Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 15-10-10, 21:48   #1
mlud
Turysta
 
Avatar mlud
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Leszno k. Warszawy
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2006
Postów: 65
Domyślnie P242F i DPF

założyłem nowy wątek bo nie radzę sobie z problemem mimo przeczytania wszystkich informacji z forum. Auto obecnie ma przejechane 180k km

Tydzień temu podczas jazdy w korku zapaliła mi się kontrolka "lampka ostrzegawcza usterki układów silnika"(zębatka) i drastycznie spadła moc. Mechanik stwierdził błąd P242F, który nie dawał się wykasować.
Następnego dnia rano pojawiła się dodatkowo kontrolka "lampka ostrzegawcza silnika"(silniczek). Mechanikowi o cudo udało się wykasować błąd i auto wróciło do swojej mocy. Na wszelki wypadek zrobiłem sobie godzinną wyprawę z obrotami 3000 i niby wszystko jest ok. Wczoraj zobaczyłem jednak, że przybywa mi oleju. Zlałem ok. 0,5l ale dziś zobaczyłem, że powoli ponownie go przybywa. I teraz:
- w ramach błędu P242F zaproponowano mi uzupełnienie płynu EOLYS
- sugerowano czyszczenie DPFa

moje wątpliwości:
- jeśli nie pali się żadna kontrolka i nie wywala błędów, to czy jest możliwe, że zabrakło płynu w DPFie? Jest konieczne jego uzupełnianie?
- czy możliwe jest że filtr się sam przepali i olej nie będzie przybierał?
- czy jest możliwe fizyczne wyczyszczenie DPFa?

z góry dzięki za wskazówki.
mlud jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-10-10, 22:33   #2
krzysieksp
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Skąd: Oświęcim
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2006
Postów: 65
Garaż
Domyślnie

wg ksiązek wymiana filtra jest po 120.000 km czyli jakies 60.000 temu.
krzysieksp jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-10-10, 01:03   #3
GCSheko
Byznesmen
Grupa: Małopolska
 
Avatar GCSheko
 
Grzegorz
Zarejestrowany: Aug 2010
Skąd: Kraków
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
październik
2016
KR Kraków
Postów: 3 075
Domyślnie

...masz opisy ludzi kturzy mają dużo mniejsze przebiegi i usunęli DPF tylko dlatego że im oleju (olej napędowy w oleju silnikowym) przybywało...
...można wyczyścić DPF fizycznie (chemicznie)...ale jeśli filtr stracił swoje właściwości, to pomoże tylko na chwilkę
__________________
Wypożycz Focus RS 3 za 450zł.
http://gcscars.pl/
https://www.facebook.com/GCSTuning
GCSheko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-10-10, 09:12   #4
mlud
Turysta
 
Avatar mlud
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Leszno k. Warszawy
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2006
Postów: 65
Domyślnie

auto kupiłem rok temu z niemiec z przebiegiem 147k(zakładam, że prawdziwy), więc jest szansa, że filtr jest wymieniony. Obecne 180k wyglądało mi na brak płynu EOLYS, tylko dlaczego błąd przestał wyskakiwać?
No i.. czy mechanizm DPF działa tak, że jak zabraknie płynu EOLYS, to ładuje więcej oleju napędowego i wtedy pojawia się on w oleju?(to by sugerowało brak EOLYS). Zastanawiam się non stop co zrobić lepiej:
- poczekać co się stanie (kontrolka przestała świecić, a nóż filtr się przepalił i jest ok a olej sam przestanie przybywać)
- dolać płynu EOLYS (minęło 180k, więc może go zabrakło i teraz DPF wspomaga się olejem napędowym, po dolewce wszystko wróci do normy)
- wywalić fizycznie filtr (to niby oczywiste ale najbardziej kosztowe)
mlud jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-10-10, 10:30   #5
GCSheko
Byznesmen
Grupa: Małopolska
 
Avatar GCSheko
 
Grzegorz
Zarejestrowany: Aug 2010
Skąd: Kraków
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
październik
2016
KR Kraków
Postów: 3 075
Domyślnie

...poczekać....sprawdzić poziom eolys (zbiorniczek wystarcza na ok 60tkm)..
..brak płynu powoduje nieskuteczne dopalanie...
...co do kosztów...to jazda na ropie w oleju może być dużo droższa od usługi wywalenia DPF
__________________
Wypożycz Focus RS 3 za 450zł.
http://gcscars.pl/
https://www.facebook.com/GCSTuning
GCSheko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-10-10, 22:25   #6
mlud
Turysta
 
Avatar mlud
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Leszno k. Warszawy
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2006
Postów: 65
Domyślnie

dzięki GCSheko. Sprawdzę zatem ile jest płynu EOLYS i poczekam na rozwój sytuacji. To właśnie chciałem uczynić, więc cieszę się że bardziej doświadczone osoby podzielają moją opinie.
Swoją drogą ... zna ktoś jakąś sprytną ,metodę na sprawdzenie poziomu tego płynu?

Czyli ropa w oleju bierze się z nieskutecznego dopalania w DPFie? Chciałbym zrozumieć przebieg procesu.
mlud jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 09:09   #7
COACH
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Postów: 25
Garaż
Domyślnie

Jeśli mogę się przyłączyć to podziele się swoimi spostrzeżeniami. Jeśli masz 180 najechane to na Twoim miejscu nie bawiłbym się w dolewanie eolysu i robienie czegokolwiek z DPFem tylko dołożył kilka stówek i raz na zawsze się go pozbył tak jak podpowiada GCSheko. Ja u siebie uzupełniałem przy 155 tyś ale poza tym, że zapaliła mi się kontrolka i komputer wywalił usterkę układu silnika nic się nie działo, samochód pracował normalnie, nie stracił mocy, przejechałem tak jeszcze chyba ok 150 km bo była to sobota i nie mogłem znaleźć zakładu, który był otwarty. Eolys zakupiłem przez allegro w sklepie chyba Citroena z Gdyni, 450zł za 3l, wlałem chyba ok 1,8 l i niestety musiałem jeszcze podjechać na ustawienie limitera przebiegu na kolejne 60tysi. Całość kosztów tej operacji to ok 600zł, oczywiście dolewałem sam płyn gdyż w zestawie są odpowiednie rurki. W serwisie jak się dowiadywałem to koszt był coś koło 1000zł. Mój znajomy elektronik samochodowy wywala DPF-y ale akurat wtedy nie miał jeszcze programu do Focusa i się nie zdecydowałem ale teraz tylko czekam na okazję by go wywalić i zmienić oprogramowanie poprawiające osiągi. Co do przybywającego oleju, na jakich trasach jeździsz? Chodzi mi czy czasami nie robisz krótkich odcinków, wtedy silnik jest cały nierozgrzany i pracuje na zwiększonej dawce paliwa, do tego wolne obroty i być może dlatego część paliwa dostaje się do oleju? Ale oczywiście może być też zapchany DPF i też wtedy zwiększa dawkę paliwa i efekt może być podobny, ale to tylko moje spostrzeżenia. Ja też ostatnio myślałem że mi przybyło oleju, 5 dni temu wszedłem do kanału, spuściłem olej i równiutko 5,5 l, tyle ile wlałem czyli wszystko wygląda ok, przejechałem od wymiany ok 7 tyś km, oczywiście pod warunkiem, że nic nie bierze ale raczej nie A jakie spalanie pokazuje Ci komputer?
COACH jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 10:22   #8
Tata
Turysta
 
Avatar Tata
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: Tarnów
Inny
HB 3D
1.0 EcoBoost 100 KM manual
wrzesień
2018
KT Tarnów
Postów: 182
Garaż
Domyślnie

U mnie narazie nic się z DPFem nie dzieje, ale tylko czekam na jakąś lewa kasę i od razu wywalam to cholerstwo. Przy poprzedniej zmianie oleju, pomiędzy wymianami ilość jego wzrosła z 3/4 do full przez jakieś 13000, teraz mam od zmiany ponad 11000 i dalej jest 3/4 jak było, ale przy tej zmianie zdecydowanie więcej waliłem długich tras. Wczoraj usłyszałem, że znajomy zatarł Mazdę 6 z silnikem 2.0 citd 2008r, przy przebiegu 80000, werdykt - za bardzo rozrzedzony olej przez dpf... A to z tego co wiem, ten sam silnik co w moim focusie.
Na tę chwilę mam 111000, kupiłem go jak miał 85000 i miał 2,5 roku, więc zakładam że przebieg moze być realny, nigdy nie zaglądalem do zbiornika na plyn, nie miałem widocznych problemów z dpfem ( nie licząc dużego spalania na mieście), ale mimo to zdecydowałem się na usunięcie. Srał pies ekologów, wieloryby, walenie i inne żuczki, za bardzo lubię moje auto i nie mam kasy na nowy silnik!
Tata jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 12:35   #9
mlud
Turysta
 
Avatar mlud
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Leszno k. Warszawy
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2006
Postów: 65
Domyślnie

odnośnie trasy to przeważnie robię odcinki ~30km. Niestety 5-10km ostatnich to korki. Wcześniej (przed zapaleniem kontrolek), nie pojawiały się takie problemy. Poziom oleju był bardzo ładnie trzymany... poziom oleju sprawdzam natomiast na bagnecie.
Odnośnie spalania to kompa nie mam ale po ponownym zatankowaniu spalanie skoczyło z ~5,8 na ~6,6.
Cholera.. coraz bardziej myślę o usunięciu tego ciortostwa. Polecacie kogoś z Warszawy lub pod? Mieszkam 20km na zachód. Boje się trochę problemów, które mogą się pojawić po wywaleniu tego dziadostwa. Usterka pojawiła się pierwszy raz i teraz nawet nie daje o sobie znać.. (oprócz tego oleju). Po cichu ufam, że olej sie ustabilizuje i że wszystko wróci do normy ale chyba trzeba stawić czoło problemowi.
mlud jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 14:16   #10
Lelon
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Raszyn/Wawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 166
Domyślnie

Cytat:
Napisał mlud Zobacz post
Cholera.. coraz bardziej myślę o usunięciu tego ciortostwa. Polecacie kogoś z Warszawy lub pod? Mieszkam 20km na zachód.

Masters Tuning, powinni dać radę

Usunięcie tego dziadostwa to jedyne sensowne rozwiązanie.
Lelon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 14:19   #11
Adam Getka
Moderator
Grupa: Warszawa
 
Avatar Adam Getka
 
....
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Inny
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
czerwiec
2001
WE Warszawa Mokotów
Postów: 4 454
Domyślnie

Jest cały temat o usunięciu PDFa z happy endem.
__________________
DSG Das iSt Gówno
Adam Getka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 15:13   #12
GCSheko
Byznesmen
Grupa: Małopolska
 
Avatar GCSheko
 
Grzegorz
Zarejestrowany: Aug 2010
Skąd: Kraków
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
październik
2016
KR Kraków
Postów: 3 075
Domyślnie

...dzisiaj kolejny happy end...w 1.6 2005r. 173tkm. DPF poszedł na spacer i nie powrócił...za to przybiegły mustangi i na stałe się zadomowiły
__________________
Wypożycz Focus RS 3 za 450zł.
http://gcscars.pl/
https://www.facebook.com/GCSTuning
GCSheko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-10-10, 15:15   #13
Adam Getka
Moderator
Grupa: Warszawa
 
Avatar Adam Getka
 
....
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Inny
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
czerwiec
2001
WE Warszawa Mokotów
Postów: 4 454
Domyślnie

Ponawiam. Jest już jeden temat o usunięciu PDFa i proszę tam kontynuować takie dyskusje.
__________________
DSG Das iSt Gówno
Adam Getka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
filtr dpf


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u