Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 22-03-15, 20:11   #1
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie 2.0B Jak potwierdzić uszkodzenie zespołu elektronicznej przepustnicy??

Witam wszystkich.
Mam pewien problem z moim Fordem Focusem II 2.0 Duratec-HE rocznik 2005 (kod silnika AODA) - wydaje mi się, że to wina zespołu elektronicznej przepustnicy, ale ponieważ ta część kosztuje krocie, chciałbym się przed jej zakupem upewnić, że to na pewno ona jest uszkodzona. Jeśli ktoś z Was miał podobne problemy lub wie o co tu może chodzić to będę wdzięczny za info. Jak tylko pojawiły się przymrozki auto zaczęło mieć problemy z jazdą, przy temperaturze od -1 silnik zapalał normalnie, po czym po 1-2 sekundach gasł, a na wyświetlaczu pojawiał się napis "usterka układu silnika" i "ograniczony tryb prędkości" i nie było mowy o żadnej jeździe (zawsze zgasł). Przy temperaturach od 0 do ok +5 silnik zapalił i gasł tylko czasem w czasie jazdy, ale wtedy odpaliłem na nowo i dalej kilka km pojechałem. A jak temperatura była od +5 w górę auto chodziło jak złoto (żadnych problemów). Natomiast obecnie auto nie chce już nawet odpalić bez względu na temperaturę. Objawy są takie, że po przekręceniu kluczyka na zapłon (bez odpalania) od razu pojawiają się napisy o usterce i ograniczeniu prędkości - to samo dzieje się przy próbie odpalenia silnika. Jak pojawia się usterka to w komorze silnika jest cisza (nie słychać charakterystycznego odgłosu pracującego silniczka uchylającego przepustnicę). Czasem jak usterka nie pojawia się od razu (po przekręceniu kluczyka) to słychać charakterystyczny odgłos pracującego silniczka i wtedy przepustnica jest lekko uchylona, lecz po kilku sekundach odgłos ustaje i przepustnica się zamyka całkiem i oczywiście wtedy wyskakuje napis o usterce układu silnika. Jak włożyłem np. śrubokręt w przepustnicę (aby była lekko uchylona) i odpaliłem auto to silnik pracuje (oczywiście nierówno i czasem strzeli w kolektorze ale jednak pracuje) choć na wyświetlaczu od razu i tak "usterka...", natomiast jak wyjąłem śrubokręt to silnik natychmiast zgasł. Wygląda na to, że prąd nie dochodzi do przepustnicy, sprawdziłem napięcie na wtyczce podłączanej do przepustnicy (6 przewodów) i jakieś tam napięcia są (różne w różnych kombinacjach - najwyższe jakie było to 4,10V zaś najniższe to chyba 0,03V).

Kody błędów jakie "wywala" Forscan: P0121-63; P0221-63; P0607-63; P2110-E3; P2110-C. Kiedyś pojawiał się też błąd P2107 ale teraz już go nie ma. Błędy te w większości sugerują uszkodzenie zespołu elektronicznej przepustnicy - ETB (uszkodzony ETB, nieszczelność w układzie dolotowym, zator w ETB, czujnik TP niesprawny lub uszkodzony) jednak opisy przy błędach P0607 i P2110 sugerują także niesprawny lub uszkodzony PCM. Dodam, że jak robię odczyt z PCM przy pomocy programu Elmconfig to w czasie tego odczytu w pewnej chwili na wyświetlaczu też wyskakują te napisy "usterka układu silnika" i "tryb ograniczonej prędkości" ale zaraz znikają i odczyt zostaje ukończony. I jak w tym programie zrobię później "Read DTC" to nie znajduje błędów (oczywiście jak wcześniej usunę je Forscanem) natomiast jak nie usuwam błędów i robię "Read DTC" (Elmconfigiem) to "wywala" P2110 i P2107.

Aha jeszcze jedna rzecz - jak robię samodiagnostykę na żądanie Forscanem to wywala jeszcze jeden błąd P1408 - "wartość przepływu EGR poza zakresem dla testu własnego" i "układ EGR nie przeszedł testu przepływu", choć jak sprawdzałem w czasie rzeczywistym wyniki czujników EGR na pracującym silniku to żadnych błędów tam nie wykazywało.

Jak sądzicie - czy powyższe symptomy wskazują jednoznacznie na uszkodzony zespół elektronicznej przepustnicy (ETB) czy jednak PCM też może być uszkodzony??? Chyba nie mam takiego pecha, że zarówno jedno jak i drugie jest uszkodzone. Jakby coś to mogę przesłać na PW zdjęcia błędów z Forscana, bo tu widzę nie można załączników wrzucać.

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 23-03-15 o 23:12
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Przepustnica Phantom Silnik i skrzynia 10 14-10-13 20:52
[MK1] Przepustnica 2,0 a 1,8 mario704 Silnik i skrzynia 3 28-04-13 18:28
[MK1] przepustnica od 2.0 do 1.4 bacu55 Tuning mechaniczny 1 01-03-11 23:54
[MK2] Przepustnica arturoo Silnik i skrzynia 0 29-05-10 23:22
[MK1] Przepustnica slawekz1 Silnik i skrzynia 11 09-11-09 17:55

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u