Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Regulacja zaworów w 1.6 16V Zetec S (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=22649)

toooommmmi2 26-06-08 22:36

Regulacja zaworów w 1.6 16V Zetec S
 
Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć w jaki sposób sa regulowane zawory w tym silniku, tzn czy hydraulicznie, czy płytkami się reguluje? Prosze o pilna odpowiedź, gdyz mam głowice świerzo naprawioną po rozwalonym rozrządzie i silnik jakby mi głośniej klekotał :(

Toffic1989 26-06-08 23:35

chetnie bym Ci odp ale sam niewiem bo kazdy mowi inaczej .... juz taki temat tu gdzies byl i to nawet zaczety przezemnie :P



jedni mowia ze hydrauliczne i ze same sie ruguluje olejem czy jakos tak

a inni mowia znow ze wg plytek

w kazdym razie ja mam 1.6 zetec - S 16V i mi powiedzial mechanik ze hydrauliczne mam i ze niby sie u mnie nie da a tez mi troszke klekocza , ale jesli Ci chodzi znacznie glosniej to moze przejdz na gestszy olej ja tak zrobilem z syntetyka na pol i powiem CI ze lepiej chodzi nie slychac tego tak jakby wytlumionie :)

slawko_k 27-06-08 13:25

ja mam 1,6 zetec SE i też mi strasznie klekotają.

sam chętnie bym się dowiedział jak się to ustawia i czy w ogóle się ustawia bo fakt każdy inaczej pisze

Toffic1989 27-06-08 19:29

a pro po SE jaka jest roznica miedzy SE a S ??

olo 28-06-08 12:01

Cytat:

Napisał slawko_k
ja mam 1,6 zetec SE i też mi strasznie klekotają.

sam chętnie bym się dowiedział jak się to ustawia i czy w ogóle się ustawia bo fakt każdy inaczej pisze

W SE się reguluje co 150 tyś km

slawko_k 28-06-08 17:11

olo a jak się to reguluje??

grzes 29-06-08 22:30

Cytat:

Napisał slawko_k
olo a jak się to reguluje??

w SE płytkami

Toffic1989 29-06-08 23:03

a w S ?

slawko_k 30-06-08 08:41

@grzes gdzie te płytki się kupuje? tylko serwis czy może po motoryzacyjnych są?

grzes 03-07-08 20:44

z tego co wiem to tylko w ASO lub Fordowskich (autoryzowanych) sklepach - w Łodzi jest ATZ - poszukaj na stronie forda

Gerardoo 03-07-08 23:18

Hiba plytki. W zeszlym roku w ASO Szczecin sie pytalem o koszty i facio mi powiedzial, ze ceny w granicach 40 - 70 zeta za plytke w zaleznosci od grubosci, a zaworow jest 16 :cry:

betka100 04-07-08 12:56

Mam ZETEC SE i jestem po regulacji.Już o tym pisałem na forum.Widziałem na własne oczy nawet chyba na forum dałem fotkę.Nie hydrauliczne,nie płytki tylko całe popychacze się wymienia tzw.szklanki -różnie na to mówią.Każdy popychacz ma różną grubość denka,w zależności jaki jest luz ,trzeba dopasować popychacz o odpowiedniej grubości denka.Z tego co wiem nie ma na rynku podróbek,tylko w ASO można oryginalne zamówić. [screwy]
Pozdrawiam !

Toffic1989 04-07-08 13:41

to jak caly popychacz sie wymienia to ja juz widze cene takich popychaczy ... :/

HoRsHiN 04-07-08 15:02

Cytat:

Napisał betka100
Mam ZETEC SE i jestem po regulacji.Już o tym pisałem na forum.Widziałem na własne oczy nawet chyba na forum dałem fotkę.Nie hydrauliczne,nie płytki tylko całe popychacze się wymienia tzw.szklanki -różnie na to mówią.Każdy popychacz ma różną grubość denka,w zależności jaki jest luz ,trzeba dopasować popychacz o odpowiedniej grubości denka.Z tego co wiem nie ma na rynku podróbek,tylko w ASO można oryginalne zamówić. [screwy]
Pozdrawiam !

Teoretycznie może być drogo ale w praktyce, przynajmniej przy płytkach, jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. ASO ma tych płytek najwięcej po innych wymianach. Więc mogą dobrać różne grubości itp. De'facto wychodzi taniej niż by to robił Heniu z garażu obok który musi pokupować różne rozmiary i dopasować. Podejrzewam że podobnie jest z popychaczami. W toyocie nikt nie jeździ na regulację zaworów nigdzie poza ASO. Poprostu sie nie opłaca (tam są płytki).

SUCOF33 04-07-08 22:33

silnik 1,6 se do 15.01.01 były stosowane płytki a od 15.01.01 były stosowane szklanki.

płytki 15zł 1 płytka
szklanki max 16 x 70 zł

teperek 06-07-08 10:03

A ja mam 05.2002 i mam płytki :)

SUCOF33 06-07-08 12:47

Cytat:

Napisał teperek
A ja mam 05.2002 i mam płytki

mi tak powiedziano w serwisie więc tylko powtarzam po nich

Ps może masz silnik z przed 15.01.01

slawko_k 06-07-08 19:04

@Teperek masz Zetec S czy SE?

M.A.G. 07-07-08 06:41

Ja mam 02.2002 i też mam płytki - w ASO po numerze VIN mi sprawdzali jak mam regulowane luzy.

betka100 07-07-08 08:06

Cytat:

Napisał M.A.G.
Ja mam 02.2002 i też mam płytki - w ASO po numerze VIN mi sprawdzali jak mam regulowane luzy.

Ja też mam 2002.02 i też mi po VIN-ie w ASO powiedzieli że płytki a jak mi mój rozebrał silnik to mu oczy wyszły bo pierwszy raz widział że się reguluje szklankami -ani płytki ani hydrauliczne.W ASO to mi najpierw powiedzieli że trzeba wyregulować zawory i robi się to płytkami a jak nie pomoże to żebym u nich kupił nowy silnik serwisowy i już gość od razu mi sprawdzał cenę i najlepiej jak bym od razu zamówił . TAK [bylo]

Szyja 02-10-08 01:21

Odświeżę temat bo mnie to czeka.

Mam 1,6 Zetec S - regulacja płytkami, cena w ASO ok 15zl/sztukę.
Za robociznę ASO liczy sobie ok 750zł (chyba o....szaleli :mrgreen: )

Pytanie: gdzie w W-wie, najlepiej okolice Promenady, za normalne pieniądze zrobi ktoś regulację zaworów? Płytki rzecz jasna kupię/zamówię wedle potrzeb w ASO.


pzdr ;)

mihal 02-10-08 09:42

najlepiej max. 200 metrow od promenady.
nie przesadzasz?

KaeR 06-01-09 18:45

czy ktoś jest w posiadaniu wiedzy jaki powinien być luz zaworowy i jaka jest dopuszczalna tolerancja?? Będę wymieniał sobie rozrząd i przy okazji sprawdziłbym i to.
Niestety na forum nie znalazłem informacji a Pan Dieter Korp również milczy w tej kwestii

wojtek.am 10-01-09 15:54

luz zaworów jest w książce p.krop na stronie dane techniczne ostatnie strony różne rodzaje silników

[ Dodano: Sob 10 Sty, 2009 15:59 ]
co do ceny za usługę za zawory 45zl sprawdzenie w tym uszczelka +ustawienie max 170zl za wszystkie zawory

teperek 11-01-09 12:43

Gdzieś mi uciekł ten wątek. Mam Zetec SE :)

kolo7 21-03-09 17:27

Cytat:

Napisał SUCOF33
silnik 1,6 se do 15.01.01 były stosowane płytki a od 15.01.01 były stosowane szklanki.

płytki 15zł 1 płytka
szklanki max 16 x 70 zł

Wszystko jest tak jak pisze SUCOF33. Kupiłem fokę z padniętym silnikiem 1,6 SE (spalone panewki). Nie opłacało się go robić więc na szrocie kupiłem z 900zł drugi ale 1,6 S. Wszystko to samo tylko inna zmieniona pokrywa zaworów i rodzaj regulacji zaworów. W głowicy silnika SE luz zaworowy reguluje się szklankami, a w S płytkami. Kosztu płytek i szklane niestety nie znam bo mam dobre luzy zaworowe :D
Sama kontrola luzu jest bardzo prosta trzeba tylko zaopatrzyć się w szczelinomierz.

Dzisiaj właśnie sam sobie sprawdziłem a robimy to tak:
- Ściągamy pokrywę zaworów i wykręcamy świece
- Dajemy wysoki bieg najlepiej 5
- Podciagamy samochód do przodu aby któraś krzywka ustawiła się do góry pod kątem prostym do zaworów tak jak na zdjęciu 1
-Wsuwamy szczelinomierz w szczelinę i wiemy jaki jest luz
- I tak ze wszystkimi zaworami podciągamy auto aby ustawić krzywkę do góry itd

Czyli według mojego doświadczenia luz zaworowy reguluje się:
- SE - szklankami
- S - płytkami zdjęcie 2

Luz zaworowy:
Silniki 1,6 S i SE
dolot 0,17-0,23
wylot 0,31-0,37

http://img207.imageshack.us/img207/7134/p32100172.jpg
http://img207.imageshack.us/img207/1455/p32100182.jpg

MicBud 22-06-09 08:31

Cześć,

a możecie napisać kiedy słychać te zawory, w jakich okolicznościach, na zimnym czy rozgrzanym silniku i jaki to dzwięk? Pytam bo od jakiegoś czasu gdy energicznie przycisnę pedał gazu na postoju słyszę przez chwilę taki jakby klekot. Podobny dźwięk dochodzi jak próbuję zadusić silnik na dwójce lub trójce (noga na hamulcu i puszczam powoli sprzęgło). Na wolnych obrotach silnik pracuje chyba normalnie i nic podejrzanego nie słychać. Niestety nie mogę namierzyś skąd to dochodzi... Dodam jeszcze, że jakieś pół roku temu miałem wymieniony czujnik położenia wałków rozrządu bo świeciła kontrolka silnika. Teraz znów się zapaiła 2x i sama zgasła z tego samego powodu.

Dzięki

tomek301 22-06-09 20:39

Re: Regulacja zaworów w 1.6 16V Zetec S
 
Witam serdecznie !

Cytat:

Napisał toooommmmi2
Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć w jaki sposób sa regulowane zawory w tym silniku, tzn czy hydraulicznie, czy płytkami się reguluje? Prosze o pilna odpowiedź, gdyz mam głowice świerzo naprawioną po rozwalonym rozrządzie i silnik jakby mi głośniej klekotał :(

A ja napiszę jeszcze raz.... dzwoniłem do serwisu ASO podałem nr VIN i Pan powiedział, że w moim aucie zetec 1,6 S z 1999 roku mam hydrauliczne kasowanie luzu zaworowego. [hmm]
Poprostu szczęściarz [bigok] ?

Pozdrawiam Tomasz S.

faber 23-06-09 10:42

Re: Regulacja zaworów w 1.6 16V Zetec S
 
Cytat:

Napisał tomek301
A ja napiszę jeszcze raz.... dzwoniłem do serwisu ASO podałem nr VIN i Pan powiedział, że w moim aucie zetec 1,6 S z 1999 roku mam hydrauliczne kasowanie luzu zaworowego. [hmm]
Poprostu szczęściarz [bigok] ?

Pozdrawiam Tomasz S.

Myślałem, że występują albo podkładki regulacyjne albo dostosowane popychacze i reguluje się nimi.

ZET1976 23-06-09 14:18

Ale hydrauliczne popychacze też potrafia paść, w astrze wymieniałem kiedyś dwa. Dzieje sie to szczególnie jak samochód dłuzej stoi nie odpalany, bo wtedy zawsze któryś ppychacz jest ściśniety i potem może już nie pracować w "pełnym zakresie". Zdarza sie to czesto w samochodach które stały miesiącami w komisach i nie były odpalane.

A luz zaworów wylotowych to 0,27 - 0,33 mm. wczesniej było błędnie podane.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi