Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Stuki w przednim zawieszeniu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=46201)

gumol2 31-12-10 16:41

Stuki w przednim zawieszeniu
 
Witam. od niedawna sta³em sie posiadaczem focusa 1.6 16v sedan 1999r
wtraz mam pytanie co moze stukac z przodu w zawieszeniu dodam iz wcze¶niej delikatnie stuka³o cos w prawym kole , stwierdzenie posz³o na ³±czniki stabilizatorów zosta³y wymienione dwa . Teraz na nowych ³±cznikach t³ucze nie mi³osiernie (jak by ktos m³otem t³uk³ pod³ogê ) przy okazji zosta³y wymienione górne poduszki mac-persona dodam ze nie widac ¿adnego luzu w zawieszeniu wszystko jak najlepszym stanie. Pozdrawim i czekam na jakies podpowiedzi

sipox07 31-12-10 20:37

widzê kolego ¿e potrzebujesz mechanika a nie wymieniacza bo wymieni Ci ca³e zawieszenie a stuki i tak bêd±.

Bourne 31-12-10 23:25

obsady elastyczne dr±¿ka stabilizatora do wymiany masz

anderbi 05-03-11 21:46

Siema

obiekt: ff mkI, 2.0, 3d, 1999r

mam taki problem gdy¿ pojawi³y siê dziwne stuki (zapewne w zawieszeniu). slychac je przy mniejszych wybojach... nie mogê zlokalizowaæ czy przód czy ty³.. ale przy predkosciach ponad 140 mam lekkie drgania kierownicy (kola proste i wywa¿one).

zawias z ty³u wymieniony by³ w pa¼dzierniku, koñcówki stabilizatora z przodu w lipcu.. skoro tyl raczej odpada, co moze stukac z przodu - jakie¶ uleje siê tam wymienia?

mo¿e to byæ maglownica????

Kurayoshi 22-03-11 18:49

Cytat:

Napisa³ anderbi (Post 546244)
Siema

obiekt: ff mkI, 2.0, 3d, 1999r

mam taki problem gdy¿ pojawi³y siê dziwne stuki (zapewne w zawieszeniu). slychac je przy mniejszych wybojach... nie mogê zlokalizowaæ czy przód czy ty³.. ale przy predkosciach ponad 140 mam lekkie drgania kierownicy (kola proste i wywa¿one).

zawias z ty³u wymieniony by³ w pa¼dzierniku, koñcówki stabilizatora z przodu w lipcu.. skoro tyl raczej odpada, co moze stukac z przodu - jakie¶ uleje siê tam wymienia?

mo¿e to byæ maglownica????

tuleje tylne wahacza przedniego

anderbi 01-04-11 16:24

ok,juz jaki¶ trop..
te tuleje to lepiej parami czy bez znaczenie?
tuleje o których mowa s± normalnie wymienialne czy tylko polska my¶l techniczna umie je wymieniæ?


aa..dodam ze lewy wahacz ca³y nowy by³ w pa¼dzierniku 2009 zamontowany, mo¿e lepiej ca³y wahacz nowy?

MAcius 05-04-11 19:17

u mnie te¿ stuka³o, jak rusza³em delikatnie kierownic± na postoju to by³o s³ychaæ stukanie i czuæ pod nogami, w lewym wahaczu posz³a tylna tuleja a w prawym sworzeñ, po wymianie jak rêk± odj±³

lukasz2617 08-04-11 17:54

Co mo¿e piszczeæ, skrzypieæ w przednim zawieszeniu na nierówno¶ciach ??

Kurayoshi 08-04-11 18:07

[QUOTE=anderbi;555578]ok,juz jaki¶ trop..
te tuleje to lepiej parami czy bez znaczenie?
tuleje o których mowa s± normalnie wymienialne czy tylko polska my¶l techniczna umie je wymieniæ?


aa..dodam ze lewy wahacz ca³y nowy by³ w pa¼dzierniku 2009 zamontowany, mo¿e lepiej ca³y wahacz nowy?[/QUOTE

mo¿na wymieniæ 1 strone ale po tym trzeba jak dobrze pamietam zrobic zbierznosc wiec lepiej 2 ;) jedna tuleja kosztuje cos okolo 60 zl firmy TRW ale nie dam sobie reki uciac :D

ppgor 08-04-11 22:02

Cytat:

Napisa³ anderbi (Post 555578)
te tuleje to lepiej parami czy bez znaczenie?
tuleje o których mowa s± normalnie wymienialne czy tylko polska my¶l techniczna umie je wymieniæ?

a zobacz
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=29121

MIETU1 10-05-11 12:49

Pozwolicie szanowni koledzy, ze siê pod³±cze do dyskusji
Szuka³em na forum ale nic nie znalaz³em odpowiadaj±cego dolegliwo¶ci± mojej foczki wiêc proszê o pomoc. Temat ci±gnie siê od wrze¶nia 2010

wrzesieñ 2010
W trakcie jazdy po równej drodze w granicach od 25 do oko³o 40 km/h s³ychaæ cykliczne pukanie z okolicy kó³. Najg³o¶niej jest w okolicach 25km/h. Pukanie przy wy¿szych prêdko¶ciach jakby cichnie a powy¿ej 40-stki ju¿ go nie s³ychaæ. Przy hamowaniu jest podobnie i najg³o¶niej stuka w okolicy 25 km/h. Pocz±tkowo my¶la³em, ¿e jest to tylko w prawym kole ale teraz wydaje mi siê, ¿e to w obu.
Wymieni³em prawe ³o¿ysko podpory pó³osi (trafione bo ju¿ zaczê³o pracowaæ bez smaru) i prawy przegub wahacza dolnego (na przegl±dzie wyszed³ luz) .£o¿yska w ko³ach sprawdza³em po podniesieniu autka i jeszcze nic w nich nie s³ychaæ mimo i¿ krêc± siê bardzo lu¼no. Po dziurach nic nie s³ychaæ ani tego pukania ani innego. Na zakrêtach pukanie ginie. Ci¶nienie w ko³ach sprawdzane raz na tydzieñ( mam swój manometr wzorcowany i atestem -zakres 3,0 bar du¿a skala i dok³adno¶æ odczytu) wiêc oponki raczej powinny byæ równe
wrzesieñ 2010 ---Panowie wyst±pi³y nowe okoliczno¶ci.
Kiedy hamujê to czujê w pedale te wibracjê i s³yszê odg³osy stukania. Tak jest przy normalnym hamowaniu. Natomiast jak wdepnê bardzo ostro to ¿adnych drgañ ani stuków nie ma.
Powiem, ¿e tarcze i klocki mam jakie¶ 13000 km temu wymienione (ATE Power Disc).
Czy to mo¿e byæ zwi±zane z hamulcami z przodu? Wcze¶niej tego nie by³o po wymianie.

wrzesieñ 2010 -Zmierzy³em ostatnio nawet bicie tarcz i piast mie¶ci siê w ~0,03 mm. Przesmarowa³em prowadniki czê¶æ zwrotnicy, po której chodz± szczêki (zamek). Sprawdzi³em klocki i tarcze na obecno¶æ pêkniêæ i zadziorów. Wszystko p³ynnie chodzi nic siê nie grzeje, zaciski ³adnie p³ywaj± i t³oczki wracaj± po hamowaniu.
Pomimo, ¿e wszystko jest niby OK to i tak puka przy hamowaniu i po w granicach ~25 km/h. Sz... mnie trafia bo nie wiem co to.

wrzesieñ 2010 -Panowie, czekam w dalszym ci±gu na konstruktywn± interpretacjê moich problemów z waszej strony.
Dodam tylko, ¿e jest to zjawisko dotycz±ce ewidentnie hamulców. Pozosta³e rzeczy zosta³y wyeliminowane jedna po drugiej: zero jakichkolwiek luzów w wahaczach, ³o¿yska obs³uchane stetoskopem warsztatowym (auto podniesione i prêdko¶æ przy której najbardziej wali).

pa¼dziernik 2010 Nie wiem co mo¿e ha³asowaæ w uk³adzie hamulcowym: tarcze ATE Power disc + klocki ATE po przebiegu ~15000km w stanie wzorcowym (0,03 bicia), klocki z obu stron równo starte o g³adkiej powierzchni, wszystko czyste i sprawne -zacisk piêknie p³ywa. Mimo to przy umiarkowanym hamowaniu s³ychaæ takie jakby kto¶ przez gumê uderza³ jakim¶ prêtem metalowym puk, puk, puk i czuæ to w pod³odze foczki. Przy prêdko¶ci spadaj±cej w okolicach od 40-25 km zwalnia (czêstotliwo¶æ stukania) i jest najg³o¶niejsze. Jak b. ostro wdepnê po hamulcach tego nie s³ychaæ. Po puszczeniu peda³u hamulca i powolnym nabieraniu prêdko¶ci nadal s³ychaæ to puk, puk, puk. Przy wy¿szych prêdko¶ciach jest to mniej s³yszalne i odczuwalne w pod³odze. Czasami jak siê d³u¿ej jedzie i nie hamuje to zjawisko jakby os³abia siê i tak g³o¶no nie puka w okolicach tych 25 km/h.
Co to jest? Czy¿by te naciêcia w tarczach tak ha³asowa³y? Je¿eli tak to dla czego od pocz±tku np po 2000, 5000 km i dotarciu siê nie by³o tego zjawiska?

Maj 2011
Dodam, ¿e w miêdzyczasie wymieni³em oba ³o¿yska przednich kó³- nowe SKFy. Wed³ug mnie nie potrzebnie, ale niech tam. Stukanie na chwile jakby zanik³o ca³kowicie- to by³o na letnich oponkach, na których wcze¶niej by³o g³o¶no s³ychaæ. W miêdzyczasie przysz³a pó¼na jesieñ i zima wiêc za³o¿y³em zimowe opony - by³o dalej cicho i szczerze powiem przesta³em ju¿ nas³uchiwaæ my¶l±c ,ze problem sam siê rozwi±za³.
Po zimie zmieni³em ogumienie (dodam, ¿e mam dwa komplety kó³, które s± odpowiednio przechowywane po zdjêciu i sprawdzane na wywa¿arce) i siê od nowa zaczê³o stukanie, takie samo jak wcze¶niej opisywa³em. W miêdzyczasie by³em na przegl±dzie u diagnosty, który szarpa³ za wszelkie ³±czniki wahacze itp. a¿ auto ko³ysa³o i jest podobno ok.
Zauwa¿y³em, ze oprócz wcze¶niejszych zjawisk puka tak¿e kiedy zwalniam do tych ~25 na biegu( np. 4-ka bo wtedy silnika nie s³ychaæ g³o¶no) i to wyra¼niej ni¿ przy zwalnianiu na luzie kiedy równie¿ puka. Dodam ,¿e czuæ te stuki w pod³odze z przodu , a¿ przechodzi przez peda³y do nóg.
Chyba dam na mszê bo wydaje mi siê, ze wszystkie logiczne argumenty wyczerpa³em a nie zamierzam wymieniaæ ca³ego zawieszenia. Poza tym autko jest w stanie idealnym- najmniejsze usterki na bie¿±co wykrywane i naprawiane.

Mo¿e jakie¶ sugestie ???:smt089

MIETU1 16-05-11 09:04

Jak na razie brak pomocnej opinii ze strony forumowiczów [spac]

mjprzem 18-05-11 16:31

bo jest za duzo mozliwych odpowiedzi na twoje pytanie.
wina moze byc w kazdym miejscu zawieszenia :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

T³umaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi