Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK2

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 13-04-13, 19:20   #4
Kuras77
Turysta
 
Avatar Kuras77
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
2007
WY Warszawa Wola
Postów: 472
Garaż
Domyślnie

Po udanym projekcie CarPC zbudowanym na bazie netbooka, którego opis zamieściłem w pierwszym poście postanowiłem zmienić bazę na komputer oparty na płycie mini-ITX (powody na końcu postu). Notebook przejeździł ze mną zaledwie pół roku - spełniał swoją funkcję ale takie rozwiązanie miało swoje wady (zajęty schowek, brak automatycznego uruchamiania i wyłączania itp). Tak więc to co widać poniżej jeździ już ze mną bezawaryjnie już ponad 3 lata

Trochę konkretów:

- płyta Intel model D945GCLF2 z dwurdzeniowym procesorem Atom 330 (wym. 17x17cm) oraz zintegrowaną kartą graficzną, muzyczną i LAN
- pamięć 2GB Kingston
- dysk 2,5" 160GB Seagate z systemem G-Force Protection
- dedykowany do CarPC zasilacz M2-ATX
- trochę kabelków, złączek i...drewna

BUDOWA:

Cały komputerek postanowiłem umieścić w miejscu oryginalnego radia 2 din za monitorem dotykowym. Budowę jednostki centralnej zacząłem od zrobienia konstrukcji drewnianej. Jej gabaryty wymusił kształt wnęki po radiu 2DIN, którą musiałem pozbawić kilku drobnych plastikowych elementów tak, by wszedł tam komputerek. Konstrukcja wchodzi na wcisk i trzyma się jak szuflada na prowadnicach. Następnie zamontowałem do niej zasilacz:



Potem odpowiednio przygotowałem dysk twardy (system anti-shake DIY )...



...i zamontowałem go do konstrukcji:



Później zająłem się montażem płyty głównej, wentylatorków, wyprowadzeniem złącz USB z płyty (mam w sumie 8xUSB), przyklejaniem gniazd do konstrukcji, układaniem kabli i złączek itp.
Wszystko starałem się robić z zachowaniem porządku i ze starannością - nic nie lata, nie styka się a wszystkie połączenia zrobiłem na złączkach dla łatwości montażu/demontażu oraz estetyki.

W trosce o wentylację zamontowałem dwa wiatraczki połączone równolegle, wymuszające obieg powietrza miedzy elementami - są one podłączone do płyty więc mam nad nimi pełną kontrolę. Wiatraczki zbierają powietrze akurat z miejsca gdzie biegną kanały powietrzne samochodu a więc w lato czerpią zimne powietrze (klimatyzacja) a zimą ciepłe ogrzewając zmarznięty system. Dla jasności - nie wpiąłem się bezpośrednio w te kanały a czerpię powietrze z ich okolicy.

EFEKT KOŃCOWY:










I z trochę innej perspektywy wraz z opisami złącz:





Wykonałem też własny "na miarę" kabel VGA łączący monitor z komputerem bo oryginalny był duży i się nie mieścił:




Kolejną czynnością było "zmodowanie" panelu wykręconego z samochodu:



W wolne miejsca zamontowałem dwa przełączniki: lewy działa jako zworka startu systemu automat/manual z dwoma diodami informującymi o pracy HDD oraz zasilania płyty a prawy to odcięcie zasilania od całego systemu z diodą informacyjną zasilacza. Wbudowałem też czujnik IR dla oryginalnego pilota monitora oraz złącze USB.

By moja jednostka centralna zmieściła się w wnęce 2DIN musiałem z niej usunąć trochę plastiku - było to głównie zamocowanie oryginalnego radia fordowskiego. Na zdjęciu zaznaczyłem owe "prowadnice" na których się trzyma platforma z elementami. Pod i nad nią znajduje się kłębowisko kabli wbrew pozorom nie aż tak chaotyczne jak mogło by się wydawać



(zamalowane miejsca to nakrętki do specjalnych, antykradzieżowych śrub, którymi przykręcony jest ekran)

A tak prezentuje się komputerek już na swoim miejscu:



Wszystko udało mi się tak rozplanować i zaprojektować, że całość mieści się idealnie jednak nie wiem, czy w innych samochodach jest równie dużo miejsca po wyjęciu oryginalnego radia.

Mam też TV w moim aucie - tak wygląda odbiór telewizji cyfrowej w centrum Warszawy na postoju na parkingu wśród niewysokich budynków programem DVB Viewer wewnątrz Centrafuse:



Antenę aktywną umieściłem przy tylnych siedzeniach na małej szybce z boku auta:




Było kilka powodów dla których zmieniłem netbooka na system opart na płycie mini-ITX. Po pierwsze zakładana na wstępie mobilność netbooka (Samsung NT10) okazała się niepotrzebna - rzadko zdarzała się potrzeba wyjmowania go a miejsce w schowku było częściowo nim zajęte.
Po drugie brak automatyki włączania/wyłączania, stabilizacji napięcia (ważne przy rozruchu silnika) oraz ochrony akumulatora którą daje zasilacz M2-ATX. Oczywiście wszystko można zrobić ale nie widziałem takiego sensu mając gotowe rozwiązanie pod ręką.
Po trzecie mój netbook nie miał dużych możliwości rozbudowy - brak złącza LPT do podłączenia dodatkowego wyświetlacza numerycznego oraz RS232 do czujnika podczerwieni dla pilota sterującego systemem czy PCI skutecznie uniemożliwiał lub utrudniał doposażenie systemu o nowe możliwości.
Po czwarte po wielu próbach nie udało mi się dezaktywować czujnika, który nie pozwalał uruchomić systemu gdy klapa monitora była całkowicie zamknięta - poradziłem sobie przyklejając do niej dwie jedno-centymetrowe, gumowe nóżki. Pomogło ale to rozwiązanie mi się nie podobało.
Poza tym wizja zastąpienia oryginalnego radia 2DIN komputerem przypadła mi do gustu - jest to naturalne miejsce dla systemu audio/video.
Dochodzi jeszcze atrakcyjność dla złodzieja - laptop jest o wiele bardziej atrakcyjny od mojej drewnianej konstrukcji
Oczywiście większość z powyższych problemów można wyeliminować dobierając odpowiedniego laptopa czy przebudowując go robiąc znakomitą instalację ale ja postanowiłem przesiąść się na mini-ITX i jestem z tej zmiany całkowicie zadowolony :clap:


EDIT

Kolejne zmiany - kamerę USB zastąpiłem dobrej jakości kamerą do monitoringu firmy Sony wbudowaną w obudowę jakiejś taniej kamerki internetowej - podłączona jest ona do sprzętowego konwertera obrazu na USB:







Takie rozwiązanie skutkuje o wiele lepszą jakością obrazu Specjalnymi programami na obraz z kamery dodałem datę, prędkość, kierunek i status GPS.
Przy okazji zobaczcie sobie debila w BMW omijającego korek po torach tramwajowych, w którego prawie nie walnąłem bo zapaliło mi się zielone...




Podłączyłem też obie kamery cofania, przednią i tylną do swojego "automatu" - to rozwiązanie sprawdza się idealnie






EDIT

Ostatecznie po ośmiu latach mój "podrasowany" Focus trafił do mojego brata - nie zdążyłem zamontować działającego już wyświetlacza LCD 16x4 z informacjami z komputera (temperatura, zajętość zasobów, nazwa granego kawałka, szybkość wentylatorów, godzina itp) w miejsce między zegarami tam, gdzie w autach z automatyczną skrzynią biegów jest ten dodatkowy duży wyświetlacz LCD. Dziś czyli po prawie dziesięciu latach komuterek dalej działa bezawaryjnie, podobnie zresztą jak sam samochód
__________________
!!! FOCUS II 2.0 Duratec 145KM Platinium !!!
-------->>> CarPC czyli PeCet w Focusie <<<--------

Ostatnio edytowane przez Kuras77 ; 02-12-17 o 20:38
Kuras77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFII] CarPC czyli PeCet w Focusie Kuras77 Elektryka, audio i alarmy 52 05-03-14 12:42
W FOCUSIE?! FiFi Tuning mechaniczny 16 24-07-06 18:02
GAZ w Focusie Jarek R Gaz i zagazowane Foczki 2 25-06-05 13:37
Gaz w focusie? ReServeD626 Gaz i zagazowane Foczki 5 18-06-05 10:22

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u