Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Tempomat (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=14170)

thermalfake 19-12-06 10:42

Tempomat
 
No właśnie. Posiadam wersje FX Gold ale tempomatu nie ma w wyposażeniu. Czy ktoś sie orientuje ile może kosztować taka przyjemność, oczywiście nie w ASO bo tam na pewno takie bajery zakładają za dużo dutków.

Arturek 19-12-06 11:03

Podstawowe pytanie - czy ma sens?
- Jeśli dużo jeździsz po niemczech to można się zastanawiać
- Jeśli jeździsz głównie po Polsce to moim zdaniem bez sensu. Na polskich drogach nie utrzymasz stałej prędkości jazdy więc tempomat raczej się nie przyda.
pozdrawiam
Arturek

MisiekT 19-12-06 11:13

przejechalem jakies 30 kilka tys. z autem z tempomatem i korzystalem w sumie moze ze 200km...

PePe 19-12-06 11:16

to chyba nie umiecie jeździć....

ja mam i korzystam...

- podczas przejeżdżania przez długie wioski
- na ograniczeniach ustawiam i wiem że sie nie zagapie gadając z kims przez co najcześciej płaciłem mandaty
- noca na trasach...
- za dnia na szczątkach naszych ałtobahnów....

nogi odpoczywaja, można sobie porobić kółeczka...

bardzo fajny wynalazek!!!!!

no ale to trzeba po [dziadek]-owemu jeździć a nie naginac jak na za szybkich [los] za wściekłych [los]

MisiekT 19-12-06 11:24

Cytat:

Napisał PePe
to chyba nie umiecie jeździć....

taaa... prawa jazdy tez nie mam :P

a serio: tempomat moze byc fajna sprawa, ale trzeba faktycznie nauczyc sie z niego korzystac i przyzwyczaic... ja zwykle jezdze trasami z 1-pasem (+pobocze ewentualnie), wiec co chwila trzeba bylo podhamowac i potem znowu to ustrojstwo wlaczac i tak w kolko...
w dlugich wioskach hamowac do 50kmh i utrzymywac przez cala wies tez mi nie widzi, bo mnie wtedy nawet autobusy zaczynaja wyprzedzac...
noca na trasach sie faktycznie moze przydac...

ale jest jeszcze jedna negatywna kwestia IMHO: jezdzac z wlaczonym tempomatem nie skupiasz sie tak bardzo na drodze, zaczynasz ruszac nogami i moze sie okazac, ze zabraknie ci tego ulamka sekundy na reakcje kiedy zajdzie taka potrzeba...

Ale tak poza tym to wypowiadam sie na podstawie doswiadczen z innego autka, w foczce tempomat moze dzialac na troche innych zasadach...

PePe 19-12-06 11:32

Cytat:

Napisał misiekt
Ale tak poza tym to wypowiadam sie na podstawie doswiadczen z innego autka, w foczce tempomat moze dzialac na troche innych zasadach...

tempomat działa na takich samych zasadach wszedzie....

- ustawiam jak jest 50km/h to 70 km/h - wliczam to ryzyko zapłacenia 100 -ki ale ani grama więcej...
- wszystko obługje się jednym palcem na dźwigni kierunkowskazów... mozna też tym palcem przyspieszac i hamowac.... moment idzie sprawne posługiwanie sie tym....
- "krecenie" nózką trwa chwile a poprawia krażenie.... i na pewno jest lepsze niż jak Cię zaskoczy akcja hamowania a masz noge zdrętwiała od naciskania gazu....
- pomijam juz korzyści związane z paliwem.... silnik pracuje optymalnie bo sam sobie doebiera wszystko....

takze wg mnie same zalety... oczywiście specjalnie bym tego nie montował ale jesli już jest to [bigok]

MisiekT 19-12-06 11:51

Cytat:

Napisał PePe
wszystko obługje się jednym palcem na dźwigni kierunkowskazów

a ja mialem oddzielna dzwigienke troche wyzej (mniej wygodne) i zeby przyspieszyc hamowac, trzeba bylo dzwigienke podnosic/opuszczac

Cytat:

Napisał PePe
korzyści związane z paliwem

ja jezdze zwykle b. ekonomicznie i w ramach testow porownalem spalanie z tempomatem i bez - tempomat mial 6.1l, ja 6.2, wiec roznica malo oplacalna...

Cytat:

Napisał PePe
takze wg mnie same zalety... oczywiście specjalnie bym tego nie montował ale jesli już jest to

idealne podsumowanie jak dla mnie :wink:

kawin 19-12-06 18:22

Mam tempomacik i od czasu do czasu używam. Poza jego zaletami zauważam pewną wadę. Mam uczucie, że nie panuję nad samochodem, np zjeżdając z góry naturalne jest, że auto trochę przyspiesza, a tu - czuć jak to ustrojstwo przyhamowuje, pod gorę zaś czujesz jak przyśpiesza, to znaczy oczywiście utrzymuje prędkość, ale jest to jakieś nienaturalne. Na równej drodze OK.

Arturek 21-12-06 13:09

Przypomniało mi się, ze w PF 125p też był "tempomat" = linka podpięta przy gaźniku do dźwigni gazu. Pociągając za gałkę (jak ssanie) ustawiałeś "gaz". Może kolega zastosuje taki patent :)

NeroN 21-12-06 13:27

We Focusie (beznynie) działa to tak samo. Tylko, pod maską jest silniczek z linką podpięty do prz[ustnicy (kolega miał Giję z tempomatem to podpatrzyłem [zlosnik] )

thermalfake 21-12-06 13:53

będę się rozglądał gdzie mi coś takiego założą

AsMfc 21-12-06 14:56

ciekawe jak by takie autko uderzylo w drzewo czy nadal by cisnelo do przodu .. przeciez poczulo by opor jak w jezdzie pod gorke [hmm] albo jak w inne autko wolno jadace to pewnie pchal by go [hmm]

kawin 21-12-06 22:27

Sądzę, że tak by własnie było. No może na drzewie to opór spowodowałby zgaśnięcie silnika, ale inny samochód a jakże. Sprawny kierowca wciska wtedy przycisk off i automatyka mówi dobranoc.

MisiekT 22-12-06 00:02

a z czystej ciekawosci, czy w fokach jest tez tak ze tempomat wylacza sie:
1. przy nawet najdelikatniejszym wcisnieciu hamulca?
2. po przytrzymaniu wcienietego sprzegla przez 4 sekundy
3. po wcisnieciu gazu na dluzej niz 2-3 sekundy?

NeroN 22-12-06 14:30

U kumpla działało 1 i 3, 2 nie wiem.

Natomiast przyciskami można było przyspieszać i zwalniać.

kawin 26-12-06 20:01

Cytat:

Napisał misiekt
a z czystej ciekawosci, czy w fokach jest tez tak ze tempomat wylacza sie:
1. przy nawet najdelikatniejszym wcisnieciu hamulca?
2. po przytrzymaniu wcienietego sprzegla przez 4 sekundy
3. po wcisnieciu gazu na dluzej niz 2-3 sekundy?

Ja mam automat, więc na temat 2 nic nie wiem, natomiast każde mocniejsze (nie sprawdzałem czy najdelikatniejsze też - jak sprawdzę napiszę) naciśnięcie hamulaca lub gazu powoduje wyłącznie ustawionej prędkości - , ale bardzo łatwo można ta prędkość przywrócić (1 przyciskiem :), lub zapamiętać/uruchomić aktualną - też 1 - ale nie tym samym :) )

[ Dodano: Wto 26 Gru, 2006 20:04 ]
Cytat:

Napisał AsMfc
ciekawe jak by takie autko uderzylo w drzewo czy nadal by cisnelo do przodu .. przeciez poczulo by opor jak w jezdzie pod gorke [hmm] albo jak w inne autko wolno jadace to pewnie pchal by go [hmm]

Poprawka do mojej wcześniejszej wypowiedzi, tempomat wyłącza się po przyhamowaniu, a w ogóle nie działa przy mniejszych prędkosciach - coś ok. 30 km/h chyba.

AsMfc 26-12-06 22:10

czyli automatycznie przy <30km/h nastepuje power off tempomatu [chytry] :?:
tak tylko siem pytam :mrgreen:

kawin 28-12-06 19:37

Cytat:

Napisał AsMfc
czyli automatycznie przy <30km/h nastepuje power off tempomatu [chytry] :?:
tak tylko siem pytam :mrgreen:

tak, nie da się go również włączyć tocząc się w okolicach 35 km/h i wolniej
dzisiaj sprawdziłem, jak zachowuje się się tempomat po użyciu hamulca - po słabym naciśnięciu już wyłącza się, natomiast po dodaniu gazu nie :o . Jak puszczę gaz wraca powoli do zaprogramowanej prędkości.

AsMfc 29-12-06 01:43

Cytat:

Napisał kawin
jak zachowuje się się tempomat po użyciu hamulca - po słabym naciśnięciu już wyłącza się

tak bo brana jest informacja z przelacznika umieszczonego przy pedale ... mi chodzi co bedzie jak nie dostanie tego sygnalu z pedalu ... :mrgreen:
Pod gorke jakos daje rade utrzymuje predkosc,ale jak nacisniemy hamulec to robi sie off, ale co by bylo jak by tego sygnalu nie dostal i napodkal opor [hmm] ciekawe .... [chytry]

Cytat:

Napisał kawin
natomiast po dodaniu gazu nie

bo tu nie ma czujnika na pedale :mrgreen:

Arturek 09-01-07 23:35

W niemieckim klubie Focusa montowali tempomat. Opis jest w pliku PDF:
tempomat.pdf

pozdrawiam
Arturek

Rasta 10-01-07 09:43

Wydaje mi się, że tempomat ma tak naprawdę sens przy automacie, he :?:

krzychu 10-01-07 09:59

Cytat:

Napisał Arturek
W niemieckim klubie Focusa montowali tempomat. Opis jest w pliku PDF:
tempomat.pdf

Zdjecia obejrzalem, co do reszty - nieczytaty w tym jezyku. Moze ktos sie podjac oszacowania kosztow? Przynajmniej rzad wielkosci?

marekj 10-01-07 10:01

Cytat:

Napisał Rasta
Wydaje mi się, że tempomat ma tak naprawdę sens przy automacie, he

IMHO ma sens dla kogoś kto dużo jeździ w trasie bo autobanach czyli nie w Polsce. Jak raz w roku jade do Austrii i sa odcinki po 100-200km to żałuje ze tego nie mam bo często łapię się że albo zwolnię i pykam sobie tak ze 120 albo sie rozpędzam do 150-160 co w AT grozi utratą wielu Euro. W końcu człowiek nie gapi cały czas się w licznik a specyfika tamtych autostrad jest taka że są długie odcinki zjazdów i długie podjazdy.

NeroN 10-01-07 12:55

Nie prościej napisać, że aż sie prosi żeby depnąć [tuning]

[ Dodano: Sro 10 Sty, 2007 13:03 ]
Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie jakiegoś złoma na części i wymontowanie z niego samemu tego co potrzeba...

Moim zdaniem kozt tego powinien sie zamknąć w 200 do max 400zł.

marekj 10-01-07 13:37

Cytat:

Napisał NeroN
Nie prościej napisać, że aż sie prosi żeby depnąć

niy, jak przysypiam to albo mi noga zlatuje z gazu albo go wciska z podłogę [los]

bryckas 27-01-14 19:25

TEMPOMAT DO 1.6 16v
 
Witam,
czy ktoś dokładał tempomat do FFI z silnikiem 1.6?
Wiem, że standardowo tempomat występował tylko z silnikami 1.8 i 2.0 , ale myślę, że do 1.6 też da się go dorzucić.
Mam prawie pełne wyposażenie, polift i Ghia, więc myślę, że część kabli już być powinna, no chyba, że wiązki w 1.4/1.6 i 1.8/2.0 mocno się różnią...

Tak więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to będę wdzięczny...

loskamilos 04-02-14 23:13

Na youtubie znalazłem serię 3 filmików How to install cruise control http://www.youtube.com/user/MrJayrodo

Generalnie potrzebne jest serwo (w nim jest też komputer), czujniki położenia pedałów hamulca i sprzęgła, sprężynę zegarową (znaną również jako taśma airbagu) oraz kierownicę z przyciskami (podobno da się je przełożyć). Trochę grzebania, ale chyba i tak najciężej znaleźć dawcę narządów.

bryckas 05-02-14 22:40

Dzięki za filmiki, przydadzą się. Dużo cennych informacji dał mi kolega Arksota. Mam nadzieję, że u mnie będzie to dosyć łatwe, bo na pewno część instalacji juz mam. Sprawdzę tylko taśmę i pozostanie zakup części.

bryckas 21-03-14 20:14

Zmiana planów. Foka w benzynie poszła i od dzisiaj mam FFI TDDI. Plan jest taki sam, planuję założyć tempomat.
Pytanie czy ktoś dokładał do diesel'a? Tu juz nie ma serwa z linką, więc pewnie komp tym steruje. Macie jakąś wiedzę o tym?

loskamilos 21-03-14 22:44

To tu już jest większy problem. Bo do diesla nie było ori tempomatu. Nawet foka24 tego nie skończył http://www.foka24.de/Focus/Tempomat.html


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi