Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 18-08-09, 16:05   #1
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie Przeguby, łozyska, opony, skrzynia...co buczy????

Moje autko:

Focus MKII 1.6 TDCi 2005 73 tyś km (sprowadzone z Niemiec w listopadzie przy przebiegu 63 tyś km)

EPIZOD 1:

Drżenie w przedziale 90-120 km/h przy obciążeniu

MECHANIK (nie ASO) : spore wyczuwalne luzy w przegubach, cały smar w okolicy oblepia podwozie

DZIAŁANIE : wymiana obu przegubów wraz z łożyskiem podpory prawej półosi (oryginalny komplet zakupiony w internetowym sklepie z częściami Forda)

EFEKT: drgania zniknęły

EPIZOD 2:

Po usunięciu usterki nr1 słyszalne stało się buczenie (typu łożyskowego "łuuułuuułuuu") wg mnie z lewej strony auta, niezależne od obciążenia, nasilające się znacznie przy skręcie w prawo, drżenie (mrówki) przenoszące się na kierownicę (efekt słyszalny głównie na IV biegu w okolicach 75-80 km/h)

MECHANIK: typowy objaw wskazujący na zuzycie łożyska przedniego lewego koła

DZIAŁANIE: wymiana piasty lewego przedniego koła

EFEKT: brak

MECHANIK: to w takim razie muszą być opony

DZIAŁANIE: zamiana kół w osi

EFEKT: brak

Potem mój wyjazd do Chorwacji...totalna masakra na lepszych drogach i z większym ciśnieniem w kołach jazda momentami jak na terenowych oponach

WIZYTA W ASO Forda Mysłowice: jazdy, trzepaki, geometria, zbieżność...zamiana kół na sprawdzone....i tutaj słyszalność buczenia spadła lecz przy skręcie w prawo była do wysłyszenia...przynajmniej przez mnie bo mechanik stwierdził, że to normalne i winne są moje opony

Opony mam od wiosny - zakupione nowe Bridgestone Turanza ER300

DZIAŁANIE: Założyłem po powrocie koła z zimówkami i poszurałem...jest wyraźniej cicho lecz jednak to buczenie jest dalej, przy skręcie słyszalne i mrowienie kierownicy

EFEKT: brak, wykluczam opony

MECHANIK: pozostaje skrzynia, to musi być mechanizm różnicowy (wyje jakieś łożysko w skrzyni)

DZIAŁANIE: zalałem skrzynię MOTULEM z MOS2 (do głośnych skrzyń), nie nastąpiła żadna zmiana w natężeniu dźwięku więc powątpiewam w tą skrzynię...powinno się chyba chociaż troszkę osłabić???

Buczy i mrowi jak dawniej...nie uśmiecha mi się wymiana skrzyni...jeśli efekt ma być taki jak do tej pory...a z drugiej strony wkjurz mnie to jak diabli...i nie mogę pozostawić tego bez diagnozy.

Pozostajecie mi Wy i Wasza wiedza i praktyka??? Jestem otwarty na kazde wskazówki i pomysły...lub proszę o wskazanie warsztatu, który mi w małych kosztach jest w stanie to zdiagnozować...tylko wybaczcie nie ASO (nasiedziałem się tam 3 godziny obserwując pozory działania....jednak z zerowym efektem...no nie może jakiś mądry wnisoek padł : na miękkich oponach mniej słychać buczenie...tylko, że aby ten efekt osiagnąć wystarczy również głośniej włączyć radio hehehehe

pozdrawiam i jeszcze raz sorry za dłuuuuuugi post
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-08-09, 16:29   #2
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

wymien drugie lozysko
serio, mialem debilny przypadek u siebie - buczalo i nikt nie mogl zdiagnozowac, wymiana jednego lozyska (ktore niby bylo w gorszym stanie) nic nie dalo, diagnozy zeszly wlasnie na mechanizm roznicowy i wymiane skrzyni - okazalo sie ze tak naprawde wyjechane bylo drugie lozysko
a co sie nameczylem to moje...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-08-09, 18:27   #3
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie

...może być...zwykle pierwsze pada łożysko prawego koła...tylko czemu wyje mocniej gdy go teoretycznie "odciążam"....czyli skręcam w prawo??? To też tłumaczyłoby dlaczego "fachman" w ASO twierdził, że to co słychać to prawa strona...(mi wydaje się, ze lewa).....ale muszę spróbować jako pasażer i się przysłuchać dokłądniej...

thnx
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-08-09, 18:29   #4
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

nie mam pojecia, ale przez to przeszedlem... jako ze lozysko (z piasta) to w zasadzie niewielki koszt w porownaniu z wymiana skrzyni, to wymienilbym dla pewnosci...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-08-09, 11:48   #5
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

luck_69, nie chodzi o obciążanie, dociążanie itd tylko o kierunek (a precyzyjniej wektor ) sił jakie na koło działają. Kręcisz w prawo i koło jakby chciało sie przechylić w lewo. Jako że na łożysku jest luz to koło faktycznie się troche przechyla i zaczyna buczeć. W pozycji neutralnej czyli jeździe na wprost na skutek ustawienia geometrii, zbieżności itp koło chce się "pochylać" w drugą stronę i w tej pozycji nie szumi.
Podnieś na lewarku auto i spróbuj ręcznie poruszać kołem w płaszczyźnie pionowej - powinno dać się wyczuć minimalny luz.

Ja przed wymianą łożyska (raz przód i raz tył) miałem dokładnie to samo - zaczynało buczeć na łuku w którąś tam stronę.
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-08-09, 14:01   #6
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie

Kierunek, wektor - mogę to rozrysować jak chcesz (skończyłem w końcu Polibudę )...opisałem objawy a zmiana natężenia "buczenia" przy zmianie kierunku (skręcenia) kół co świadczy chyba o pochodzeniu "łożyskowym" tego uszkodzenia. Lewa piasta wymieniona - bez efektu. Tył to nie jest - bo mrowienie odczuwam na kierownicy (bardzo wyraźne w przedziale 70-80 kn/h). Wymianiałem już wiele łożysk w kołach swoich samochodów...tym razem ta sama diagnoza "nie zadziałała"...Objawy sugerowały koło lewe...a tu zonk...Sprawdzę te luzy w prawym kole...dziwne że gdyby to było to, że nie wyczaił tego ani mój mechanik ani ASO? Wkurza mnie ten hałas bo jeżdzę do pracy dziennie ok 130 km a lubie ciszę...i nie cierpię sytuacji gdy nie wiem co "boli" samochód...Mogę z tym zyć ale muszę wiedzieć by się nie zdziwić podczas dłuższego wyjazdu!!!

pozdr
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-08-09, 14:12   #7
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

Jak mi walnęło łozysko w tylnej piaście to od pierwszego szumu przejechałem do ASO max 70km i patrzyłem się w obniżone lusterko czy mi koło z osi nie spada - wcześniej po podniesieniu wyczułem luz tak ze 3-4mm na obwodzie koła.

Przednie tak gwałtownie nie padło ale tez pojawił się szum w zależności od kierunku jazdy. wystarczyło nawet bardzo delikatnie zmieniać kierunek jazdy i już buczało.
Na tym kole też wyczułem luz ale minimalny.
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-09, 11:40   #8
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie

Witam!

Ponieważ usterka ma nietypowe objawy (naprawdę wyraźnie buczenie dochodzi ze strony lewej i nasila się przy skręcie w prawo) postanowiłem Wam napisać, że winowajca to jednak łozysko (piasta) prawego koła!!!

Dziękuję koledzy za pomoc, po wymianie w Foczce nastała błoga cisza

Ostatnio edytowane przez luck_69 ; 23-10-09 o 11:42
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-09, 11:52   #9
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

a nie mowilem
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-09, 15:04   #10
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie

Luzu jednak nie było....jedynie słyszalne było takie tarcie...jakby metal o metal...troszkę czasu to trwało i niepotrzebnie wydanej kasy na lewą piastę...no ale finał jest....no i nie muszę rozbierać skrzyni...bo jak mi mechanik taką wizję roztoczył to robiło mi się "ciepło"....uffffffff. MisiekT - trafiony zatopiony (thnx)
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-09, 15:56   #11
bubson
Turysta
 
Avatar bubson
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
marzec
2003
WE Warszawa Mokotów
Postów: 129
Domyślnie

Mnie w tym wszystkim zastanawia dosyć niski przebieg auta..To łożyska tak szybko potrafią paść? W moim poprzednim samochodzie ( Lancia Y) łożyska padły przy przebiegu 180 tys. Sorry, za off topic.
bubson jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-10-09, 16:10   #12
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Jak na turbodiesla z Niemiec przebieg rzeczywiscie mało realny. Równie dobrze prawdziwy może być 2x większy, bo rzecdzywiscie dziwne aby 2 łożyska juz poszły.
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-10-09, 23:34   #13
luck_69
Turysta
 
Marek
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Ford Focus III
HB 5D
1.6 EcoBoost 150KM manual
2013
Postów: 16
Domyślnie

Nie poszły 2 łożyska tylko to prawe, które mnie wodziło za nos. Przebieg mam w pełni udokumentowany....fajna furka naprawdę....był trafiony w prawy tył....(wgniecenie drzwi i nadkola) i to wszystko...polskie drogi na pewo pomogły w dojechaniu łożyska...może jestem za upierdliwy bo to buczenie niejeden by olał....ale ja nie lubię jak mi coś stuka, puka czy gwiżdże...tyle w temacie
luck_69 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-10-09, 17:05   #14
Chabs
Sympatyk
Grupa: Śląsk
 
Avatar Chabs
 
Adam
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Gliwice
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2002
Postów: 3 586
Garaż
Domyślnie

zeby nie zakladac osobnego tematu, mam taki problem ze mi tez huczy kolo z tym ze po stronie prawej, nie wazne czy jade na wprost czy skrecam w lewo przy ok 60 km/h zaczyna juz porzadnie huczec. Objawy ustaja tylko kiedy przekrecam kierownice w prawo wtedy cichutko juz jest. Probleme ktory oprocz lozysk dopuszczam jest to ze mialem walniety simering skrzyni i plyn ciekl, juz takiego go kupilem. Przy pierwszej wymianie mechanik powiedzial mi ze bylo tam okolo litra oleju, kiedy normalnie jest 3. Zalalem go to wyciekl. I tutaj pyt jak to zdiagnozowac czy lozyska czy skrzynka bez wymieniania zbednych czesci? da rade tak wogole? pzdr
Chabs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-11-09, 15:58   #15
Chabs
Sympatyk
Grupa: Śląsk
 
Avatar Chabs
 
Adam
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Gliwice
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2002
Postów: 3 586
Garaż
Domyślnie

sie wyjasnilo jakis czas temu. rabniete lozysko bylo, po wymianie razem z piasta cichutenko jest
Chabs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-09, 14:21   #16
Gregor_71
Turysta
 
Avatar Gregor_71
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: @
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
czerwiec
2002
Postów: 36
Domyślnie

a jakie koszty wymiany?
Gregor_71 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-11-09, 11:17   #17
Chabs
Sympatyk
Grupa: Śląsk
 
Avatar Chabs
 
Adam
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Gliwice
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2002
Postów: 3 586
Garaż
Domyślnie

lozysko SKF okolo 115 zl piasta kolo 130 i robocizna 150 bo jeszcze im wylecial lacznik stabilizatora przy okazji jaki dali tego niewiem. Ceny po rabatach w Inter cars`ie i zaprzyjazniony zaklad. Z tym ze przy odbiorze powiedzial ze wiecej mi foczki nie beda robic bo za niska i sie mu schylac nie chce ;d
Chabs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-10, 21:09   #18
paalik1907
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I
HB 3D
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 3
Domyślnie

witam wszystkich tez mam problem z buczeniem mam foke z 2000r wersja HB
Otuz u mnie tez nastapilo buczenie z czasem co raz glosniejsze i tak juz zostalo buczenie narastalo gdy skrecalem w lewo miesiac predzej przed tym wymienilem lewe lozysko po przejechaniu 30km myslalem ze mi sie zatrze taka juz masakra byla wiec myslalem ze teraz przyszedl czas na lozysko prawe i bylo wymienione ale problem byl nadal. Po osluchaniu auta na podnosniku spacjalnym aparatem sluchowym okazalo sie ze dzieje sie cos z lozykiem na polosi nie dosc ze kosztowalo to ponad 300zł to 2 tyg czekania stare bylo do wyrzucenia jak sie okazalo ale problem sie nie skonczyl buczy nadal bez zadnego efektu nic gorzej nic lepiej i caly czas tak sie zachowuje
CO TO MOZE BYC ?? CO TAM MOZE BUCZEC TAK BUCZENIE JEST MOCNE AZ CZUJE NA PEDALACH I GALCE ZMIANY BUEGOW

POMOCY !!
paalik1907 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-05-13, 23:24   #19
pwlsrs
Turysta
 
Avatar pwlsrs
 
Paweł
Zarejestrowany: Jan 2012
Skąd: śląsk
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2005
SRB powiat rybnicki (Rybnik)
Postów: 154
Domyślnie

@up, łożysko oporowe albo jak kto woli wysprzęglik. Niestety trochę roboty jest
__________________
pwlsrs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-16, 17:03   #20
--maRek--
Turysta
 
Avatar --maRek--
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 6
Domyślnie

Ludzie proszę o poradę może ktoś miał taki przypadek dziś spędziłem cały dzień u mechanika w focusie mk1 tddi po wymianie łożysk i łożyska podpory dalej robi łu łu łu przy 30 km na godz im szybciej tym głośniej i dodam że nie ważne czy na biegu czy luzie,natomiast przy jeździe tyłem jest cisza
--maRek-- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-16, 07:35   #21
KrisSz
Dukacz
 
Avatar KrisSz
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Skąd: Warszawa Ochota
Ford Focus II RS
HB 3D
2.5 DuratecRS 305KM manual
czerwiec
2010
WU Warszawa Ochota
Postów: 1 068
Garaż
Domyślnie

Opony kierunkowe albo wyząbowane ?
KrisSz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-16, 18:34   #22
--maRek--
Turysta
 
Avatar --maRek--
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 6
Domyślnie

Cytat:
Napisał KrisSz Zobacz post
Opony kierunkowe albo wyząbowane ?
Kierunkowe dębica frigo
--maRek-- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-08-16, 22:20   #23
si3wc4
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Piotr
Zarejestrowany: Apr 2015
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
kwiecień
2002
KT Tarnów
Postów: 62
Domyślnie

W środku lata na zimówkach? Może je szlag trafił???
si3wc4 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Wymiana łozyska w alternatorze krzysztof.k Silnik i skrzynia 48 08-03-11 10:36
Przeguby wewnętrzne tweaker Silnik i skrzynia 5 27-02-08 20:59
Łozyska skrzyni biegów? Johny Silnik i skrzynia 12 16-11-06 12:52
Co buczy przy 2000 obr TDDI mikomission Silnik i skrzynia 3 04-10-06 10:13
Przeguby wewnętrzne tweaker Silnik i skrzynia 4 09-06-06 17:26

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u