Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK3] Błąd ABS i kilku innych systemów (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=82314)

pdz 16-07-18 11:20

Błąd ABS i kilku innych systemów
 
Witam
Od jakiegoś czasu mam błąd ABS+start-stop,asystent ruszania pod górę, ciśnienia w oponach, generalnie to co związane jak sądzę z czujnikami.
Czujniki wymieniałem jak aktywowałem asystenta parkowania równoległego, było to dłuższy czas temu.
Podejrzewałem , że winny jest akumulator, który zamierzam wymienić na zimę, ponieważ latem śmigam rowerem i auto stoi tydzień lub dwa bez jazd.

Przy starcie świeci się ABS i wyłączony jest start-stop, później dochodzą inne systemy.
Moje pytanie do Was, co może być powodem tego błędu ?
Jak sprawdzić czy to czujnik, wiązka itd. ?
Resetowałem / inicjalizowałem ABS w Focccus.

Falcon 16-07-18 11:28

Start-stop nie działa gdy jest słaby akumulator. ABS tez wali błędami przy słabym akumulatorze.

pdz 16-07-18 11:49

Tak podejrzewałem, po wczorajszym całodziennym ładowaniu małym prądem ma 12.3V w teście zegarów a miał poniżej 12V.
Auto pali normalnie, więc jeszcze go zostawię a wymienię na zimę jak rowerem mniej latam i częściej autem.
Dzięki za pomoc.

pdz 31-07-18 11:18

Wybrałem akumulator Bosch, Centra, Exide, co Waszym zdaniem jest lepsze ?
Ceny i dostępność porównywalna.

weuek 31-07-18 14:53

Nalepki (marki) są od dawna nieistotne, bo wszystko się zleca podwykonawcom (którzy się zmieniają z umowy na umowę).

pdz 11-08-18 16:44

Wymieniłem akumulator i niestety to samo.
Po uruchomieniu silnika świeci się ABS , start-stop jest wyłączony , później zgłasza uszkodzenie pomiaru ciśnienia w oponach i na koniec asystent ruszania pod górę, nie działa też asystent parkowania równoległego.
Wydaje się, że to wina ABS, może czujnik.
Wiecie jak to sprawdzić ?
Mam Focuuus i ELM, resetowałem i inicjalizowałem ABS ale nic to nie dało.

Atlis 11-08-18 20:57

A zaprogramowałeś nowy akumulator?

pdz 11-08-18 21:11

Nawet mi nie przyszło do głowy, że akumulator trzeba, jak się to robi ?

pdz 12-08-18 09:27

Znalazłem procedurę, czyli :
włączyć zapłon (bez silnika)
włączyć światła mijania
przycisnąć przycisk tylnych świateł przeciwmgielnych x 5
przycisnąć przycisk świateł awaryjnych x 3
poczekać aż kontrolka ładowania mignie 3 razy
Zrobiłem to dla pewności 2 razy ale niestety nadal to samo.

Czy po tej operacji powinienem jeszcze coś zrobić, resetować lub inicjalizować ABS albo coś innego ?
Byłem przekonany , że to wina akumulatora, bo po podładowaniu starego i 2 dniach jazdy było ok, jak go postawiłem i jeździłem rowerem, to po tygodniu to samo.
Macie jakieś pomysły ?

Atlis 12-08-18 10:24

Ja robiłem z kompa przez Focccus. I tak, trzeba.

pdz 12-08-18 10:51

A jak robiłeś przez Focccus ?
Znalazłem tylko tę procedurę co opisałem i jakiś jeden link do instrukcji z Forscan.

Atlis 12-08-18 11:06

A może Forscan? Nie pamiętam, sprawdź który obsługuje BMS reset.

pdz 12-08-18 11:48

W Forscan jest opcja BCMII - Resetowanie akumulatora.
Po jej wybraniu napisane aby użyć przy wymianie.
Efekt ten sam, miga 3-krotnie kontrolka ładowania.
Niestety błąd nadal jest.
Po odpaleniu ABS świeci a jak ruszę to po kilkudziesięciu-kilkuset metrach wyrzuca pozostałe.

Falcon 12-08-18 16:51

Ja pierniczę - akumulator trzeba programować? [boshe] Może przy wymianie żarówek też? [panna]

jacekcrv 12-08-18 16:55

Tu nawet nie chodzi o programowanie. Po prostu komputer liczy sobie czas od kiedy zamontowany jest akumulator. Dlatego montując nowy akumulator warto powiedzieć komputerowi, że ma nowy akumulator i zresetować sobie ten licznik.


A tak poza tym jak odczytujesz błędy forscanem to jakie kody błędów masz ?

pdz 12-08-18 19:31

Nie znam Forscan, nie wiem jak je odczytać :-/
Czy trzeba zrobić jakieś testy, żeby się pojawiły, czy powinien je zaczytać przy podłączeniu do samochodu ?
Jedyne co poszło do przodu, to jak w Foccus resetowałęm i inicjalizowałem ABS to kontrolka nie gasła, w Forscan zgasła, jednak po przejechaniu kilkudziesięciu metrów znowu wywala wszystkie błędy.

jacekcrv 12-08-18 20:06

Jak klikasz "połącz" to z automatu Forscan czyta wszystkie moduły, a jeśli są błędy to pokazuje. 2 zakładka trójkąt z napisem DTC tam będą wszystkie błędy.

Atlis 12-08-18 20:15

Cytat:

Napisał Falcon (Post 1195092)
Ja pierniczę - akumulator trzeba programować? [boshe] Może przy wymianie żarówek też? [panna]

Tak, trzeba. Przez start&stop, który musi mieć dokładne dane o pojemności akumulatora chociażby.

pdz 12-08-18 20:33

Cytat:

Napisał jacekcrv (Post 1195103)
Jak klikasz "połącz" to z automatu Forscan czyta wszystkie moduły, a jeśli są błędy to pokazuje. 2 zakładka trójkąt z napisem DTC tam będą wszystkie błędy.

Jeżeli chodzi o ABS jest 5 sztuk.
1.Kod: U0300 - Niekompatybilność oprogramowania wewnętrznego modułu sterującego
2.Kod: C0037 - Czujnik prędkości lewego tylnego koła , usterka mechaniczna
3.Kod: U0140 - Utrata łączności z modułem sterującym układami nadwozia
4.Kod: C1109 - Przełącznik sterujący układu ESP, błąd wiarygodności sygnału
5.Kod: U0126 - Utrata łączności z SASM

Czyli wychodzi uszkodzenie czujnika , błąd nr. 2 ? czy co innego ?

W innych znalazłem takie :
PCM
Kod: U0412 - Nieprawidłowe dane odebrane z modułu sterującego energią akumulatora A

Wymieniałem akumulator, na Centra CL752, komp poinformowany o nowym akumulatorze ale ... w Focccus nie ma tej pojemności dla Centra CL752 czyli 75 Ah , zostawiłem starą waertość.

Jest także coś odnośnie czujnika skrętu :
Kod: C1B00 - Czujnik kąta skrętu
Kod: U0126 - Utrata łączności z SASM
ale żadnych konkretów

Jest też sporo innych błędów typu "utrata łączności ... "nieprawidłowe dane .... "
Są też dotyczące

jacekcrv 12-08-18 20:51

Skasuj wszystkie i zobacz, który wróci jak się przejedziesz.
Błędy dotyczące utraty łączności mogą wynikać z niskiego napięcia starego akumulatora.

pdz 12-08-18 20:57

Jeżeli chodzi o kasowanie, to robiłem przed tymi testami klikając na dole w ikonkę trójkącika, zgasła wtedy ikonka ABS, chyba, że to nie to.
Akumulator jest ok, nowy, napięcie 12.5V, stary był już do niczego, czasami sporo poniżej 12V.

jacekcrv 12-08-18 21:09

W takim razie zacznij od naprawienia czujnika.

pdz 12-08-18 22:15

Naprawienia, czyli ? Masz na myśli oczyszczenie go ? czy wymianę ?

jacekcrv 12-08-18 22:24

Czyszczenie nic nie da. Wspominałeś, że kiedyś wymieniałeś czujnik i nie było problemu ? Sprawdź czy nie masz uszkodzonego przewodu od czujnika. Jeśli będzie cały to podmień czujnik stronami np: lewa z prawą. Jak po zamianie pokaże się błąd prawego tylne koła to masz potwierdzenie, że uszkodzony jest czujnik.

pdz 12-08-18 22:48

Podejrzewałem akumulator, który mimo iż w testach specjalnymi przyrządami wyszedł dobrze, kręcił elegancko to wymieniłem, ponieważ napięcie było niskie i na górze nosił ślady syfu, taki jak czasem na klemach.
Po ładowaniu starego problem ustąpił i powrócił jak napięcie spadło, więc byłem pewien, że to on ale niestety na nowym jest to samo.
Czujniki wymieniałem na używki ze zwykłych na te tzw. kierunkowe aby aktywować asystenta parkowania ... z którego i tak nie korzystam.
Podejrzewam bardziej czujnik, z opisów w necie widzę, że najczęściej chyba pada właśnie on (cewka) i pewnie kupię jakąś używkę kierunkową, mam także te oryginalne i popodmieniam.
Wykręcanie czujników jest ryzykowne, sam się przekonałem o czym przestrzegali na rosyjskim forum - ukręcona śrubka mocująca, więc nie chce mi się z tym bawić, żeby znowu nie leżeć pod samochodem całą sobotę ;-)

jacekcrv 13-08-18 00:12

Akumulator musi być bardzo słaby żeby odłączał systemy bezpieczeństwa jak np ABS. Żeby podczas jazdy zaczęło wyrzucać błędy ABSu to musiałbyś dodatkowo nie mieć ładowania. Teraz masz błąd czujnika ABSu w lewym tylnym kole - to naturalne ,że będzie się świecił błąd ABSu, asystent parkowania również nie zadziała bo korzysta z tego czujnika, tak samo pomiar ciśnienia.

pdz 14-08-18 08:02

Szukałem i nigdzie nie znalazłem używek czujników AV6T 2B372 EB
pod asystenta parkowania , jakieś zamienniki w jednej z hurtowni za ponad 300 pln i już miałem zamiar wrócić do starych a tu niespodzianka , w ASO 110 pln oryginał. Odbiór we czwartek, pewnie w sobotę założę i zobaczę czy to faktycznie to.

pdz 18-08-18 13:52

Jak pisałem Forscan pokazał błąd lewego tylnego czujnika ABS, kupiłem w ASO stosunkowo niedrogo biorąc pod uwagę ceny w hurtowniach i używek na Allegro.
Niestety Ford dał d....y i ten czujnik jest przykręcony śrubkami takimi, że albo się ukręci (to miało miejsce przy wymianie zwykłych na kierunkowe, wtedy też o tym pisali na forum rosyjskim) albo się obrobi (teraz przy wymianie).
Sam gwint w piaście jest zrobiony bezbłędnie , kolor sugeruje , że jest pokryty lub zrobiony z miedzi , obwódka w samym czujniku podobnie a śrubka jest z gównianego materiału.
Pojechałem do miejscowego sklepu ze śrubami, kupiłem dobrej jakości ... wykosztowałem się, dałem chyba 2.50 pln za 10 sztuk i mam spokój.
Cena jaką za tę fuszerkę zapłaciłem to poprzednio odkręcanie piasty prawej ok. 5h , dzisiaj lewej krócej bo ok. 2h.
Tak czy inaczej, jestem zadowolony, nie ma żadnych błędów i można się umawiać na akcję dotyczącą układu chłodzenia.

weuek 18-08-18 14:20

To jest kwintesencja forda: zlepek tysiąca drobnych baboli.

Widziałem takie odosobnione opinie przed zakupem swojego, ale, niestety, nie nie dawałem im wiary.

Falcon 18-08-18 14:22

Chłopie - teraz tak każdy producent robi - nie tylko samochodów - minimalizacja kosztów.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi