Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.8 TDCi Szarpanie przy niższych obrotach. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=71245)

hajtowy 07-09-14 14:58

1.8 TDCi Szarpanie przy niższych obrotach.
 
Witam.

Jestem właścicielem Ford Focus mk1 po lifcie rok 2002 1.8 tdci 115KM. Od jakiegoś czasu zauważyłem taki problem. A mianowicie...
Na wyższym biegu (zdarzało Mi się to tylko na 4 biegu) na obrotach poniżej 2 tys. w momencie dodawania gazu zaczyna Mi samochodem lekko szarpać, boksować nim. Tak jakby nie mógł zaskoczyć. Dopiero w momencie wskoczenia obrotów na powyżej 2 tys. już jest wszystko okej. Najdziwniejsze w tym jest to, ze zdarza Mi się to tylko na jednym biegu i raz na jakiś czas. Nie jest to notoryczny problem.
Kilka osób mówiło Mi, ze mam złe paliwo. Tankowałem już na trzech różnych stacjach i problem się powtarza.

Pozdrawiam.

andre_wj 09-09-14 11:07

Kiedy był wymieniany filtr paliwa? To ważne w dieslach i jeśli jest już stary to może nie puszczać odpowiednio dużo paliwa, stąd szarpanie. Zawsze można też udać się na komputer i sprawdzić czy w kompie nie ma błędów, ale na początek wymieniłbym filtr paliwa.

hajtowy 09-09-14 15:55

Spróbuje na początek wyminić filt paliwa. Jak nie to znalazłem prawie identyczny temat na forum i tam zalecają sprawdzić EGR.

Dzięki za odpowiedź.

zombi1980 12-09-14 07:43

Wymień filtr i zalej go do pełna przed montażem.

hajtowy 12-09-14 13:17

Wczoraj wymieniłem filtr. Po krótkiej jeździe odniosłem wrażenie jak by się trochę lepiej zbierał na nowym niż na starym filtrze. W momencie wymiany był zalany do pełna. Nie jeżdżę na rezerwie. W zasadzie to nawet nie wiem jaki kolor ma lampka oznaczająca kończące się paliwo. Gdy wskaźnik schodzi poniżej 1/4 baku staram się go tankować.

hajtowy 23-09-14 18:03

Zrobiłem 500km na nowym filtrze. Szarpanie nadal występuje. Jakieś sugestie ?

zbyszek77 28-09-14 12:42

Miałem taki problem,szarpał na 2do 2,5 tyś obrotów /tylko /
diagnoza nabijała kasę warsztatom ,problem był w pedale gazu !!!
pozdr. zbyszek

Mkej 20-10-14 07:22

Witam, u mnie występuje identyczny problem. Zacząłem również od wymiany filtru paliwa- nie pomogło. Wydaje mi się ,że jak tankowałem verve na orlenie to było lepiej. Niestety teraz mam paliwo( z nieznanego źródła) od pracodawcy i problem powtarza się dość często. W przyszłym miesiącu protestuje jeszcze tą verve i napiszę jak to wygląda. Znajomy mówił ,że może to mieć związek z turbiną, bo te szarpania występują przy obratach, w których ona się powinna włączać - Co o tym myślicie ?


u mnie dzieje się to między 1800-2000tyś obrotów

grzybu 20-10-14 09:05

Sprawdź węże podciśnienia oraz gumy na rurach icka

R_u_f_u_s 20-10-14 09:50

Ja bym zmienił jeszcze paliwo na zwykłe na Shell lub BP.
Verva może być zbyt sucha.

grzybu 20-10-14 14:37

U mnie problem występuje tylko na 4 i 5 biegu, nieważne czy but czy spokojne rozpędzanie pomiędzy 2-2,5k obrotów lekko poszarpuje. Było gorzej, telepało całą budą. Wymieniłem jednego bałwanka, przyciąłem końcówki wężyków od podciśnienia przy turbo i tej idącej od rury IC do czujnika podciśnienia. Ogólnie jest dużo lepiej, jedynie lekkie poszarpywanie występuje teraz. Zabieram się za wymianę na nowe silikonowe wężyki tych dwóch oraz pewnie w przyszłym miesiącu filtra paliwa.

RobeK-7 26-04-16 08:52

Dołożę i moje "3 grosze" w temacie jw.:
krótko: 1,8 TDCi 100KM 2004r. FL i prawie 300.000km na liczniku, wtrysk: DELPHI; po reg. pompy wtryskowej, wtryskiwaczy, płukaniu, usunięciu błędów, wymianie czujników (poł.w.rozrząd., ciśń.paliwa, zaworu ciśń.paliwa w pompie ....) kilkukrotnym odpowietrzaniu..... i ...
- poszarpywał w zakresie obrotów 1400 -2000 obr./min
przy spokojnej jeździe po równym, płaskim, z jednost. prędkością = spacerowo
USTĄPIŁO ! - po zastosowaniu specyfiku do paliwa Firmy STP "czyściciela" wtrysków.
Wlałem cały na pełny zb.paliwa choć w zaleceniach było na 100L.
Mam nadzieję, że problem mam z głowy :)

ajax16 19-05-21 08:18

Witam,

Mam taki przypadek, Focus 2002 TDCi 1.8 115KM. Podczas jazdy potrafi przy lżejszym wciskaniu gazu szarpać (taki chwilowy spadek mocy), innym razem przez dłuższy czas w ogóle nie szarpie. W każdym razie odpuszczenie gazu na 1-2s zwykle powoduje ustąpienie objawu. Przy ostrzejszej jeździe można powiedzieć że problem występuje rzadziej.
Na postoju praca jest równa, czasami 1-2 razy/minutę chwilowo skoczą obroty (tak o 100 obr/min).

Niedawno miałem „częściowy” remont silnika (zregenerowana głowica, wymienione pierścienie i panewki). Ciśnienie sprężania.. może szału nie ma ale jest ok. 26 Bar na cylinder (na każdym równo). Jeśli chodzi o turbinę.. to pytałem i tu po prostu usłyszałem że z tym układem nie ma problemu. Wtryski już wcześniej regenerowane (nowe zaworki), pompa regenerowana – ogólnie jak na postoju sprawdzali to ciśnienie na listwie w normie.

Pomyślałem że może to MAF sensor, przeczyściłem go i „lekka” poprawa jest, ale przy okazji… odkryłem coś innego. Na zdjęciach widać że oprócz MAF sensora mam wkręcony w obudowę filtra powietrza czujnik temp. powietrza wlotowego, pomyślałem że go wymienię.. i tu się zaczął problem.
Ogólnie to jest to jakaś przeróbka poprzedniego właściciela (nie wiem co autor miał na myśli ale kontaktu z nim już nie mam). Tego czujnika tam nie powinno być, otwór jest nagwintowany a sam czujnik nie wiadomo od czego jest – Ford takiego nie rozpoznaje. Kupiłem w sklepie z częściami zamiennik (Delphi) – i jak widać na zdjęciu nie ma on gwintu i ma zupełnie inną budowę. Czujnik dobrali mi z programu microcat po nr VIN… i tu ciekawa sytuacja bo faktycznie w moim aucie powinny być oba – MAF i ten wkręcany (bez gwintu) obydwa wkręcane do rury (na przedłużeniu filtra powietrza) – jest to o tyle ciekawe że wszędzie na googlach gdzie znajduję zdjęcia pod maską wersji TDDI i TDCi z różnych lat, to ten pierwszy ma tylko czujnik wkręcany w rurę, a ten drugi tylko MAF sensor. Wg katalogu microcat mój egzemplarz powinien mieć oba! – czy to nie jest błąd w katalogu? (zdjęcie z katalogu w załączniku)
Obudowę filtra mam tak jak widać, na przedłużenie tej rury od obudowy to nawet nie byłoby miejsca za bardzo, i w dodatku nigdzie na Allegro ani na szrotach nie mogę namierzyć takiej obudowy filtra.
Sama „modyfikacja” u mnie też jest zrobiona ciekawie – ten nowy czujnik Delphi nie pasuje do wtyczki, a sama wtyczka jest podłączona do pierwszego i ostatniego przewodu MAF sensora… co autor miał na myśli? Nie widzę nigdzie pod maską wiązki która mogłaby iść do dodatkowego czujnika (Delphi)


https://drive.google.com/file/d/1lKoXDv9rKvTCK7SMCgeZKu8iOulTzz0q/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1OvTdRpxeOoZubQPfzfweZBW3yF0zeZJa/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1bUtQBpL_Agfb3GyM0x6mudgn_aDzriKa/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1vG4VJviaebMTR5eykjYkIjtLkidBm-zz/view?usp=sharing


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi