Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Brak ręcznego na prawej stronie (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28921)

Adax 30-07-09 21:41

Brak ręcznego na prawej stronie
 
Witam, dziś na przeglądzie technicznym gość mnie zaskoczył zupełnym brakiem hamulca ręcznego na prawym kole. Rzeczywiście zauważyłem, że ostatnio ręczny był jakiś słabszy, szczególnie pod górkę :) ale nie przyszło mi do głowy, że na jednej stronie nie będzie nic. Nożny jest OK na obydwu stronach.

Przeglądałem 2h archiwum, ale nic konkretnego nie przeczytałem. Hamulec miałem ustawiony pod mieszkiem tak, żeby łapał nisko. Pamiętam sprzed miesiąca, że jak zaciągnąłem ostro ręczny, to tak jakby puścił, chwycił dużo wyżej (prawie pionowo!), ale jakoś działał i nie miałem czasu się tym przejmować. Teraz widzę, że coś musiało puścić (urwać się?) na prawym kole.

Czy to mogła linka wyskoczyć? Pomóżcie, proszę, jak najprościej sprawdzić, bo jutro zmierzam się tym zająć. Pozdro
FFI, 2001, 85kkm, bębnowe

Pabloos 31-07-09 12:29

pewnie samo-regulator luzu się ściągną i tyle , pewnie się coś porządnie zabrudziło , mechanizm miał opory i jak mocno zaciągnąłeś regulator przeskoczył i tyle zajrzyj pod fokę i zobacz , pewnie dźwigienka ręcznego po jednej stronie jest ściągnięta a z drugiej strony jest w pozycji zaciągniętego ręcznego .



Temat był już przerabiany , coś kiepsko szukałeś

Adax 07-08-09 21:52

Cytat:

Napisał Pabloos
pewnie samo-regulator luzu się ściągną i tyle , pewnie się coś porządnie zabrudziło , mechanizm miał opory i jak mocno zaciągnąłeś regulator przeskoczył i tyle zajrzyj pod fokę i zobacz , pewnie dźwigienka ręcznego po jednej stronie jest ściągnięta a z drugiej strony jest w pozycji zaciągniętego ręcznego .

Temat był już przerabiany , coś kiepsko szukałeś

Hmmm... jakoś nie mogę znaleźć konkretnego posta, wg którego sam bym się tym zajął.
Pewnie po rozebraniu szybko zaczaję zasadę działania samoregulatora, ale wolałbym wiedzieć na czym to polega. Jeśli możecie to b. proszę o naprowadzenie na posty, oczywiście punkciki się pojawią :)

stelmach 08-08-09 21:17

mialem to samo - po poruszaniu mocniej cala prawa linka i spryskaniu jej wd-40 troszke pomoglo i hamulec zaczal lapac ale pomoglo to na krotko

kupilem wiec zestaw linek na oba kola - zamiennik 150 -oryginal ponad 280 pln i sam wymienilem

teraz czuc ze mam hamulec nawet przy zaciaganiu i zadna gorka mi nie straszna

martino_p 13-08-09 06:48

ostatnio też przerabiałem ten temat, z tym, że ja nie miałem hamulca po lewej stronie.

jak to wygląda wcześniej możesz zobaczyć tu:

FAQ

oraz tu:

w pdfie


Mechanizm nie jest skomplikowany i na pewno sobie poradzisz:)

Adax 13-08-09 13:29

Dzięki wielkie! Daję punkta :)

niko123 18-06-11 21:40

Witam , mam ten sam problem - wymianiałem sam tylne klocki, po wymianie był test i za miast poczekać te 100 km na dotarcie za bardzo pociągłem ręczny - coś przeskoczyło ? reczny był lużny i dopiero bardzo wysoko łapał.

Sciągłem mieszek i pdciągłem linkę koło wajchy, tył łapie tylko na jedno koło a na drugie bardzo słabo, pod autem przy kole z jednej strony widać że gry ręczny jest w spoczynku to jedno koło ma naciągnietą sprrężynke a na drugim gdzie nie słabo hamuje jest nie rozciągnięta.
Tam gdzie jest sprężynka rozciągnięta to pewnie dla tego że podciągłem ręczny po tym jak coś się poluzowało i latal lewarek - dziwne że na te koło co słabo hamuje linka pracuje tylko w mniejszym zakresie .

Zostaje chyba tylko wymiana linek ?

Adek 19-06-11 12:47

Miałem to samo rok temu, ręczny na prawe koło praktycznie nic nie hamował, regulacja linki nic nie dawała, pomogła dopiero jej wymiana. Kupiłem cały komplet (linka główna + dwie krótkie), ale mechanik stwierdził, że wystarczy wymienić tylko główną, teraz ręczny działa bez zarzutów.
Pozdro!

arur 04-07-11 13:43

W mojej foce nie dziala reczny z lewej strony. Mam tarcze z tylu i przy tym cylinderku(jarzmie) jest takie ramie. Ono powinno samo wracac po zwolnieniu recznego a ono pozostaje w tej samej pozycji... Czy ktos juz z tym robil? wystarczy co wyczyscic czy trzeba kupic nowe czesci?


Pozdrawia arur

Domel 04-07-11 15:06

Cytat:

Napisał arur (Post 590378)
W mojej foce nie dziala reczny z lewej strony. Mam tarcze z tylu i przy tym cylinderku(jarzmie) jest takie ramie. Ono powinno samo wracac po zwolnieniu recznego a ono pozostaje w tej samej pozycji... Czy ktos juz z tym robil? wystarczy co wyczyscic czy trzeba kupic nowe czesci?


Pozdrawia arur

tak: dzis: http://www.focusklubpolska.pl/showpo...0&postcount=14

link do calej rozmowy: http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=37852

http://www.focusklubpolska.pl/showpo...&postcount=206

http://www.focusklubpolska.pl/showpo...&postcount=216

drykier 12-07-11 11:26

u mnie tez nie dziala reczny po lewej stronie , bylem na przegladzie i tylko prawa strona dziala i jesst BRZYTWA.. a tak sie stalo po wymianie klockow, lewa strona lapala slabo ale jak wymienilem klocki to juz nie lapie, ehh. wezme zrobie tak jak DOMEL i spryskam tam wszystko smarem

norbi55555 12-07-11 11:47

Witam,
U mnie na przegladzie wyszło brak na jednym kole, nożny dział równo.
Niedawno wymieniłem samoregulatory, szczęki i kompletne linki łącznie z krótkimi.
Wyszystkie części oryginalne Forda.
Chyba trzeba będzie jechać z reklamacją.

Pozdrawiam

drykier 12-07-11 12:37

ja patrzylem teraz pod auto
tam gdzie nie dziala reczny jest zaciagnieta dzwignia
a tam gdzie dziala dzwignia przy zacisku jest na dole, czyli jak zaciagam reczny tylko prawa podchodzi do gory bo ja linka podciaga a lewa tam gdzie kolo nie hamuje caly czas jest podciagnieta, wiec pryskanie smarem nic nie da chyba
a nozny dziala rowno hamulec



ps, ja mam z tylu tarczowe

Domel 12-07-11 12:54

ja mam nowe tarcze zaciski i linke hamulcowa.
Gdy auto bylo na podnosniku zdjeto prawe kolo i odczepiono linke a potem wszystko wysmarowano, rozruszano i smiga:)

Stacho 12-07-11 14:07

Mi też tydzień temu na przeglądzie wyszło, że na lewym kole nie ma ręcznego w ogóle. Gość zajrzał pod auto i mówi, że linka do wymiany pewnie.

No to sam zdjąłem koło, co się okazało, brak sprężyny ściągającej dźwignię przy zacisku (nie mam pojęcia jak zleciała, bo rok temu była jeszcze jak wymieniałem tarcze i klocki) i dźwignia była cały czas w pozycji zaciągniętego ręcznego, a jednak pomimo tego klocki nie blokowały koła.

Poluzowałem nakrętkę pod mieszkiem ręcznego na maxa, odciągnąłem dźwignię przy zacisku, dorobiłem sprężynę i po założeniu wszystko gra i buczy ;)

A tak to bym wywalił kasę niepotrzebnie na nową linkę...echhh lepiej samemu robić przy aucie drobne rzeczy jak się nie chcę wydymać z hajsu [ziom]

thing 18-09-12 11:25

odgrzewam

Urwała mi się krótka linka zaraz przy kole. Widziałem w FAQ pdf z wymianą, wszystko fajnie, ale czy sposobem 4 śrub wymienie tylko samą linke? Odkręcanie bębna z kołem chyba nie wchodzi w gre bo nie chce wymieniać łożyska.

thing 05-10-12 08:59

Czy moge śmiało wymienić tą linkę odkręcając całe koło z bębnem? :)

ht11 09-10-12 11:43

linka dzieli się na dwa elementy jeden od dźwigni do łącznika, drugi od łącznika do kola(ta krótsza). w pierwszym przypadku wymiana odbywa się bez odkręcania koła(bębna), w drugim w przypadku bębnów będziesz musiał rozkręcić bęben.

SpeeDe62 24-08-15 09:57

Brak ręcznego w jednym kole
 
Witam
Mam Focusa 1.6 z 2004 roku hatchback. Wiem, że temat przewijał się zapewne miliony razy ale potrzebuję rady. Brak ręcznego w jednym kole czytałem i prawie wszędzie były to zapieczone linki (te długie) od ręcznego. Spojrzałem na swoje i nie były w stanie idealnym, trochę przyrdzewiałe:sad:. Zamówiłem nowe zmieniłem, przy okazji szczęki i sprężynki również jednak ręcznego jak nie było tak nie ma a w dodatku linka tam gdzie owego ręcznego nie ma na samym końcu pod dźwignią jest dłuższa od drugiej. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może jeszcze być, i czy da się w jakiś sposób sprawdzić samoregulator ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi