Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 07-03-17, 21:23   #1
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie "Zalecenia" Forda co do właściwego oleju - prawda czy fikcja

Przejrzałem forum ale nie znalazłem interesującej mnie informacji, stąd zdecydowałem się napisać ten post.

Interesuje mnie czy ktoś z Was "odważył" się stosować w silniku swojego Forda olej o innej lepkości niż "zalecany" (czyli 5W30)?? Jeżeli tak to na jaki zmieniliście i jakie odczucia macie po takiej zmianie.

Zastanawiam się mocno nad zmianą oleju w silniku 2.0 Duratec-HE (2005 rocznik) z "zalecanego" przez Forda czyli 5W30 na olej o lepkości 5W40.


Z Ford Polska nie dało się "wydębić" nic poza suchą informacją, że oni zalecają olej o lepkości 5W30 i nie wiedzą co może się stać przy stosowaniu innego oleju w tym silniku. W związku z powyższym postanowiłem zasięgnąć informacji u producentów olejów na temat czy olej 5W30 jest faktycznie taki super, a 5W40 "zniszczy" silnik w Fordzie. Konsultowałem się z większością "liczących się" producentów olejów, pytając o różne zagadnienia związane z olejami. Z przekazanych informacji nasuwają się m.in. takie wnioski:

1) producenci samochodów (a ściślej silników) dążą do spełniania coraz bardziej wyżyłowanych norm emisji (EURO) i osiągają to między innymi przez zmniejszenie zużycia paliwa dzięki stosowaniu coraz "rzadszych" olejów, które stawiają niższe opory w silniku. Stąd obecnie Ford zaleca już nawet olej o lepkości 5W20. Jednakże odbywa się to kosztem trwałości samego silnika - po prostu producentom mniej zależy na lepszym zabezpieczeniu silnika, a bardziej na spełnieniu wyższej normy EURO, a to zapewniają oleje o niższej lepkości czyli 5W30 zamiast 5W40.
2) i oczywiście ekologia - tu mały cytat jednej z info jakie otrzymałem "Normy emisji określają ile cząstek stałych auto może generować, ile CO2, ile CO oraz ile innych związków uznanych za niebezpieczne. Na emisję CO2 wpływa lepkość oleju, dlatego coraz częściej producenci sięgają po rozwiązanie typu FE. Oczywiście dla silnika jest to gorsze rozwiązanie, bo film olejowy jest znacznie cieńszy, przez co może dochodzić do jego zerwania i tarcia granicznego".
3) olej 5W40 lepiej zabezpiecza silnik niż olej 5W30 - w niskiej temperaturze płynność obydwu jest identyczna (5W) ale w wysokiej temperaturze "40" ma grubszy film olejowy stąd lepiej zabezpiecza ruchome części silnika, a przewaga oleju 5W30 jest jedynie w tym, że oszczędza paliwo - jednakże te oszczędności (wg większości producentów olejów) wynoszą zaledwie do ok. 1,5 - 2% czyli szału nie ma...
4) oleje 5W30 mają niższą lepkość HTHS (lepkość wysokotemperaturowa) niż oleje 5W40, a im wyższa lepkość HTHS tym lepsze bezpieczeństwo smarowania w wysokich temperaturach. Tu mogę dodać z własnego doświadczenia, że silnik w moim aucie przez półtora roku od zakupu chodził idealnie (bez stuków) gdy jeździłem głownie na krótkich trasach 10-30 km i olej nie osiągał zbyt wysokich temperatur, a wystarczyło, że raz kiedyś na trasie szybkiego ruchu "przegoniłem" auto z prędkością rzędu 160 km/h przez jakieś pół godziny (do tego latem) i olej 5W30 ... nie wytrzymał bo od tego czasu zaczęły się postukiwania. A miałem wtedy w silniku olej SynPower FE 5W30 firmy Valvoline więc górna półka, a pomimo tego "30" nie zabezpieczyła silnika właściwie. Gdybym wbrew "zaleceniom" producenta zalał silnik olejem 5W40 (zamiast 5W30) być może by do tego nie doszło...

Nie chcę wdawać się tu w "teoretyzowanie" więc chciałbym aby wypowiedziały się tu osoby, które dokonały zmiany lepkości oleju z "zalecanego" na inny i mogą coś powiedzieć konkretnie jak to wpłynęło na silnik...

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 07-03-17 o 21:35
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Magnetyzery do LPG i nie tylko, fikcja czy prawda? Kryst Tuning mechaniczny 9 30-11-05 13:33

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u