Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 10-08-14, 13:11   #1
hindus
Turysta
 
Avatar hindus
 
Zarejestrowany: Jun 2014
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 12
Domyślnie Chrupnięcie po zmianie biegu

Witam, miesiąc temu stałem się posiadaczem Focusa MK2 po FL z 2008 roku (1.6 tdci 90km). Jestem bardzo zadowolony i powoli uczę się samochodu (przesiadłem się z Astry i to jeszcze w benzynie), jest trochę różnic ale do rzeczy: czasami po zmianie biegu z 1 na 2, sekundę albo coś koło tego po zmianie (nie w momencie zmieniania), słyszę takie jakby ciche pojedyncze chrupnięcie.
Nie zdarza się to zawsze, na początku myślałem, że na coś najechałem albo sprzęgła nie docisnąłem, ale nie. Dzieje się to niezależnie od stopnia rozgrzania silnika (raz jak wjeżdżałem do garażu po trasie, raz zaraz po ruszeniu, potem przy ruszaniu spod sklepu (kilkaset metrów dalej po wyłączeniu silnika) znowu. Ale wczoraj np. w ogóle nie chrupało. Martwić się tym, czy to może być jakaś losowa i nieznacząca przypadłość? Skrzynia chodzi ok (przynajmniej tak mi się wydaje, nie mam porównania do innego Forda), przed zakupem byłem z nim w ASO na przeglądzie i niczego nie wykryli, a to było niecałe tysiąc kilometrów temu. Będę wdzięczny za radę, zwłaszcza teraz, póki nie mam jeszcze tego osłuchania samochodu, żeby wykryć, że "coś chodzi inaczej niż zwykle". Pozdrawiam!
hindus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-14, 18:24   #2
MichalST
Dukacz
 
Avatar MichalST
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
2.5 DuratecST 225KM manual
2004
Postów: 1 420
Garaż
Domyślnie

Sprawdź poziom oleju w skrzyni. Ewentualnie uzupełnij brak lub wymień i zalej skrzynię nową porcją. Jeśli nie pomoże, a masz zdrowe uszczelniacze możesz spróbować wlać olej ponad poziom graniczny. Mnie po paru miesiącach z przelanym poziomem zgrzyty ustały a myślałem że mam już dwumas do wymiany (też była tragedia z biegu 1 na 2).
__________________
FF mk2 5cyl + EMU, jedyny w PL 2.4 + T, pakiet polift ST i wiele, wiele innych...
MichalST jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-08-14, 09:23   #3
ricardo55551
Turysta
 
Avatar ricardo55551
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: LUBLIN
1.6 DuraTorq 109KM manual
grudzień
2004
Postów: 14
Domyślnie

Cytat:
Napisał hindus Zobacz post
Witam, miesiąc temu stałem się posiadaczem Focusa MK2 po FL z 2008 roku (1.6 tdci 90km). Jestem bardzo zadowolony i powoli uczę się samochodu (przesiadłem się z Astry i to jeszcze w benzynie), jest trochę różnic ale do rzeczy: czasami po zmianie biegu z 1 na 2, sekundę albo coś koło tego po zmianie (nie w momencie zmieniania), słyszę takie jakby ciche pojedyncze chrupnięcie.
Nie zdarza się to zawsze, na początku myślałem, że na coś najechałem albo sprzęgła nie docisnąłem, ale nie. Dzieje się to niezależnie od stopnia rozgrzania silnika (raz jak wjeżdżałem do garażu po trasie, raz zaraz po ruszeniu, potem przy ruszaniu spod sklepu (kilkaset metrów dalej po wyłączeniu silnika) znowu. Ale wczoraj np. w ogóle nie chrupało. Martwić się tym, czy to może być jakaś losowa i nieznacząca przypadłość? Skrzynia chodzi ok (przynajmniej tak mi się wydaje, nie mam porównania do innego Forda), przed zakupem byłem z nim w ASO na przeglądzie i niczego nie wykryli, a to było niecałe tysiąc kilometrów temu. Będę wdzięczny za radę, zwłaszcza teraz, póki nie mam jeszcze tego osłuchania samochodu, żeby wykryć, że "coś chodzi inaczej niż zwykle". Pozdrawiam!
I co zrobiłeś coś z tym chrupaniem ? Pytam bo mam identyczny objaw pojawiający sie w nieregularnych odstępach co około 2-4 miesiące z różnym natężeniem. Czasami dochodzi do tego że przy ruszaniu mam odczucie , że coś przyhamowuje i blokuje silnik i muszę nieźle dodać gazu żeby jechał dalej " takie szepnięcie". Już nawet zbierałem sie do mechanika żeby coś z tym zrobić, ale nagle przestawało więc nawet nie mógł bym pokazać o co chodzi. Teraz od jakiegoś miesiąca jest ok żadnych oznak, ale mnie to niepokoi. moja foka to MKII 1.6 tdci.
__________________
Find one's way
ricardo55551 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-08-14, 18:55   #4
hindus
Turysta
 
Avatar hindus
 
Zarejestrowany: Jun 2014
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 12
Domyślnie

No właśnie jeszcze nic nie zrobiłem, nie powtarza się to często, chociaż przynajmniej raz na kilka odpaleń. Zastanawiam się, czy to nie kwestia sprzęgła, bo chrupnięcie czuć jakby na pedale, ale nie wiem czy to nie złudzenie. Ogólnie jest bardzo ciche, nie ma przy tym żadnego oporu czy czegoś, po prostu dźwięk i mikrowibracja pod stopą. Niestety nie mam jak samodzielnie sprawdzić poziom oleju w skrzyni, więc o ile nic nie będzie się pogarszać, przy najbliższym przeglądzie zgłoszę to po prostu mechanikowi.
hindus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-08-14, 19:44   #5
ricardo55551
Turysta
 
Avatar ricardo55551
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: LUBLIN
1.6 DuraTorq 109KM manual
grudzień
2004
Postów: 14
Domyślnie

Raczej wątpię żeby to był poziom oleju. Bo tak na logikę przy niskim poziomie oleju taka dolegliwość nie powinna występować samoczynnie a u mnie tak jest i tak jak napisałem nie mam już tego kilka tygodni. A mam identyczne objawy ja Ty po przełączeniu z 1 na 2. U mnie dźwięk dochodzi tak jakby, ze skrzyni na pedale nic nie czuje. Czasami mam też tak, że na wolnych obrotach co jakieś 8 -10 sekund na jałowym biegu, obroty samoczynnie podskakują minimalnie ale to czuć i widać na obrotomierzu. A jak nie jest na luzie czyli podczas jazdy czuje delikatne szepnięcie co jakiś czas tak ja bym trącił pedał hamulca, ale teraz od kilku tygodni jest OK. Opisane wyżej dolegliwości moja foczka ma od około 6 mies.
__________________
Find one's way

Ostatnio edytowane przez ricardo55551 ; 21-08-14 o 19:46
ricardo55551 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-08-14, 22:19   #6
wierha
Turysta
Grupa: WLKP
 
Avatar wierha
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Skąd: Luboń
Ford Focus II FL
kombi
2.0 Duratec 145KM manual
marzec
2008
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 41
Garaż
Domyślnie

podpinam się pod temat. w mojej foce jest tak: po uruchomieniu zimnego silnika i bardzo spokojnym ruszeniu na 1. potem wpinam 2 i obroty silnika spadają na około 1200 obr/min powoli przyśpieszam i przy 1500 obr/min czuje takie delikatne chrupnięcie. Na już uruchomionym ciepłym silniku tego nie czuć. Ciągle mnie to zastanawia co to jest ??
wierha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-08-14, 15:18   #7
hindus
Turysta
 
Avatar hindus
 
Zarejestrowany: Jun 2014
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 12
Domyślnie

A jesteś pewien, że jest to uzależnione od obrotów? Specjalnie wczoraj przy wyjeżdżaniu na ulicę wrzuciłem dwójkę i obserwowałem obroty, trzymałem je na 1200 tocząc się powolutku i chrupnęło cichutko dopiero po paru sekundach takiej jazdy (coś koło 3 - 5 sekund) więc może po prostu po takim samym czasie dochodzisz akurat do 1500?
hindus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-08-14, 20:11   #8
wierha
Turysta
Grupa: WLKP
 
Avatar wierha
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Skąd: Luboń
Ford Focus II FL
kombi
2.0 Duratec 145KM manual
marzec
2008
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 41
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał hindus Zobacz post
A jesteś pewien, że jest to uzależnione od obrotów? Specjalnie wczoraj przy wyjeżdżaniu na ulicę wrzuciłem dwójkę i obserwowałem obroty, trzymałem je na 1200 tocząc się powolutku i chrupnęło cichutko dopiero po paru sekundach takiej jazdy (coś koło 3 - 5 sekund) więc może po prostu po takim samym czasie dochodzisz akurat do 1500?
Dziś specjalnie na to zwróciłem uwagę. Chrupnęło przy 1500, będę to jeszcze sprawdzał.
wierha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-09-14, 09:37   #9
Michał7788
Turysta
 
Avatar Michał7788
 
Michał
Zarejestrowany: Dec 2012
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
październik
2008
Postów: 48
Garaż
Domyślnie

Panowie widze że to nie odosobniony przypadek. Ja rowniez mam taki problem. Czy ktos znalazł przyczyne tego problemu? Osobiscie odczuwam to rowniez na pedale gazu.
Michał7788 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-09-14, 21:25   #10
wierha
Turysta
Grupa: WLKP
 
Avatar wierha
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Skąd: Luboń
Ford Focus II FL
kombi
2.0 Duratec 145KM manual
marzec
2008
PZ powiat poznański (Poznań)
Postów: 41
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Michał7788 Zobacz post
Panowie widze że to nie odosobniony przypadek. Ja rowniez mam taki problem. Czy ktos znalazł przyczyne tego problemu? Osobiscie odczuwam to rowniez na pedale gazu.
znalazłem coś takiego:

http://forum.fordclubpolska.org/show...test+pompy+abs
wierha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-10-14, 13:26   #11
hindus
Turysta
 
Avatar hindus
 
Zarejestrowany: Jun 2014
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
GWE powiat wejherowski (Wejherowo)
Postów: 12
Domyślnie

To chyba właśnie to. Przez ostatnie 2 tygodnie zwracałem uwagę na prędkościomierz w momencie chrupnięcia i za każdym razem jest to moment po przekroczeniu 20 km/h. Dobre znalezisko, gratuluję
hindus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Dziwne stuki po zmianie biegu mleko Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 1 27-01-13 06:34
[MK1] 1.6B Stukanie/tarcie przy zmianie biegu na dwójkę i trójkę kurczak80 Silnik i skrzynia 0 10-08-11 16:06
[MK1] 2.0B Problem z ssaniem i inne ,szarpie przy zmianie biegu. optymista_bc Silnik i skrzynia 1 06-07-11 19:20
cos się zapycha przy zmianie biegu maksiu78 Elektryka, audio i alarmy 3 27-02-10 18:39
[MK1] Wysokie obtoty przy zmianie biegu psycholek Silnik i skrzynia 3 01-11-09 10:02

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u