Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [Ogólne] Rozrusznik - nie kręci (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=26291)

maly14 23-03-09 10:03

Rozrusznik - nie kręci
 
Mam mały problem i liczę na Waszą pomoc.
Od jakiegoś czasu w moim focusie pojawia się problem z zapaleniem. Rozrusznik nie kręci. Słychać tylko takie pyk spod maski i nic nie zaskakuje. Czasem za którymś razem zaskoczy i zakręci i jest dobrze, czasem trzeba pchnąć samochód trochę do tyłu gdy jest na biegu i wtedy zakręci. No ale ile razy można go pchać żeby zapalił.
Poczytałem trochę na forum i wymieniłem już elektrowłącznik, coś co się chyba nazywa bendix, no i niestety dalej to samo. Szczotki sprawdziłem, są dobre.
Podobny problem miałem w mondeo i wtedy wina leżała po stronie immobilizera, gdy go wymontowałem problem się skończył.

Może macie jakiś pomysł na ten problem focusa. Może ktoś wie jak zdemontować immobilizer (chyba jest w kluczyku).

Ranid 23-03-09 11:11

Cytat:

Napisał maly14
elektrowłącznik, coś co się chyba nazywa bendix

Elektrowłącznik włącza bendix,jest to małe koło zębate ze sprzęgiełkiem które ciągnie za koło zamachowe.To z opisu wygląda że został ci do wymiany -będix.

maly14 23-03-09 12:11

Wymieniłem elektrowłącznik i tryby. Nie byłem pewny co to ten będix.
Dzięki za podpowiedź.

[ Dodano: Wto 24 Mar, 2009 07:22 ]
dziś kupie bendix i wymienie jak będzie dalej tak samo to wina wirnika ale wirnik to to nie jest bo jak na biegu się go popchnie to normalnie z kluczyka odpali

[ Dodano: Sro 25 Mar, 2009 07:45 ]
Okazało się, że rozrusznik jest dobry. Natomiast trzeba wymienić najprawdopodobniej sterownik komputera. Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem?

MaXyM 25-03-09 10:06

Pomijjac fakt ze cos takiego jak sterownik komputera nie moze istniec, bo to komputer steruje reszta to co ma sterownik do rozrusznika? Rozrusznik jest podlaczony wlascwie wprost do aku. tam nic po drodze nie ma oprocz przekaznika wlaczanego kluczykiem.

Natomiast wazne czy aku masz dobry?
bo bendix Ci nie zlapie jak bateria slaba i bedzie wlasnie pykal

ROBAS 25-03-09 12:18

A sprawdzałeś ułożyskowanie na rozruszniku?
Zużyte łożyska mogą powodować "wieszanie" się rozrusznika poprzez niesymetryczne ułożenie twornika względem elektromagnesów - sprawdź czy nie masz tam luzów.
Poza tym skoro sprawdzałeś szczotki to czy również zwróciłeś uwagę na wygląd "rowków" wirnika?

maly14 25-03-09 13:16

Zawoziłem cały rozrusznik do serwisu i tam go fachowiec rozebrał, obejrzał i stwierdził, że jest dobry, żebym przestał szukać w nim przyczyny. Powiedział, że to pewnie będzie wina komputera. Sam już nie wiem co robić. Strasznie denerwująca jest teraz jazda samochodem, prawdziwa loteria, raz zapali raz nie.

ROBAS 25-03-09 15:54

No to trochę to dla mnie dziwne ponieważ jeślli tak jak piszesz podczas próby rozruchu słychać cykanie to znaczy że włącznik elektromagnetyczny działa a co za tym idzie prąd dociera. więc zgodnie z zasada działania rozrusznika
Cytat:

Rozrusznik rozpoczyna swoje działanie, kiedy zamknie się odpowiednim przyciskiem lub specjalnie w tym celu zbudowaną stacyjką obwód elektryczny. Po zamknięciu obwodu prąd płynie z akumulatora wprost do uzwojenia elektromagnetycznego wyłącznika. Rdzeń jest wciągany przez pole magnetyczne, a następnie dźwignia, odpowiednio połączona z rdzeniem, przesuwa zębnik ruchem śrubowym w stronę wieńca pola zamachowego. W chwili gdy zębnik zazębi się z wieńcem, przez rdzeń wyłącznika jest popychana zwora, która łączy styki głównego obwodu prądowego, czyli dołącza akumulator do rozrusznika. Wtedy rozrusznik rozwija swój pełny moment obrotowy.
wina leży po jego stronie.
No chyba że to cykanie to nie włącznik elektromagnetyczny :) .

Polecam sprawdzić również prąd pobierany przez rozrusznik (jak już załapie :lol: ) nie powinien on przekroczyć wartości 600 A.

Miałem ostatnio podobny problem w drugim aucie, raz działał raz nie aż w końcu padł :P i sprawę załatwiła wymiana :? . Okazało się że rozrusznik miał zwarcie ale objawami było dodatkowo rozładowywanie aku

Matis2 25-03-09 22:09

w skrzynce z bezpiecznikami jest przekaźnik odłączający rozrusznik, może to być przyczyną.

Pabloos 26-03-09 12:35

maly14 1 . sprawdź czy przy przekręceniu kluczykiem do pozycji odpalanie pojawia się napięcie na kablach zasilających rozrusznik

Matis2 26-03-09 20:37

jak będziesz wiedział co to daj znać.

maly14 27-03-09 06:11

koledzy rozrusznik jest dobry bo odpalałem go na krótko i za każdym razem odpalał, prawdopodobnie wina jest sterownika silnika bo po kilku razach jak nie chciał odpalić to sterownik robił sie ciepły [banghead]

MaXyM 27-03-09 09:08

tak, tak. sterownik silnika... tylko ktorego.

Poza tym sugeruje zaprzyjaznienie sie ze slownikiem ort.

kleofas 27-03-09 09:18

co znaczy na krótko?
podawałeś napięcie bezpośrednio do styków rozrusznika?
to teraz idź dalej po kablach i podaj napięcie za przekaźnikiem itd...

maly14 27-03-09 10:36

Cytat:

Napisał MaXyM
tak, tak. sterownik silnika... tylko ktorego.

Poza tym sugeruje zaprzyjaznienie sie ze slownikiem ort.

To chyba forum motoryzacyjne a nie języka polskiego. Nie każdy ma tę możliwość skończenia studiów czy być mistrzem ortografii, więc jak się trafi jakiś byk, to chyba nie koniec świata, żeby od razu się czepiać.

Dokładnie to chodzi o taki sterownik czy komputer, jak kto go zwie. Tak mi przynajmniej powiedział człowiek z serwisu rozruszników.
http://www.allegro.pl/item577882920_..._1_8_tdci.html

Jest to spory wydatek, jeśli się chce kupić nowy taki. Dlatego proszę o rady, bo nie sztuka go kupić, założyć i żeby znowu było to samo. Już 220 zł włożyłem w rozrusznik i nic nie pomogło. Może ktoś miał to samo co w moim focusie. Masę sprawdzałem, jest.

MaXyM 27-03-09 12:11

a to na allegro to nie jest ECU? tylko ze ECU nie steruje kreceniem rozrusznika imo.

Co do ortografii - tego ucza w podstawowce, nie na studiach. I nie ma znaczenia jakie to jest forum. Ogolne zasady obowiazuja. Dodatkowo przegladarki maja mozliwosc podkreslania blednych wyrazow. To kwestia szacunku do czytelnikow forum.

Matis2 27-03-09 12:27

Cytat:

Napisał maly14
Cytat:

Napisał MaXyM
tak, tak. sterownik silnika... tylko ktorego.

Poza tym sugeruje zaprzyjaznienie sie ze slownikiem ort.

To chyba forum motoryzacyjne a nie języka polskiego. Nie każdy ma tę możliwość skończenia studiów czy być mistrzem ortografii, więc jak się trafi jakiś byk, to chyba nie koniec świata, żeby od razu się czepiać.

Dokładnie to chodzi o taki sterownik czy komputer, jak kto go zwie. Tak mi przynajmniej powiedział człowiek z serwisu rozruszników.
http://www.allegro.pl/item577882920_..._1_8_tdci.html

Jest to spory wydatek, jeśli się chce kupić nowy taki. Dlatego proszę o rady, bo nie sztuka go kupić, założyć i żeby znowu było to samo. Już 220 zł włożyłem w rozrusznik i nic nie pomogło. Może ktoś miał to samo co w moim focusie. Masę sprawdzałem, jest.

sprawdź to dokładnie bo szkoda ładować pieniądze na darmo może, byc inna przyczyna. Zobacz przełącznik R 17 w skrzynce z bezpiecznikami albo przekaźnik pod stacyjką.

maly14 29-03-09 08:28

ale u mnie nie ma przełącznika R17 bo wczoraj sprawdzałem

Matis2 04-04-09 23:51

przekaźnik [przełacznik] rozłączający rozrusznik- czarny[/list]

maly14 05-04-09 09:25

znalazłem a jak go sprawdzić czy jest dobry bo w środku on wygląda jak nowy [banghead]

broker 12-03-11 13:38

Dołączam się do tematu, mam te same objawy, raz na jakiś czas po przekręceniu kluczyka słychać tylko CYK jeden raz i nic się nie dzieje, kontrolki nie przygasają. Wbijam bieg, lekko przepycham samochód, zrzucam z biegu i odpala normalnie, może bendix się wiesza?
Akumulator ok, elektrowłącznik kupiony 4 miesiące temu.

Domel 07-05-11 16:48

Cytat:

Napisał broker (Post 548529)
Dołączam się do tematu, mam te same objawy, raz na jakiś czas po przekręceniu kluczyka słychać tylko CYK jeden raz i nic się nie dzieje, kontrolki nie przygasają. Wbijam bieg, lekko przepycham samochód, zrzucam z biegu i odpala normalnie, może bendix się wiesza?
Akumulator ok, elektrowłącznik kupiony 4 miesiące temu.

rozwiazales problem? :)

mjprzem 09-05-11 09:33

Cytat:

Napisał maly14 (Post 325025)
znalazłem a jak go sprawdzić czy jest dobry bo w środku on wygląda jak nowy [banghead]

Moze najpierw opis uzupelnij bo nawet niewiadomo co masz za samochod wiec jak mamy ci pomagac skoro nawet niewiadomo w jaki schemat elektryczny patrzec.

---------- Post dodany o 09:33 ---------- Poprzedni post był z 09:15 ----------

Niestety niemam dobrych wiadomosci dla was panowie...

Otoz duze jest prawdopodobienstwo ze jest to wina rozrusznika ale takze słąbe zasilanie dla cewki moze powodowac podobne skutki nawet jesli rozrusznik jest w miare!!! sprawny.

wg schematu
2003_5_Focus_WD.pdf

Strona
Strona 303-06-00-1/4

W dieslu jak i w benzynie
Prad dla cewki idzie od bezpiecznika F8 na zewnatrz przez stacyjke(kluczyk)...przez przekaznik K22 wewnatrz pojazdu przez jeszcze kilka złączek do cewki elektromagnesu.

A wiec..uszkodzenie styku w stacyjce tak samo jak i przekaznika K22 wewnatrz pojazdu moze byc także poza rozrusznikiem przyczyną słabego uruchamiania cewki elekromagnesu.

Uwaga Jezeli pstryka a nie kreci to Przyczyna nigdy nie jest po stronie bendixa. Przyczyny mogą byc nastepujące:
-uszkodzony wirnik-bardzo mało prawdopodobne
-Szczotki..jak najbardziej prawdopodobne
-Cewka -tez prawdopodobne
-Stycznik w cewce...tez prawdopodobne
+ doprowadzenie prądów do rozrusznika o których wyzej pisałem jak i tych grubych przewodów.

Bendix to jest zebatka która zabezpiecza rozrusznik przed uszkodzeniem i wyzebia go przy zbyt duzej roznicy obrotowej kiedy silnik zostanie uruchomiony.

matus92 19-08-13 13:48

Witam wszystkich forumowiczów mam problem z moją foką taki jak w temacie. Otóż podczas przekręcenia kluczyka kontrolki lekko przygasają słychać pstryknięcie i nic się nie dzieje, kiedyś po kilku próbach auto odpalało ale postanowiłem temu jakoś zaradzić, myślałem że to wina rozrusznika, oddałem go do regeneracji, zostały wymienione szczotki, cewka i bendiks jednak problem nie znikł a nawet się nasilił ponieważ teraz gdy się pojawi rozrusznik nie chce zaskoczyć nawet po wielu próbach. Miałem ostatnio sytuację ze pojechałem w dłuższą trasę, zostawiłem auto na kilka godzin i po powrocie auto znów nie chciało zapalić za żadna skarby ponieważ nie miałem innej możliwości postanowiłem zaryzykować i odpalić na pych, autko odpaliło. Wróciłem do domu i auto do dziś normalnie pali. Dodam że akumulator na pewno nie był rozładowany.
Jak sprawdzić styki w stacyjce i gdzie znajdę ten przekaźnik K22 o którym napisałeś? Mam focusa 2.0 zetec z 98r.

matus92 20-08-13 10:24

Jeszcze jedno moje pytanie, czy jest możliwość że przy tych objawach magnesy w stojanie mają przebicie lub są jakoś uszkodzone?

lesiuchorzow 24-09-13 17:37

Kolego matus92, rozwiązałeś może problem bo jestem w podobnej sytuacji?


1. W momencie przekręcania kluczyka z pozycji III na rozruch, kontrolki migają i słychać cykanie w interwale około 1 sekundy.

Ford Focus Problem z rozruchem. - YouTube
Wcześniej miałem problem ze stacyjką, często kluczyk blokował się w chwili przejścia z pozycji II na pozycję III. Poczytałem trochę o kostce stacyjki i zastanawiam się czy tam może tkwić powód braku pracy rozrusznika. Czy może, zwyczajnie rozrusznik jest padnięty.

Może ktoś mógłby rozjaśnić kwestię czy uszkodzona kostka czy wkład stacyjki może blokować rozruch, w momencie kiedy kluczyk udaje się przekręcić na pozycję III. Czy można stwierdzić, że najbardziej prawdopodobny jest wyeksploatowany jakiś element rozrusznika.

Czy jest możliwe, że w moim przypadku przepalił się przekaźnik R17: przełącznik odłączający rozrusznik. Czy to lub jakiś inny bezpiecznik może blokować rozrusznik?

Dzięki za pomoc:)

muzz 25-09-13 06:20

Sprawdź jeszcze akumulator.

lesiuchorzow 25-09-13 09:15

Akumulator sprawny, dmuchawa na 4 biegu, światła, wycieraczki na max nie ma problemu. Chciałem go podładować profilaktycznie ale po podłączeniu do prostownika okazało się, że pelny.

Akumulator odpada.

mjprzem 27-09-13 08:44

lesiu
masz wydaje mi sie banalny problem z kablami od zasilania....
potrzeba miernik wziasc do reki i sprawdzac co sie dzieje-nawet mozesz rozrusznik na krotko sprawdzic...
wogole probowales rozrusznik na krotko obejsc? podac +12V do cewki? i sprawdzic czy sam dziala?
jak tego nie probowales to nawet niema sensu nic dalej pisac ;)

lesiuchorzow 29-09-13 11:26

Wymontowałem rozrusznik w pt, w pn chce go zanieść do regeneracji. Generalnie zetknąłem dwa bieguny na rozruszniku i zaiskrzyło, czyli myślę, że napięcie do niego dochodzi. Rozrusznik obejść na krótko tzn? Przyłożyć przykładowo 2 przewody od aku bezpośrednio do styków na rozruszniku? :)

mjprzem 30-09-13 08:15

wystarczy jeden do cewki rozrusznika z bezp. 30A skoro uwazasz ze to wina rozrusznika...
kabel okolo 2,5mm2

grubych kabli lepiej nie ruszaj...bo jak niemasz doswiadczenia to sie poparzysz ;)

w tym momencie na slepo próbujesz naprawiac rozrusznik nie majac pewnosci ze to jego wina...
a moze sie uda a moze nie...a moze wystarczy go odkrecic i zakrecic i juz bedzie dobrze... bo kable nie stykają.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi