Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-11-14, 15:55   #1
sweetP
Turysta
Grupa: Lubelskie
 
Avatar sweetP
 
Paulina
Zarejestrowany: Jun 2011
Skąd: Dziki Wschód
Ford Focus II
HB 3D
2.0 Duratec 145KM manual
2005
Postów: 346
Garaż
Domyślnie 2.0B Problem z działaniem klapek w kolektorze dolotowym

Witam,

Mam problem, mianowicie nie wiem dlaczego nieodpowiednio działają w moim aucie klapki w kolektorze dolotowym. Na zgaszonym aucie klapki są otwarte (z tego co pamiętam ta dźwignia z prawej strony silnika znajduje się na dole). Po odpaleniu silnika dźwignia przesuwa się do przeciwnego położenia, klapki zamykają się... niestety przy dodawaniu gazu ani drgną, otwierają się dopiero w okolicach 4500 obr./min. Taka sytuacja skutkuje tym, że auto jest strasznie zamulone, zwyczajnie słabo jedzie, dopiero przy osiągnięciu 4500 obr./min podczas jazdy zaczyna się coś dziać.
Proszę o podpowiedzi co może być nie tak w moim aucie, jeżeli ktoś posiada jakieś schematy podłączenia urządzeń sterujących tymi klapkami to proszę o udostępnienie bo nie wiem czy wszystko jest odpowiednio podłączone.
Jeśli można to proszę nie pisać o wymontowaniu tych klapek, bo próbowałam jeździć z odłączonymi (zaślepiony przewód podciśnieniowy), samochód strasznie głośno chodzi i to na pewno nie jest to co powinno być. Chciałabym zrobić to jak należy i doprowadzić wszystko do ładu, klapki działają, pytanie brzmi - dlaczego otwierają się (i to dość gwałtownie) dopiero przy 4500 obr./min.
Z góry dzięki za pomocne podpowiedzi...
__________________

Naukę latania rozpoczynasz z workiem pełnym szczęścia i brakiem doświadczenia.
Cały bajer polega na tym żeby nabyć tego drugiego zanim skończy się to pierwsze.

Ostatnio edytowane przez sweetP ; 09-11-14 o 11:30
sweetP jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-14, 12:30   #2
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

Z tego co mnie uczono, to w zasadzie to tak może działać. Przymknięcie klapek wcale nie musi powodować tego, że auto jedzie gorzej. One z zasady zostają zamknięte do jakiejś tam prędkości obrotowej i/lub obciążenia powodując zwiększone zawirowanie dostającej się do komory spalania mieszanki. Bardziej homogeniczna mieszanka (lepiej wymieszana) = gładsze spalanie, więcej drobin paliwa ulega spalaniu całkowitemu = jesteś more eko (ten scenariusz powinien występować przy obciążeniach częściowych, a nie całkowitych).
Przypominam jednocześnie, że gazowanie samochodu do odcinki na parkingu nie powoduje jakiegokolwiek obciążenia silnika, tak więc na 95% wysterowanie klapek będzie miało zdwojony warunek:

osiągnąłeś obciążenie X ---------------->wysterowanie klapek

i/lub

osiągnąłeś prędkość obr. Y ------------>wysterowanie klapek


tylko po prostu nie zauważasz ich wysterowania, wypadałoby: wpiąć się powertrainem przez OBD i poszukać PID'a który definiuje sygnał 'na klapki' lub udać się na hamownie i sprawdzić na rolkach pod obciążeniem czy te klapki faktycznie działają tylko od tych 4,5k rpm czy może przy dużym obciążeniu wysterowują się szybciej. Bo ogólnie jeśli działają mechanicznie, to nie doszukiwałbym się w kompie jakichś specjalnych cudów. Wcześniej auto lepiej jechało?

Ostatnio edytowane przez drake ; 09-11-14 o 12:36
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-14, 16:22   #3
sweetP
Turysta
Grupa: Lubelskie
 
Avatar sweetP
 
Paulina
Zarejestrowany: Jun 2011
Skąd: Dziki Wschód
Ford Focus II
HB 3D
2.0 Duratec 145KM manual
2005
Postów: 346
Garaż
Domyślnie

Nie wiem jak auto jechało wcześniej, takie zostało kupione... Z pewnością klapki nie powinny się otwierać jednym ruchem przy prędkości obrotowej 4500 obr/min bo nie miałoby to żadnego sensu bo kto jeżdżąc na codzień kręci auto do takich obrotów... Z tego co wiem powinny pracować płynnie w zależności od prędkości obrotowej silnika i obciążenia...Mój focus w przedziale do 4500 obrotów przyspiesza bardzo słabo, problemem jest wyprzedzanie, auto zwyczajnie buczy a nie jedzie... Silnik 2.0 i moc 145KM w tak małym aucie powinna gwarantować dobre osiągi i elastyczność, tymczasem elastyczności nie ma żadnej, a problemem jest rozpędzenie auta do prędkości 160 km/h... lepsze osiągi zapewnia silnik 1.4 w VW golfie... Z pewnością nie powinno tak być.
Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły co to może być proszę o pomoc...
__________________

Naukę latania rozpoczynasz z workiem pełnym szczęścia i brakiem doświadczenia.
Cały bajer polega na tym żeby nabyć tego drugiego zanim skończy się to pierwsze.
sweetP jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-11-14, 09:16   #4
Gimnastikball
Turysta
 
Avatar Gimnastikball
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Czelabińsk
Ford Focus I FL
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
2003
PNT powiat nowotomyski (Nowy Tomyśl)
Postów: 726
Garaż
Domyślnie

Tak defacto to ten silnik zaczyna jechac od 4 k rpm.
W Twoim przypadku zaczął bym od sprawdzenia kata, mozliwe że popekal. Rozumiem ze check nie swieci ? Jakies roznicena zimnym/cieplym silniku ? EEwentualnie stawiam jeszcze na pęknięcie kolektora wydechowego z wiadomych przyczyn . Auto tez nie pojedzie jak powinno. Sprawdz dobrze kolektor. Tylko tam jest kujowe dojscie no i kolektor razem z katem
Gimnastikball jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-11-14, 20:41   #5
kabar
Turysta
Grupa: WLKP
 
Zarejestrowany: Sep 2014
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
2004
Postów: 8
Domyślnie

mam taki sam silnik, (nie)stety nie grzebalem przy klapkach do tej pory, nie bylo takiej potrzeby, wiec nie do konca wiem o jakiej dzwigni mowisz, ale jak wrzucisz jakas fote to moge sprawdzic jak to dziala u mnie. nie narzekam na zwawosc samochodu

i to gruba przesada ze "ten silnik zaczyna jechac od 4k rpm". fakt, lubi wysokie obroty, ale bez przesady

btw - jak sie ma Twoja dwumasa?

Ostatnio edytowane przez kabar ; 16-11-14 o 20:44
kabar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-18, 14:14   #6
modytom
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Chorzów
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
2009
Postów: 57
Garaż
Domyślnie

Do autora - jak rozwiązałeś problem klapek?

czy jak je wywale muszę je wyprogramować z ECU?
modytom jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] 1.6 SE Bulgotanie w kolektorze dolotowym. Eko Silnik i skrzynia 60 21-08-15 12:41
[MK2] 1.6B Czujnik cisnienia w kolektorze dolotowym mario1616 Elektryka, audio i alarmy 1 13-07-13 22:17
[MK1] Czujnik położenia klapek w kolektorze St 170 Przemo1989 Silnik i skrzynia 2 05-07-12 23:35
Zaślepienie EGR a syf w kolektorze dolotowym marcin9913 Silnik i skrzynia 16 20-04-07 22:05

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u