Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Prośba o ocenę doboru felg i opon (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8508)

epic 26-01-06 15:10

Prośba o ocenę doboru felg i opon
 
Witam

Zdaję sobie sprawę, że takie pytania mogą, co niektórych, drażnić, ale naprawdę... mam dużo wątpliwości przy wydaniu większej sumy pięniędzy na komplet kół... wybaczcie... Niestety nie mam możliwości obejrzenia "na żywo" i dopasowania sobie organoleptycznie kół, więc proszę o pomoc wszystkich forumowiczów, ktorzy mają szerokie pojęcie na tematy "obuwnicze" focusów :) Ale do rzeczy... po kilku godzinach spędzonych w necie mój wybór padł na opony:
DUNLOP SP 01
oraz felgi:
RONAL LZ 4

Moje pytanie jest następujące: czy felga o szerokości 7" nie jest przypadkiem zbyt szeroka do opony 195? (wiem, że wg tabelki gdzieś na forum zamieszczonej jest dopuszczalna, ale mi chodzi o Wasze doświadczenia)
Poza tym wszelkie konstruktywne uwagi będą mile widziane - zresztą te mniej konstruktywne również :)

pozdrawiam Wszystkich

Greg 26-01-06 15:17

Cytat:

Napisał epic
czy felga o szerokości 7" nie jest przypadkiem zbyt szeroka do opony 195?

Jest dopuszczalna ale napewno felga bedzie bardziej narazona na uszkodzenia . Chodzi mi np o krawezniki , parkujac przy nich mozesz trzec fela . Ja mam fele 7,5 " i opony 215 . Opona ma jeszcze rant zabezpieczajacy fele i wszystko jest oki .

Pzdr.

DejaVu 26-01-06 22:33

Tu masz konfigurator i większość felg: http://www.bmf-gmbh.de/cgi-bin/goody...5t01&BildText=

Słyszałem że sp1 szybko się zużywają a widze ze zakładasz 15"(tani rozmiar) więc może goodyear f1? A tu masz pewny sklep. ja w nim kupiłem już 3 komplety oponek i wiem że sprzedają gumy produkowane na zachodzie a nie jak inne sklepy internetowe np pirelli made in turkey lub goodyear made in slovaka.

http://www.opony24.com.pl/

P_v_L 27-01-06 11:34

Ja mam zestaw felga 15x7 i oponki 195 55 R15 Dunlop SP01.
Jezdzi sie na tym dobrze jeszcze jakis tam rancik ochronny jest a wyglada to tak :
http://www.bbracers.polnet.biz/onas/...ges/Focus3.JPG

DejaVu 27-01-06 15:35

Ciekaw jestem jak mój bedzie wyglądał na 16" le mansach i do tego oponki nokian Z 205/50/R16. Ciekaw jestem jak się będzie jeździło na tym fińskim wyrobie.Ponoć są fantastyczne na nasze dziurawe drogi (b.wytrzymałe i komfortowe w niskim profilu).

http://img75.imageshack.us/img75/8741/minilemans4hp.jpg http://img67.imageshack.us/img67/4045/nokianz0wr.jpg

P-v-L na tych 15" też b. fajnie wygląda Twoje autko. Na dodatek masz obniżone zawieszenie o ile oki mnie nie myla? [metal] [metal]
Pozdrawiam.

BiVi 27-01-06 15:46

Witam,
ja mam podobny problem i na tym się zupełnie nie znam. Mam opony letnie 205/55/16 i nie wiem jaką felgę alu mam kupić na lato [boshe] Chodzi mi o jej rozmiar. Taki żeby był odpowiedni do opony. Możecie doradzić ze swojego doświadczenia :?:
Pozdrawiam.

DejaVu 27-01-06 19:57

Cytat:

Napisał BiVi
Witam,
ja mam podobny problem i na tym się zupełnie nie znam. Mam opony letnie 205/55/16 i nie wiem jaką felgę alu mam kupić na lato [boshe] Chodzi mi o jej rozmiar. Taki żeby był odpowiedni do opony. Możecie doradzić ze swojego doświadczenia :?:
Pozdrawiam.

Poszukaj na forum jednym słowem poświęć trochę czasu a na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Ps wyżej w poście jest konfigurator felg. skorzystaj z niego i dobierzesz sobie jakie tylko chcesz.

Rasta 27-01-06 22:35

Cytat:

Napisał BiVi
Witam,
ja mam podobny problem i na tym się zupełnie nie znam. Mam opony letnie 205/55/16 i nie wiem jaką felgę alu mam kupić na lato [boshe] Chodzi mi o jej rozmiar. Taki żeby był odpowiedni do opony. Możecie doradzić ze swojego doświadczenia :?:
Pozdrawiam.


16 [zlosnik] [zlosnik] [zlosnik] - standard to od 6,5 do 7,5 cala. Na szerszej feldze opona będzie bardziej naciągnięta (nie będzie balona) czyli ogólne wiekszy lans [metal] [metal]

epic 28-01-06 12:47

Dzięki za odpowiedzi i rady. Pytanie do P_v_L-a: masz obniżone autko? Wygląda całkiem całkiem :) Bo jeśli nie - to zastanawiam się czy profil 60 do oponek 195/R15 nie będzie zbyt wielgachny...

