawiłeś?

Gwidon 21-10-10 18:26

Luk


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi