Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Dodatkowe zasilanie z akumulatora do wewnątrz kabiny. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=59241)

yupie 25-08-12 15:26

Dodatkowe zasilanie z akumulatora do wewnątrz kabiny.
 
Witam.
Potrzebuje w mojej foczce doprowadzić dodatkowy kabel zasilający prosto z akumulatora do wewnątrz. Pytanie do was. Robił ktoś już coś takiego? Konkretnie chodzi mi o miejsce przejścia wiązki z komory silnika do wewnątrz kabiny. Ktoś się orientuje gdzie można by sprytnie przepuścić kabelki do wewnątrz bez drastycznych ingerencji typu wiercenie? Próbowałem znaleźć jakiś przelot za skrzynką bezpieczników ale tam niestety za ciasno. Z góry dzięki za jakieś sugestie.

LEju_THC 25-08-12 16:39

Zalezy jaki kabel chcesz puscic. Chodzi mi o grubosc.
Cos w miare "malego" da rade gdzies tam przecisnac :P

michtat 25-08-12 16:57

Co prawda nie ciągnąłem przewodu do zapalniczki tylko do halogenów, ale znajdziesz tu coś i dla siebie
http://focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28558

Celestyn 25-08-12 20:20

Ja mam dokładnie takie samo pytanie. Będę niebawem montował subwoofer aktywny do bagażnika i musze pociągnąć kabel od aku. Gdzie w MK1 najlepiej się przebić i jak trudne jest to w wykonaniu. Najlepiej jakby bylo jakieś zdjęcie :P

yupie 25-08-12 23:56

@LEju_THC chodzi mi o dwa kable 4mm^2. @michtat dzięki za linka. Muszę się przyglądnąć jeszcze raz okolicy skrzynki bezpiecznikowej. Poza tym zainteresował mnie otwór wspomniany w podesłanym przez ciebie temacie. Ten nad pedałem gazu. Muszę się mu dokładniej przyglądnąć gdzie on w komorze silnika konkretnie wychodzi. Przyznam że on by mi pasował najbardziej gdyż wolałbym położyć to zasilanie dalej od głównej wiązki kablowej.

qrczakos 25-08-12 23:58

musisz podnieść auto po stronie kierowcy na lewarku, odkrecic nadkole (5x torx) i bedziesz widział tą wtyczkę

yupie 26-08-12 00:03

@qrczakos nie zrozumiałeś mnie. Wtyczka wiem gdzie wychodzi w komorze. Nie wiem gdzie wychodzi otwór nad pedałem gazu. Jego muszę zlokalizować w komorze silnika.

michtat 27-08-12 13:42

Tak jak widziałeś w moim temacie, że tym otworem pociągnąłem przewody do halogenów i uważam, że to miejsce będzie dla ciebie idealne, bo blisko akumulatora

yupie 27-08-12 21:21

@michtat dzięki jeszcze raz za pomoc. Jak pociągnę kabel to pochwalę się jak poszło.

crossmax 05-09-12 22:44

Panowie, chciałem dowiedzieć się jaki jest najprostszy sposób na podłączenie aktywnego subwoofera do źródła napięcia?

Mogę podłączyć się np. do zapalniczki i zamontować bezpiecznik, czy trzeba ciągnąc kabel bezpośrednio z akumulatora? Jeżeli tak, to którędy? :/

Chciałem podłączyć słaby subwoofer aktywny:
http://www.megamedia.pl/skrzynia-bas...FQMj3godMw4AsQ

yupie 05-09-12 23:12

@crossmax, powiem tak. Subwoofera bym nie podłączał do zapalniczki. Raczej na pewno wywali ci bezpiecznik a może się to skończyć spaloną instalacją...Kabel do zapalniczki ma przekrój co najwyżej 1,5mm^2. Natomiast skrzynie aktywne jak i wzmacniacze podłącza się na kablach 20-30mm^2. Taki kabel ma koło 12mm średnicy więc sobie porównaj tak na oko. Ja ostatnio ciągnąłem dodatkową wiązkę prosto od akumulatora aby podłączyć CB. Ponieważ nie znalazłem żadnego sensownego przelotu do komory silnika zrobiłem dziurę pod złączem głównej wiązki. Jest to za skrzynką bezpiecznikową. Jak ściągniesz koło z lewej i nadkole to zobaczysz (wbrew pozorom 5 minut zachodu). Tam wsadziłem gumową przelotkę wcześniej zabezpieczając dziurę środkiem antykorozyjnym. Wszystko jeszcze posmarowałem klejem do szyb także powinno być szczelne. Tobie też radzę podobnie pociągnąć wiązkę od akumulatora. Kupujesz kabel i podłączasz go na kabeloczku pod klemę a bezpiecznik jak najbliżej akumulatora. Jeżeli chodzi o minus to spotkałem się z dwoma patentami. Jedni jak już ciągną plus od akusia to ciągną i kabel z masą. Inni masują gdzieś bliżej podłączanego subwoofera (np. gdzieś w bagażniku). Każdy chwali swoje patenty. Ja tam ekspertem nie jestem więc nie oceniam. To tyle co mogę pomóc. Ale pamiętaj o podłączeniu subwoofera pod zapalniczkę albo inny kabel na którym masz +12 zapomnij. Szkoda elektryki w aucie...Pozdrawiam

crossmax 05-09-12 23:28

Rozumiem. Dzięki, że wybiłeś mi z głowy mój pomysł:) Ale akurat CB podłączyłem sobie do zasilania zwykłego radia - nie robiłem dziury do komory silnika;)

Zgodnie z Twoją propozycją ściągnę nadkole i będę próbował zrobic dziurę w kierunku skrzynki bezpieczników. Zbawienne byłyby dla mnie jakieś zdjęcia...:)

yupie 05-09-12 23:43

Co do CB to nauczką z innych aut i ściąganiem zakłóceń podłączając radyjko pod normalną instalację czyli zapalniczkę albo radio zwykłe. Dlatego nauczyłem się ciągnąc niezależne zasilanie. Zdjęć niestety nie mam. Chciałem zrobić fotorelację ale mi komórka padła... natomiast kolega michtat we wcześniejszym poście podesłał mi taki link: http://focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28558 To jest relacja z montażu halogenów. Ja się posłużyłem właśnie tym. Tam masz fotkę złącza w nadkolu:)

crossmax 05-09-12 23:53

Bardzo Ci dziękuję:) Pozdrawiam!

Lukasz0292 06-09-12 22:33

ja kolego puscilem kabel do suba w bagazniku ta dziora co juz jest gotowa, tylko trzeba przepchnac tam taka gumowa zaslepkie i idzie, kabel wychodzi dosc nisko ale jest blisko aku i wszystko ladnie gra ;D

crossmax 07-09-12 09:45

Sprzętu jeszcze nie zamontowałem, ale kabelek z zasilaniem do bagażnika już mam. Specjalista stwierdził, że sprzęt który montuje nie wymaga zasilania bezpośrednio z aku. Dlaczego?
Subwoofer aktywny z wcześniejszego z linku (Blaupunkt GTB 8A - 75W RMS) zgodnie z moimi założeniami jest raczej skromnym i małym głośnikiem. Ma wbudowany bezpiecznik 7.5A, podczas gdy sama instalacja radia ma co najmniej 15A. Podpięliśmy głośnik do głównego zasilania doprowadzonego do kabiny (gruby czarny kabelek poniżej skrzynki bezpieczników w słupku bocznym) - tym kablem zasilana jest większośc obwodów. Mam tam zamontowany dodatkowo bezpiecznik 15A. Podobna instalacja nie ma oczywiście sensu w wypadku mocniejszego sprzętu.

Dowiedziałem się jednak o jeszcze jednej opcji puszczenia kabla bezpośrednio do aku: można przeciągnąc kabel tuż pod błotnikiem (po otwarciu drzwi jest spora szczelina). Dla estetyki można wpuścic przewód do kabiny przez zaślepkę w karoserii poniżej przedniego słupka (okrągły plastik, poniżej gumowego przewodu chroniącego kable puszczone między nadwoziem a drzwiami kierowcy). Warto to robic rozpoczynając od strony drzwi przednich w kierunku komory silnika, przy użyciu w miare sztywnego drucika do przeciągnięcia naszego kabla. Trochę gmerania, ale da sie zrobic:) może ktoś skorzysta z podobnej opcji:)

W weekend podłączę cały sprzęt i dam znac czy coś się nie spaliło;)

roman-v 08-09-12 00:42

Cytat:

Napisał yupie (Post 765730)
@crossmax, Natomiast skrzynie aktywne jak i wzmacniacze podłącza się na kablach 20-30mm^2. Taki kabel ma koło 12mm średnicy

Czy ja dobrze zrozumiałem? :-?
Kabel o średnicy ponad centymetr? :smt017
Przecież crossmax chce podłączyć subwoofer w aucie a nie nagłośnienie na stadionie narodowym.
Przecież średnica plusowej klemy to jakieś 15mm.

yupie 08-09-12 01:08

Dobrze kolego zrozumiałeś. Ja specjalistą nie jestem jak już wcześniej pisałem. Ale kogo bym nie znał z profesjonalnym nagłośnieniem w aucie (a znam trochę osób z takowym) to subwoofery mają właśnie na takich kablach podpięte...
Natomiast przytyk dotyczący stadionu narodowego...no cóż. Chyba nigdy nie widziałeś kabli którymi idzie siła. Tam "przewody" potrafią być grubość ręki w przedramieniu...

---------- Post dodany o 01:08 ---------- Poprzedni post był z 00:55 ----------

Żeby nie być gołosłownym...:
http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-2...587147835.html
albo jeszcze grubszy:
http://allegro.pl/przewod-kabel-zasi...590187358.html

roman-v 08-09-12 12:43

Cytat:

Napisał yupie (Post 766447)
Dobrze kolego zrozumiałeś. Ja specjalistą nie jestem jak już wcześniej pisałem.

To widać [zlosnik], bez urazy, taki żart.
Co do kabla w drugim linku to on ma średnice 8.2mm. Takim kablem można zasilić
sprzęt o mocy ponad 2000W przy długości 7m, kolega crossmax ma zamiar podłączyć 75W.
Kablem o średnicy 12mm (odejmując izolacje jakieś 80mm2 można podłączyć...? Brakło mi tablicy http://obrazki.elektroda.net/4_1273169560.jpg
Co do stadionu narodowego to była aluzja.
Pozdrawiam.

crossmax 13-09-12 23:06

Sprzęt zamontowany. Nie obeszło się jednak bez niespodzianek. Gdy wszystko sobie już podłączyłem i przetestowałem, wyłączyłem radio i zadowolony zamknąłem samochód. Po włączeniu alarmu głośnik basowy włączył się prawie na max :D szok...

i tak w kółko - za każdym razem gdy włączałem alarm, subwoofer wydawał z siebie mocny bas, który wcale nie zanikał;) Według mnie, przyczyna tkwiła w kablach RCA poprowadzonych z radia. Jeden z nich był lekko przetarty. Zaizolowałem go taśmą, ale niezależnie od sposobu poprowadzenia kabli do bagażnika objawy nie ustępowały.
Odpiąłem więc RCA i podłączyłem subwoofer do tylnych głośników. Problem się rozwiązał, a w dodatku subwoofer gra jeszcze lepiej.

Radio JVC KD-SD631 + sub Blaupunkt GTB8A - w tym momencie to idealna konfiguracja dla mnie. O taki efekt mi chodziło:)


P.S. Mam problem z alarmem Alcatraz, który odkryłem przy okazji podpinania sprzętu - ale nie mam 100% pewności, czy mogę wiązac oba fakty. Gdy wszystkie drzwi w samochodzie są zamknięte, alarm uzbraja się samoczynnie po kilkunastu sekundach:/

Alcatraz ma fajną opcje: uzbraja się gdy po pewnym czasie od wyłączenia alarmu żadne drzwi nie zostaną otwarte. Wówczas drzwi blokują się z powrotem a alarm uaktywnia się. Jest to zabezpieczenie przed przypadkowym wciśnięciem wyłącznika alarmu w pilocie. Teraz jednak niezależnie uprzedniego od otwarcia drzwi, alarm uaktywnia się. Jeżeli drzwi zostały wcześniej otwarte to na szczęście nie blokuje zamków. O co chodzi?? Uwalony sterownik??:(

yupie 13-09-12 23:20

No to fajnie że udało się wszystko podłączyć i gra OK. Co do alarmu to większość ma chyba zamykanie automatyczne po dezaktywacji jak nie zostaną otwarte żadne drzwi. Podpytaj może w osobnym temacie żeby tutaj nie robić offtopa...A w temacie dodatkowego zasilania chyba już wszystko zostało powiedziane więc temat do zamknięcia.

Celestyn 15-09-12 00:06

Crossmax mam kilka pytań.
1. Jak gra ten Sub? Rozumiem, że masz go w bagażniku. Sam mam zamiar sobie taki sprawić i go tam zamontować.
2. Jakie masz głośniki w drzwiach i czy masz wygłuszczone drzwi? Jak to wszystko się komponuje? Zrywa papę z dachu?
3. Jak w końcu poprowadziłeś to zasilanie do suba, gdzie się przebiłeś? Masz jakieś zdjęcia?

Z góry dzięki :).

crossmax 16-09-12 13:11

Ad.1 Sub daje czysty i głęboki bas - nie ma mowy o najmniejszych zakłóceniach czy trzaskach. Można go tak ustawic, że nawet przy niewielkim ustawieniu głównego poziomu głośności radia, czuc drgania na fotelu kierowcy. Osobiście nie wykorzystuje jego pełnej mocy nawet do głośnego słuchania muzyki.
Z uwagi na małe wymiary, sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku. Nie trzeba go nawet spinac pasami, bo nie ma skłonności do przemieszczania się.

Ad.2 Głośniki w drzwiach mam fabryczne - Fordowskie 25W, 4Ohm. Nie mogę z tego powodu wykorzystac pełnej mocy z radia, tylko jakieś max 70-80%. Aleee - na razie wcale nie myślę o ich wymianie, byc może tego nigdy nie zrobię;) Po podłączeniu subwoofera, głośniki w drzwiach są wykorzystywane tylko do przenoszenia średnich i wysokich częstotliwości. Dla mnie efekt jest zadowalający. Wygłuszenie jest niepotrzebne - tylko tablica rejestracyjna zaczyna się tłuc;)

Ad.3 Zasilanie do suba aktywnego o stosunkowo małej mocy puściłem z głównego kabla zasilającego, doprowadzonego do wnętrza samochodu. To jest jeden z dwóch najgrubszych kabli, które znajdziesz na lewo od skrzynki bezpieczników (musisz zdjąć dwa plastiki nie daleko zawiasów drzwi kierowcy). Po wpięciu się w właściwy kabel mam założony bezpiecznik. Masę wpuściłem znów do najgrubszego z kabli, który zapewnia uziemienie. Oba przewody znajdziesz w tym samym miejscu.
Kable sygnałowe pociągnąłem od tylnych głośników. Tuż przed wtyczką do głośnika zrobiłem kostkę. Z niej wypuściłem kable do suba poprzez gumową tulejkę w drzwiach i wtyczkę w karoserii. Wtyczkę musiałem rozwiercic, bo nie widziałem innej możliwości estetycznego przepuszczenia kabla między drzwiami a karoserią. Sprawa okazała się prosta. Dalej kabelki puściłem progiem i prosto do bagażnika. Zdjęc z montażu niestety nie posiadam. Jeżeli potrzebujesz to na PW mogę podesłac za to więcej szczegółów.

Szukałem sprzętu, który będzie grał dla mnie, a nie dla przechodniów - to podstawowa sprawa. Stąd moc nie była dla mnie priorytetem. Muszę przyznac, że 75W RMS (150W max) zaspokoiło moje oczekiwania aż nad to.
Jedyną rzeczą, do której mógłbym się przyczepic to funkcja auto-start w subie. Po otrzymaniu sygnału ze źródła dźwięku (z radia - poprzez RCA, lub tak jak u mnie bezpośrednio z głośnika), sub automatycznie uruchamia się. Po około 2-3 minutach od zaniku sygnału, wyłącza się. Takie są założenia. Problem tkwi w tym, że układ działa zbyt czule. Otwarcie bagażnika skutkuje przejściem w stan gotowości na jakieś 10-15s. Nawet uderzenie dłonią w podłogę bagażnika powoduje mrugnięcie kontrolką sygnalizującą jego pracę. Nie jest to potrzebne. Z drugiej jednak strony, dzięki temu można podłączyc taki sprzęt do niemal każdego radia.

Tak czy inaczej - polecam taką konfiguracje ;)

kych0 18-09-12 13:59

Cytat:

Napisał Celestyn (Post 768948)
3. Jak w końcu poprowadziłeś to zasilanie do suba, gdzie się przebiłeś? Masz jakieś zdjęcia?

Z góry dzięki :).

Jeśli potrzebujesz przeciągnąć kabel zasilający do wzmacniacza z aku to po stronie kierowcy w rynienkach możesz go wepchać a do komory silnika jest parę wyjść, ja mam niedaleko gazu przeciągnięty i wsadzony do puszki z bezpiecznikami gdzie też mam bezpiecznik na kablu a potem juz kabelek i dzie do aku ;)

r-aven 08-04-17 15:48

Gdyby ktoś chciał się dostać z kablem z komory silnika do wnętrza. Przedstawiam swoją metodę. Ja przepychałem przewód o średnicy zewnętrznej 6mm do bagażnika.
1. Zdejmujemy koło lewe przednie
2 odkręcamy plastikowe nadkole (6 śrub)
3 po prawej stronie na progu uwidacznia nam się zaślepka, prowadzi ona do wnętrza progu.
4 w zaślepce robimy dziurkę i przepychamy przez nią przewód który wpychamy tak głęboko w progu jak nam jest potrzebne(aby wydostać przewód na zewnątrz wyprowadzamy go otworami w boku progu we wnętrzu kabiny występują one co kilkanaście centymetrów zaklejone są czarną taśmą; ja osobiście szybko uciekłem z progu i poprowadziłem przewód w listwach z pozostałymi przewodami aż do samego bagażnika; Musimy zdemontować osłonki na progach by mieć dostęp do wspomnianych otworów; proszę się przyjrzeć zdjęciom)
5 do akumulatora dostajemy się wzdłuż innych wiązek wchodzących do komory silnika z wnęki błotnika ( jest spora przestrzeń by bez problemu puścić przewód)
6 przewód idący we wnęce puszczamy peszlem

Popatrzcie na zdjęcia wszystko będzie jasne.

https://1drv.ms/f/s!AvkYJeQmYtbylqc3rO50fD1DHYXJPg

Polecam od razu zabawić się w konserwacje blacharki.

blutut 09-04-17 23:37

O kurde, Aleś przekombinował.
Jak już zdjąłeś wnętrze lewego nadkola, to mogłeś rozłączyć złące C70/C71(jeżeli posiadasz komputer) od strony kabiny - Wyjąć zaślepki pinów w złączu męskim i odpowiadającym mu żeńskim i tędy puszczać kable. Szkoda dziurawić próg, fabryka dała możliwość prowadzenia tędy kabli o średnicy do 1,5mm2, ja tak halogen puszczałem.

Na Twoich zdjęciach widać, że masz wersję z kompem, masz złącze C70 i C71 z tyłu zdjęcia - dwie grube wiązki przenikające do wnętrza :D przez grube złącza

r-aven 10-04-17 06:27

Otwór jest fabryczny. Myślałem o tym ale jakoś średnica kabla wydawała się za duża na taką realizację.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi