View Single Post
stare 18-07-16, 18:59   #14
zbylan
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2016
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
1999
Postów: 2
Domyślnie

Pompa sprzęgła wymieniona. Dokładny opis pozwala to zrobić nawet pomimo braku zdjęć - podziękowania dla Autora.

Spostrzeżenia i różnice (w 1,6l / 100KM / 1999r.):
- Wypinanie złączki skrzynki bezpieczników nie było konieczne. Wystarczyło odkręcenie wkręta z lewej strony (koło zbiorniczka płynu),
wypięcie 2-ch zatrzasków z prawej strony i odgięcie skrzynki na kablach.
- Opróżnianie układu: Po częściowym odessaniu płynu ze zbiorniczka, kilku(nasto)krotne wykonanie pełnego ruchu pedałem sprzęgła opróżnia układ. (W moim przypadku płyn nie wypływał samoczynnie)
- Do wyciągnięcia zawleczek z końcówek pompy użyłem "narzędzia specjalnego": półtwardego drutu ze spłaszczoną końcówką, wygiętego w "z" (przy pomocy prostego wkrętaczka nie dałem rady).
- Jak pisano wcześniej, nie trzeba odkręcać śruby pomiędzy wyjściami pompy od strony komory silnika. Wystarczy zdjąć z niej stalową zapinkę od strony kabiny.
- Odpowietrzanie układu: Metody opisanej powyżej nawet nie próbowałem, bo mając bardzo cienki i miękki wężyk łączący odpowietrznik ze strzykawką bałem się, że wywarcie ciśnienia "od dołu" spowoduje ściągnięcie wężyka z odpowietrznika.
Moja metoda odpowietrzania układu:
Zalać zbiorniczek "do pełna" i przy otwartym odpowietrzniku pompować pedałem. Płyn wraz z powietrzem będzie rurką wypychany do przezroczystego naczynia, którym może być np duża strzykawka powieszona na podniesionej masce tak, aby pompujący widział efekty pompowania. Co kilka ruchów pedału należy uzupełniać płyn w zbiorniczku. W trakcie tej operacji warto kilka "pompnięć" wykonać przy zamkniętym odpowietrzniku, po czym często pojawiają się ukryte wcześniej bąbelki powietrza i brudne złogi płynu. Jeśli wypychany płyn jest czysty, można obieg zamknąć, kierując go bezpośrednio do zbiorniczka. W sumie pompnięć musi być sporo (kilkadziesiąt), bo w ostatniej fazie bąbelki mogą być bardzo drobne, a warto je usunąć w maksymalnym stopniu.

P.S. Wygląda na to, że autor tematu już tu nie bywa, więc proponuję, by ktoś, kto następny będzie to wykonywał, zrobił kilka zdjęć i je tu wkleił. (Załuję, że sam tego nie zrobiłem).
- Powodzenia -

Ostatnio edytowane przez zbylan ; 13-08-16 o 13:40 Powód: uzupełnienie
zbylan jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem