Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 28-05-08, 17:38   #1
SoYeR
Turysta
 
Avatar SoYeR
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Dzierżoniów
Postów: 34
Domyślnie Jak ściągnąć bębny w tylnych kołach

Witajcie.Po raz kolejny proszę Was o pomoc.Od jakiegoś czasu podczas hamowania z tylnego prawego koła zaczęło dobiegać piszczenie,coś takiego jak w autobusach PKS i MPK ;niezbyt głośne ale słyszalne ze środka auta a przez to denerwujące. Powziąłem więc postanowienie usunięcia tych denerwujących dźwięków.Szło nieźle,ale zakończyłem na uszkodzeniu takiej dziwnej podkładki i odkręceniu 2 czy 3 nakrętek kontrujących.Bęben lata już luźno ale dalej nie można go ściągnąć,tak jakby coś go blokowało od wewnątrz.to pewnie jakieś zabezpieczenie,ale jak je pokonać.Na pewno się da bo przecież szczęki się czasami wymienia.Please o pomoc.pozdrawiam
SoYeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-05-08, 17:46   #2
tjmdm
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Olsztyn
Postów: 415
Domyślnie Re: jak ściągnąć bębny w tylnich kołach

Cytat:
Napisał SoYeR
Witajcie.Po raz kolejny proszę Was o pomoc.Od jakiegoś czasu podczas hamowania z tylnego prawego koła zaczęło dobiegać piszczenie,coś takiego jak w autobusach PKS i MPK ;niezbyt głośne ale słyszalne ze środka auta a przez to denerwujące. Powziąłem więc postanowienie usunięcia tych denerwujących dźwięków.Szło nieźle,ale zakończyłem na uszkodzeniu takiej dziwnej podkładki i odkręceniu 2 czy 3 nakrętek kontrujących.Bęben lata już luźno ale dalej nie można go ściągnąć,tak jakby coś go blokowało od wewnątrz.to pewnie jakieś zabezpieczenie,ale jak je pokonać.Na pewno się da bo przecież szczęki się czasami wymienia.Please o pomoc.pozdrawiam
chcesz powiedzieć, że uszkodziłeś nakętkę piasty

ps. sama operacja zdjęcia jest banalna...skoro odkręciłeś już nakrętkę i bęben nie chce zejść to pewnie szczeki hamulcowe trzymają...w takim wypadku najlepszy jest ściągacz lub w ostateczności dwa płaskie wkrętaki.
Opis denomtażu i wymiany szczek wraz ze zdjęciami jest gdzieś na forum; wystarczy poszukać

[ Dodano: Sro 28 Maj, 2008 17:54 ]
http://www.fordclubpolska.org/porady...=focus&type=54

Arturze pozwolisz
__________________
------"Bezpiecznie do przodu"-------
-----------#FEFK#341#---------------
----------#Turysta FKP#--------------
no14904->no 40487->#NO 67651#
tjmdm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-08, 12:15   #3
SoYeR
Turysta
 
Avatar SoYeR
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Dzierżoniów
Postów: 34
Domyślnie

wielkie dzięki teraz przynajmniej wiem jak się do tego zabrać. Ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. z tyłu bębna jest w nim owalny otworek zaślepiony gumową uszczelką. Do czego on służy. Mówiąc szczerze myślałem że aby zdjąć bęben należy włożyć do niego np.wkrętak i zwolnić jakieś zabezpieczenie, które uniemożliwia ściągnięcia bębna. Do czego jest ten otworek
SoYeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-08, 12:31   #4
tjmdm
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Olsztyn
Postów: 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał SoYeR
wielkie dzięki teraz przynajmniej wiem jak się do tego zabrać. Ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. z tyłu bębna jest w nim owalny otworek zaślepiony gumową uszczelką. Do czego on służy. Mówiąc szczerze myślałem że aby zdjąć bęben należy włożyć do niego np.wkrętak i zwolnić jakieś zabezpieczenie, które uniemożliwia ściągnięcia bębna. Do czego jest ten otworek
z tyłu bębna mowa tu o piaście tak?
__________________
------"Bezpiecznie do przodu"-------
-----------#FEFK#341#---------------
----------#Turysta FKP#--------------
no14904->no 40487->#NO 67651#
tjmdm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-08, 17:07   #5
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Cytat:
Napisał SoYeR
Ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. z tyłu bębna jest w nim owalny otworek zaślepiony gumową uszczelką. Do czego on służy.
Otworek służy do diagnozowania stanu szczęk hamulcowych. Możesz wyciągnąć ten korek poświecić latarką i powinieneś zobaczyć grubość okładziny na szczęce.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-08, 17:55   #6
SoYeR
Turysta
 
Avatar SoYeR
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Dzierżoniów
Postów: 34
Domyślnie

Aha!!!! Czyli teoretycznie w przypadku problemów ze ściągnięciem bębna można przez ten otworek wepchnąć wkrętak i nacisnąć szczękę żeby bęben można było ściągnąć?
SoYeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-08, 18:26   #7
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Cytat:
Napisał SoYeR
Czyli teoretycznie w przypadku problemów ze ściągnięciem bębna można przez ten otworek wepchnąć wkrętak i nacisnąć szczękę żeby bęben można było ściągnąć?
Zależy co rozumiesz przez nacisnąć. Bo jeśli masz na myśli że tak nacisnąć żeby szczęka zeszła razem z bębnem to nie . Bo szczęki jeszcze dodatkowo mają zapinki i ich nie zdejmiesz bez zdejmowania bębna. Natomiast jeśli chodzi Ci o to że nacisnąć w taki sposób żeby szczęki się zeszły to pewnie tak można. ale nie bardzo wiem po co. Jeśli zdejmiesz koło i próbujesz zdjąć bęben i bęben Ci się nie obraca to radzę poluzować linkę od ręcznego założyć koło pokręcić kilka razy i na 100% szczęki się rozejdą. Problem ze zdjęciem bębna leży po stronie że tak powiem łożyska. Tam bęben najmocniej się trzyma. Wystarczy kilka razy młotkiem lekko puknąć z kilku stron i podważając dwoma powiedzmy mocnymi śrubokrętami bęben powinien pomału schodzić.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-05-08, 10:13   #8
Arturek
Dukacz
 
Avatar Arturek
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Kraków
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2003
KR Kraków
Postów: 1 228
Domyślnie Re: jak ściągnąć bębny w tylnich kołach

Cytat:
Napisał SoYeR
Witajcie.Po raz kolejny proszę Was o pomoc.O
W dziale FAQ jest opis demontazu
http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=13184

Szczęk nie dociśniesz bo samoregulator jest właśnie po to aby były blisko bębna.
Teoretycznie możliwe, że masz wewnątrz bardzo wyrobione bębny i szczęki są w wewnętrznym zagłębieniu bębna

Odnośnie otworka z tyłu. Jak pamietam opis z TISu to powinny być plastikowe kołki. Te plastikowe kołki poruszają się podczas zaciągania hamulca. Mierzy się o ile przesywają się kołki. Należy zsumować wynik i sprawdzić czy jest zgodny z danymi katalogowymi. Jeśli kołki poruszają się za mało to wtedy sprawdza się czy coś nie jest zatarte / zapieczone (np. linka).

pozdrawiam
Arturek
Arturek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-08, 16:22   #9
SoYeR
Turysta
 
Avatar SoYeR
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Dzierżoniów
Postów: 34
Domyślnie

dzięki wielkie wszystkim,bardzo mi pomogliście. Okazało się że szczęki wytarły w bębnie rowek i się w nim zagłębiły - dlatego niemożna było ściągnąć bębna z piasty. Ale kilka energicznych ruchów kołem z bębnem i szczęki puściły po ściągnięciu bębna okazało się że mam ok.1mm okładziny ściernej na szczękach więc za 85zł kupiłem komplecik i na dniach zabieram się do wymiany szczęk. Dzięki za opisy kolejnych etapów wymiany szczęk, zaoszczędzą mi one na pewno wiele pracy i czasu. Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam
SoYeR jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-15, 09:45   #10
Gacymir
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar Gacymir
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2007
ZDR powiat drawski (Drawsko Pomorskie)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Czy ktoś jest w stanie przyblizyć mi gdzie znajduje się dokładnie otwór serwisowy do oceny okładzin na szczękach? W tym temacie pojawiła się wypowiedź, że z tyłu bębna, ale szczerze mówiąc nie wiem gdzie ten tył miałby być Chyba, że chodzi tutaj o tarczę kotwiczną?
Gacymir jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-15, 11:03   #11
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gacymir Zobacz post
Chyba, że chodzi tutaj o tarczę kotwiczną?
Właśnie o to chodzi, od środka pojazdu zaglądasz. Ale ciulowato/mało co przez to widać (przynajmniej w bębnach dla vw ag tak jest).
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-15, 11:13   #12
Gacymir
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar Gacymir
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2007
ZDR powiat drawski (Drawsko Pomorskie)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Ok, dzięki za potwierdzenie Temat zaczął się tak w ogóle, z chęci obejrzenia szczęk, a tym samym zdjęcia bębna. Próbowałem to zrobić metodą zalecaną przez Forda, czyli poprzez odkręcenie 4 śrub piasty od strony zawieszenia, ale niestety poległem na czujniku ABS. Śruba trzymająca wtyczkę była tak skorodowana, że ukręciłem jej łeb, a tej wtyczki za nic nie idzie ruszyć. Macie może na nią jakiś sprytny patent?

Dzięki z góry za pomoc
Gacymir jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-10-15, 00:12   #13
tttlll
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Skąd: Stolica
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 3
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gacymir Zobacz post
Ok, dzięki za potwierdzenie Temat zaczął się tak w ogóle, z chęci obejrzenia szczęk, a tym samym zdjęcia bębna. Próbowałem to zrobić metodą zalecaną przez Forda, czyli poprzez odkręcenie 4 śrub piasty od strony zawieszenia, ale niestety poległem na czujniku ABS. Śruba trzymająca wtyczkę była tak skorodowana, że ukręciłem jej łeb, a tej wtyczki za nic nie idzie ruszyć. Macie może na nią jakiś sprytny patent?

Dzięki z góry za pomoc
A niepotrzebnie dotykałeś się czujnika, bo jak odkręciłeś piastę z czterech śrub to wystarczyło wypiąć wtyczkę od czujnika koło wahacza, odczepić przewód z mocowań i bęben wyszedłby razem z czujnikiem bez jego demontażu.
tttlll jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-10-15, 19:19   #14
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

myślę,że najlepszy sposób oceny stanu okładzin jest ściągnięcie bębna.U mnie zawsze towarzyszy temu gruby płaski śrubokręt(lub mały łom) + 5kg młotek.Na dzień dobry ładuję dookoła młotkiem a później wkładam łom w szczelinę i lekko stukam w bęben= bęben się zsuwa.sporo zanieczyszczeń wewnątrz murowane
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-10-15, 08:43   #15
Gacymir
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar Gacymir
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2007
ZDR powiat drawski (Drawsko Pomorskie)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Tak, słyszałem też o tej metodzie, ale problem polega na tym, że potem trzeba mieć klucz dynamometryczny żeby z odpowiednim momentem dokręcić nakrętkę centrującą łozyska...a takiego klucza ni mom
Gacymir jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-10-15, 16:08   #16
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

ja nie miałem dokręcane tym kluczem bo jestem na etapie naprawy ręcznego i nie było jak zablokować bęben żeby dokręcić kluczem dynamometrycznym.Było dokręcane kluczem pneumatycznym
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Grzeją się bębny Lukas_power Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 15 27-11-13 21:43
[MK1] Gorące bębny - pytanie Dj_Kris007 Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 5 02-10-12 10:27
[MK1] Grzejące sie bębny. falekluk Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 7 28-05-12 22:06
Bębny slawekm Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 2 22-08-08 13:12
Bębny czy tarcze Agata Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 14 05-10-05 08:36

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u