P_v_L 28-01-06 14:05

Tak, mam obniżone zawieszenie (seryjne amorki i sprężyny H&R -30mm)
Na 16 (205 50) bez obniżenia wyglądał tak:


http://bbracers.polnet.biz/onas/PaveL/images/Focus4.JPG


Co do 195/60 R15 to na takich chyba seryjnie focus wychodzi ??

moon 28-01-06 14:21

BiVi mowi o FII nie o FI tam se moze i poszalec na 17"

Rasta 28-01-06 14:29

Cytat:

Napisał epic
Dzięki za odpowiedzi i rady. Pytanie do P_v_L-a: masz obniżone autko? Wygląda całkiem całkiem :) Bo jeśli nie - to zastanawiam się czy profil 60 do oponek 195/R15 nie będzie zbyt wielgachny...

Foka na 15 nie wygląda - wiem coś o tym bo mam takie.
A profil 60 to niestety BALOOOOON :cry:

P_v_L 28-01-06 14:36

Cytat:

Napisał Rasta
Foka na 15 nie wygląda - wiem coś o tym bo mam takie.
A profil 60 to niestety BALOOOOON :cry:

W 1.6 felga 15" to kompromis pomiędzy wyglądem a osiągami.

epic 28-01-06 16:23

Cytat:

W 1.6 felga 15" to kompromis pomiędzy wyglądem a osiągami
...święte słowa. A do tego dołożyłbym "zdrowy rozsądek" w potraktowaniu elementów zawieszenia. Jednak co balon to balon... na tych dziurach ;) Ja po 2 miesiącach jazdy w Polsce zaliczyłem już wymianę łącznika stabilizatora
P_v_L - focus zdecydowanie zyskał dzięki zabraniu tych 3 cm :) Zreszta te fele bardziej pasują, mimo że 15"

Picia78 28-01-06 16:31

Cytat:

Napisał epic
DUNLOP SP 01

Ja miałem takie oponki i po sezonie się już drogi na deszczu nie trzymały wię ja bym ci ich nie polecał Miszeliny ci polecam :mrgreen:
Cytat:

RONAL LZ 4
A szerokośc 7 nic nie wpłynie na jazde te fele som ok :twisted:

DejaVu 28-01-06 23:00

Cytat:

Napisał P_v_L

W 1.6 felga 15" to kompromis pomiędzy wyglądem a osiągami.

O ile się nie mylę to średnica koła 195/60R15 = 205/50R16 To co do osiągów nie powinno być jakiejś różnicy. Zakładam że założymy opony o małym oporze toczenia typu np.nokian Z. [chytry] Bo z tego co zauważyłem to moje zimowe UG7 lżej się toczą niż letnie p6000 [panna]

Artpe 29-01-06 00:32

Też zastanawiam się nad kupnem alufelg,ale jedna rzecz mnie trochę zaskoczyła... cena śrub/nakrętek... w serwisie Forda krzykneli 30 pln za sztukę, czyli za komplet trzeba wyłożyć 600 pln !! Czy orientuje się ktoś z Was, ile trzeba zapłacić za takie śruby poza ASO? Oczywiście,żeby były dobrej jakości.... Toya czy TIP nie wchodzą w grę [zlosnik]

moon 29-01-06 00:38

Na allegro ktos sprzedawal kiedys po 10 plnow(?)... Fordowskie nakretki sa troche inne niz standardowe, maja taki aluminowy kolnierz. Tak przynajmniej bylo w FFI. Dotyczy to oczywiscie oryginalnych felg. Dla innych to mozesz spytac w sklepach z felgami.

P_v_L 29-01-06 01:06

Cytat:

Napisał przemekdeja
O ile się nie mylę to średnica koła 195/60R15 = 205/50R16 To co do osiągów nie powinno być jakiejś różnicy. Zakładam że założymy opony o małym oporze toczenia typu np.nokian Z. [chytry] Bo z tego co zauważyłem to moje zimowe UG7 lżej się toczą niż letnie p6000 [panna]

Hym .... powiem na swoim przykładzie .

Różnica w spalaniu około 1 litr na 100, róznica w Vmaxie 15 km/h, mówię tu o różnicy miedzy 16" a 15" .

Moje koła 16" (sztuka) ważyły 18 kg teraz 15" waza mi 14 kg różnica jest ogromna :roll:

DejaVu 29-01-06 09:22

Cytat:

Napisał P_v_L
Cytat:

Napisał przemekdeja
O ile się nie mylę to średnica koła 195/60R15 = 205/50R16 To co do osiągów nie powinno być jakiejś różnicy. Zakładam że założymy opony o małym oporze toczenia typu np.nokian Z. [chytry] Bo z tego co zauważyłem to moje zimowe UG7 lżej się toczą niż letnie p6000 [panna]

Hym .... powiem na swoim przykładzie .

Różnica w spalaniu około 1 litr na 100, róznica w Vmaxie 15 km/h, mówię tu o różnicy miedzy 16" a 15" .

Moje koła 16" (sztuka) ważyły 18 kg teraz 15" waza mi 14 kg różnica jest ogromna :roll:

No fakt-waga. Ale masa też ma swoje zalety. jak rozpędzisz to dłużej się toczy gorzej z hamowaniem :wink: A na jakich oponkach jeździłeś na 16"? Bo opory toczenia opony to też bardzo ważny czynnik? Ewentualnie pozostanie zmienić styl jazdy. Ps vmax. Rzadko jeżdżę na maxa po Radomiu. :wink:

[ Dodano: Nie 29 Sty, 2006 ]
Cytat:

Napisał Artpe
Też zastanawiam się nad kupnem alufelg,ale jedna rzecz mnie trochę zaskoczyła... cena śrub/nakrętek... w serwisie Forda krzykneli 30 pln za sztukę, czyli za komplet trzeba wyłożyć 600 pln !! Czy orientuje się ktoś z Was, ile trzeba zapłacić za takie śruby poza ASO? Oczywiście,żeby były dobrej jakości.... Toya czy TIP nie wchodzą w grę [zlosnik]

Czegoś nie rozumiem? Po co kupować alusy w ASO i przepłacać. Oni mają taką marżę [panna] [panna] [panna] A po drugie kupując nowe gdzieś w sklepie zestaw montazowy jest wliczony w cene felg. :P

P_v_L 29-01-06 11:45

Cytat:

Napisał przemekdeja

No fakt-waga. Ale masa też ma swoje zalety. jak rozpędzisz to dłużej się toczy gorzej z hamowaniem :wink: A na jakich oponkach jeździłeś na 16"? Bo opory toczenia opony to też bardzo ważny czynnik? Ewentualnie pozostanie zmienić styl jazdy. Ps vmax. Rzadko jeżdżę na maxa po Radomiu. :wink:

Na 16' miałem continentale 205 50 potem 195 50 na 15 mam 195 55 - Dunlop SP 01.

Masz racje rodzaj opony robi róznice ale nie az tak dużą. Opony o obniżonym oporze toczenia (dostałem takie w serii z focusem) może i troszke redukuja spalanie ale równiez redukują hamowanie i przyspieszanie [banghead]

Artpe 29-01-06 14:34

Cytat:

Czegoś nie rozumiem? Po co kupować alusy w ASO i przepłacać. Oni mają taką marżę [panna] [panna] [panna] A po drugie kupując nowe gdzieś w sklepie zestaw montazowy jest wliczony w cene felg.
Nie, felgi chcę kupić w www.netcar.pl Niestety z tego co się zorientowałem to nakrętek w komplecie nie ma. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to do oryginalnych alufelg Forda będą inne nakrętki niż np. do Enzo?

moon 29-01-06 15:25

Cytat:

Napisał Artpe
...do oryginalnych alufelg Forda będą inne nakrętki niż np. do Enzo?

Zgadza sie... Spytaj sie tam gdzie bedziesz kupowal felgi czy nie mozesz dokupic odrazu nakretek.

Artpe 06-03-06 12:54

Mam pytanie do fachowców :D , z felgami, które niedawno kupiłem w netcarze
http://img124.imageshack.us/img124/2...51202618hm.jpg są w komplecie są też plasikowe podkładki dystansujące - czy powinieniem je założyć? Parametry felgi to 6,5x15 5x108,0 43. Fabryczne mają ET 52,5 i są 6" ( jeżeli dobrze pamiętam).
Pozdr.

Greg 06-03-06 14:12

Cytat:

Napisał Artpe
są w komplecie są też plasikowe podkładki dystansujące - czy powinieniem je założyć?

A czy to czasem nie sa pierscienie centrujace kolo ( czy jakos tak ) Jezeli tak to sa one po to zeby felga nie trzymala sie tylko na srubach . Jak sciagniesz swoje felgi bedziesz zakladal nowe to zobaczysz czy felga siedzi na piascie czy ma luz . Jezeli ma luz to po to wlasnie sa te pierscienie.

Pzdr.

Artpe 06-03-06 14:16

Cytat:

Napisał Greg
A czy to czasem nie sa pierscienie centrujace kolo (

Bardzo możliwe :D , nie znam sie na tym zupełnie. Dzięki za odpowiedź.

slawb3 07-03-06 16:17

Cytat:

Napisał Artpe
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to do oryginalnych alufelg Forda będą inne nakrętki niż np. do Enzo?

Tak właśnie jest. Nakrętka musi być dopasowana do gniazda w fledze,
chodzi o kąt (stożek) styku felgi i nakrętki. Jak założysz niepasujące to zepsujesz felge.
Efekt może być taki że nakrętki będą się odkręcać.

Cytat:

Napisał Artpe
są w komplecie są też plasikowe podkładki dystansujące - czy powinieniem je założyć?

Nie zastanawiaj się tylko zakładaj.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi