Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 10-02-14, 00:04   #1
Kris_ek
Sympatyk
 
Avatar Kris_ek
 
Krzysiek
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Biała Podlaska
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
grudzień
2002
LB Biała Podlaska
Postów: 104
Garaż
Domyślnie Przejściówka - interfejs sterowania z kierownicy radiem Blaupunkt - zrób to sam

Witam,

Ostatnio zmieniłem w swoim Focusie już wysłużone radio CD6006E, które grało bardzo ładnie, aż do momentu gdy wysypały się trybiki w zmieniarce . Kupiłem wtedy radio Blaupunkt Toronto 400BT, które też gra też dobrze i można sobie posłuchać muzyki z telefonu przez BT, ale ma jedną wadę - nie da się do niego podłączyć bezpośrednio fordowskego sterowania z kierownicy.

Rozejrzałem się wtedy za kupnem przejściówki Ford-Blaupunkt, ale cena za jaką można ją kupić bardzo mnie zaskoczyła... Trzeba dać co najmniej 130zł za taką przejściówkę , nie jestem co prawda z dawnej stolicy Polski ale pomyślałem, ze tyle to na pewno za nią nie zapłacę.

Znam się trochę na elektronice i programowaniu, wiec zacząłem szukać po sieci jak steruje się radiami Blaupunkt i znalazłem

Otóż steruje się bardzo prosto... wystarczy szeregowo przesłać kilka impulsów w ściśle określonym czasie i w zależności od szerokości tych impulsów radio zrobi ciszej, głośniej lub zmieni stację...

Więc czemu by nie zrobić samemu takiej przejściówki? Koszt zakupu wszystkich elementów niezbędnych do jej wykonania wynosi ok 20zł.

Dobra, po tym długim wstępie zabieramy się za robotę:

W chyba każdym radiu znajduje się złącze MiniISO składające się z trzech części. Środkowa część, do której pasuje zielona wtyczka oznaczona jest najczęściej MiniISO C2. Jest w niej wejście do pilota zdalnego sterowania radiem i wyjście do ewentualnego zasilania pilota/przejściówki.

W gnieździe C2 interesujące nas sygnały to:
pin 10 - wyjście zasilania dla przejściówki +12V
pin 11 - wejście sygnału sterującego (0..5V)
pin 12 - masa zasilania i sygnału sterującego.



Na poniższym rysunku przedstawiony jest przebieg czasowy sygnału sterującego:



jak widać na wystarczy tylko na wejściu sterującym ustawić stan niski potem wysoki o takim samym czasie trwania tr i na koniec stan niski na 660us. Stanem spoczynkowym dla linii sterującej jest stan wysoki. Czas trwania stanu tr odpowiadający naciśnięciu poszczególnych przycisków powinien wynosić:

. 2ms
Vol+ 2.6 ms
Vol- 3.2 ms
UP 3.8 ms
DOWN 4.4 ms
MUTE 5 ms
RIGHT 5.6 ms
LEFT 6.2 ms
SRC 6.8 ms
OK 7.4 ms
SRC 6.8 ms

przy przytrzymaniu przycisku cykl wysyłania rozkazu odbywa się odstępach 100ms.

Jak wiadomo w Fordzie sterowanie z przycisków z kierownicy odbywa się przez zmianę rezystancji pomiędzy liniami sterującymi - przewody biało/czarny i brązowo/żółty (w module z przyciskami jest drabinka rezystorowa, gdzie naciśnięcie przycisku w pilocie powoduje dołączenie odpowiedniego rezystora do linii sterujących).

Rezystancja linii dla poszczególnych przycisków ma się następująco:

Vol+ 147Ω
Vol- 55Ω
Seek+ 300Ω
Seek- 560Ω
Mode 1kΩ
stan spoczynkowy 5kΩ

Mając powyższe dane wystarczyło tylko zaprzęgnąć do pracy jakiś mikrokontroler, który mierzyłby napięcie na jednym ze swoich wejść wynikające z dzielnika napięcia (jakiś rezystor i rezystancja pilota przy kierownicy) i w zależności od tego napięcia wysyłałby szeregowo sygnał do radia.

Wykonałem taki oto układ, którego schemat jest poniżej:



powstał wiec prototyp, który zmontowałem szybko "na pająka", napisałem program pod mikrokontroler Atmega8, wgrałem do procka, kilka prób z doborem czasu impulsów i powstał taki układ:



Jak widać wszystko się zmieściło w małej obudowie od pilota-breloka.

Oczywiście nie da się wykorzystać wszystkich dostępnych funkcji z racji tego, że przy kierownicy mamy tylko 5 przycisków wiec przyporządkowałem je sobie następująco:

Vol+ = Vol+
Vol- = Vol-
Seek+ = RIGHT
Seek- = LEFT
Mode = SRC

Do radia przejściówka podłączona jest przez odpowiednią wtyczkę Mini ISO C2, którą bez problemu można kupić w sklepie/serwisie gdzie montują radia samochodowe, natomiast przy podłączeniu od strony instalacji samochodowej jest pewien problem... Nigdzie nie znalazłem odpowiedniego gniazda, a nie chciało mi się demolować oryginalnego radia dla tego gniazda. Ostatecznie zastosowałem dwa piny typu goldpin, które po prostu trzeba włożyć w dziurki we wtyczce, ewentualnie trochę je podgiąć, aby dobrze stykało i zabezpieczyć je taśmą izolacyjną przed wypadnięciem. Pczywiście kolejność włożenia pinów we wtyczkę od przycisków nie ma znaczenia - można je włożyć odwrotnie i też będzie działać.

Tak wygląda podłączenie do przycisków z kierownicy:



i cała przejściówka:



Testuje swoje urządzenie od kilku dni i sprawdza się bardzo dobrze. Nie podoba mi się tylko jedna rzecz. Otóż nawet przy krótkim naciśnięciu przycisków głośności - dosłownie kliknięciu, radio zmienia głośność o dwie jednostki. Sprawdzałem program, instrukcja zmiany głośności wysyłana jest jeden raz, wiec pewnie ten typ tak ma. Może ktoś z Was ma kupioną "markową" przejściówkę to niech się podzieli informacją, czy też występuje taka sytuacja przy zmianie głośności.


Jak ktoś z Was jest ogarnięty w posługiwaniu się lutownicą to polecam wykonanie sobie takiego układu. Zdaję sobie sprawę z tego, że samodzielne wykonanie przejściówki z uwagi na fakt zastosowania mikrokontrolera, pod który trzeba napisać program i wgrać go do pamięci flash może być kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do wykonania.
Myślę ze powyższy opis jest wystarczający nawet dla początkujących programistów w Eclipsie, AVR Studio bądz w Bascomie. W razie potrzeby służę pomocą.

W przypadku Waszego zainteresowania wykonaniem mojej przejściówki udostępnię ze free w tym poscie plik .hex z wsadem do Atmegi8. W ostateczności gdyby ktoś chciał to w wolnej chwili mogę zaprogramować procek lub wykonać przejściówkę i wysłać za koszt części + + koszty wysyłki.


pozdrawiam

Krzysiek
__________________
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Mark Twain
Kris_ek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Manetka sterowania radiem - Pytanie Pielgrzym Elektryka, audio i alarmy 2 12-06-12 13:36
[MK1] interfejs do sterowania radiem z kierownicy Triam Elektryka, audio i alarmy 6 25-05-10 23:58
[MK1] Manetka sterowania radiem cocolino Elektryka, audio i alarmy 2 29-10-09 13:55
Manetka sterowania radiem marvin_PL Elektryka, audio i alarmy 1 18-10-09 15:47
pilot do sterowania radiem sure Elektryka, audio i alarmy 23 08-05-09 16:57

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u