Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] zmiana oleju na zimę? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=43335)

exiter 15-09-10 00:26

zmiana oleju na zimę?
 
W czerwcu zakupiłem fokę z niemiec z przebiegiem 180tys, 2004r z silnikiem TDDI 90km, od razu po zakupie na przeglądzie wymienili mi olej silnikowy i wlali Shella 15W40, autko zapala i jeździ idealnie, oleju nie bierze(regularnie kontroluje), jednak ostatnio inny mechanior zasugerował, że powinienem wymienić olej na zimę na jakiś syntetyk ewentualnie półsyntetyk, bo może mi nie zapalić, bo inne temp odpalania mają mineralki a syntetyki itp, nie wiem co mam o tym myśleć, poczytałem trochę forum, użyłem wyszukiwarki, a w poradniku "sam naprawiam focusa" doczytałem się, że ford zaleca stosowanie oleju Ford/Motocraft Formula E SAE 5w40. sam już nie wiem co robić, czy zmieniać olej na zimę czy zostawić tą minerałkę co mam obecnie wlaną Shell 15W40.? Nie orientuję się nawet czy można po 15W40 wlać np. 10W40? Dodam, że mam silnik TDDI, a z tego co wyczytałem, nie powinno się lać mineralek bo się możę turbina rozpieprzyć:/ Na tym mineralku przejechałem tylko 5tys. Z góry dzięki za sensowne porady:)

neo340 15-09-10 00:45

bzdóry

exiter 15-09-10 00:48

neo340 mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź?:) już się cały spociłem jak przeczytałem, że ford zabrania lania mineralek do silników tddi ze względu na turbinę itp ale nie wiem czy to prawdziwe informację:/ nie wiem co mam robić..

damianTDCI 15-09-10 01:16

Głupotą było wlanie 15w40, zmieniaj czym szybciej na 10w40. Myślę, że nie znajdziesz tu nikogo kto jeździ na mineralnym, chyba, że się mylę...

exiter 15-09-10 08:50

tak też myślałem, dlatego nie dawało mi to spokoju:P jakiej firmy kupić ten 10W40? Castrol? najlepszy będzie? i do tego chyba muszę wymienić filtr paliwa tak?

misiom1 15-09-10 08:56

z wymiana oleju wymienia sie filtr oleju ;)
castrol dobry, ale fordowski taniej wyjdzie http://allegro.pl/ford-formula-plus-...213701493.html

exiter 15-09-10 08:59

oleju znaczy się miało być:) chyba jednak kupię Castrola bo chce go jak najszybciej wymienić a na ten fordowski musiałbym czekać z przesyłką, bo wątpię, że gdzieś go mają..

Kubuch 15-09-10 09:02

W Bydgoszczy w Motomarkecie dostaniesz Formulę od ręki ;)

exiter 15-09-10 09:15

może dzisiaj będę w bydgoszczy więc warto się zastanowić, a zauważalna dla silnika jest różnica między Castrolem a Fordowskim? i jeszcze jedno pytanie co do filtra oleju? jaki kupić?

Ranid 15-09-10 09:24

Cytat:

Napisał exiter (Post 484480)
jakiej firmy kupić ten 10W40? Castrol?

Jeżeli Castrol to Magnatec Diesel ja na takim cały czas jeżdzę [276tys] Półsyntetyk to 30% sytetyku i 70% mineralu,więc twój 15W nie zaszkodzi temu silnikowi zwłaszcza TDDI.

exiter 15-09-10 09:30

czyli jednak zdania są podzielone.. sam już nie wiem czy wymieniać ten olej czy zostawić ten 15W40..

Blackrazor 15-09-10 09:39

Potwierdzam zdanie Ranid, Wiekszość olei w naszych autach mają pochodzenie z olejów mineralnych (hydrokrakowane), które stanowią ich baze. Ile ludzi tyle opini. Ja osobiście jestem przeciwnikiem "molekułów" castrola. Polecam preperat Liquid moly do czyszczenia silnika przed wymiana,oraz zalanie jakims półsyntetykiem (Polecam Motula,Liquid,Mobil1,Valvoline )

przytocze słuszny cytat :

Skłonni jesteśmy zapłacić dużo więcej za oleje syntetyczne, które jak wiadomo mają lepsze własności niż oleje mineralne. Niestety bardzo często w butelce z napisem "olej syntetyczny" otrzymujemy produkt, który ma pochodzenie mineralne. Taka sytuacja jest zgodna z prawem od 1999 roku, kiedy to amerykański sąd rozwiązując spór pomiędzy Mobilem a Castrolem orzekł, że dozwolone jest nazywanie wysokorafinowanych olejów mineralnych syntetycznymi.

Część producentów nazywa takie oleje "hydrosyntetykami", inni stosują hasło "technologia syntetyczna", jednak są też tacy, którzy stosują po prostu nazwę "syntetyczny". W rzeczywistości jednak prawdziwymi syntetykami są oleje będące mieszaninami PAO (polialfaolefin), bądź estrów. Te jednak z racji kosztownej technologii produkcji są dość drogie. Warto też zwrócić uwagę, że oleje nazywane półsyntetykami (często mają napis "semisynthetic") w rzeczywistości zawierają zwykle nie więcej niż kilkanaście procent syntetyku, reszta to olej mineralny. Teoretycznie prawdziwy syntetyk może mieć napis typu "fully synthetic" jednak i to nie zawsze musi być regułą. Tu wszystkie chwyty są dozwolone.

Ranid 15-09-10 09:44

Jeżeli mało jeżdzisz zimą to nie ma sensu wymieniać,zapalać przy mrozach będzie normalnie no chyba że -20 to każdy może gorzej palić.Twój silnik nie ma hydraulicznej regulacji zaworów to nie potrzeba pełnego syntetyka,turbina wytrzyma jak nie będzie piłował go na maksa.Wymieniaj co 10-12tys.

Kubuch 15-09-10 09:48

Cytat:

Napisał exiter (Post 484501)
sam już nie wiem czy wymieniać ten olej czy zostawić ten 15W40

Zmieniaj! Tu nie chodzi o odpalanie zimą tylko o smarowanie turbiny.

Cytat:

Napisał exiter (Post 484492)
zauważalna dla silnika jest różnica między Castrolem a Fordowskim? i jeszcze jedno pytanie co do filtra oleju? jaki kupić?

Castrol robi ten fordowski olej więc po co przepłacać ;) Filtr Motorcrafta.

Ranid 15-09-10 09:49

Cytat:

Napisał Blackrazor (Post 484504)
Taka sytuacja jest zgodna z prawem od 1999 roku,

Jest zmianka na ten temat ale nie moge znależć - piszą tam między innymi że producenci olejów kombinują tak właśnie z literami,liczbami zależy jak się olej sprzedaje.

damianTDCI 15-09-10 11:18

Tylko to nie chodzi o to, że kupujesz 5w30 i masz mineralny taki jak w butelce 15w40 tylko o to, że nie jest czystym olejem syntetycznym. exiter zmianiaj bez zastanawiania się obojętnie czy castrol czy formula, oba są ok.

exiter 15-09-10 11:55

ok, dzięki za pomoc, mechanior powiedział, że wyniesie mnie to ok. 170zł = (24zł[olej Castrol Magnetic Diesel 10W40 z beczki] x ok. 4.5L[nie bardzo wiem ile wchodzi] + filtr Filtron 40 + 20zł robocizna) ? Dobry ten filtr bo facet bardzo zachwalał czy lepiej zamówić Motocraftu?? W ogóle opłaca się za tą cenę czy szukać innego? p.s doczytałem się, że ilość oleju wyniesie 5.6l czyli jak kupię 5l formule to nie wystarczy?

Kubuch 15-09-10 12:44

5l daje stan idealnie w połowie miarki ;)

exiter 15-09-10 13:00

aha no to by było git, własnie poczytałem odnośnie tych filtrów Filtron i za żadne skarby tego nie chcę:P tylko Motorcraft:P

---------- Post dodany o 13:00 ---------- Poprzedni post był z 12:47 ----------

chyba jednak zamówię przez neta ten filtr motorcrafta, zastanawia mnie jednak jedna rzecz, w specyfikacji jest napisane, że potrzebuje filtru EFL 386 takiego jak tutaj http://allegro.pl/filtr-oleju-motorc...223452903.html , za to na innej aukcji znalazłem filtr EFL 912 http://allegro.pl/filtr-oleju-ford-f...232483294.html, który mam kupić?

Ranid 15-09-10 13:09

Tu masz różne filtry-
http://ford.sklep.pl/pl,category,95998,filtry.html

misiom1 15-09-10 13:11

Filtr oleju EFL 912 występował też pod numerem EFL 386, więc po prostu musi to być jakaś stara wersja, bierz EFL 912 :)

exiter 15-09-10 13:19

ok dziękówa, misiom1 prawda 912 to zastępca 386:)

langolier 15-09-10 13:51

Cytat:

Napisał Blackrazor (Post 484504)
Ja osobiście jestem przeciwnikiem "molekułów" castrola.

Czemu ?

Jaromir 16-09-10 12:13

Olej motula
 
A co powiedzą Koledzy na temat tego oleju:
http://www.tuning.targetsystems.pl/pl/42.html

Czy ktoś z Was miał do czynienia z takowym olejem?
Wart jest zaineresowania i swojej ceny?
Pozdrawiam,

Komor 16-09-10 12:17

Motule raczej zawsze są warte swojej ceny, choć na nich nigdy nie jeździłem.

Powiedz mi jednak.... po co chcesz płacić więcej i lać lepszy olej?
Startujesz na torze cały czas?

Formula F i tyle.

Jaromir 16-09-10 12:26

Witam,
Dzięki za odpowiedz!

Niestety nie startuje w wyścigach :sad:
Raczej moja Foczka się do tego nie nadaje (narazie):razz:

Odpowiadając na Twoje pytanie:
Czeka mnie nie długo wymiana oleju i tak z czystej ciekawości chciałem dowiedzieć się co inni sądzą o przedmiotowym oleju.
Pozdrawiam,


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi